Se afișează postările cu eticheta Dragnea. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dragnea. Afișați toate postările

marți, 23 aprilie 2019

Cristian Tudor Popescu: „Cu această remaniere, Dragnea a reuşit una dintre cele mai spectaculoase lovituri de levier în propriul genunchi!”


 Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat că nu e de acord cu remanierea cerută de Viorica Dăncilă, iar PSD a propus miniștri interimari, cum a cerut preşedintele. „Ce a reuşit Liviu Dragnea e una dintre cele mai spectaculoase lovituri de levier în genunchi pe care şi-a dat-o vreodată cu această remaniere”, a declarat marți seara la Digi24 Cristian Tudor Popescu. Jurnalistul a explicat că din respingerea remanierii câştigă Iohannis, Dăncilă, Tăriceanu şi pierde clar Dragnea.
„Deja chestiunea majorităţii e depăşită. Tot ce vedem acum a început cu două declaraţii ale lui Liviu Dragnea. Mai întâi, Liviu Dragnea, din senin, din iarbă verde, a spus public, ba chiar de două ori, că Rovana Plumb şi Natalia Intotero trebuie să demisioneze în vederea alegerilor europarlamentare. Aceasta nu era problema lui Liviu Dragnea. Dacă ele, care candidează în nume propriu, consideră că pot să îşi ducă funcţia de ministru până în pragul alegerilor europarlamentare o fac. Dacă nu, nu. Deci, Dragnea a făcut acest gest de forţă, obligându-le să demisioneze.
Apoi, tot Liviu Dragnea a spus că Tudorel Toader nu-i e nici tată, nici mamă, nici frate, nici văr, că nu mai e persoană importantă pentru PSD. Alt exerciţiu de forţă.
După astfel de declaraţie, nu putea urma decât această - bine găsit cuvântul de către Klaus Iohannis – farsă. Nu e remaniere, nu are legătură cu activitatea guvernului, cu nevoile populaţiei, este concretizarea unui gest de forţă al lui Liviu Dragnea îndreptat spre PSD şi spre ALDE prin înlăturarea lui Tudorel Toader.
Iohannis a venit acum, aruncând de la bun început în derizoriu acest eveniment al aşa-zisei remanieri – neţinând această comunicare de la pupitrul Cotroceniului, cu steagurile în spate, cum a făcut la alte comunicări legate de Guvern, ci coborând în capul scărilor, la botul calului, cu ziariştii lângă el a expediat această comunicare. Modul în care a făcut-o a trimis-o de la bun început în derizoriu.
Ce spune Klaus Iohannis e perfect justificat, având în vedere cum s-au descoperit PSD-iştii, s-au lăsat fără apărare, pentru că l-au ascultat pe Dragnea.
O restructurare de guvern e un act foarte serios, complex faţă o remaniere. Acesta e raportul dintre cele două.
Nu poţi veni, pentru că nu ţi s-a acceptat o remaniere, şi aceea de doi bani, să vii a doua zi să faci restructurare. Restructurarea o făceai de la bun început, cu plan, cu înfiinţarea de noi unităţi ministeriale, de agenţii.
Atunci, Iohannis are dreptul să spună că asta nu e încercare de restructurare, ci încercare de evitare a preşedintelui.
Liviu Dragnea a reuşit să se pună într-o situaţie imposibilă pentru că, în premieră, premierul Dăncilă nu a făcut pe placul lui Dragnea. E clar că aceşti interimari nu mai sunt numiţi de Dragnea, ci de Dăncilă, şi în spaţiul public se ştie că Dăncilă a comunicat telefonic cu Iohannis.

