Se afișează postările cu eticheta de Crăciun. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta de Crăciun. Afișați toate postările

luni, 26 decembrie 2022

De Crăciun, în căutarea liniștii…

 

                                                                                                    de Gheorghe Pârja

Un ajun de Crăciun ploios, imprevizibil, cu o doză de neatenție din partea mea, m-a pus, în aceste zile, într-un circuit mai limitat de comunicare cu lumea. Adică, a trebuit să urmez calea iluziilor, dar și pe cea a perfuziilor. Am ales drumul recuperării colindului sacru, în care mă regăsesc cu uimirea magilor călători. Speram că nu voi fi alungat din domeniul sentimentelor mele creștine cu care mi-am zidit credința, prin vreme, în magia Sărbătorii Nașterii Mântuitorului. Mă fortificam în propriile amintiri, în trăirile profunde, care nu se șterg așa ușor. Când mersul în cerc devine un privilegiu al sorții, îți dai seama că ierarhiile sunt păguboase și totdeauna fac bine lumii în care trăim. Că toți cei care stăm pe marginea cercului suntem la egală distanță de un Centru.

De aici ar izvorî și un principiu al liniștii interioare, pe care l-am regăsit admirabil și magic transfigurat în multe dintre colindele ascultate în Noaptea de Crăciun. Voci admirabile, oameni frumoși, mi-au adus aproape mesajul deprins în pruncie, cu toată metafizica răscolitoare a venirii în lume a Mântuitorului. Încă nu este pierdut marele sens al Creației. Îngerii în Cer cântă, noi colindăm pe Pământ. Asta-i Sara de Crăciun, colindăm la omul bun! Am petrecut, de nevoie, în Ajun de Crăciun, câteva zile printre cei care suferă, care își caută tămăduirea la semeni instruiți și devotați profesiei vindecătoare. Și am fost atent la felul în care răbdarea cuceritoare a personalului medical se convertește în speranță și certitudine de sănătate.

Nu lipsesc cuvintele terapeutice, cuvintele-madlenă, cum le-a numit Irina Petraș, cuvintele din sufletul mamelor izvorâtoare de mirul tainicelor înțelesuri. Da, așa mi s-a întâmplat să descopăr un cotidian, pe care l-am luat în seamă. Pe care uneori îl expediem și taxăm fără să-i punem întrebări. Cu sănătatea nu-i de glumit în aceste vremuri. De aceea, dăruiesc mulțumirea mea întregului personal de la un spital-emblemă pentru Maramureș. Spitalul de Boli Infecțioase și Psihiatrie. Și mi-ar plăcea să fie cât mai mulți doctori sau asistente, precum doamna doctor Ica, asistentele Lena, Carmen, Vali… și înșiruirea continuă, care și de Sfintele Sărbători și-au dăruit energia profesională pentru îmblânzirea suferinței. Mai ales față de copiii loviți de viroze. Da, mulți copii am văzut la tratament! Iar boala nu se întrerupe când e sărbătoare! Sau poate atunci vezi mai bine empatia și solidaritatea!

Liniștea sufletească a fost mai greu de găsit în aceste zile. Doar în rugăciunile de la biserică se mai așeza mana binecuvântată. Că au venit peste noi, chiar în Ajun, știri care ne-au scos din cadența evlaviei. Un grup de sindicaliști, cu varii păreri despre creșterea pensiilor, a făcut un recital zgomotos, care nu avea nimic comun cu Nașterea cea Mare. Cu un cinism greu de înțeles, Ministerul Muncii și Casa Națională de Pensii au arătat noile cupoane din anul ce vine. S-a făcut o horă aprinsă de păreri, care mai de care mai năstrușnice. S-au auzit cuvinte grele, reproșuri la cei care ne conduc, cereri de demisie. Toate acestea, și multe altele, s-au întâmplat în Seara de Crăciun.

Se putea ocoli această vânzoleală atee dacă la mijloc era o minte creștină. Sunt fapte care nu se fac în preajma unor mari evenimente mântuitoare, cum este Sărbătoarea Crăciunului. Mai ales când au ajuns și la noi acele curente de gândire care vor să ne șteargă Crăciunul de pe harta sufletului. De dragul ratingului ce nu se face? Poate părerea mea este mai anevoios de înțeles, dar încă nu confund sunetul vestitor al clopotolelor cu goarna, care dădea deșteptarea în armată. Apoi au fost vești crispate, care nu mai țineau de noi, românii. În Seara de Crăciun a fost bombardat orașul Herson, unde au fost 8 morți și zeci de răniți ucraineni. Inclusiv o fetiță de 6 ani.

