Se afișează postările cu eticheta Roşia Montana. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Roşia Montana. Afișați toate postările

sâmbătă, 9 noiembrie 2013

Vom avea și noi un Rio Tinto

Nu sun un credul, totuși după Revoluție, fiind singur că nu toate promisiunile vor fi și înfăptuite, credeam că cele privitoare la STAT, la relațiile lui cu poporul român, vor fi clădite pe alte baze, adică pe cele firești. Astea erau promisiunile, cu care ieșea pe sticla televizorului, la intervale aproape egale, Ion Iliescu, și cu aceste ”viitoare” drepturi, care au rămas tot viitoare, le notam într-un caiet și până s-a făcut prima Constituție, unde domnul Iorgovan, le-a notat și el. Cu toate notările, la noi Constituția este călcată în picioare, mai ales acolo unde, cică puterile sunt împărțite. Puterea locală este a primăriilor și a Consiliului comunal sau orășenesc. OARE?! Păi dacă este așa, pe aurul Roșiei Montane, cu cine trebuia să facă contractual ”investitorii”?! Cu acei a căror este, adică cu PRIMĂRIA ROȘIEI MONTANA. În acest caz, miniștri, prim-miniștri, deputații, ce caută acolo?! Puterea Legislativă și cea executivă anihilează puterea locală?! Dacă nu se retrag, dacă nu-și dau seama ce fac, ar trebui mutați acolo în Roșia Montana să vadă și să sufere cu trupurile lor ceea ce au suferit cei din Rio Tinto din Spania, unde pe un areal ceva mai mare ca și județul nostru, nu crește nici iarbă.Apa care cade de sus, ploile, devin acide și se infiltrează în pânza freatică, făcând ca un alt areal, mai mare să nu aibă nici apă, deci nu există  nici floră și nici faună. S-a constatat că și natural pământul se deșertifică, cum va fi dacă-I și punem la dispoziție acel spațiu din Roșia Montana care va afecta pânza freatică a întregului  Ardealul. Aici nu este nevoie de gândire ci de frânarea poftelor de supra îmbogățire a unora în detrimentul întregii Românii. Dacă lăsați minerii din Roșia Montană să exploateze aceste bogății, așa cum le fac de mii de ani, nu este nici-o primejdie, dacă nu, este bine de imaginat cum va arăta suprafața Ardealului când va fi un deșert, în care nu poți nici apă să mai bei, de hrănit nici nu poate fi vorba. Cine ține morțiș la ideile idioate să vadă întâi RIO TINTO din Spania ca să priceapă că România nu are acele terenuri, pe care le are Spania, și care pot fi scoase din circuitul agricol. Readuceți-vă  aminte de ce este necesară separarea puterilor în stat și de ce se uită ușor aceste prerogative!!!


                                                                       Toma Gross Rocneanu

sâmbătă, 19 octombrie 2013

UN NOU TUN MARCA PONTA$BASESCU!

CE REDEVENTA CREZI CA PRIMIM DE LA CEI CARE VOR EXPLOATA GAZELE DE SIST?!! DISTRIBUIE, SPARGE CENZURA! IZVOARE CODRENE şi CHIORENE O FACE!!!
 Jaful de la Rosia Montana a fost mic copil pe langa ce urmeza! Va avertizam ca urmeaza informatii ce pot produce o stare de rau sau de furie!
Daca in cazul tunului de la Rosia Montana tara pierdea cam 10 miliarde de dolari (adica profitul asazisilor canadieni) (vezi AICI detalii), dar castiga – totusi -  vreo 500 de milioane de dolari direct din redeventa, ei bine, cu totul alta poveste se petrece in spatele gazelor de sit, daca ne putem exprima asa. Am aflat motivul pentru care contratele cu firmele care vor exploata zacamintele sunt trecute la secret – aproape toate – si anume redeventa jenanta…! Acum stim de ce Ponta ii ameninta pe protestatari cu bataia!!!
Actul tradarii nationale continua fara nici un fel de jena. Pentru a forta acceptarea acestuia Ponta, asemeni unui dictator versat si dupa ce a primit lectii serioase de la basescu, ameninta cu utilizarea fortei impotriva celor care vor protesta. Amenitarea se produce din teama, iar tov. ponta stie ca poporul este impotriva si se opune si ii poate incurca socotelile serios. Crede el oare ca amenintarea pulanului ii va opri pe romani sa ii ceara socoteala pentru acest JAF!?
Redeventa in cazul gazelor de sist este de 3.5%. (sursa1: Realitatea tv) Adica tot ce primi noi din toata cantitatea de gaz consumata va fi 3.5% .UN DOLAR PE CAP DE ROMÂN, IN TIMP CE EI CASTIGA TOTUL ADICA CAM 2 MILIARDE DE DOALARI PE AN!!!