                                                              Loredana VOICULESCU

miercuri, 7 noiembrie 2018

Iohannis, reactie virulenta la valizele lui Dragnea: „Acest infractor care s-a cocotat in fruntea statului progreseaza semnificativ in domeniul fake news”

Presedintele Klaus Iohannis a reactionat marti, referindu-se la acuzatiile lansate la adresa sa de Liviu Dragnea care a adus ieri doua valize in Parlament, ca "acest infractor, Dragnea, care s-a cocotat in fruntea statului, progreseaza semnificativ in domeniul fake news".
"Acest infractor, Dragnea, progreseaza. Din pacate, nu in domeniul calitatii politicilor publice si nici in domeniul statului de drept, ci in domeniul fake news.
Ce a prezentat ieri se numeste fake news. Mai demult, acestea erau numite minciuni. Sunt minciuni pesediste, adunate pentru cele 5 campanii la care am participat in decursul anilor, iar daca discutam despre ce a fost ieri, nu pot sa nu mentionez valizele si am constatat cu tristete ca, si in acest domeniu, politica romaneasca s-a schimbat.
Am avut mai demult Caragiale, cu "O scrisoare pierduta", am avut faza aceea ciudata cu biletelul roz pierdut, acum am ajuns in faza cu valizele. Asa se intampla daca infractorii ajung in varful statului", a declarat seful statului, marti, la Palatul Cotroceni.
Intrebat daca a fost convins de continutul valizei, Iohannis a replicat: "Contrar celor vehiculate de unii mincinosi, nu stiu ce este in ele. Inteleg ca jurnalistii care au primit documentele vor arata ce se afla de fapt in valiza".
De asemenea, chestionat care a fost scopul pentru care Liviu Dragnea a venit la Parlament cu cele 2 valize, Iohannis a apreciat ca liderul PSD este "disperat".
"Este disperat, pentru ca se arata tot mai mult ca are probleme majore si nu doar acelea care se afla in fata judecatorilor. Cauta (Dragnea - n.red.) sa aduca vorba despre alte lucruri, manevre de manipulare, asta am numit eu fake news", a explicat presedintele.
Amintim ca Liviu Dragnea a venit, luni, la Parlament, cu doua valize negre, ca raspuns la ancheta Teleorman Leaks a celor de la Rise Project.
Seful PSD le-a prezentat jurnalistilor continutul celor doua geamantane, spunand ca ceea ce spun reprezentantii Rise Project ca vor dezvalui sunt "gogosi" si ca documentele de acolo nu au cum sa il priveasca.
"Am intarziat putin, pentru ca am primit doua valize. Prima valiza este cu gogosi de la Rise Project. A doua, dupa cum probabil stiti, eu sunt din Teleorman, si ca orice localnic din Teleorman, am gasit in fundul curtii o valiza cu documente care inca nu au ajuns la DNA", a spus Dragnea, incepand sa enumere "dosare" din valiza cu diverse acuzatii pe care el si alti lideri social-democrati le-au adus de-a lungul timpului presedintelui Klaus Iohannis.

Autor: Andreea Diochetanu
Sursa: Ziare.com

miercuri, 10 octombrie 2018

Prima reacţie a lui Dragnea, la trei zile de la referendumul ratat. Este supărat că există obligaţia de cvorum

Liviu Dragnea a comentat, miercuri, rezultatul referendumului pentru redefinirea familiei in Constitutie, care nu a fost validat din cauza prezentei scazute la vot.
Presedintele PSD nu considera ca este un esec al formatiunii sale, pentru ca nu a fost organizat de social-democrati. Insa, in cazul in care ar fi fost, el l-ar vedea ca un succes, avand in vedere ca la alegerile din 2016 au votat mai putini romani cu PSD decat cei care s-au prezentat la urne in cazul referendumului.
Insa Dragnea a acuzat USR pentru ca a facut apel la boicot si a spus ca, daca nu ar fi existat un prag obligatoriu de prezenta, mai multi romani ar fi iesit la vot. Amintim ca pragul de cvorum pentru validare a fost scazut prin Legea referendumului, la initiativa si cu sustinerea PSD, de la 50% la 30%, dupa alt referendum nevalidat pentru demiterea lui Traian Basescu in 2012.
"Am vazut tot felul de analize de la oameni de buna credinta, de la oameni de rea credinta. Sunt cateva constatari, noi stam agatati de un numar ipotetic de oameni care ar putea sa fie prezenti in Romania. Toti stim ca sunt milioane in afara cu drept de vot, dar ideea de cvorum se dovedeste inca o data ca inhiba prezenta la vot", a spus Dragnea.
De asemenea, liderul PSD a sustinut ca boicotul ar fi ilegal, ceea ce nu este adevarat.
"Cei care sunt impotriva intrebarii dintr-un referendum au la indemana un mijloc pedepsit de lege, boicotul", a spus el.
"Daca ar fi un referendum fara prag, automat ar creste prezenta la urne, pentru ca s-ar mobiliza lumea", a continuat el.
Despre reactiile vehemente ale BOR, Dragnea a sustinut ca se abtine cu greu sa nu reactioneze.
"Eu sunt un om crestin ortodox, sunt religios, nu practicant. Cu foarte mare greutate ma abtin sa dau raspuns, cu foarte mare greutate si doar din respect", a spus el.

