Se afișează postările cu eticheta vaccinarea obligatorie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vaccinarea obligatorie. Afișați toate postările

marți, 13 decembrie 2022

Primul proces în legătură cu vaccinul. Femeie a dat în judecată Pfizer Romania, Ministerul Sănătății și Guvernului României pentru vaccinarea obligatorie!

 

Primul proces din România în legătură cu vaccinul. Cea care a făcut acest lucru, este o femeie și ea a dat în judecată Pfizer Romania, Ministerul Sănătății și Guvernului României, pentru vaccinarea obligatorie în scopul de a putea circula liber, potrivit avocatului Adrian Cuculis.

Motivul pentru care femeia a luat această decizie este unul crunt. Mai exact, ea susține prin prisma actelor medicale pe care le-a dobândit de când își face analize și teste, există o legătura de cauzalitate între vaccinul Pfizer și o boala dobândită din pricina vaccinului. Mai exact este vorba despre o afecțiunea care necesită tratament pe viață și se numește trombocitopenie, la care se adaugă și hipertonie arteriala.

Trombocitopenia este o boală care poate duce la tulburări de creștere și la sângerări severe, pentru că din diverse cauze, numărul de trombocite este mai mic decât cel normal. Manifestările trombocitopeniei pot lua diverse forme și, uneori, pot fi puse pe seama altor probleme de sănătate. Cele mai frecvente simptome sunt sângerările de diverse tipuri, având forme grave doar în cazuri izolate, acolo unde numărul de trombocite este extrem de scăzut. Principala complicație provocată de trombocitopenie se referă la cazurile rare, dar severe, când au loc sângerări puternice la nivel gastric, intestinal sau cerebral. Aceste situații survin brusc, evoluează rapid și, de regulă, duc la decesul pacientului. Iar hipertonia arterială poate duce chiar și la oprirea muschiului inimii, ceea ce ar putea însemna moartea subită a pacientului. Femeia care a decis să dea în judecată Pfeizer și autoritățile statului le cere 1.000.000 de euro daune morale și în aceiași măsură și plata daunelor material pentru viitoarele tratamente.

Sursa: NapocaNews

duminică, 2 mai 2021

De la vaccinarea obligatorie la votul obligatoriu şi la participarea la Slujba Învierii!


 Dacă guvernul ar da o hotărâre că respiratul este obligatoriu s-ar găsi destul de mulţi cetăţeni care ar protesta în stradă împotriva acestei măsuri abuzive.

Omul modern s-a obişnuit atât de mult cu libertatea încât nu i se pot impune nici măcar măsuri benefice, măsuri care să-i salveze sănătatea şi viaţa.

Ne întrebăm, în contextul pandemiei de coronavirus, cum ar fi fost gestionată o astfel de criză în timpul regimului ceauşist. Se mai punea problema că se vaccinează cine vrea, că poartă mască numai cine vrea. Românii au fost atât de cuminţi încât nu au protestat nici măcar atunci când a fost interzisă vânzarea băuturilor alcoolice înainte de ora zece. Au băut nechezol în loc de cafea şi şi-au văzut de treabă.

Foamea asta de libertate a apărut doar după dispariţia instituţiilor coercitive. Curios este că din cele trei principii fundamentale, egalitatea şi fraternitatea au fost date uitării. A rămas doar libertatea.

Nu există „egalitate şi fraternitate” la stabilirea salariilor, la acordarea pensiilor, dar iată că nimeni nu a ieşit în stradă să se bată cu „sistemul”. Toată lumea urlă împotriva „pensiilor nesimţite”, dar nici sindicatele, nici amatorii de proteste, nu şi-au dat întâlnire în faţa CCR când judecătorii au stabilit că este neconstituţională micşorarea unor pensii de mii de euro pe lună. Cum se explică aceste anomalii ale comportamentului celor care vor să schimbe lumea, ale psihologiei protestatarului de profesie? Nu se explică decât printr-o anihilare a simţului practic, printr-o inversare a priorităţilor, dar probabil şi din teama de a nu-i supăra pe cei care pot pedepsi.

Dar să revenim la chestiunea zilei: vaccinarea. Dacă în loc de vaccin specialiştii ar ajunge la concluzia că este suficient să se mănânce câte un măr timp de zece zile ca să scăpăm de SARS COV 2 şi atunci s-ar găsi o şoşoacă să scoată oamenii în stradă şi să arunce cu mere în ferestrele guvernului.

Să presupunem că guvernul îşi face curaj şi decide că vaccinarea este obligatorie. Ce s-ar putea întâmpla? Ar vui ţara ca în decembrie 1989? Ar ieşi milioane de oameni în stradă, ar striga „Jos guvernul” şi nu ar renunţa la proteste până nu ar cădea guvernul?

După căderea guvernului Cîţu ar trebui să-şi asume guvernarea liderii celor care au ieşit în stradă. Doamne fereşte! Spiritul de frondă nu urmează nicio logică. Pur şi simplu există în codul genetic al omului şi se manifestă în cele mai neaşteptate moduri.

