Se afișează postările cu eticheta Funicularul. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Funicularul. Afișați toate postările

joi, 8 februarie 2024

Funicularul, copilăria și minereul

Adesea, locul nostru de joacă era poiana de sub Măgură. De pe o vale și de pe alta (Șuiorului și Cavnicului), se aduna pruncimea la zbenguială. Uitam și de foame, pentru că pasiunea de-a lovi lobda (mingea) era mare de tot. Foamea ne-o mai potoleam pe fugă, cu afine și zmeură. Peste un capăt al poienii, trecea funicularul. Ei, când aveam de pășit pe-aici, pe sub linia funicularului, pentru a drumeți către ”Creasta Cocoșului” din Gutâi, ochii ne erau spre corfe. Din corfe, mai cădeau bulgări de minereu. Pericol mortal. Când se mai schimbau cablurile funicularului, cei mai mari dintre noi, aproape feciori, ce făceau? Legau un capăt al cablului de vârful unul brad, iar celălalt capăt, la rădăcina unui fag. În brad, era ușor să urcăm, ca pe scară era. Din vârful bradului, agățam de cablu un cârlig de fag și ne dădeam drumul. ”Zburam” zeci de metri. Aceea era tiroliana copilăriei noastre. În alte zile, alte zbenguieli. Ne dădeam cu corfa. Urcam pe stâlpul funicularului și așteptam corfa. Când ea era în dreptul nostru, săream în ea! Așa ne dădeam cu corfa de la un stâlp la altul sau de la un vârf de munte la altul. Ne întorceam tot cu corfele, cele care veneau goale, după minereu.

În anul 1935 (aflu din cartea”Repertoriul arheologic al județului Maramureș”, autor: Carol Kacso), s-a construit funicularul, în lungime de 9,5 km, care transporta minereul de la Mina Bolduț (Cavnic) până la Flotația din Baia Sprie. Minereul era încărcat în corfe, care arătau ca niște vagoneți. Știu că, la Cavnic, transportul minereului cu funicularul a durat până în anii 60, când transportul minereului, către Flotația Centrală Baia Mare, a început a se face cu camioanele (”Bucegi”, ”Tatra” etc). Din cartea citată am aflat că și la Băiuț s-a transportat minereul cu funicularul, de la Mina Văratec, la Flotația din localitate. Fotografia pe care am realizat-o în 2006 este chiar de la Băiuț. Nu se știe cum, chiar dacă funicularul nu mai funcționa de zeci de ani, o corfă a rămas pe cablurile întinse, ca agățată de cer. O corfă pentru muzeu...

Text și fotografie de Alec PORTASE

luni, 4 iunie 2012

POESIS - ION GEORGESCU MUSCEL


Cântul furat
Iți cânt astazi, Doamne, din mers
Mulțumirea din suflet pe nerăsuflate,
În cadența unei melodii furate
Din turnul bisericii de la St. James

Silabe de cânt din alămuri de ceas
Sădite cu dalta un secol în urmă
De-un meșter ce le adunase-n turmă…
Și iată că eu le primesc azi de mas.

Tu, barde apus sub lumi vegetale –
Lăsat-ai dantelă de cânt, și nu ești…
Iar eu, cu slove românești,
Mă rog pe corzile inimii tale.


Funicularul
mă agățam strengar de-un funicular
s-ajung spre-un viitor de buzunar
semănase-n cale Domnul un dâmb
unde cupa mai atingea de pământ –
copil la vaci într-o verdeață de rai
pentru mine locul se desena cu chemări
de stație de tramvai
mă atrăgea un magnet dintr-un alfabet
cu neastâmpăr cu dor cu idei de icar
până când într-o zi s-a-ntâmplat
din cupă-a ieșit un bărbat
m-a prins de-o mână între pământ și cer
croindu-mi cu celaltă fără de număr
lovituri peste spate și umăr –
noroc că și-a adus aminte
să-mi dea drumul de sus
ca la un sac de oseminte…
trecut-au anii / cum să nu te bucuri
nepoțica mea aleargă după fluturi
dar la mine-n suflet se cam face toamnă
pe pajiștea cu joc prinde a-nserare –
pune-mi Iisuse blând la mine în gând
o punte spre a Ta-ndurare!

Baden / Aprilie 2012

       NOTĂ:
       Vă invităm să deschideţi pagina cu creaţia poetului:
        http://www.flickr.com/photos/24355084@N08/