Ce creștini sunt aceia care omoară creștini în Seara de Crăciun? Ce Patriarh îngăduie moartea la Nașterea lui Hristos? Unul de la Moscova. Crudă realitate ni se propune. Ca paharul în Seara Sfântă să se umple peste măsură, Kremlinul aruncă umbra unei invazii rusești asupra statului independent Republica Moldova. Doamne ferește! La grea încurcătură istorică ar fi pusă România! Vedeți, zadarnic m-am refugiat în magia colindelor, că ne paște racheta morții. O, suflete bun la toate!

Închei cu dramul de optimism strecurat printr-o fereastră din Univers. Astăzi, urez curaj și măiestrie lumească prietenilor cu numele de Ștefan. Cum sunt Ștefan Marinca, Ștefan Jurcă, Ștefan Vișovan, Ștefan Iuga și ceilalți neuitați din ființa mea. Puneți pe masă binele lumii! În căutarea liniștii. Eu am ațipit cu colindele și cântecele fetelor și flăcăilor din Jina Sibiului. Splendid spectacol!

joi, 24 decembrie 2020

De Crăciun, un „Cal Troian”

 
Merită să acordăm ascultare videoclipului intitulat „O, ce zarvă minunată!”, care circulă pe internet, și din care am extras o secvență de bună însemnătate:  „În ciuda aparențelor, Hristos se naște și astăzi într-o lume la fel de indiferentă (sigur, mai rea – n.n.) față de El ca și cea de acum două mii și ceva de ani. […] Dacă vom arunca o privire mai profundă, vom observa că cei mai mulți dintre noi așteaptă Crăciunul, dar nu-l așteaptă pe Hristos. Așteptăm zilele libere, veselia, masa bogată, cadourile, atmosfera feerică… Am așteptat Crăciunul fără a ne bucura de Hristos de Ziua Lui. Nu mai știm să ne bucurăm creștinește […]. Fără Hristos, bucuria e goală, găunoasă și necurată […]”. Cum fără demnitate nici măcar oastea românească și conducătorii ei și nici unii prelați ai B.O.R. nu mai sunt cu noi.

Armata (ne)Română nu mai e „cu noi”

Armata Română se află astăzi la o distanță de ani-lumină de menirea ei. Armata Română a fost transformată în slugă umilă a dictatorului neromân, iar evenimentele se succed grăbite spre „Marea resetare”.

Se spune că blesteme grele ar bântui timp de o sută de ani asupra poporului care și-a ucis conducătorul. Blestemul asasinării celor doi conducători ai României din ultima sută de ani: Mareșalul Ion Antonescu (1 iunie 1946, Valea Piersicilor, Jilava) și Nicolae Ceaușescu, Primul Președinta al României (25 decembrie 1989, Târgoviște) își aruncă din nou giulgiul macabru asupra românilor, dând dreptate lui Teodor Duțu, care afirma în 1999: „Un popor care tolerează toate credințele și toate filosofiile, dar se lasă subjugat de cele mai degradante dintre ele, un popor care nu găsește nicio motivație nevoii de a-și apăra modul de viață ales (chiar dacă acesta este greșit), merită nu doar lecția pe care istoria i-a administrat-o și umilințele cu care învingătorii săi l-au copleșit, el merită chiar să-și piardă dreptul la existență”.

În ajunul Nașterii lui Hristos, de Crăciun, chiar în ziua de 25 decembrie 2020 – la 31 de ani de la crima de la Târgoviște (coincidență?) -, Armata Română(?) face cadou românilor un vaccin netestat, fără a oferi garanții ale forurilor internaționale de specialitate, transformându-i pe români în cobai, îndreptățind citatul de mai sus. Iată ce cadou oferă Armata Română norodului Țării: „[…] pe 25 decembrie (2020 – n.n.) sosesc primele doze de vaccinuri în România. Pe 27 decembrie vom începe vaccinarea globală, va trebui să ajungem în final la un procent de minim 70%. Cei care refuză vaccinul vor avea unele condiționări pe care le vom stabili ulterior, una dintre ele este purtarea permanentă a măștii, cei vaccinați (care nu vor deceda după vaccin – n.n.) vor primi o adeverință de imunitate care va fi transpusă ulterior pe un covidpass” (dr. Valeriu Gheorghiță).

