Se afișează postările cu eticheta zenofia zamfir. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta zenofia zamfir. Afișați toate postările

joi, 30 martie 2023

In memoriam Nicolae Dinescu

 


                                     Adunate de prin suflet, vremurile bune s-au ascuns

     


                                 

Venirea primăverii aduce cu sine soare, păsări călătoare, un aport de energie pozitivă și renașterea naturii. Este momentul să ne dezmorțim și să pornim la drum.''  Primăvara este timpul pentru planuri și proiecte.'' - Lev Tolstoy. Pentru al cincilea an consecutiv, o delegație de vâlceni a continuat proiectul "Pe urmele marilor ierarhi vâlceni Justinian Patriarhul şi Bartolomeu Mitropolitul". Evenimentul a debuta cu un popas la Mănăstirea Cozia unde a fost înălțată o rugăciune, a continuat cu o vizită la Mănăstirea Dumbrava din județul Alba unde maica stareță Mina a prezentat istoricul sfântului lăcaș. La Cluj, împreună cu doamna Mariana Păun, am fost invitate pentru un interviu de doamna Simona Vlasa în studiourile Radio "Renașterea". A urmat vizitarea mănăstirii Nicula unde Bartolomeu Anania, mitropolit al Clujului, şi-a găsit a doua casă. Prelatul a terminat aici de tradus Biblia în versiunea sa, şi-a scris memoriile şi a primit oaspeţi, a spus poveşti cu tâlc şi şi-a pregătit predicile. Spre seară delegația a fost întâmpinată de maica Hrisofora, stareța Mănăstirii Ilva Mare. Se știe că părintele Daniel Ureche a început construirea unei mici mânăstiri din lemn în anul 1992, pe un teren moștenit de la părinții săi. Construcția a fost la început un schit de călugări. În anul 1996 mânăstirea este terminată, pictată iar apoi este sfințită în data de 6 august, cu ocazia hramului „Schimbarea la Față” de către Înalt Preasfințitul Bartolomeu Anania, arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului. La Școala Gimnaziala Ilva Mare, delegația vâlceană a fost întâmpinată de doamna director prof. drd. Dana Pop. La întâlnirea cu elevii clasei a VIII-a, coordonați de doamna prof. drd. Singeorzan Aurica, am evocat viața și activitatea marilor ierarhi vâlceni alături de doamnele, Maria Catană și Mariana Păun. Pelerinajul cultural a continuat cu vizitarea mănăstirii Voronet. Maica stareță Gabriela Platon împreună cu doamna Irina Păcurariu, jurnalist la TVR, au felicitat și binecuvântat membrii delegației. Ziua s-a încheiat cu un popas la mănăstirea Râșca unde oamenii de cultură din Vâlcea au fost întâmpinați de părintele stareț Gabriel. Acest periplu cultural - spiritual ne-a umplut sufletul de bucurie, am revăzut locuri frumoase și ne-am întâlnit cu oameni minunați, elevi talentați,  monahi binecuvântați , plini de har , evlavie, dragoste de Dumnezeu și de semeni. În timp ce ne pregăteam de întoarcere, am primit un mesaj de la Antoanela prin care mă întreba dacă este adevărat că '' Nea Nae '' a plecat la ceruri. Vestea a picat ca un trăsnet peste noi. Eram atât de detașați și rupți de realitate încât