Se afișează postările cu eticheta justitia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta justitia. Afișați toate postările

joi, 31 iulie 2025

Bună dimineața, România, trezește-te!.....Mai poți?!

 


Oare ăstora din Justiție nu le este rușine de nimeni, de nimic, nici măcar de Dumnezeu atotputernicul?

Păi, băi, nesimțiților, Justiția este aservită, sub papucul politicului. Unde ați fost când CCR și-a încălcat atribuțiile și ne-a luat dreptul de a alege democratic pe cineva care dorea prosperitatea poporului și pacea? Unde ați fost, ordinarilor? Chiar nu puteați să faceți nimic când s-a dat infama lovitură de stat instituțională? Știți că puteați! Acum urlați ca din gură de șarpe și ați turbat că vă umblă borfașii -pe care, c​u nepăsarea voastră, dar și complicitatea, i-au pus alții în fruntea României și nu poporul- la pensiile speciale? Carevasăzică pensiile speciale garantează independența Justiției? Am mai auzit asta la un jude important și iubit de cei ca mine. Mi-a venit o scârbă pe acel jude încât m-am lipsit de prezența lui virtuală în lista mea. Prefer să am alături "țărani, necalificați, analfabeți, pleavă a societății" (cum le place unora să ne zică), că ăștia sunt oameni cu valori, principii, oamenii care-și câștigă pâinea cu sudoarea frunții, nu cu șantaj, nu cu amantlâcuri, nu trădând poporul (așa cum mulți din justiție o fac). Nu vă e rușine, aroganților, să behăiți acum, când la secretizarea declarațiilor de avere ale demnitarilor, și, surpriză, ale magistraților, n-ați zis nici muuuu? Așa cum ați închis ochii când CCR și-a depășit atribuțiile și a anulat alegerile după ce validase primul tur, tot așa să închideți ochii și acum când Mucușor și Bolojan, își încalcă atribuțiile și se bagă cu bocancii în justiția voastră de căcat. Nu meritați decât să fiți călcați pe cap, voi, profesorii, medicii. Da, da, voi, culților, care l-ați votat pe Mucușor știind că va veni la pachet cu monosprâncenatul, știind că pentru scutul făcut în jurul lor și al sistemului care a condus și conduce acum țara, vă veți pune la scuteală. Oricum, ce faceți voi acum e joc de glezne, ca să dea bine la prostime, că știți că CCR vă va fi umbrelă. Dar credeți-mă, sunteți cei mai detestați dintre români, și veți continua să fiți, mai ales când toate categoriile profesionale, vor fi pedepsite de guvernul "toată lumea plătește", mai puțin voi, pentru dorința unui parcurs "pro-european" care s-a dovedit a fi pro dictatură, pro război, pro sărăcie. Voi, cei din Justiție, ați fost bisturiul din mână maimuțelor care i-au luat gâtul Democrației, așa cum medicii, în Plandemie, au ucis poporul prin secțiile de reanimare, ca să-l declare mort de Covid, ca să dea bine statisticilor și ordinelor OMS, pentru ca mai apoi să-l îngroape ca pe un gunoi într-un sac negru. Voi și ăia în halate albe sunteți fruntașii podiumului dezumanizării și al trădării. Pe lângă neam și țară, v-ați trădat și jurămintele. Acum vă închinați banului. Dar nimic nu rămâne nepedepsit pe lumea asta, așa că, de fiecare dată când veți fi loviți de vreo tragedie (vreun copil dependent de droguri, asasin, unicul copil împreunat cu unu de același sex ca el, vreun părinte căruia i se amputează membrele, vreun gând sinucigaș cu finalitate al vreunei persoane importante din viața voastră), să știți că aia e mâna lui Dumnezeu pentru "binele" făcut de voi societății pe care ar fi trebuit să o protejați și s-o îngrijiți. Așa să vă ajute Dumnezeu, cum ne-ați ajutat voi!
.....și celui care se simte ofensat de cele scrise mai sus, îi transmit: Libertatea mea de exprimare e mai presus decât condiția ta de pupator de cür trădător, extremistule care te crezi tu pro-european!

Aurelia Alina PAMFILOIU

joi, 24 noiembrie 2022

Justiția...

 


Ai iubit-o neconditionat! Ai adorat-o! I-ai vazut privirea dumnezeiesc de frumoasa si te-ai straduit sa-i convingi si pe ceilalti ca, desi este legata la ochi, are cei mai frumosi irisi de pe pamant!