                                                                                               C.L.

joi, 17 octombrie 2013

Ministrul Culturii Daniel Barbu, huiduit de protestatari iar maşina avariată!

Ministrul Culturii, Daniel Barbu, care participa joi seară, în Club A, în Centrul Vechi al Capitalei, la o dezbatere culturală, a fost huiduit de câteva zeci de protestatari faţă de proiectul Roşia Montană, care au intrat în local şi nu l-au lăsat ulterior să plece, spărgându-i luneta maşinii.
Trei persoane au fost duse pentru audieri la Secţia nr. 10 Poliţie din Capitală, după incidentele de joi seară din Centrul Vechi, în care opozanţi ai proiectului minier de la Roşia Montană au spart luneta maşinii ministrului Daniel Barbu, au declarat, oficiali din Poliţie.
Poliţia Capitalei s-a autosesizat în acest caz, cu privire la infracţiunile de ultraj contra bunelor moravuri şi de tulburarea liniştii şi ordinii publice, urmând ca protestatarii care s-au manifestat agresiv să fie identificaţi cu ajutorul imaginilor filmate de camerele de supraveghere din zonă, au declarat anterior, aceleaşi surse.
Ministrul Daniel Barbu a participat, joi seară, la evenimentul "Cafeneaua critică", de la ora 19.00, în Club A. Câteva zeci de manifestanţi veniţi la local au întrerupt dezbaterea, au desfăşurat pancarte în jurul lui Barbu şi au aruncat înspre acesta cu bancnote false, pe care era tipărit portretul lui.
Tot ei i-au întins lui Barbu o pungă cu monede şi l-au huiduit, întrebându-l "Câţi bani ţi-ai luat?" şi cerându-i demisia.
Dezbaterea nu a mai fost reluată, ministrul hotărându-se să plece. Afară, protestatarii au blocat drumul autoturismului în care se afla demnitarul şi au lipit pe maşină bancnote cu portretul lui Barbu. De asemenea, ei au spart luneta maşinii, ministrul reuşind să plece datorită intervenţiei forţelor de ordine - poliţişti şi jandarmi, sosiţi de urgenţă la faţa locului.
Poliţia Capitalei s-a autosesizat în acest caz, cu privire la infracţiunile de ultraj contra bunelor moravuri şi tulburarea liniştii şi ordinii publice, urmând ca protestatarii care s-au manifestat agresiv să fie identificaţi cu ajutorul imaginilor filmate de camerele de supraveghere din zonă, au declarat, pentru MEDIAFAX, oficiali din Poliţie.
"În privinţa infracţiunii de distrugere, nu se pot face cercetări decât în urma unei plângeri a proprietarului autoturismului avariat", au mai spus sursele citate.
Din 1 septembrie, în Capitală şi în mai multe oraşe din ţară, dar şi peste hotare, au loc proteste ale celor care se opun proiectului minier de la Roşia Montană.
Manifestanţii cer ca Parlamentul să respingă proiectul de lege care reglementează exploatarea minereurilor din perimetrul Roşia Montană şi să interzică, prin lege, folosirea cianurilor în activităţile miniere din România, Guvernul să respingă, prin hotărâre, în regim de urgenţă, acordul de mediu, Roşia Montană să fie inclusă pe lista tentativă a României pentru includerea în patrimoniul UNESCO şi demisia premierului Victor Ponta şi a celor patru iniţiatori ai proiectului de lege: miniştrii Dan Şova, Rovana Plumb, Daniel Barbu şi directorul ANRM Gheorghe Duţu.Sursa Mediafax


