|
Nori de ploaie se adună
Dinspre Cluj spre Odorhei. Uni vor să ne impună Să jucăm cum cântă ei. Minţile au luat-o razna; Umblă zvonul deşănţat Că-n Harghita şi Covasna Vor să facă „stat” în Stat ! S-a udat de lacrimi pragul; În Cristuru e prăpăd! Imnul românesc şi steagul Nu se-aud şi nu se văd ! Crişul, Mureşul, Târnava Poartă jalea în aval. Nesfârşită e gâlceava; Nu e linişte-n Ardeal. Munţii stau să răbufnească; Fiebe galbenul podiş! Vatra sfântă strămoşească E tăiată-n curmeziş. Se anunţă o furtună Cu efect devastator: Impostorii vor să pună Pe cultură sigla lor. Atmosfera prevesteşte Un pericol iminent! Tot ce sună româneşte Capătă un alt accent. Graiul nostru plâns pe vetre, Legănat de cărărui, E lovit mereu cu pietre Ca un pom al nimănui... Nu lăsaţi ca vorbitorii Altor limbi pe-acest pământ, Să ne umble prin istorii Şi să muşte din cuvânt! Neamul Românesc nu piere; Dacii încă mai trăiesc! Scoateţi steagul la vedere Şi-n Ţinutul Secuiesc! De pe stâncile străbune Decebal ne dă curaj! Faceţi imnul să răsune Peste Mureş, pân-la Blaj! Nu permitem celor care Se pretind aici stăpâni, Să ne calce în picioare Demnitatea de români! Căci în Ţara Românească Nici un ins minoritar N-are dreptul să clintească Borna pusă la hotar!
ELENA ANGHEL
|
Se afișează postările cu eticheta Vatra românească. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vatra românească. Afișați toate postările
duminică, 14 ianuarie 2018
VATRA ROMÂNEASCĂ
vineri, 31 mai 2013
POEM MANIFEST
de Elena
Anghel
Nori de ploaie se
adună
Dinspre Cluj spre
Odorhei.
Unii vor să ne impună
Să jucăm cum cântă
ei.
Minţile au luat-o
razna;
Umblă zvonul deşănţat
Că-n Harghita şi
Covasna
Vor să facă “stat” în
Stat !
S-a udat de lacrimi
pragul;
În Cristuru e prapad
!
Imnul românesc şi
steagul
Nu se-aud şi nu se
văd !
Crişul, Mureşul,
Târnava
Poartă jalea în aval.
Nesfârşită e
gâlceava;
Nu e linişte-n
Ardeal.
Munţii stau să
răbufnească;
Fierbe galbenul podiş
!
Vatra sfântă
strămoşească
E tăiată-n curmeziş.
Se anunţă o furtună
Cu efect devastator:
Impostorii vor să
pună
Pe cultură sigla lor.
Atmosfera prevesteşte
Un pericol iminent !
Tot ce sună româneşte
Capătă un alt accent.
Graiul nostru plâns
pe vetre,
Legănat de cărărui,
E lovit mereu cu
pietre
Ca un pom al
nimănui...
Nu lăsaţi ca
vorbitorii
Altor limbi pe-acest
pământ,
Să ne umble prin
istorii
Şi să muşte din
cuvânt !
Neamul Românesc nu
piere;
Dacii încă mai
trăiesc !
Scoateţi steagul la
vedere
Şi-n Ţinutul Secuiesc
!
De pe stâncile
străbune
Decebal ne dă curaj !
Faceţi imnul să
răsune
Peste Mureş, pân-la
Blaj !
Nu permitem celor
care
Se pretind aici
stăpâni,
Să ne calce în
picioare
Demnitatea de români
!
Căci în Ţara
Românească
Nici un ins minoritar
N-are dreptul să
clintească
Borna pusă la hotar !
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