În clipe de restriște, unii ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române nu mai sunt „cu noi”

Din păcate, unii reprezentanți ai B.O.R. iau și ei parte la experimentul mizerabil al iresponsabilității politicienilor, îndemnând credincioșii spre vaccinare. Deși nu are nicio tangență cu profesia lui Esculap și Hipocrate, Irineu, Arhiepiscopul Craiovei și Mitropolit al Olteniei, se declară încrezător în vaccinul anti-Covid-19: „Noi ne-am rugat la Bunul Dumnezeu ca oamenii de știință să primească luminare și să realizeze un vaccin, pentru ca oamenii să poată scăpa mai ușor mai ușor de această pandemie. Evident că se vor realiza multe prin acest vaccin și noi ne rugăm acum să nu aibă reacții adverse. Nu aș putea să spun că viața își va relua chiar cursul de dinainte, dar, în mod sigur, va fi o viață nouă, conștientă și oamenii se vor bucura în libertate, dar libertate în bine, nu în rău. Cel care se vaccinează și cu credință, nu va avea de regretat absolut nimic”. De parcă nu era destul, Mitropolitul a dat asigurări că Biserica va fi alături de Armată în campania de vaccinare. Oare? Mă întreb și eu: dacă blestemul dăinuie 100 de ani, în decembrie 2089 vom mai exista ca Națiune?!

Să nu fi aflat înaltul „Iluminat”  că la Timișoara a fost realizat un vaccin românesc, dar nesusținut de conducerea României? Să nu știe înaltul „Iluminat”  că „interesul poartă fesul”, ca și în cazul escrocheriilor cu măștile necorespunzătoare? Să nu fi citit înaltul „Iluminat” care sunt reacțiile adverse ale unui „vaccin” netestat suficient? Să nu fi aflat că una dintre acestea se chemă „moartea”. Greu de crezut. Personal, îi cedez cu bucurie și speranță înaltului „Iluminat” și vaccinul ce mi se va oferi/impune rugându-l să citească cele ce urmează:

Un document al Administrației pentru Alimente și Medicamente a Statelor Unite ale Americii (Food and Drug Administration . F.D.A.) admite și avertizează că vaccinul anti Covid-19 poate avea 22 de efecte secundare, inclusiv moartea. Mai multe dintre aceste efecte pot duce la apariția unor afecțiuni grave care vor îngreuna sistemul sanitar și așa dat peste cap de Covid-19. O reuniune a comitetului consultativ al Administrației americane responsabile (U.S. Food & Drug Administration advisory committee) intitulată „Vaccinuri și produse biologice conexe” (Vaccines and Related Biological Products), postată online pe 22 octombrie 2020, a prezentat date despre viitorul vaccin anti Covid-19 din Statele Unite. În cadrul reuniunii a fost făcută publică o prezentare în PowerPoint cu 27 de diapozitive alcătuită de către doctorul Steve Anderson, director M.P.P., Office of Biostatistics & Epidemiology, Center for Biologics Evaluation and Research (C.B.E.R.).

Diapozitivul 16 al prezentării sale a inclus o „Listă de lucru” a „posibilelor efecte adverse” asociată cu lansarea iminentă a vaccinurilor anti Covid-19, supuse supravegherii de siguranța a F.D.A..Lista include decesul, precum și alte 21 de afecțiuni (dintre care majoritatea sunt probabile a afecta pacientul pe viață), toate asociate vaccinurilor în lucru anti Covid-19. Implicațiile acestei prezentări sunt colosale și extrem de îngrijorătoare, scrie sursa citată. Personalul FDA, un organism prestigios creat in 1906, este conștient de posibilele efecte secundare, chiar letale, ale vaccinurilor anti Covid-19. Mai mult, aceștia se pregătesc în avans pentru a fi atenți și a monitoriza astfel de rezultate adverse prin „supraviețuirea post-comercializare” .

Efectele secundare posibile ale vaccinului anti Covid-19, conform F.D.A. a S.U.A.

