Se afișează postările cu eticheta sprijin. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sprijin. Afișați toate postările

miercuri, 14 septembrie 2022

ADI Deșeuri Maramureș, sprijin substanțial în campania Let’s do it, România


10.500 de saci și 1000 de perechi de mănuși au fost predate azi de ADIGIDM Maramureș ca sprijin pentru campania „Let’s do it, România”. Acțiunea care-și propune să curețe, cu aportul voluntarilor, deșeurile împrăștiate din diverse zone ale județului se va derula sâmbătă, 17 septembrie 2022.

Sacii și mănușile puse la dispoziție de către ADIGIDM vor fi distribuite de miercuri, 14 septembrie la cele peste 50 de UAT-uri înscrise în campanie!

                                                                                                             GDL

luni, 1 februarie 2021

[Europe Direct Maramures] Fwd: Grupul BEI și Deutsche Leasing România consolidează sprijinul acordat întreprinderilor afectate de COVID-19

 
Prima cooperare dintre Grupul BEI și Deutsche Leasing România va contribui la consolidarea investițiilor companiilor românești active în sectoarele afectate de COVID-19. Noua cooperare dintre Banca Europeană de Investiții, Fondul European de Investiții și Deutsche Leasing România va permite companiilor locale de pe întreg teritoriul României să beneficieze de finanțare suplimentară prin leasing în valoare de 370 milioane EUR.

 
Sprijinul Grupului EIB este susținut de o garanție de la Fondul European pentru Investiții Strategice (FEIS).
Noua inițiativă va spori reziliența întreprinderilor românești la impactul economic, social și asupra sănătății al COVID-19 și face parte din răspunsul Grupului BEI către sectorul privat în privința pandemiei.
Detalii în comunicatul de presă.
 Cu stima,
Dr.ing. Radu BIG
Director executiv CDIMM Maramures (CEO)
Coordonator Centrul Europe Direct Maramures
tel: +40 262 224870
fax: +40 262 222409
mobil: +40 744 398063

Web: http://europedirect.cdimm.org/
Facebook: https://www.facebook.com/EuropeDirectMaramures/

duminică, 20 ianuarie 2019

Gabriel Zetea: ”Consiliul Judeţean oferă sprijin IPJ Maramureş în derularea programelor de prevenţie”


 Președintele Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea a participat, în numele instituției județene, la ședința de bilanț și prezentarea raportului de activitate a Inspectoratului Județean de Poliție Maramureș. Șeful administrației județene a amintit buna colaborare care există între cele două instituții și proiectele comune care au fost derulate în ultimul an.
”Am participat, în numele Consiliului Județean Maramureș, la ședința de bilanț și prezentarea raportului de activitate a Inspectoratului Județean de Poliție Maramureș și am mulțumit polițiștilor maramureșeni pentru colaborarea de peste an, felicitându-i pentru munca serioasă depusă în anul 2018. Am trecut peste un an greu din punct de vedere social și mă bucur că am finalizat cu bine toate proiectele noastre comune. Am cerut IPJ Maramureș să ne acorde sprijin și în anul 2019, pentru derularea în bune condiții a traficului pe drumurile județene, acestea urmând să intre în reabilitare în primăvară. 200 de km de drum județean vor fi în șantier pe parcursul acestui an, ceea ce necesită o colaborare perfectă între Consiliul Județean, constructori și reprezentanții Poliției, pentru a putea oferi un trafic adaptat condițiilor de drum. Am oferit, în numele Consiliului Județean Maramureș, întreg sprijinul nostru, chestorului șef Liviu Grozavu, pentru programele de prevenție pe care intenționează să le demareze în acest an și pe care le vom implementa în parteneriate serioase cu autoritățile locale. La final, le-am dorit mult succes în anul 2019 și doar proiecte finalizate”, a precizat președintele Consiliului Județean Maramureș, Gabriel Zetea.

