Se afișează postările cu eticheta drumuri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta drumuri. Afișați toate postările

duminică, 9 decembrie 2018

[..::Informare Media IPMM::..] Drumuri


Vremea a fost inchisa. Pe arii extinse, indeosebi ziua, au cazut precipitatii sub forma de ploaie ziua, spre seara acestea sau transformat treptat in lapovita si ninsoare. In zona montana inalta a nins. Vantul a suflat slab la moderat, cu intensificari in zona montana inalta cu viteze de pana la 76 km/h la Iezer.
Temperaturile maxime au fost cuprinse intre 1 grad la Tg. Lapus si 3 grade la Baia Mare. Pe arii restranse in zonele joase si izolat la munte, s-a semnalat ceata.
Stratul de zapada prezent la munte masura 17 cm la Iezer.
La primele ore ale diminetii temperatura aerului era cuprinsa intre 0 grade la Targu Lapus si 1 grad la Baia Mare.
Carosabilul sectoarelor de drumuri natioanale din judet este curat și umed. Pe DN 18, în Pasul Prislop, intre km 156 și km 180 se gaseste depusa pe partea carosabila un strat de zapada framantata, cu grosimea cuprinsa intre 0-1 cm. Cerul este acoperit, iar vizibilitatea in trafic este buna. Angajatii sectiei de drumuri nationale au actionat cu 19 utilaje si au imprastiat 111 tone sare. Valori ale temperaturii aerului la această oră: 0 grade Targu Lapus; 1 grad Ocna Sugatag, Sighetu Marmatiei, Cavnic, Borsa, Petrova, Viseu de Sus; 2 grade Baia Mare, Seini si Somcuta Mare.
            Vremea va fi si astazi in general inchisa. Cerul va fi mai mult noros. Pe arii relativ extinse indeosebi in a doua parte a intervalului vor cadea precipitatii slabe sub forma de ploaie, lapovita si ninsoare.  Izolat vor fi conditii de polei. La munte vor predomina ninsorile. Vantul va sufla slab la moderat, cu intensificari in zona montana inalta viscolind sau spulberand zapada. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre 2 si 5 grade, iar cele minime vor fi cuprinse intre -1 si 2 grade. Izolat vor fi conditii de ceata.

vineri, 7 decembrie 2018

[..::Informare Media IPMM::..] Drumuri


Vremea a fost in general frumoasa, dar rece dimineata si noaptea. Cerul a fost variabil, mai mult senin in cursul zilei. Vantul a suflat in general slab. Temperatura maxima a fost cuprinsa intre 2 grade la Ocna Sugatag si 4 grade la Baia Mare.
        Stratul de zapada, prezent, doar izolat la munte, masura pana la 7 cm la Vf. Iezer.   
       La primele ore ale diminetii temperatura aerului era cuprinsa intre -4 grade la Targu Lapus, Ocna Sugatag si -2 grade in Baia Mare.
        Sectoarele de drumuri nationale din judet sunt curate și uscate. În Pasul Gutâi și Pasul Prislop partea carosabilă este parțial umed. Cerul este acoperit parțial, vizibilitatea în trafic este bună. Angajații secției de drumuri național au acționat cu un utilaj și au împrăștiat preventiv șase tone sare, pe DN 18, în Pasul Gutâi. Valori ale temperaturii aerului la această oră: - 6 grade Celsius la Borșa și Cavnic, -5 grade Celsius la Vișeu de Sus și Petrova, -4 grade Celsius la Târgu Lăpuș, Ocna Șugatag, - 3 grade Celsius la Sighetu Marmației, -2 grade Celsius la Seini și Șomcuta Mare, -1 grad Celsius în Baia Mare.
        Vremea ramane si astazi in general inchisa. Ziua, local se vor semnala precipitatii predominant sub forma de ninsoare. In cursul noptii se vor semnala precipitatii mixte si vor fi conditii de polei. Vantul va sufla slab la moderat cu intensificari in zona montana inalta. Temperaturile maxime vor fi cuprinse intre -1 si 2 grade, iar cele minime intre -2 si 1 grade. Izolat vor fi conditii de ceata.
                                                                                  Dan BUCĂ