Ti-ai inselat nevasta cu ea! Ti-ai inselat si amanta cu ea! Ai jurat sa mergi cu ea pana in panzele albe, chiar si atunci cand unii amenintau ca te vor scoate din oras, din judet, ca te vor da afara din profesie; ca iti vor taia gatul, ca vor turna pe tine cubici de beton!
Ti-ai inceput ziua cu ea si ai sfarsit ziua cu ea! Ti-ai lasat inima zalog si ti-ai amanetat sperantele, atunci cand ea a fost in pericol!
Ai iubit-o si ai urat-o in acelasi timp! Ai urat-o si ai iubit-o in acelasi timp!
N-ai tradat-o, insa, niciodata si n-ai fi facut asta decat pentru parintii si copiii tai!
Ce s-a intamplat cu tine, in tot timpul asta, draga mea, iubita mea Justitie? (sa cred ca tu erai asa si cand te iubeam eu, ca toti cartitorii si nemernicii aia aveau dreptate si atunci cand spuneau ca doar eu, prins in mrejele tale, te vad imaculata?)
Post scriptum: mai, paulica de procuror, daca tu imi dai mandat de retinere la ora 23.30, dupa 16 ore in care ma tii pe holurile tale, de ce, chizda ma-tii, vii la serviciu, azi, abia la ora 9? Crezi ca eu am dormit orele astea? Ca mi-am slobozit ghetzul in nevasta? Ca mi-am baut linistit cafeaua?
Post scriptum 2: Credeam ca doar ai preferat satinul de la bordel, panzeturilor pe care eu si camarazii mei ne-am straduit sa le mentinem curate (subtiate, dar curate); tu, tarfo, te-ai dus direct pe centura!
Post scriptum 3: Daca, la ora 16, un presist, evident cu solda sereistica, stie ca, la ora 18, cetateanul roman luat de acasa ca persoana libera si cu drepturi constitutionale (transformat pe tavalug, in decurs de 16 ore, rand pe rand, in suspect, inculpat, retinut, arestat), va fi arestat, apoi, ma, tarfo, tu nu esti nici pe centura, ti-o tragi prin copaci, pe fulgi de porumb!

Emil COSTIN

duminică, 12 ianuarie 2014

USA, vrem România liberă !