Amintim ca Vasile Banescu, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, a spus ca printre cauzele esecului referendumului se numara politizarea acestuia, asocierea cu Liviu Dragnea si PSD si neclaritatea intrebarii. ZIARE.COM

vineri, 13 iulie 2018

Morala, politica şi banii



Deşi se face atâta caz de „justiţie”, din abecedarul vieţii politice a dispărut conceptul de „morală”. Pare desuet să vorbeşti despre „morală”. PSD are o comisie de „Etică şi Integritate”. PNL are un „Cod etic”. Toate partidele au astfel de organisme, dar ele funcţionează exclusiv în interior, acţionând ca o adevărată curte marţială faţă de propriii membri. Mai ales faţă de cei deveniţi indezirabili în raport cu liderul.
„Morala”, sub forma ei postmodernă de „etică”, de „integritate”, este pusă în mişcare în situaţiile extreme, când un membru este pus sub urmărire penală sau este condamnat. Depinde de fiecare partid. În PNL se activează codul la punerea în urmărire penală. PSD este cu câţiva paşi în urmă, în unele cazuri nu se întâmplă nimic nici după condamnare.
Asta ar fi una dintre diferenţele majore dintre principalele partide din România. Evident, se profită politic. PSD, fiind exemplul partidului care nu ţine seama de propriile principii etice enunţate în statut, suportă consecinţele. Suplineşte această lipsă de morală prin măsuri de ordin social. Liviu Dragnea nu se retrage nici din partid, nici de la conducere, deşi are două condamnări, dar măreşte pensiile.
Fiecare partid şi-a construit o retorică raportându-se la „statul de drept”, nu la cele zece porunci, nu la înalte principii de morală creştină, ci la propriile acţiuni, la fapte.
Am mai da un exemplu recent. Acelaşi Liviu Dragnea a ţinut să prezinte personal forma finală a legii offshore prin care companiile străine care exploatează gazele din Marea Neagră sunt obligate să plătească sume uriaşe. Ceva de circa 40 de miliarde de dolari în 20 de ani, faţă de vreo 500 de milioane, cât se aşteptau companiile respective. PNL nu a votat legea pe motiv că multinaţionalele se vor retrage din ţară. PSD, fiind partidul care ştie că nu fuge câinele de lângă măcelărie, a riscat. Prin urmare, PSD şi-a asigurat un munte de antidot anti-morală. La atâta bănet, ce morală îţi mai trebuie? Poate fi condamnat tot partidul, că tot nu-şi activează „etica”.
S-ar părea că PSD intră într-o nouă fază în care se inversează  relaţiile dintre morală, politică şi bani. PSD pune la baza piramidei banii, în vreme ce PNL, şi evident preşedintele Klaus Iohannis, continuă să parieze pe morală, sub formula atotcuprinzătoare a „statului de drept”.
Cam în felul acesta trebuie interpretat noul discurs politic al lui Liviu Dragnea, recent inaugurat cu ocazia unui interviu la o televiziune. Liderul PSD, şi după el tot partidul, se aliniază în spatele cuvântului „a face”. În sensul acesta a enumerat seria legilor blocate de preşedinte prin atacarea la CCR, prin retrimiterea lor în Parlament etc. Deci PSD, parlamentul, guvernul, întreaga coaliţie de guvernare, vor să facă, dar nu sunt lăsaţi.
Este un motiv suficient de plauzibil pentru a-l suspenda pe preşedinte? Dragnea spune că da. Blocând legile, preşedintele blochează ţara. Aceasta este noua direcţie de atac a PSD, noua „morală” după care începe să se conducă. Va avea succes? Într-o lume dominată de bani, este greu de crezut că lumea se va lăsa impresionată de continuarea luptei anticorupţie, de „statul de drept”, de „independenţa procurorilor”, de alte concepte la fel de frumoase, dar care nu pun în mod direct friptura în farfurie.
Ca să concluzionăm, politic, PSD, prin Liviu Dragnea, pariază pe bani, iar opoziţia, prin Klaus Iohannis, pe morală. Cine va avea câştig de cauză? Adică mai multe voturi.