duminică, 18 martie 2012

Cine nu învaţă din greşelile trecutului îşi merită soarta


Mai zilele trecute m-a căutat un prieten vechi şi primul lucru pe care l-a făcut după ce s-a dat jos din maşina personală a fost o înjurătură la adresa drumului Baia Mare – Lucăceşti: „De ce naiba toţi se laudă cu repararea şoselelor şi odată cu sosirea primăverii „rasar” şi gropile mai ceva ca luştele în pădure?!” E drept că am zâmbit şi i-am spus că în schimbul gropilor tot ne-am ales şi noi românii cu ceva, îi avem pe „regii asfaltului”cu maşinile lor puternice la purtător, ceea ce-i fac nepăsători la „drumurile noastre toate”, vorba şlagărului şi la faptul că tu, om de rând trebuie să mergi în service aproape săptămânal cu toate că plăteşti atâtea taxe de drum şi pentru drumuri.
      Dar despre altceva doream să vorbesc, despre faptul că inclusiv „clanul Becali” şi-a dat seama că intrarea în politica de vârf îţi dă o imunitate atât de puternică încât poţi să scapi de „greşelile tinereţii”, de orice infracţiune cu iz penal, motiv pentru care Gigi Becali s-a aliat cu „fratele mai mare”(cum îi place să-l alinte pe europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor) formând „PNG + PRM” iar vărul său Ioan Becali afirmând mai dăunezi că se gândeşte serios să candideze la Primăria capitalei. Atât Gigi are probleme cu justiţia, în ceea ce priveşte dosarul „valiza” cât şi verii lui, Victor şi Ioan Becali, nişte geambaşi de fotbalişti, care pe deasupra îl mai trage în jos şi pe Gică Popescu. Cu un limbaj primitiv, aceşti analfabeţi multimilionari, sfidând justiţia ne sfidează totodată şi pe noi cei care credem în legile (bune sau rele)ţării şi le respectăm vrând-nevrând. Sunt foarte curios dacă vor ieşi la iveală sumele care le-au intrat în buzunare fără să plătească impozite şi taxe la stat şi dacă vor plăti cu închisoare pentru acest trafic de fotbalişti pe pieţele occidentale.
        Nu cred că am o problemă dacă afirm că revenirea salariilor bugetare la nivelul din anul  2010 se va realiza, deoarece totul are un scop electoral, iar când scopul este acesta orice se poate înfăptui în România. De parcă bugetul statului este propriul buzunar, al celor aflaţi la putere... Numai că inflaţia şi preţurile care cresc mai ceva ca Făt-Frumos nu o să-mi permită decât să-mi cumpăr strictul necesar la fel ca înainte şi nimic mai mult. În schimb mă enervează zgomotul şi tot tam-tam-ul care se face în jurul acestei măsuri  îndreptăţită.
         Dacă mă îngrijorează ceva cu adevărat este faptul că într-o statistică UE aflăm că în România 48,7% dintre copii sunt ameninţaţi de sărăcie. Factorii care determină această situaţie ţin de lipsa locurilor de muncă, ineficienţa serviciilor sociale, lipsa de perspective. Referitor la lipsa de perspective îmi amintesc cum după 1990 toate bogăţiile ţării le-am vândut pe bani mărunţi, iar cu sumele încasate n-am făcut nimic pentru viitorul copiilor noştri, n-am creat locuri de muncă, n-am îmbunătăţit sistemul de sănătate, nu ne-a preocupat aşa cum trebuie educaţia copiilor noştri. Am vândut fabrici, uzine, apa minerală, petrol, telefoanele, pădurile, inteligenţa românească, iar acum vrem să dăm şi aurul de la Roşia Montana. Mai mare ruşinea! Poate că în ceasul al 12-lea cei din Casa Poporului se vor gândi mai bine înainte de a introduce cartela de vot şi la acest ultim obiectiv. „Munţii noştri aur poartă, noi cerşim din poartă-n poartă!”( la porţile occidentalilor).


                                                                                         Gelu DRAGOŞ