cu greu ne-am revenit din șoc. După ce am întrebat mai mulți prieteni, ne-am convins că '' Tatăl nostru '', cum obișnuiam să - i spunem uneori lui Nea Nae , ne-a părăsit pentru totdeauna. Toí cei ce l-am cunoscut mai bine pe domnul Nicolae Dinescu, putem spune că părea nemuritor, atât prin spiritul său mereu tânăr cât și prin forma sa fizică, se simțea că a fost sportiv de performață, avea o vervă și o abordare a vieții de invidiat pentru vârsta sa. Mi-a fost dat șă-l cunosc cu mulți ani în urmă, am mers într-o delegație în Serbia, la Uzdin unde o comunitate de români au o Asociație Culturală puternică și organizează multe manifestări pentru menținerea tradițiilor și obiceiurilor românești. Încă de atunci am descoperit că în ciuda atitudinii sale războinice, a tonului poruncitor, era de o blândețe și gingășie aparte. Mai târziu aveam să aflu că viața nu a fost deloc ușoară pentru el și familia lui , că au suferit multe nedreptăți din partea regimului de tristă amintire. Pentru cei din jur, dorința sa de a fi mereu în centrul atenției, de a se așeza mereu în prezidiu la activitățile culturale, de a se impune șef,  președinte la mai multe asociații culturale era greu de înțeles și de acceptat. Au fost dispute aprinse în acest sens dar sub platoșa de om dur, insensibil, dornic de a parveni, se ascundea un om harnic, dedicat pasiunilor sale, ajuta în masura în care considera că este nevoie, era '' grabnic ajutător '' cum aveam să mă conving. În anul 2013 am inițiat proiectul " Iubirea de aproapele meu " și mergeam chiar și de două ori pe lună în centrele de copii și de bătrâni de pe întreg teritoriul județului Vâlcea. De fiecare dată a venit cu mașina proprie și nu a cerut bani pentru combustibil, era prezent la orice oră din zi când trebuia să ne deplasăm, a mers cu noi și la Zătreni, pe părintele Iov, monahul care scrie cu degetele de la picioare îl aprecia foarte mult, era sensibil la suferință și nu ne-a refuzat nicioadată . Trebuie să mărturisesc că la începutul colaborări nu înțelegeam felul dumnealui de a fi, vorbea foarte tare, da dispoziții, se agita, comenta, ba mai mult , avea un stil pe care nu l-am aprobat niciodată - obișnuia să vorbească de rău pe toți colegi atunci când nu erau prezenți. Firește că și despre noi avea aceleași '' vorbe frumoase '' chiar dacă în față ne alinta  '' copii mei '' .'' Există oameni buni şi oameni răi. Lumea în ansamblu nu poate fi judecată, pentru că nu are cine s-o judece '' – Mihail Mataringa. Dar Nea Nae ne-a lăsat moștenire multe amintiri frumoase. Avea un șarm aparte, avea simțul umorului dezvoltat, un talent nativ de a te face să râzi chiar și atunci când erai trist, în ciuda '' gurii prost puse '' , cum se zice în popor era foarte sărintor, dacă cineva din preajmă avea o problemă '' mergea până în pânzele albe '' și o rezolva. Multe clipe și momente inedite ne-a fost dat să petrecem alături de el și de soție, doamna Adriana Mărăcinescu Dinescu! Am fost în Germania , am colindat