                                                               
de ONDINE GHERGUŢ

Oficialul american Victoria Nuland îi îndeamnă pe români să apere independenţa Justiţiei, transparenţa şi o bună guvernare
Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat pe afaceri europene şi euroasiatice, la întâlnirea cu reprezentanţii presei şi ai societăţii civile a declarat că SUA susţine o presă liberă, o justiţie independentă şi că în SUA există îngrijorări ori de câte ori Justiţia din România este atacată.
La întrebarea presei despre cum comentează faptul că premierul Ponta a acuzat abuzuri ale Justiţiei, prin asemănarea condamnării lui Adrian Năstase cu aceea a Iuliei Timoşenko din Ucraina, Nuland a declarat că nu va comenta cazuri individuale, dar că "este îngrijorător cand sunt atacuri la adresa independenţei Justiţiei, când politicieni din orice partid decid să provoace independenţa Justiţiei" , că politicul nu trebuie să comenteze deciziile Justiţiei şi că este importantă lupta anticorupţie.
Principalul mesaj pentru guvernul român transmis de Nuland a fost că "SUA vor o Românie cât mai puternică posibil, cât mai curată, cât mai democratică; să fie marele nostru aliat în aceasta zonă".
Nuland a mai spus că a discutat în România despre "preocupările centrale - continuarea întaririi şi aprofundării statului de drept, a luptei împotriva corupţiei, creşterea transparenţei" , şi a transmis că SUA vor continua să susţină presa liberă din România.
Declaraţiile principale ale Victoriei Nuland la întâlnirea cu presa
  • Despre relaţia guvernului cu presa:
Victoria Nuland: "SUA consideră oriunde în lume că presa liberă e fundamentală. Relaţia între guvern şi media trebuie să fie transparentă. SUA au un angajament aici in Romania pentru a sustine presa liberă si vom continua să facem asta".
  • Despre mesajul pentru Victor Ponta, care a atacat Justiţia:
Victoria Nuland: "Premierul a fost primit de vicepresedintele Biden nu demult, a fost o vizita bună. Sînt încrezatoare că mesajele transmise ministrului de Externe vor fi transmise mai departe. Nu voi intra în dezbaterea interna din România"
La finalul dialogului cu jurnaliştii, Victoria Nuland a spus: "SUA îşi doreşte ca România să fie puternică şi democratică". După întâlnirea cu presa, oficialul american a părăsit România.
Procurorul general al României şi preşedintele CSM nu sunt parteneri credibili pentru SUA
Vineri seara, la ora 19,00, Victoria Nuland s-a întâlnit şi cu şeful DNA, Laura Codruţa Koveşi, cu care a avut un dialog lung, de circa o oră.
Procurorul general al României, Tiberiu Niţu, ca şi noul preşedinte al Consiliului Superior al Magistraturii, Adrian Bordea, nu au fost invitaţi la convorbirile cu oficialul american. Acest lucru poate însemna că actualul procuror general al României şi şeful CSM nu sunt consideraţi parteneri credibili pentru SUA.
Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat american pe afaceri europene şi euroasiatice, a declarat la Bucureşti, după întâlnirea cu ministrul de externe Titus Corlăţean, că " Statele Unite manifestă un interes profund în dezvoltarea continuă a statului de drept, Justiţiei, deschiderii economice, transparenţei în România"
Declaraţia a fost făcută în cadrul conferinţei comune de presă a oficialului american Victoria Nuland şi a ministrului român de Externe, Titus Corlăţean.
Titus Corlăţeen a anunţat că pe agenda discuţiilor au fost relaţiile bilaterale România -SUA, colaborarea pe teatrele de război, în cadrul NATO, inclusiv Afganistan, discuţii despre interese comune în relaţiile cu UE, despre parteneriatul direct cu SUA, despre Republica Moldova. "Manifestăm interes pentru consolidarea statului de drept în România" a mai spus Corlăţean.
La rândul ei, Victoria Nuland a anunţat că a discutat cu ministrul român despre scutul antirachetă din România, despre acordul de liber schimb dintre SUA şi România, atât la nivel economic, dar mai ales despre consolidarea statului de drept în România şi despre transparenţă, de care SUA sunt foarte interesate.
Fragmente din declaraţia Victoriei Nuland
"(...) este un an foarte important 2014, atat din punct de vedere al relaţiilor economice bilaterale cât si din punctul de vedere al relaţiilor economice a SUA cu comunitatea europeana. Ştiti ca am lansat negocierile pentru acordul de liber schimb intre SUA si UE, din Los Angeles pana in Lituania, cum imi place sa spun. Aceste acord va aduce locuri de munca si crestere economica pentru popoarele noastre.
România creşte din nou, Europa creşte. Nu este suficient pentru noi doar sa ne revenim de pe urma crizei, ci trebuie sa si demonstram popoarelor noastre ca atunci cand lucram impreuna suntem cu totii mai prosperi, iar lumea este mai libera si mai deschisa si ofera mult mai multe oportunitati. Acest acord transatlantic de liber schimb intre UE si SUA este un factor cheie pentru parteneriatele economice intre SUA si Romania" .
"SUA manifestă un interes profund în dezvoltarea continua a statului de drept în România"
"Statele Unite manifesta un interes profund in dezvoltarea continua a statului de drept, Justitiei, deschiderii economice, transparentei in Romania. Am discutat ( cu Titus Corlăţean-nn) aceste aspecte astazi.