Autor: Dumitru Păcuraru
Sursa: Informaţia zilei de Maramureş

miercuri, 7 martie 2018

Cum distruge Dragnea PSD. Ce nu trebuie Coldea sa spuna inainte de Congres?

Liviu Dragnea se indreapta spre victoria care va distruge PSD. Este destul de clar ca domnia sa este pe cale sa obtina exact ceea ce a urmarit de la Congresul extraordinar: o epurare la sange a oricarei farame de opozitie interna in PSD.
Sub pretextul unei schimbari de filosofie si echilibrari pe regiuni si genuri, dl Dragnea aranjeaza terenul pentru ca viitorul Congres sa-i livreze o echipa de conducere cam dupa cum arata si Guvernul Dancila, adica oameni de paie, ai sai si ai baronilor cu care regleaza puterea.

Un lider puternic nu are nevoie de asa ceva. Dimpotriva. O opozitie interna ii permite unui lider sigur pe el sa lase macar o aparenta democratica. Dar Liviu Dragnea nu mai este un lider puternic, ci seamana tot mai mult cu un dictator aflat intr-o faza terminala a puterii in care nu mai suporta nici macar adierea vreunei opozitii si simte nevoia sa isi confirme cu toate simturile forta.

Puterea lui Liviu Dragnea se face tandari in destramarea teribilei sarlatanii care se dovedeste programul electoral si de guvernare. Scamatoria combinatiei dintre Legea Salarizarii, revolutia fiscala si noul regim al sporurilor isi dovedeste efectul: desi salariile brute in general au crescut, veniturile nete ale oamenilor au scazut din diferite motive.

Fie pentru ca o compensare totala a mutarii contributiilor ar fi scos salariul brut din noua grila si atunci s-a compensat doar pana la limita maxima a grilei. Fie pentru ca sporurile se calculeaza diferit, au fost plafonate sau au disparut.

Puterea lui Dragnea se face tandari pe masura ce se dovedeste ca acelasi om care acuza neinduplecat "statul paralel" statea cu el la masa. Cat de tare il sperie pe Liviu Dragnea devoalarea relatiei sale cu "statul paralel", dupa ce George Maior a inceput sa povesteasca la Comisia SRI, o arata amanarea audierii generalului Coldea, care ar fi trebuit sa aiba loc astazi.

Comisia a decis intempestiv amanarea, invocand public o solicitare a generalului care ar fi racit. Un motiv care s-a dovedit o minciuna atunci cand Florian Coldea l-a dezmintit categoric intr-o declaratie pentru Ziare.com: "Nu am nicio problema sa ma prezint oricand in fata Comisiei SRI pentru a discuta orice subiect aflat in dezbatere".

Mi se pare evident ca pentru Liviu Dragnea era de viata si de moarte ca generalul Coldea sa nu povesteasca inainte de Congres. Asa ca l-a imbolnavit. Oare de ce? Oare ce avea de spus Florian Coldea?

Puterea lui Dragnea se face tandari pe masura ce partidul scade in sondaje.Tot mai multe surse politice si din zona caselor de sondare spun ca PSD se prabuseste in sondaje si din decembrie pana acum a pierdut intre 10 si 14 procente. Adica aproximativ un sfert din cele pe care le avea.

Cauzele picajului sunt doua: asaltul impotriva Justitiei din Comisia Iordache si toata topaiala fiscala care a creat nu numai un imens balamuc, ci si scaderile de venituri acum confirmate. Nu am nicio indoiala ca dupa cererea de revocare a dnei Kovesi si dupa ce a iesit la iveala dimensiunea reala a taierilor de venituri trendul s-a accentuat.