țara în lung și-n lat, am mers la simpozioane, ne-a fost alături când am făcut demersuri pentru construcția Mănăstirii Suiești din localitatea natală a Patriarhului JustinianMarina, ne-a susținut în proiectul '' Caravana Culturii '', am realizat emisiuni culturate la televiziuni locale și naționale, a mediatizat evenimentele pe care le organizam, personal m-am bazat de multe ori pe priceperea și bunăvoința sa. Despre zonele pe unde am colindat, despre proiectele pe care le-am inițiat și coordonat împreună, despre oamenii pe care i-am întâlnit și care ne-au rămas prieteni, voi scrie mai pe larg într- un alt articol. Acum se impune să punctăm câteva date biografice preluate de pe internet.... „Direcția Județeană pentru Cultură Vâlcea anunță, cu regret, stingerea din viață a profesorului și omului de cultură, NICOLAE DINESCU, la vârsta de 80 ani.„Nea Nae“, așa cum îi spuneu toți vâlcenii, cu multă simpatie, a fost un om de o vivacitate rară: fotbalist, arbitru divizionar, profesor de educaţie fizică, antrenor de categoria I, arbitru internaţional, ziarist și publicist.Prof. dr. Nicolae Dinescu a jucat fotbal la echipele „Voinţa“ şi „Flamura Roşie“ din Râmnicu Vâlcea, dar şi la „Steagul Roşu” din Bucureşti. A fost antrenor la clubul Chimia Râmnicu Vâlcea şi Lotru Brezoi, vicepreşedinte al Consiliului Judeţean de Educaţie Fizică şi Sport Vâlcea şi preşedinte al Clubului Chimia (1972-1974), perioadă în care Chimia a câştigat „Cupa României“ şi a promovat în divizia națională. Deasemenea, a fost preşedinte al Societăţii Culturale „Anton Pann”, coordonatorul Facultăţii „Spiru Haret”, director al Academiei Olimpice Române – Filiala Vâlcea, preşedinte al Asociaţiei „Veteranmont România” – Filiala Vâlcea, cetățean de onoare al orașului Horezu, profesor coordonator al facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii „Spiru Haret” din Râmnicu Vâlcea, preşedinte al Clubului Pensionarilor din Cultură, Învăţământ, Artă, Ştiinţă şi Sport, realizator de emisiuni la TV „Vâlcea 1”, președinte al Filialei Vâlcea a Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.
Dar, mai înainte de toate Nea Nae a fost un mare iubitor al Râmnicului și al oamenilor lui. Va rămâne un model de urmat prin tot ceea ce a realizat în sport și în educația sportivă.Dumnezeu să-l odihnească în pace, întru eternitate!” a transmis dr. Florin Epure, director executiv la Direcţia Judeţeană pentru Cultură Vâlcea.
Când a fost preşedinte al Societăţii Culturale '' Anton Pann '',  a înfiinţat filiale în multe localităţi vâlcene, realiza  manifestări în comune și sate mai ales cu ocazia sărbătoririi unor personalităţi sau evenimente legate de comemorarea altora. Pentru activitatea sa  deosebită în domeniile sportului, turismului, învăţământului şi ziaristicii a primit titlul de Cetăţean de Onoare. Argint viu, Nea Nae, prieten, tată spiritual, neastrâmpărat, neobosit, un Om printre Oameni - Nicolae Dinescu. Veșnică pomenire , pomenirea lui din neam în neam !

