Se afișează postările cu eticheta deputati. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta deputati. Afișați toate postările

vineri, 16 decembrie 2016

Prefectul și subprefectul județului Maramureș au participat la înmânarea certificatelor către parlamentarii nou aleși



Vineri, 16 decembrie, la Palatul Administrativ din Baia Mare, a avut loc ședința festivă de înmânare a certificatelor noilor parlamentari de Maramureș, aleși prin scrutinul din data de 11 decembrie. Certificatele au fost înmânate de președintele Biroului Electoral Județean Maramureș, judecător Nicolae Stamate Tămășan.
Evenimentul a început cu o alocuțiune a prefectului Sebastian Mihai Lupuț, care a arătat că alegerile parlamentare din 11 decembrie au fost foarte bine organizate la nivel de județ, și toate instituțiile implicate și-au făcut datoria. A fost un scrutin corect și transparent, a mai subliniat reprezentantul Guvernului în teritoriu. “Maramureșul are nevoie de reprezentanți la nivel central. Instituția Prefectului, Consiliul Județean, primarii și parlamentarii trebuie să colaboreze pentru binele județului. Împreună, toți factorii de decizie maramureșeni pot să susțină proiectele județului. Proiecte există, și mă refer în primul rând la cele de infrastructură rutieră, la proiectele de infrastructură transfrontalieră, la proiectele de promovare turistică și la cele culturale. Vă urez mult succes, iar munca dumneavoastră să aibă ca efect dezvoltarea întregii Românii și a județului Maramureș!”
Președintele B.E.J. Maramureș, judecător Nicolae Stamate Tămășan, a mulțumit prefectului, subprefectului și tuturor angajaților din Instituția Prefectului pentru munca pe care au desfășurat-o în perioada electorală. El le-a urat noilor senatori și deputați succes, dar și să schimbe imaginea pe care parlamentarii o au la momentul actual și să nu înșele așteptările celor care i-au votat.
În urma celor două etape de distribuire a mandatelor, județul Maramureș are 10 parlamentari, astfel: Sorina Pintea – PSD, Severica-Rodica Covaciu – PMP, Ioan-Iustin Talpoș – PMP (la Senat), respectiv Viorica Cherecheș – PNL, Gheorghe Șimon – PSD, Marius Sorin Ovidiu Bota – PSD, Călin Vasile Andrei Matei – PSD, Adrian-Mihăiță Todoran – PMP, Norbert Apjok – UDMR și Vlad-Emanuel Duruș – USR (la Camera Deputaților).


Instituția Prefectului – Județul Maramureș

luni, 21 decembrie 2015

PARLAMENTARII DAU astăzi ULTIMUL TUN! Aceștia vor să legifereze pensiile speciale pentru primari!

 Pensiile speciale revin. Parlamentarii ar putea adopta proiectul săptămâna aceasta, odată cu bugetul Pensiile speciale revin. Parlamentarii ar putea adopta proiectul săptămâna aceasta, odată cu bugetul
Pe modelul parlamentarilor, primarii, viceprimarii, şefii de consilii judeţele, actuali sau foşti, vor primi şi ei pensii speciale. Cel puţin asta le pregătesc parlamentarii care vor, ca înainte de a pleca în vacanţa de Crăciun, să adopte o lege în acest sens. Votul urmează să fie dat în şedinţa Senatului, începând cu ora 17.00.
Iniţiativa aparţine a 29 de senatori şi deputaţi de la toate partidele. Dacă liderul PNL, Vasile Blaga, a anunţat că senatorii liberali nu vor vota proiectul înscris pe ordinea de zi pentru luni, de la PSD, Valeriu Zgonea susţine că aleşii locali merită "un anumit respect" din partea statului şi, în absenţa unor astfel de pensii, va fi greu să aibă "o anumită integritate".
Potrivit proiectului de lege, cuantumul indemnizaţiior pentru limita de vârstă se acordă în limita a trei mandate şi se calculează ca produs al numărului lunilor de mandat cu 0,55 din indemnizaţia brută lunară aflată în plată.
Pentru mandatele incomplete, indemnizaţia pentru limită de vârstă se calculează proporţional cu perioada de mandat efectiv exercitată, care nu poate fi mai mic de 2 ani de activitate de primar şi viceprimar, preşedinte şi vicepreşedinte de consilii judeţene.
Cuantumul indemnizaţiei pentru limită de vârstă ar urma să fie suportat din bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice.
Potrivit iniţiativei legislative, nu vor beneficia de indemnizaţia pentru limită de vârstă persoanele care au fost condamnate definitiv pentru comiterea, în calitate de primar şi viceprimar, preşedinţe şi vicepreşedinte de consiliu judeţean, a unei infracţiuni de corupţie prevăzută la Titlul V, Capitolul I din Legea nr. 286/2009 privind Codul Penal.
De indemnizaţia pentru limită de vârstă, potrivit legii, ar trebui să beneficieze şi primarii, viceprimarii, preşedinţii şi vicepreşedinţii de consilii judeţene care au avut anterior intrării în vigoare a legii amintite această calitate.
Proiectul a fost adoptat, tacit, de către Camera Deputaţilor, Senatul fiind for decizional.

Marţia trecuta, deputaţii şi senatorii au adoptat şi proiectul de lege care prevede pensii speciale pentru parlamentari, proiectul, aflat în faza de reexaminare, va fi trimis preşedintelui spre promulgare. Sursa REALITATEA.NET