                                                                                                 CJMM


joi, 13 decembrie 2018

Sprijin de la Consiliul Judeţean pentru înlăturarea efectelor calamităţilor naturale în comunităţile maramureşene


 Plenul Consiliului Județean Maramureș a aprobat, în ședința extraordinară de la sfârșitul săptămânii trecute, alocarea unor sume de bani din rezerva bugetară constituită la dispoziția instituției județene pentru înlăturarea efectelor unor calamități naturale, precum și pentru acordarea unor ajutoare către alte unități administrativ-teritoriale aflate în situații de extremă dificultate.
În ședința condusă de șeful administrației județene, Gabriel Valer Zetea, aleșii județeni au votat pentru acordarea de sprijin financiar pentru înlăturarea efectelor calamităților naturale în comuna Fărcașa, unde s-au alocat 352,83 mii lei, în orașul Borșa, suma acordată fiind de 200 mii lei și în comuna Oarța de Jos, suma alocată fiind de 50 mii de lei. O sumă de 50 mii de lei s-a acordat comunei Recea, ca sprijin financiar pentru situații de extremă dificultate.


                                                                                          CJMM

vineri, 19 mai 2017

Comunicat de presă

MOL România oferă 350.000 lei tinerilor sportivi şi artişti prin programul de promovare a talentelor


- MOL România și Fundația Pentru Comunitate au lansat cea de-a 12-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor
- Valoarea sponsorizărilor acordate în cadrul acestei ediții va fi de 350.000 lei
- În cele 11 ediții de până acum s-au acordat peste 2.870.000 lei pentru 1.846 de tineri sportivi și artiști

17 mai 2017, Miercurea Ciuc – MOL România și Fundația pentru Comunitate au lansat cea de-a 12-a ediție a Programului MOL de promovare a talentelor. Tineri sportivi și artiști cu rezultate bune din toată țara se pot înscrie în programul organizat pe bază de concurs de proiecte. Fondul total de sponsorizare este de 350.000 de lei și este acordat de MOL România. Solicitările pot fi depuse până la data de 17 iunie 2017, iar detaliile programului pot fi găsite pe www.pentrucomunitate.ro și www.molromania.roÎnscrierile se pot face atât individual, cât și prin echipe sportive sau ansambluri artistice.

În cadrul celor 11 ediții anterioare ale programului, MOL România a acordat 1.261 de sponsorizări în valoare de peste 2.870.000 de lei unui număr de 1.846 de sportivi și tineri artiști din toată țara, unii dintre ei obținând finanțare de mai multe ori.

„De 12 ani susținem performanța tinerilor artiști și sportivi care reprezintă țara la festivaluri și competiții europene, mondiale și olimpice. Este un sprijin care se acordă celor cu rezultate bune și care le arată tinerilor că munca și talentul lor sunt apreciate”, a declarat Camelia ENE, Country Chairman & CEO MOL România.

Beneficiarii edițiilor anterioare, prezenți la evenimentul lansării programului din acest an, au confirmat importanța acestui sprijin în conturarea carierei lor. Emil Imre, singurul medaliat cu aur din România la Festivalul Olimpic al Tineretului European de iarnă și deținătorul uneia dintre cele două medalii de argint, a afirmat: „În urma obţinerii acestui sprijin am reușit să achiziționez echipamentele și instrumentele la care înainte doar visam, dar care îmi erau atât de necesare pregătirii.”

La această ediție, programul dispune de un fond total de 350.000 lei, sumele fiind alocate tinerilor sportivi sau artiști cu vârste între 8 și 18 ani, respectiv pentru categoria de peste 18 ani, care au nevoie de susținere în scopul participării la concursuri sau achiziției de echipamente și materiale.

”Înscrierea unei solicitări de finanțare în acest concurs de proiecte este relativ simplă. Pe lângă prezentarea rezultatelor din ultimii doi ani și a obiectivelor de viitor, este importantă întocmirea exactă a bugetului pentru finanțarea solicitată. Corelarea chibzuită a cheltuielilor cu obiectivele stabilite ajută tinerii și în planificarea altor aspecte din viață”, a declarat András Imre, directorul executiv al Fundației Pentru Comunitate.

Dintre beneficiarii ediției a 11-a a programului, mai mulți înotători dețin recorduri naționale: Ștefan Cozma, Ana Dascăl, Robert Glință, Huszár Ingrid, Daniel Martin, Vlad Pațurcă, Andrei Rusen, Simona Savastița.