Zenovia Zamfir



 

luni, 6 septembrie 2021

Biblioteca Județeană "Antim Ivireanul" Vâlcea s-a îmbogăţit cu mai multe cărţi donate de scriitori maramureşeni


📌Colecțiile Bibliotecii Județene „'Antim Ivireanul'' Vâlcea s-au îmbogățit cu următoarele lucrări donate de scriitorul Vasile Bele din Baia Mare:

1. "Singurătatea poetului" - Dragoș Gelu , 2 exemplare;
2. "Al optulea cer" - Emil I. Bozga, 5 exemplare;
3. Antologia de texte. Recenzii de cărți – personalități ale literaturii contemporane. Sincerus verba - 3 exemplare.

Vă mulțumim!

luni, 15 martie 2021

COMUNICAT DE PRESĂ

 
Colecțiile Bibliotecii Județene ''Antim Ivireanul'' Vâlcea s-au îmbogățit cu următoarea lucrare: Antologie de texte - '' Recenzii de cărţi - Personalităţi ale literaturii contemporane. Sincerus Verba.'', ediţie îngrijită de Vasile Bele, Gelu Dragoş, Nelu Danci. De remarcat la pag. 416 , domnul Vasile Bele face o recenzie la lucrarea "Amintiri ale măreţiei trecutului îngropat de veacuri - Comuna Glăvile''. Ediţie îngrijită de: doamna Zenovia Zamfir de la Biblioteca Județeană ''Antim Ivireanul'' Vâlcea, doamna Maria Lica Catană - Biblioteca Publică Glăvile şi domnul Adrian Constantin Catană. Volumul beneficiază de un cuvânt de deschidere, o prefață, sau, mai degrabă, o binecuvântare primită de la Părintele Episcop MACARIE DRĂGOI al Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord, (Stockholm, 1 septembrie 2020), numit CULCUȘUL UNUI LEU SAU DESPRE OLTENIA RURALĂ A PĂRINTELUI MITROPOLIT BARTOLOMEU VALERIU ANANIA, pag. 3-5, din care cităm: „Această monografie alcătuită cu multă însuflețire de către distinsele cercetătoare vâlcene Maria Catană și Zenovia Zamfir este dedicată satului natal al vrednicului de pomenire Mitropolit Bartolomeu al Clujului, cel supranumit, pe bună dreptate <<Leul Ardealului>>. Ar fi nedrept să fie trecute cu vederea originile sale din Oltenia rurală și legăturile mai puțin știute cu această regiune din vremurile pribegiilor sale. Dârzenia și buna îndrăzneală a Părintelui Bartolomeu Valeriu Anania provin, fără urmă de îndoială, din bătătura casei părintești din Glăvile, din Vâlcea centrală, satul descris în amănunt în cartea de față, unde l-am însoțit și eu pe mentorul meu, odrăslit în acest străvechi ținut românesc”, pag. 3.