                                                                    Cristian LAURENŢIU

vineri, 11 octombrie 2013

TRĂIM VREMURI ISTORICE! SUNTEM CONTEMPORANI CU MOARTEA UNUI STAT…

Și statele mor, nu doar oamenii, doar că moartea lor este mai lentă și dureroasă.. Trăim, fără ca noi să vrem acest fapt, vremuri istorice. Suntem contemporani cu mortea unui stat, statul nostru, România…
Grele și rușinoase timpuri am ajuns! Nu înțeleg ce blestem poartă pe umeri acest neam de este condus și culmea, acceptă acest fapt cu o seninătate și liniște vecină cu demența, de o “clasă politică” ce nu face altceva decât să trădeze și să fure!! Poporul român, statul român, se află în fața unei răscruci a destinului și doar o minune ar putea să ne mai salveze. Cutia Pandorei a fost deschisă de ceva vreme de infractorii politici care conduc acest stat de peste 2 decenii. Suntem, cu tot regretul spun acest lucru, într-una dintre cele mai negre perioade din istoria României. Tare îmi pare că aceste manifestări vestesc tot ce-i mai rău pentru România și poporul român, suntem la finalul existenței acestui stat, iar acum ne dăm ultima suflare!
După trădarea națională săvârșită de guvernanți în cazul Roșia Montană, trădare pe care Ceaușescu ar fi pedepsit-o, cel mai sigur, cu executarea vinovaților, încă o trădare bate la ușa acestui ponta cât și a băsescului – recunoașterea “ținutului secuiesc”. Politicienii mafioți de astăzi țin insistent să își aducă contribuția la distrugerea acestei tări și să intre în istorie prin trădările aducătoare, probabil, de mulți bani, pe care le săvârșesc! Nu de mult am scris asta:
Au vândut totul, fabrici, uzine, petrolul și gazele naturale. Acum vând aurul țării, la fel, adică pe nimic! În curând ne vor ucide prin gazele de șist.
Folosesc același procedeu, în fond, peștoii mari sunt aceiași politicieni care devalizează România de 23 de ani. Totul sub singurul argument al foamei, al foamei lor de bani, de comisioane și sub auspiciul înaltei trădări naționale. ȘPAGA, foamea de șpagă a acestor politicieni contemporani ne va duce (dacă nu și suntem deja!) la pieire, ca popor și ca nație!
Uitați-vă la ei, MAFIE scrie pe frunte lor! Toți s-au rotit, au furat și acum se lăfăie sfidător  în lux ca prosperi “oameni de afaceri”, după cum se pretind (afaceri cu statul).
Tot ce au construit înaintașii nostri, tot efortul și suduoarea depusă de bunicii și moșii noștri, tot sângele vărsat pe câmpul de luptă de eroii țării, toata suferința acestui popor și toate râurile de lacrimi amestecate cu sânge ce s-au scurs, nu mai valorează, astăzi, nimic pentru noii guvernatori ai unei Românii aflată sub ocupație straină. Ocupația este cu acceptul – desigur- al acestor lichele care ne conduc – bănui că ei s-au oferit să predea statul! De ce suntem sub ocupație?! În schimbul  îmbogățirii familiilor lor, acești trădători au acceptat să ofere țara pe tavă străinilor și să le implementeze interesele, indiferent care sunt acestea, fără să scripțească!
România este subminată din interior de liderii republicii și atacată din toate părțile în afară și din afară.
În țară, beizadelele și progeniturile foștilor comuniști, în prezent personalități cu puternice “convingeri democratice”, controlează totul. Societatea civilă nu există, poporul nu reacționează la nimic, este îndobitocit, flămânzit, murdar, furat, înfricoșat, dar răsplătit din când în când, de cei care îl fură, cu ajutoare sociale, pentru a-l face să depindă de mediul politic. Eșaloanele 2 și 3 al pcr controlează și căpușează totul în acest stat. În 1989, Ceaușescu a murit, dar lingăii săi ne conduc și acum cu mână forte.

