miercuri, 18 mai 2016

FC Sevilla învinge Liverpool şi câştigă Europa League

FC Sevilla a castigat finala Europa League de la Basel dupa ce a invins Liverpool, scor 3-1, la capatul unui meci superb.
Andaluzii s-au impus astfel in Europa League pentru a treia oara consecutiv, desi au fost condusi la pauza.
Dupa un inceput alert, cu ocazii la ambele porti, Liverpool a reusit sa deschida scorul in minutul 35, cand Sturridge a prins un sut superb cu exteriorul langa bara.
Sevilla a revenit ca un tavalug de la pauza si a avut nevoie de doar 19 secunde pentru a egala, prin Gameiro, care a reluat in plasa o centrare perfecta din partea dreapta.
Liverpool s-a prabusit dupa primirea golului si nu a mai dat semne de viata. Gameiro a mai ratat o sansa mare in minutul 48, dar Kolo Toure a intervenit impecabil.
Golul de 2-1 a venit in cele din urma in minutul 64, cand Coke a fructificat o actiune colectiva de toata frumusetea.
Tot Coke a marcat si golul de 3-1, in minutul 70, dupa un ricoseu norocos ce l-a lasat singur cu portarul.
FC Sevilla devine astfel prima echipa din istorie ce câştigă trofeul pentru trei ori la rând.