luni, 16 noiembrie 2020

Pelerinaj cultural – spiritual: Moldova, Ardealul şi Ţara Românească


 În mod natural, Omul este curios şi are dorinţa de a înţelege cât mai bine Lumea. ,dintotdeauna a existat dorinţa de-a cunoaşte cât mai mult despre lucrurile văzute şi nevăzute, despre evenimente deja petrecute în trecut sau profeţite de-a avea loc în viitor, despre situaţiile speciale în care s-au aflat înaintaşi noştri.

Călătoriile ne învață lucruri, nu doar despre lume și diferitele sale culturi, dar și despre noi înșine,interacțiunea cu oameni și comunități din diferite zone ale lumii ne învață să apreciem diferențele și să remarcăm similaritățile ca pe niște revelații.

A rânduit Bunul Dumnezeu să lucrez într- o instituţie de cultură, în Biblioteca Judeţeană ”Antim Ivireanul” Vâlcea, clădirea cu cel mai frumos vitraliu din lume, un loc unde ştiinţa de carte se îmbină armonios cu posibilitatea de a cunoaşte şi de a cerceta.

„Vâlcea este cel mai vechi judeţ din ţară, dintre toate judeţele României de la această dată,acest lucru reiese dintr-un hrisov de la 1392 în care găsim prima menţionare documentară a judeţului Vâlcea. „Eu, (…) marele voievod şi domn a toată Ungrovlahia, după putere am binevoit (…) să ridic din temelie o mănăstire (…), am dăruit puţin obroc din casa mea pentru hrana călugărilor (…). În judeţul Vâlcea, pe fiecare an, să-şi adune înşişi călugării albinăritul”, menţionează, printre altele, hrisovul de la 8 ianuarie 1392.Marele logofăt Filos este cel care a scris „actul primei atestări documentare a judeţului”. În acelaşi an, acesta a renunţat la dregătorie şi averea personală şi a devenit călugăr la Mănăstirea Cozia, sub numele de Filotei. „Mare învăţat şi cunoscător al limbilor greacă şi slavonă” el va întemeia aici prima şcoală de caligrafi şi copişti şi va ajunge dascăl al călugărilor de pe Valea Oltului. Logofătul Filos este considerat primul poet român”……Povestea celui mai vechi judeţ atestat documentar al României, 15 ianuarie 2020, 04:19 de Daciana Mitrache, adevărul.ro.Nebănuite sunt cărările Domnului, începând cu anul 1995, cel puţin de două ori pe an, împreună cu familia Nicolae şi Ioana Ştefănescu mergeam la mănăstirea Cozia pentru a ne bucura de frumuseţea locului, pentru a ne odihni în chiliile călugărilor cărturari de odinioară, pentru a ne îmbogăţi spiritual cu pildele înţelepte ale părintelui stareţ Gamaliil.Şi după plecarea prietenilor dragi ”în ţara de dincolo de veacuri”, mi- am păstrat obiceiul de a vizita mănăstirea .La ora actuală, părintele stareţ, protosinghel Veniamin Luca, „cel care în urmă cu 25 de ani a pășit pragul Mănăstirii Cozia, așezându-se sub povățuirea duhovnicească a părintelui stareț Gamaliil Vaida și apoi a părintelui stareț Vartolomeu Androni” continuă misiunea creşterii duhovniceşti a vieţii monahale „după tradiția păstrată de la Sfântul Nicodim de la Tismana”, a spus Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, duminică, 4 noiembrie 2018. . Aici am înţeles multe adevăruri…“Cu cât citeşti mai mult, cu atât vei şti mai multe lucruri. Cu cât înveţi mai mult, cu atât mai multe locuri vei vizita” (Dr. Seuss).Privind în liniştea nopţi frumuseţea mănăstiri Cozia am simţit o dorinţă puternică de a păşi pe urmele înaintaşilor noştri, marii ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române, Justinian Patriarhul şi Bartolomeu Mitropolitul.În luna iunie 2020, împreună cu domnul Iustin Duicu , primarul comunei Glăvile, localitatea natală a Mitropolitului Bartolomeu Anania, şi soţia domniei sale, alături de doamna Maria Catană , bibliotecar la Bibloteca Publică din comună şi soţul acesteia, cu sprijinul domnului Doru Pătroiu şi a doamnei Liliana Hodoroagă, cu familia Constantin şi Maria Turcu, am pornit la drum într-un pelerinaj cultural- spiritual în Moldova, Ardeal şi Ţara Românescă.Împodobită în straie de sărbătoare, cu verdele crud al poienilor şi pădurilor, cu un albastru de cleştar al pârâiaşelor de munte, cu mănăstirile şi schiturile străbune, România, ”Grădina Maicii Domnului”, este ”minunat de frumoasă” cum spunea odinioră Alexandru Vlahuţă.După ce ne- am adăpat setea de cunoaştere şi de credinţă la mănăstirile binecuvântate din Bucoviana, prin bunăvoinţa părintelui stareţ Gabriel, am rămas peste noapte la Sfânta Mănăstire Râşca.Mai puţin cunoscută, nefiind inclusă în circuitul turistic,…<<Mănăstirea Râşca se dovedeşte a fi un adevărat stâlp de credinţă şi spiritualitate ortodoxă , a fost construită de domnitorul Petru Rareş, în anul 1542. Spre deosebire de celelalte ctitorii bisericeşti ale domitorului, aceasta nu are nişte dimensiuni impresionante, are un plan foarte simplu, în formă de cruce, fără pridvor şi fără gropniţă (camera mormintelor).De jur-imprejur au fost construite ziduri fortificate cu creneluri şi un turn, pentru a sluji la nevoie ca şi cetate. Sfinţirea mănăstirii a avut loc în data de 9 mai 1542, cu această ocazie fiind aduse aici şi Moaştele Sfântului Nicolae. După terminare, Mănăstirea Râşca a devenit metoc al Mănăstirii Probota.