                                                                                                    C.L.

joi, 26 septembrie 2013

Roșia Montana – obsesia profitorilor și coșmarul șpăgarilor

După amploarea luată de proteste în circa 30 de orașe din țară și în peste 40 de peste hotare împotriva poftelor de îmbogățire a ipochimenilor din RMGC (Roșia Montana Gold Corporation), s-ar putea ca paradoxala localitate din Apuseni (o comună săracă și deja mutilată, deși este cocoțată pe cea mai mare comoară din Europa!), s-ar putea, deci, ca de data asta să fie buturuga mică ce răstoarnă căruța mare a lichelelor din țară și din afara ei, pentru a dovedi întregii lumi cum cei din urmă devin cei dintâi cu ajutorul lui Dumnezeu și prin voința de neclintit a celor mulți și uniți de-o cauză atotumană – nobila cauză care garantează sănătatea și frumusețea naturii, implicit sănătatea și frumusețea locuitorilor din zonă și a urmașilor lor.
            Căci ei, cei puțini și demni, care refuză cu mândrie să-și vândă proprietățile pungașului de Beny Steinmetz și acoliților acestora, în pofida ofertelor tentante din partea acelora care sunt convinși că totul pe lume este de vânzare, ei sunt admirabilii urmași ai lui Horia și Avram Iancu.
            Ori noi, ba chiar și neprietenii noștri, știm prea bine că primul, după ce l-a privit în ochi pe împăratul austriecilor, n-a pregetat să se ia de piept cu grofii maghiari pentru recâștigarea drepturilor pierdute în timp de români, iar cel de-al doilea, la rândul lui i-a înfruntat pe unguri, călăuzit de aceleași sentimente mistuitoare privind înălțarea neamului său urgisit, dar a refuzat sistematic să-l întâlnească pe monarh.
            Și amândoi, adevărate repere în istoria curajului și demnității românești, au murit în plină putere: Horia tras pe roată de călăii neamului, Avram Iancu cu sufletul martirizat de un crâncen dor al înfăptuirilor pentru neamul lui, cu mult mai presus de ce-i stătea în putință la vremea respectivă...
            Ei bine, actualii călăi din lăuntrul și din afara neamului românesc (firește, fără arme și unelte de tortură fizică, dar la fel de hapsâni și cu mult mai perfizi ca predecesorii lor), exact lucrul acesta nu l-au luat în calcul: Că în pofida nedreptei sărăcii la care sunt condamnați majoritatea românilor de către secăturile cățărate la putere, încă la ei nu este totul de vânzare așa ca pe alte meleaguri, unde pesemne că rufăcătorii de rang internațional își pot face toate  mendrele, și asta deoarece  (ca o armă secretă împotrivă vicisitudinilor!) cea mai mare parte dintre ei nu trăiesc numai cu pâine, ci și cu fiecare cuvânt al lui Dumnezeu!
            Cum naiba să n-ai dureri de cap când cele aproximativ 6.000 de tone de aur din zăcămintele Apusenilor, în valoare de vreo 250 miliarde euro (la cursul de-acum al gramului de aur), îți fac ziua și noaptea cu ochiul, când știi ce de bănet ai dat televiziunilor, ziarelor și radiourilor pentru publicitate în favoarea proiectului care urmărește să radă de pe fața pământului Roșia Montana și munții din jur (PRO TV, de pildă, 210.000 euro, Antena 1 – 93.500 euro etc.), astfel ca toată regiunea să se transforme într-un imens lac cianurat, dar mai ales când vezi că tot mai mulți locuitori ai planetei se solidarizează cu ultimii mohicani din acea localitate prăpădită?!
            Sigur că în asemenea condiții nu poți sta cu mâinile în sân, riscând ca imensul profit (incomparabil mai mare ca cel comunicat pentru urechile vulgului) să fie pierdut cam așa cum apa se pierde în nisipul deșertului, ci scoți la bătaie artileria grea.
            În cartea Confesiunile unui asasin economic, carte apărută în 2007 în limba română, autorul John Perkins nu doar că-și pune cenușă în cap („am fost asasin economic”, mărturisește el cu un curaj nițel tardiv), dar divulgă și procedeele utilizate de cârdășia dintre Guvernul SUA și corporații ca Bechtel sau Halliburton: indicațiile exprese primite de la șefii lui ierarhici de-a umfla previziunile pe care era însărcinat să le facă în țări ca Panama, Ecuador sau Irak, precum și colaborarea dintre marile corporații (autorul utilizează frecvent termenul corporatocrație), băncile internaționale și guvernele corupte din aceste țări (subl. mea, G.P.).