Despre program:
În cadrul Programului MOL de promovare a talentelor un solicitant poate să obțină finanțare în valoare maximă de 10.000 lei pentru a acoperi cheltuielile de transport legate de activitatea sa sportivă sau artistică sau pentru a achiziționa echipamente și materiale. Din finanțarea totală a ediției a 12-a, 160.000 lei sunt destinați sportului, 120.000 lei domeniului artelor și 70.000 lei pentru categoria de vârstă de peste 18 ani, în cadrul căreia pot solicita sprijin acei tineri care au beneficiat deja de sponsorizări în ultimii ani și au depășit vârsta majoratului.
Solicitările pot fi depuse până la data de 17 iunie 2017, iar detaliile programului pot fi găsite pe www.pentrucomunitate.ro șiwww.molromania.ro.
Cererile vor fi evaluate de două jurii de specialitate. Preşedintele juriului la secţiunea sport este Violeta BECLEA-SZÉKELY, campioană europeană la atletism şi doctor în sport, iar la secţiunea artă violonistul Albert MÁRKOS, concertmaestrul Filarmonicii Transilvania din Cluj.

Despre Grupul MOL
Grupul MOL este o companie multinațională integrată și independentă, cu sediul central în Budapesta, Ungaria. Are operațiuni în peste 40 de țări, aproximativ 25.000 de angajați în întreaga lume și peste 100 de ani de experiență în industrie. În domeniul explorării și producției de hidrocarburi, experiența de peste 75 de ani a Grupului sprijină operațiunile de producție în 8 țări și activitățile de explorare în 13 țări. Grupul MOL controlează patru rafinării și două unități petrochimice la nivelul managementului integrat al lanțului de aprovizionare, în Ungaria, Slovacia și Croația. Compania are, de asemenea, o rețea de peste 2.000 de benzinării în Europa Centrală și de Sud-Est, în 10 țări, din care peste 200 în România.

Despre Fundația pentru Comunitate
Fundația Pentru Comunitate este o organizație non profit înființată la Cluj în 2008 cu scopul de a sprijini talentul, cunoașterea, solidaritatea, valorile comunitare, astfel încât lumea noastră să devină mai prietenoasă. Pentru realizarea scopurilor anunțate, Fundația sprijină activități în domeniul cultural, educativ, social, comunitar, sportiv și de recreație. Sprijină de asemenea copii și tineri în suferință, precum și acele organizații care se ocupă de însănătoșirea, de reabilitarea lor.


Contacte pentru presă

Erzsébet Felméri
CSR & Communications Coordinator
MOL Romania
tel: 0264-407624 | @: efelmeri@molromania.ro

András Imre
Director Executiv
Fundația pentru Comunitate
m: 0755-045699 | @: office@pentrucomunitate.ro


joi, 16 martie 2017

[Europe Direct Maramures] Norme UE pentru sprijinul producatorilor de fructe si legume

In jur de 1.500 de organizatii de producatori de fructe si legume 
acopera 50% din productia UE, in prezent. Pentru a incuraja dezvoltarea 
acestui sector important pentru sanatatea europenilor, Comisia a adoptat 
noi norme prin care sa creasca sprijinul disponibil pentru retragerile 
de pe piata a fructelor si legumelor; sa incurajeze organizatiile de 
producatori, precum si organizatiile transnationale de producatori.

Detalii: 
http://europedirect.cdimm.org/noutati/ajutor-suplimentar-pentru-producatorii-de-fructe-si-legume

Alte noutati europene gasiti pe site-ul Centrului Europe Direct 
Maramures: http://europedirect.cdimm.org/

Cu stima,
Margareta Capilnean
Coordonator Centrul Europe Direct Maramures

vineri, 13 aprilie 2012

Nicolae Bud susţine Festivalul „Muzica pentru toţi”