– Sindromul Guillain-Barré;
– Encefalomielita diseminată acută;
– Mielita transversă;
– Encefalită, mielită simplă, encefalomielită, meningoencefalită, meningită;
– Convulsii, crize epileptice;
– Accident vascular cerebral;
– Narcolepsie și cataplexie;
– Anafilaxie;
– Infarct miocardic acut;
– Miocardită, pericardită;
– Boli autoimune;
– Moartea;
– Rezultatele nedorite în evoluția sarcinii;
– Alte boli demielinizante acute;
– Reacții alergice non-anafilactice;
– Trombocitopenie;
– Coagulare intravasculară diseminată;
– Tromboembolism venos;
– Artrită și artralgie;
– Boala Kawasaki;
– Sindromul inflamator multisistemic la copii;
– Boala dependenței crescute de anticorpi (A.D.E.).

Să nu fi aflat înaltul „Iluminat” că „Pfizer” și „Moderna” au imunitate și că efectele adverse grave cauzate de vaccinul anti-Covid-19 nu vor putea fi contestate în instanțe?
Să nu fi aflat înaltul „Iluminat” că  Directorul Pfizer, Albert Bourla, refuză să se vaccineze anti-COVID-19: „Când voi putea, mă voi vaccina. Am 59 de ani şi sunt sănătos. Nu lucrez în linia întâi, deci nu mă număr printre cei care au prioritate la vaccinare” (C.N.B.C.).
În această situație nu-i mai înțeleaptă reacția Î.P.S. Teodosie, Mitropolitul Tomisului: „Noi nu ne apucăm să facem campanie pentru vaccinare, că nu acesta este rolul nostru. Mai întâi trebuie să cunoaștem ce conține acest vaccin. Nu luăm nimic cu ochii închiși!”?
Rogu-Te, Doamne, Luminează-l pe înaltul „Iluminat” Irineu, poruncește-i să nu mai dea sfaturi comandate.
Rogu-Te, Doamne, Luminează capul Armatei Române întru slujirea norodului, nu a „tagmei jefuitorilor”!
Mulțumesc, Doamne!


P.S. Călăul neortodox de serviciu a interzis colindul și de Crăciun și Anul Nou ne-a spus să ieșim în balcon. Oare călăul va ieși în balcon? La ce etaj stă, oare? Nu de alta, dar poate că în noaptea Nașterii Domnului sau a cea a trecerii dintre ani, în balconul lui va suflă vântul mai tare… Iartă-mă Doamne că am păcătuit cu gândul. Chiar în clipa în care scriu, o ceată de țigani colindă cu ursul. Bravo lor, țiganilor, care au curajul să ignore ordinele anti-creștine. Au țiganii destule păcate, dar marele lor merit este că sunt solidari. Românii să ia exemplu de la ei.

Autor: Ion Măldărescu

Sursa: art-emis.ro

duminică, 23 decembrie 2018

Papa Francisc critică ”vacarmurile consumismului” de Crăciun

Papa Francisc a reamintit că sărbătoarea Crăciunului, care anunţă Naşterea lui Iisus în tradiţia creştină, nu poate fi redusă la o ”sărbătoare tradiţională frumoasă” şi la ”vacarmurile consumismului”, informează AFP.

„Maşina publicitară vă invită să faceţi schimb de cadouri tot timpul noi pentru a face surprize. Dar îi place această sărbătoare lui Dumnezeu?!”, i-a întrebat suveranul pontif pe credincioşii veniţi să-l asculte în timpul audienţei generale de miercuri.

„Crăciunul înseamnă să preferi vocea tăcută a lui Dumnezeu vacarmurilor consumismului”, a subliniat liderul spiritual al celor 1,3 miliarde de catolici din întreaga lume.

„Dacă Crăciunul rămâne doar o sărbătoare tradiţională frumoasă, unde noi ocupăm locul central şi nu El, va fi o ocazie pierdută. Vă rog, să nu transformăm Crăciunul într-un eveniment monden!”, a recomandat el.

„În zilele astea, alergăm ca niciodată în restul anului”, a povestit el, considerând această frenezie opusă unui sentiment religios. „Nu va fi Crăciun dacă căutam licăririle strălucitoare ale lumii, dacă ne îndopăm cu cadouri, prânzuri şi cine, dar nu ajutăm nici măcar un om sărac”, a adăugat Papa Francisc.


Sursă: Agerpres