Intotdeauna vom fi deschisi cu privire la interesul profund al SUA in legatura cu reforma continua si traiectoria democratica a Romaniei si in interesele pe care le avem in a vedea statul de drept intarit, pentru ca o Romanie puternica, democratica si prospera este cel mai bun partener pentru SUA, cel mai bun aliat NATO si cel mai bun membru UE, in slujba responsabilitatii globale pe care o impartasim si a parteneriatului nostru strategic.
A fost o discutie foarte interesanta, ultimele 24 de ore au fost foarte interesante si foarte bune aici in Bucuresti, sunt foarte recunoscatoare Guvernului si Presedintelui pentru oportunitatea de a mă afla aici şi abia aştept să mă întorc".
Victoria Nuland avea programată, la ora 11,00, o întâlnire cu reprezentanţi ai societăţii civile.
Ministrul de Externe, Titus Corlăţean, se întâlneşte sâmbătă dimineaţa, la Bucuresti, la ora 9,00, cu Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat al SUA, John Kerry. Tema principală a discuţiilor: consolidarea statului de drept în România, relaţiile bilaterale şi probleme regionale.
După întâlnirea cu ministrul de Externe, oficialul american se întâlneşte şi cu reprezentanţi ai societăţii civile tot pe tema statului de drept în România, independenţa Justiţiei şi egalitatea cetăţenilor români în faţa legii.
Vineri seara, Victoria Nuland s-a întâlnit cu preşedintele Traian Băsescu pe aceleaşi teme. "Sper ca micile neînţelegeri să nu afecteze substanţa relaţiilor noastre" a declarat aseară, la întâlnire, preşedintele Băsescu. "Neînţelegerile& quot; derivă din acţiunile Parlamentului majoritar USL, care a vrut să legifereze superimunitatea politicienilor în faţa legii penale, tentativă criticată de SUA ca şi de Comisia Europeană şi ţări membre UE.
În plus, parlamentarii români, printr-o lege a amnistiei şi graţierii, ar fi eliberat din puşcării jumătate dintre cei circa 33.000 de deţinuţi, mulţi politicieni sau alţi demnitari condamnaţi pentru corupţie (aplicarea legii celei mai favorabile, în penal).
Pe deasupra, au existat şi declaraţii ale premierului Victor Ponta prin care acesta a atacat unele anchete ale DNA care îi vizau pe membrii marcanţi ai USL, ca şi atacarea instanţelor de la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie care l-au condamnat, din nou, la închisoare pe fostul premier PSD Adrian Năstase. Premierul Victor Ponta lipseşte din ţară, aşa că oficialul american nu va avea ocazia de a-l vedea pe acesta şi nici nu va primi vreun mesaj direct de la premierul României, care să explice criticile sale la adresa Justiţiei.
Precizăm că pe agenda vizitei nu era programată o întâlnire cu premierul României, însă asigurările premierului român că va respecta principiile statului de drept în politicile sale ar fi liniştit SUA, mai ales că Victor Ponta a declarat în urmă cu câteva zile că Adrian Năstase a fost condamnat politic şi că Justiţia trebuie curăţată de " cozile de topor" din Justiţie.
Reamintim că Parlamentul României a încercat să facă din politicieni o categorie care să nu răspundă în faţa legii pentru fapte de corupţie cum ar fi conflictul de interese, spre exemplu, sau actele administrative pe care le semnează în calitate de aleşi sau de numiţi pe funcţii de demnitari cum ar fi miniştrii. Prin acest demers ar Parlementului nu se mai respecta principiul egalităţii cetăţenilor în faţa legii, principiu care stă la baza unui stat de drept.
Tot pe tema garantării independenţei Justiţiei în România, în urmă cu două zile (înainte de venirea Victoriei Noland în România), reprezentanţi ai Ambasadei SUA la Bucureşti au cerut explicaţii de la noua conducere a Consiliului Superior al Magistraturii, respectiv de la preşedintele CSM Adrian Bordea şi vicepreşedintele Gheorghe Muscalu, despre modul în care aceştia înţeleg să apere independenţa Justiţiei.
Reamintim că după ce a fost condamnat Adrian Năstase şi premierul Victor Ponta a atacat Justiţie, CSM a dat un comunicat prin care a anunţat că a solicitat Inspecţiei Judiciare să declanşeze verificări pentru a se vedea dacă a fost afectată independenţa Justiţiei. Grav e că CSM a cerut şi verificarea DNA si A ICCJ, care nu e un mesaj de protejare a Justiţiei de ingerinţe politice. Dimpotrivă, îi decrebilizează pe magistraţi.
Presedintele Fortei Civice, Mihai Razvan Ungureanu, a declarat, sambata, dupa vizita la Bucuresti a emisarului american Victoria Nuland, ca lucrurile nu pot fi ascunse sub pres de catre Guvern, care este singurul vinovat pentru progresele lente ale Romaniei in legatura cu democratia.
"Vizita nu este de curtoazie, in limbajul ciocolatic al diplomatiei inseamna 10 ani de la intrarea in NATO, insa substratul este ca au trecut 10 ani in care Romania trebuia sa se fi intarit in democratie, e un fel de control de calitate al democratiei, iar Nuland il face luand in calucul progresele in acest sens, greu de reperat dupa parerea mea.
Lucrurile nu pot fi puse sub pres, in contextul situatiei generale in flancul sud-estic al NATO. Problemele din Turcia si Grecia arata ca este slabit si cu perspecitve politice destul de gri. Nimeni nu isi poate permite ca Romania sa intre pe o panta descendenta, iar vinovatul pentru acest lucru este Guvernul USL", a subliniat Mihai Razvan Ungureanu, intr-o interventie telefonica la B1 Tv. La plecare, oficialul american a transmis Guvernului ca SUA vor o Românie puternica si democrata, indemnandu-i pe români sa lupte in continuare cu sistemul.

Preluare http://www.ziare. com/mihai- razvan-ungureanu /forta-civica/ mru-despre- vizita-victoriei -nuland-lucurile -nu-pot-fi- ascunse-sub- pres-1276985