Între anii 1611-1617, marele vornic Costea Bacioc, împreună cu soţia sa, Candachia, şi cu fiica lor, Tudosca, prima soţie a domnitorului Vasile Lupu, îşi va dărui o foarte mare parte din avere pentru refacerea complexului monahal de la Mănăstirea Râşca.Vornicul Costea a adăugat vechii biserici, precum citim în pisania de deasupra intrării sudice, un pridvor masiv, dublând astfel capacitatea interioară a acesteia. În anul 1844, domnitorul Mihai Sturza îl surghiuneşte pe marele istoric Mihail Kogălniceanu la Mănăstire. Aici, marele istoric a stat închis vreme de şase luni, într-o cameră din turnul clopotniţă>>…www.crestinortodox.ro,de Teodor Danalache.,Frumuseţea şi istoria sfântului lăcăş ne sunt povestite în frumosul grai ”moldovinesc” de părintele stareţ Gabriel care ne-a impresionat cu vorba dulce şi ospitalitatea tipic românească.Slavă Bunului Dumnezeu pentru astfel de oameni minunaţi , slujitori devotaţi.Plecăm mai departe după slujba de la primele ore ale dimineţi şi după binecuvântarea părintelui Gabriel.Drumul până la Mănăstirea Piatra Fântânele, următorul obiectiv, a fost o adevărată încântare şi desfătare pentru călătorul iubitor de natură, peisaje desprinse din poveşti,munţi şi văi cu serpentine spectaculoase, ici , colo câte o casă cu pridvor şi muşcate la fereastră, grădini pline cu trandafiri înforiţi în nuanţe şi culori diferite, un tărâm de vis.Revederea cu maica stareţă Pamfilia este plină de emoţie şi bucurie.Despre Mănăstirea Piatra Fântânele, locul unde se zidește veșnicia, domnul Dumitru Manolache ne spune în ziarul ”Lumina”, din 21 Feb, 2020 ..”Există un loc unde poți vedea cum veșnicia se zidește timid în succesiunea zilelor și liniștea se naște din șuierul viscolului. Un loc ca o taină, spre care tot urcă zilele, nopțile, cu stelele lor, cerul și omul locului ce-și poartă viața, după propria-i busolă, prin prezentul nostru rătăcit. În acest „pas” de lume, cu chip de cruce, numit Tihuța, Ardealul se îmbrățișează cu Bucovina ca doi creștini ducând coșurile de pască la sfințit în noaptea de Înviere. Aici, la 1.200 m, pe o stâncă din Piatra Fântânele, îi așteaptă, de aproape un veac, Mănăstirea „Nașterea Maicii Domnului”….Maicile de la Piatra Fântânele văd, cum ne mărturisește maica stareță Pamfilia, „cu bucurie lumea de dincolo de zidurile mănăstirii. Când cobor în oraș, mă așez pe o bancă și privesc oamenii. Unii sunt atât de frumoși, dar alții foarte triști, zbuciumați și îngândurați. Plaiurile acestea mioritice te obligă însă să te bucuri de tot, să te simți un privilegiat. Avem în biserică o carte pentru vizitatori, în care cei care ne trec pragul lasă însemnări. Unii scriu: «Doamne, cât este de frumos aici! E mai aproape cerul!» Eu cred că depărtarea de Biserică și înstrăinarea de Dumnezeu este cel mai mare pericol pentru lumea noastră. Eu sunt din Suceava și îmi amintesc cu atâta drag de părinții mei și de felul cum mă învăța mama să mă închin în biserică, să stau la rugăciune lângă ea în casă, în fața icoanelor. Îmi amintesc brațele ei pe care îmi așezam capul când îmi vorbea despre Doamne-Doamne. Iar eu întindeam mâna și o întrebam: «Mamă, unde este Dumnezeu?» Și mama îmi spunea: «Draga mea, și-n degetul tău mic este Dumnezeu, și asta să nu uiți niciodată!» Sunt mulți copii care astăzi nu au aceste bucurii. De aceea, suferim și ne pare rău. Sunt foarte sigură însă că băieții și fetițele de care noi avem grijă vor purta cu ei prin lume imaginea cerului și a stelelor pe care ei le văd aici. Sunt foarte sigură de lucrul acesta, pentru că știu ce duc cu ei din mănăstire în familiile lor. Vin părinții și ne spun că acum își fac și ei rugăciunea la masă, pentru că o spun copiii lor, cum au învățat la noi, unde își petrec săptămâna”, ne mărturisește maica stareță.Din acest loc, unde veșnicia se zidește timid în succesiunea zilelor și liniștea se naște din șuierul viscolului, lumea și cerul se văd