Se afișează postările cu eticheta scor 2-0. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta scor 2-0. Afișați toate postările

sâmbătă, 22 iunie 2024

România pierde cu Belgia la EURO 2024, scor 2-0

Naţionala României a fost învinsă de selecţionata Belgiei cu scorul de 2-0 (1-0), sâmbătă seara, pe Cologne Stadium din Koln, în Grupa E a Campionatului European de fotbal - EURO 2024, găzduit de Germania.

Belgia a câştigat prin golurile marcate de Youri Tielemans (2) şi Kevin De Bruyne (80).

Selecţionerul Edward Iordănescu a declarat, sâmbătă seară, 22 iunie 2024, că este mulţumit de evoluţia tricolorilor la meciul cu Belgia, subliniind că aceştia au dat tot ce au putut. El a mai spus că meciul cu Slovacia, decisiv pentru calificarea în optimi la Euro-2024, este momentul adevărului pentru toată lumea. „Ne-am luptat, n-am cedat, am făcut tot ce am putut şi mulţumesc echipei. În repriza întâi am suferit, nu e uşor să pleci de la 1-0, în partea a doua s-au schimbat lucrurile. Tot timpul e loc de mai mult, dar echipa a dat totul şi nu pot fi supărat. Băieţii ăştia au câştigat acum cinci zile cu Ucraina şi ţin România pe primul loc, suntem la mâna noastră. M-a supărat golul de 2-0. Acum trebuie să ne recuperăm, avem o zi în minus faţă de Slovacia. E o grupă nebună, e un moment important, de răscruce pentru noi toţi. Cu Slovacia e momentul adevărului pentru absolut toată lumea. Am simţit căldura românilor, e momentul pozitivismului, momentul susţinerii acestei generaţii care îi vor răsplăti cu o calificare, vă spun sigur“, a declarat Edward Iordănescu.

Portarul  Niţă: „Am luptat de la egal la egal cu un monstru al fotbalului. Am pierdut, dar ăsta este fotbalul, au avut două ocazii, au dat două goluri. Eu mi-am făcut treaba şi nimic mai mult. Îmi doresc să ne montăm mai bine cu Slovacia şi la final să fim învingători. Îmi pare rău că nu am putut face mai multe, ne-am dorit să facem fanii fericiţi, dar din păcate atât s-a putut în această seară”.,

Ca urmare a acestui rezultat, calificarea în optimile de finală se va decide în ultima etapă a grupelor. România este lider în clasamentul grupei, dar toate cele patru echipe au câte trei puncte. Miercuri, 26 iunie, la Frankfurt, de la ora 19,00 este meciul decisiv cu Slovacia!

Cristi SOMEȘAN

duminică, 23 decembrie 2018

CFR Cluj Napoca a câştigat ultimul meci din 2018, cu FCSB, scor 2-0, în Liga I Betano


 Campioana României, CFR 1907 Cluj Napoca, a încheiat anul 2018 cu o victorie şi cu 6 puncte avans faţă de urmăritoarea FCSB. Pe Arena Naţionala, echipa lui Antonio Conceicao a câştigat cu 2-0.
În minutul 28, Ciprian Deac a deschis scorul cu o execuţie superbă. Vinicius a aruncat o minge la 20 de metri, Ţucudean a deviat pe spate, iar Deac l-a lobat pe Bălgrădean, poziţionat eronat la şase metri. Din întoarcere, Deac a reuşit să trimită spre poarta FCSB-ului, iar Bălgrădean, prins ieşit, n-a mai putut scoate lobul mijlocaşului.
În minutul 72, FCSB a rămas în 10 după ce Mihai Roman a fost trimis la vestiare de Sebastian Colţescu. L-a faultat pe Alexandru Ioniţă din postura de penultim apărător. Dacă faultul ar fi fost făcut în careu, Roman ar fi încasat doar un cartonaş galben, conform noului regulament.
În minutul 90+1, Andrei Mureşan a încasat al doilea cartonaş galben, după un fault comis asupra lui Gnohere, iar CFR Cluj Napoca a rămas şi ea în 10.
În ultimele secunde ale partidei, CFR a marcat pentru 2-0 din penalty. Alexandru Ioniţă a înscris de la 11 metri, iar CFR Cluj Napoca termină anul la şase puncte în faţa FCSB. Mihai Bălaşa a fost şi el eliminat pentru proteste. Fundaşul central a încasat două cartonaşe galbene.
Nicolae Dică riscă să fie demis de către patronul FCSB-ului Gigi Becali! Tocmai de Crăciun!


                                                                                        C.S.

miercuri, 19 noiembrie 2014

România - Danemarca, scor 2-0 şi naţionala urcă pe locut 15 în clasamentul mondial!

Reprezentativa României a învins, marţi, 18 noiembrie, pe Arena Naţională, cu scorul de 2-0 (0-0), selecţionata Danemarcei, într-un meci amical în care ambele goluri au fost marcate de Claudiu Keşeru, în minutele 53 şi 58.
Iată cum s-au marcat golurile:
1-0: Chipciu i-a pasat lui Keşeru, care l-a driblat pe Andersen şi a marcat în poarta goală.
2-0: Keşeru a primit o pasă de la Raţ şi a marcat cu un şut la vinclu de la circa 20 de metri.
Au evoluat în formula:
România: Pantilimon - Papp (Luchin '80), Chiricheş (Moţi '70), Gardoş, Raţ - Hoban, Prepeliţă (Pintilii '84) - Enache (Ad. Popa '46), Maxim (Bicfalvi '64), Sânmărtean (Chipciu '46) - Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Danemarca: S. Andersen - Jacobsen, Kjaer (Vestergaard '46), Bjelland, Boilesen (S. Poulsen '79) - Christiansen (Bech '46), Jorgensen (Hansen '70), Thomsen - Vibe (Y. Poulsen '73), Bendtner, L. Andersen (Wurtz '28). Selecţioner: Morten Olsen.
Cartonaş galben: Papp '61.
Partida a fost condusă de o brigadă din Slovenia, avându-l la centru pe Slavko Vincici, ajutat la cele două linii de Matej Zunici şi Bojan Ui.Arbitru de rezervă a fost desemnat Alexandru Tudor.
Mijlocaşul Eric Bicfalvi a debutat în acest meci la naţionala României.
Acesta a fost ultimul meci al naţionalei României în acest an.


                                                                                        I.I.D.