O asemenea pierdere de viteza fara nicio perspectiva de redresare, dimpotriva, ar trebui sa dea de gandit oricarui partid politic. Si, totusi, PSD pare a merge in continuare pe mana lui Dragnea, spre dezastru.

De ce?

Pentru ca Liviu Dragnea le-a mai dat o doza din drogul preferat: anti-Justitia: "Mi-a placut discursul lui Liviu Dragnea in CEx, pentru ca de aici intelegem ca mergem mai departe pe traseul pentru care am fost votati, bataia cu statul paralel va continua, vom continua sa schimbam legile de care am vorbit", a explicat Codrin Stefanescu la iesirea din CEx-ul care i-a dat lui Liviu Dragnea tot ce si-a dorit. Si este argumentul care pare sa-l fi facut pe dl Stefanescu sa treaca peste faptul ca si functia sa e scoasa la mezat.

In mod evident, Liviu Dragnea le-a promis pesedistilor ca are nevoie de aceasta reconfirmare de putere pentru a duce mai departe batalia cu legile si institutiile, pentru a duce revocarea procurorilor sefi la capat, pentru a termina lucrarea cu alte cuvinte.

Si iata ca pentru PSD ura fata de justitie trece peste instinctul de supravietuire politica. De ce spun asta?

Pentru ca o continuare a asaltului pe legi si pe institutii va provoca o reactie severa a Comisiei Europene, dupa cum a lasat deja sa se inteleaga Frans Timmermans la Bucuresti. Ea poate insemna taierea tuturor fondurilor pentru Romania, de la cofinantari la subventii. Pana la ultimul euro.

Si cand conflictul va deveni major, oare romanii cu venituri taiate de Guvern si macinate de inflatie, cu rate la banci majorate oare cui vor da dreptate? Daca PSD mai are vreo indoiala ii recomand ultimul Eurobarometru care arata ca 1 din 2 romani are incredere in Comisia Europeana si doar 1 din 5 in Guvernul de la Bucuresti.

PSD se indreapta spre sinucidere politica, organizat, disciplinat si orb, amagit de cel care pare sa-l fi vandut demult in speranta ca doar, doar si-o scapa propria piele. Si cand aventura se va fi incheiat, este posibil ca din cel mai mare partid al Romaniei, care in urma cu un an si ceva castiga alegerile fara drept de apel, sa nu se mai aleaga decat niste aschii.

Autor: Ioana Ene Dogioiu, Senior editor
Sursa: Ziare.com

sâmbătă, 10 octombrie 2015

Băsescu le transmite „un mesaj sincer ” membrilor PSD

Cu două săptămâni înaintea Congresului social-democraţilor, fostul preşedinte Traian Băsescu le transmite „un mesaj sincer” membrilor PSD cerându-le să pună stop „aranjamentelor de cocalari politici ale domnilor Dragnea şi Ponta”.
Într-o postare pe Facebook, Traian Băsescu se adresează direct membrilor PSD susţinând că partidul lor  „este mult prea important pentru ţară pentru ca liderii lui să fie lăsaţi să greşească fatal pentru România”.
Cu un premier trimis în judecată pentru corupţie şi un şef interimar condamnat, spune fostul preşedinte, „Cred că a venit timpul ca membrii săi să spună stop aranjamentelor de cocalari politici ale domnilor Dragnea şi Ponta”. Băsescu adaugă că cei doi lideri ai PSD nu mai înţeleg deosebirea între interesul lor personal şi cel a ţării.
„Respectabili simpli membri ai PSD, niciodată în România un partid politic nu a fost atît de dependent de responsabilitatea propriilor săi membri. Din păcate, conducerea partidului dumneavoastră şi-a pierdut busola, motiv pentru care sunteţi cei responsabili a-i aduce la realitate. PS - Ştiu cît de mult mă urîţi mulţi dintre dumneavoastră, dar, credeţi-mă, v-am adresat un mesaj sincer”, încheie Băsescu, mai nou membru de fază al PMP-ului lui Elena Gabriela Udrea.