altfel. Aici, până și moartea își anulează atributul și se face poveste. Altfel cum ar fi spus vrednicul de pomenire Mitropolit Bartolomeu Anania la primul hram al mănăstirii rectitorite, în 1995: „Ce frumusețe dumnezeiască! Este atât de frumos încât, dacă ai muri aici, nici nu ți-ai da seama când ai trecut în Rai!”Ca orice mănăstire de maici şi cea de la Piatra Fântânele are un duhovnic, părintele-călugăr Gavril Horţ, venit aici de la mănăstirea Nicula: „Când m-a trimis aici Înaltul Bartolmeu mi-a zis că mă trimite în rai, că şi aici ca şi în rai, nu ştii când mori, aşa e de bine”, spune protosingerul Gavril Horţ. Şi el face de toate, iar acum conduce şantierul pentru ridicarea unei noi biserici, cea veche devenind neîncăpătoare pentru mulţimea de credincioşi ce vine din localitate dar şi din satele sucevene aflate pe graniţa cu judeţul Bistriţa-Năsăud.După ce ne cazăm şi ”ne tragem sufletul”, maica stareţă ne anunţă bucuroasă că slujba de a doua zi a fi oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord.Pentru mine surpriza este imensă, am văzut câteva interviuri cu domnia sa, am citit că în perioada 1998-2003 a fost secretar de cabinet al ÎPS Părinte Arhiepiscop Bartolomeu al Vadului, Feleacului și Clujului şi doream să- l cunosc, mă impresionase chipul său blând şi smerit, vocea caldă, cunoştinţele vaste şi recunoştinţa ce o purta marelui ierarh vâlcean.Cu noi este Dumnezeu, cu al Său har şi cu a Sa iubire de oameni, după Sfânta Liturghie ce a făcut să vibreze inimile tuturor, după ce a prezentat publicului delegaţia de la Vâlcea, după ce a binecuvântat pe toţi cei prezenţi, părintele s-a aşezat la masă alături de noi.Cu o modestie specifică oamenilor de valoare, a vorbit cu emoţie şi evlavie de părintele Mitropolit Bartolomeu Anania, multe şi frumoase sunt momentele petrecute în preajma marelui ierarh, toate acestea vor fi subiectul unui amplu material pe care Preasfinţitul Macarie îl va scrie pentru a prefaţa lucrarea dedicată comunei Glăvile.<>….Episcopul Europei de Nord, PS Macarie, a împlinit 42 de ani, de Vlad Părău, 10 mai 2019,www activenews.ro.”Să ne iubim unii pe alții, așa cum ne-au iubit părinții și strămoșii noștri, care ne-au lăsat o moștenire de cinste, plătită cu sânge”, spune adesea părintele Macarie.După clipele frumoase şi binecuvântate petrecute la Mănăstirea Piatra Fântânele plecăm spre Vâlcea natală. În timp ce delegaţia de la Glăvile se grăbeşte spre casă eu mă hotărăsc să poposesc două zile la mănăstirea mea de suflet, Cozia. Seara, alături de interpreta de muzică populară Tatiana Mărcoianu şi de părintele stareţ, Veniamin Luca deapăn firul evenimentelor frumoase petrecute în Moldova şi Ardeal.Ca urmaşi ai marilor ierarhi vâlceni, Justinian Patriarhul şi Bartolomeu Mitropolitul ne-am adăpat setea de cunoaştere şi dorinţa de a călători în locuri binecuvântate, în lăcaşuri de rugăciune, păstrătoare a tradiţiilor şi a credinţei strămoşeşti, în mănăstirile din ”Grădina Maicii Domnului”.Peste tot am fost primiţi cu mare bucurie şi emoţie, tinereţea monahilor şi monahiilor, priceperea şi dăruirea slujirii lui Dumnezeu, ne- au impresionat profund.Viaţa şi activitatea marilor ierarhi vâlceni pe ”Ogorul Domnului” este la fel de cunoscută şi apreciată peste tot pe unde paşii ne -au purtat.Părintele stareţ Veniamin Luca ne povesteşte că a fost martor la câteva dintre vizitele întreprinse de Mitropolitul Bartolomeu la mănăstirea Cozia. Venea mai mult pentru tratament la apele termale din zonă însă cea mai parte a timpului scria şi studia.Când toată lumea s- a retras pentru odihnă, mă strecor pe pridvor şi privesc cerul plin de stele , luna argintie ce învăluie într- o maramă strălucitoare turla mănăstiri,întind braţele spre cerul senin şi mulţumesc Bunului Dumnezeu pentru clipele minunate şi oamenii deosebiţi întâlniţi în acest pelerinaj binecuvântat. Slavă ţie, Doamne! Slavă ţie!

Zenovia Zamfir