În perioada 29-31 martie 2012, s-a desfăşurat la Liceul de Artă din Baia Mare cea de-a doua ediţie a Festivalului - Concurs de Interpretare Vocală - „Muzica pentru toţi”.
Festivalul este destinat elevilor care posedă voci deosebite şi fac eforturi pentru a-şi perfecţiona stilul, tehnica şi interpretarea vocală, indiferent dacă studiază sau nu în cadrul unei şcoli sau liceu de muzică. 
Scopul acestui concurs şcolar este descoperirea şi afirmarea tinerelor talente vocale pe plan naţional şi internaţional. De asemenea, se urmăreşte educarea elevilor în spiritul depistării şi promovării valorilor autentice şi reale, atât din muzica populară, cât şi din muzica clasică şi cea uşoară. Piesele ritmate au fost acompaniate de către Ansamblul Folcloric Naţional "Transilvania", dirijor prof. Marius Sabo, director ansamblu Iuliana Dăncuş. Concursul s-a întins aşadar pe o perioadă de trei zile, prima fiind dedicată cantoului clasic, a doua muzicii populare, iar cea de-a treia muzicii uşoare. La sfârşitul fiecărei seri, au urcat pe scenă alături de concurenţi: Paula Seling, Grupul Iza, studenţii Facultăţii de Muzică din Oradea, Nora Deneş şi Călin Ionce şi Corul Recreart. În cea de-a doua seară, a fost prezent la eveniment şi dl. dr. ing. Nicolae Bud, deputatul Colegiului Codru Chioar în Parlamentul României, care a susţinut bucuros proiectul. „Această seară a fost posibilă prin amabilitatea domnului deputat Nicolae Bud” a menţionat prof. Bob Mihaela. „În judeţul Maramureş există foarte mulţi copii talentaţi care nu au posibilitatea de a se face cunoscuţi. Astfel, acest concurs a fost o rampă de lansare pentru ei. Este un proiect ambiţios, dar foarte greu de dus la capăt. Am întâmpinat multe greutăţi şi au fost foarte puţini cei care au crezut în acest proiect şi au rămas alături de noi. Datorită lor, aceşti copii au avut posibilitatea să se afirme.” a încheiat aceasta.
                                                                                                                             ANDREEA GIURGIU

sâmbătă, 17 martie 2012

Azi începe returul Ligii a II-a de fotbal


  După surpriza de proporţii de aseară când Concordia Chiajna a învins pe una dintre pretendentele la titlu, Rapid Bucureşti cu scorul de 1-o (gol superb Adrian Popa) şi a scuturat din temelie staful tehnic al alb-vişiniilor, Răzvan Lucescu fiind la un pas în a-şi prezenta demisia, iată că de azi începe şi returul Ligii a II-a, ligă care ne interesează în mod deosebit datorită echipei de suflet a maramureşenilor, F.C. Maramureş Universitar Baia Mare.
 După aproape patru luni de pauză competiţională, cu o pregătire bună şi multe jocuri amicale disputate pe frig şi în nămeţi de jumătate de metru, trupa lui Romică Buia (FOTO) şi Ciprian Dorobanţu vor juca azi, 17 martie, în deplasare la F.C. Argeş, în Piteşti.
     În clasament, FCMU Baia Mare ocupa pozitia a XI-a, cu 16 puncte acumulate, băimărenii  înregistrând 4 victorii, 4 egaluri şi 7 înfrângeri. Ei au marcat 20 de goluri şi au primit 22.
Obiectivul din acest an al galben-albaştrilor este unul de bun simţ, adică menţinerea în Liga a II-a. Pornirea cu pasul drept la Piteşti ar fi de bun augur.
   Revenind la partida de azi cu FC Argeş, antrenorii Romulus Buia şi Ciprian Dorobanţu au convocat următorul lot: Portari: Lovasz, Barbur; Fundaşi: Duruş, Hodor, Faye, Istrofor,  De Rosa; Mijlocaşi: Fritea, Urs, P. Achim, S. Feraru, Kraus, V.Pop, Virdaru (venit de la Gloria Bistriţa); Atacanţi: Gego, Dragoş, Deac, M. Feraru, Tănasă. Pentru acest meci sunt indisponibili jucătorii Toma şi Negrea. De asemenea, Roman şi Filip sunt convocaţi la naţionala României U 19, pentru turneul din Italia.
      După părerea mea un rezultat de egalitate obţinut în Piteşti ar fi un rezultat dătător de speranţe şi încredere în forţele proprii pentru dificila misiune a tinerei formaţii băimărene de menţinere în Liga a II-a. Şi poate că în ceasul al 13-lea (al 12-lea a trecut demult!) autorităţile locale şi judeţene îşi vor întoarce faţa şi spre acest club năpăstuit dar cu o istorie cum nu multe echipe din prima ligă o au! Vă propun să priviţi în acest sens ce fac alte oraşe, mult mai mici dar cu oameni inimoşi şi iubitori ai sportului rege – fotbalul, numai dacă ne gândim la Chiajna, Otopeni, Năvodari, etc.

                                                                                         Gelu DRAGOŞ