În toiul discuţiilor contradictorii despre obligativitatea vaccinării, a reapărut şi tema votului obligatoriu. Există câteva ţări în UE în care prezenţa la vot este obligatorie. Acest lucru nu conduce automat la o mai bună situaţie politică. Cu toată obligativitatea de a vota, Italia a străbătut numeroase crize. Belgia, o altă ţară în care votul este obligatoriu, a rămas fără guvern o lungă perioadă de timp. Votul obligatoriu s-a soldat în Grecia cu guverne care au aruncat ţara într-o criză financiară care a afectat întreaga Uniunea Europeană.

Între vaccinarea obligatorie şi votul obligatoriu nu se poate face nicio apropiere. Sunt lucruri diferite. Aşa cum diferite sunt democraţia şi viaţa în sine. Când vine vorba despre sănătate, deci despre viaţă, „democraţia” ar trebui să lase locul specialiştilor. Cam despre asta ar fi vorba. Doar slăbiciunea guvernelor face să se prelungească atât de mult perioada pandemiei.

Printre instituţiile afectate profund de această boală se numără şi bisericile. Pandemia a întrerupt un ritual, un mod de viaţă de secole. Sunt milioane de oameni cărora dacă le iei dreptul de a merge la biserică îi lipseşti de însăşi esenţa şi sensul vieţii. Cum să împaci restricţiile cu datoria sacră pe care o resimt creştinii practicanţi de a merge la biserică? Mai ales cu ocazia marilor sărbători.

Anul acesta, trecând peste toate riscurile, autorităţile au dat dovadă de înţelegere. Creştinii pot merge la slujbele de Înviere, dar sunt rugaţi să respecte pe cât posibil regulile.

După nu ştim ce criterii, poliţia a anunţat să sunt aştepaţi la biserici în jur de 1,7 milioane de credincioşi. Pentru un popor profund credincios, nu pare un număr prea mic faţă de populaţia României?

Să sperăm că după Sărbătoarea Învierii Mântuitorului nu va creşte numărul infectărilor.

Hristos a înviat!


Autor: Dumitru Păcuraru

Sursa: Informaţia zilei de Maramureş

miercuri, 3 martie 2021

Vaccinarea obligatorie, staulul cu oameni

 


Avem o gripă cu un marketing ieşit din comun, care a creat o psihoză planetară. Am scris detaliat despre fenomen în cartea mea „Timpuri virale”. Suntem într-o perioadă unică în istoria omenirii, când pentru o boală cu mortalitate scăzută a fost distrus modul nostru de viaţă, prin carantinări şi blocări ale activităţilor umane, un drum ineficient în combaterea bolii şi extrem de eficient spre sărăcirea populaţiei şi reducerea libertăţilor cetăţeneşti.

În ultima perioadă se petrece un lucru ciudat, greu de înţeles. Atenţia publică s-a mutat pe vaccinările împotriva Covid-19, rămânînd pe o poziţie secundă căutarea medicamentelor eficiente pentru tratarea maladiei. Iar vaccinurile nu garantează obţinerea imunităţii, sunt experimentale, chiar un fel de ruletă rusească cu destui morţi la activ până în prezent.

Cu ce ne confruntăm, de fapt? Cu o isterie perpetuată de un an de către politicieni, catastrofică, cu covido-prostia, cum am denumit-o în volum, pentru care vor trebui să răspundă penal odată şi odată şi cu tentativa de-a transforma în normalitate anormalitatea vaccinării obligatorii. Prin aceasta trupurile noastre o să fie la discreția statului. Cum a fost pe vremea naziştilor.

Libertatea asupra propriului corp este cea mai intimă formă a libertăţii. Fără ea are haltă animalitatea, dictatul forţei, arbitrariul.

Impunerea cu forţa a unor manopere medicale este o demenţă. Nicio justificare nu stă în picioare. Dacă acceptăm, ne putem lua adio de la democraţie, înseamnă că suntem de acord cu dictatura.  Societatea umană ia chipul staulului cu oameni.

Alexandru Petria, scriitor

miercuri, 4 martie 2020

Nazism Pro Farma? Gheorghe Piperea despre legea vaccinării obligatorii: "Start la vânătoarea de copii și adulți nevaccinați. Când îi dibuiți, lipiți-le pe piept niște stele în 8 colțuri"

Avocatul Gheorghe Piperea consideră că, prin legea vaccinării obligatorii, care luni a primit undă verde în Comisia de Sănătate din Camera Deputaților, statul român continuă asediul împotriva cetățeanului, instaurând o viitoare „dictatură medicală”, scrie www.activenews.ro.
Piperea lansează și un apel către toți cei care nu vor ca viitorul și sănătatea cetățenilor României să fie sacrificate pe altarul intereselor marilor companii farmaceutice. „Avem obligația sa ne opunem prin orice mijloace adoptării acestei legi! Sunați-vă alesul, pichetați birourile lor parlamentare, ieșiți in stradă spunând NU VACCINĂRII OBLIGATORII!”, este îndemnul lansat de avocatul Piperea.
„Statul român își continuă asediul împotriva cetățeanului!
Viitorul și sănătatea acestui neam sunt sacrificate pentru interesele corporațiilor farmaceutice, pentru scaunele cozilor de topor care pretind că ne reprezintă in Parlament!
Avem obligația sa ne opunem prin orice mijloace adoptării acestei legi!
Sunați-vă alesul, pichetați birourile lor parlamentare, ieșiți in stradă spunând

NU VACCINĂRII OBLIGATORII!
NU AȘA!
                                                                         Romanian Global News