            Ca apropiat al Mossadului (Serviciile secrete israeliene), care cu ceva timp în urmă l-au ajutat să pună mâna pe controversatul proiect minier din Guineea (cele mai mari zăcăminte de minereu de fier din lume), taman asta face acum evreul Beny Steinmetz în România – împinge de la spate pe șpăgarii din Guvernul și Parlamentul României, ca aceștia să dea la iuțeală o lege care să-l facă stăpân absolut peste solul și subsolul Roșiei Montane. După care să te ții: expropieri în forță, raderea pădurilor și munților din jur, distrugerea siturilor romane, cianurare cât încape, redevențe de numai 6%, în condițiile în care redevențele pentru aur din Africa de Sud sunt de 20%!
            Iar Pontaurul, uitând cu totul de declarațiile diametral opuse făcute pe vremea când el și ai lui erau în opoziție, de îndată a marșat și a pasat problema lacheilor din Parlament. Aici, fără a se sinchisi câtuși de puțin de avertismentele specialiștilor și sfidând numărul în continuă creștere al protestatarilor, s-a constituit o comisie de eminenți nespecialiști (cei mai cu moț sunt pesediștii), care e de presupus că vor naviga pe direcția stabilită de cel mai strașnic mincinos al țării.
            Este naiv cine își închipuie că cimpanzeul de Ponta și-a schimbat la 180° poziția față de Roșia Montana numai ca să nu fie de aceeași parte a baricadei cu Băsescu, care – iată - la rândul lui a părăsit prora convingerilor anterioare pentru pupa actualelor pălăvrăgeli.
            Deși nu cred că un om cu scaun la cap se poate lua după opiniile acestor doi măscărici și țucălari ai străinilor, este totuși bine de precizat că schimbările lor de atitudine sunt rezultatul silnic al schimbărilor survenite pe eșichierul politic al României după alegerile de anul trecut.
            Păi cum? Că doar nu era de așteptat ca o lichea unsă cu toate alifiile necinstei, precum Steinmetz, își va mai pierde vremea și banii cu cineva care nu mai deține puterea discreționară în stat (desigur, păstrând necesara aparență de democrație), ci – dimpotrivă – era de prevăzut că-și va îndrepta atențiile consistente (a se citi mita sau șpaga) înspre noul pol de putere.
            Ori, de anul trecut, de la suspendarea în forță a lui Băsescu, cel mai de frunte mitoman al românilor a arătat clar pungașilor și lingăilor că alegătorii i-au ridicat mingea la fileu și că el nu va ezita să lovească necruțător...
            În plus, în nelegiuita afacere cu Roșia Montana, el mai deține și avantajul nesimțirii alogenului față de România și poporul român. Căci pe linie maternă se trage din colonelul de securitate Naumovici, un evreu bolșevizat care nu putea să nu fie prieten la toartă cu generalii de securitate subanalfabeți Alexandru Nicolski și Pantiușa Bodnarenko (cel puțin ultimul n-a izbutit până la moarte să învețe românește), alți doi evrei bolșevizați și de cumplită aducere aminte pentru atâția români torturați și întemnițați.

                                                                  George PETROVAI

                

vineri, 20 septembrie 2013

COMUNICAT DE PRESĂ

ANTICIANURARE - Parlamentarii PSD Maramureş, front comun împotriva cianurii

Parlamentarii PSD Maramures isi exprima ingrijorarea referitor la „situatia exploziva din jurul redeschiderii activitatii la Romaltyn Baia Mare” si fac front comun impotriva cianurii, reiese in urma conferintei de presa sustinute de catre presedintele PSD Maramureş – Gabriel Zetea, senatorul Sorin Bota si deputatii Gheorghe Şimon si Florin Tataru.

„Aceasta problema trebuie sa o socotim si sa o analizam, astfel incat ceea ce avem ca mostenire azi de la vechile exploatari miniere din Maramures, din punct de vedere al poluarii sa nu le mai avem. Acest lucru este ceea ce noi urmarim, in paralel cu redeschiderea mineritului in Maramures. Dar nu sa avem ce avem astazi mostenire!” a punctat senatorul PSD, Marius Sorin Bota.

Acesta a mai precizat ca doreste sa sensibilizeze colegii social-democrati din Parlamentul Romaniei si sa le arate, chiar printr-o vizita in judetul nostru, cum arata Maramuresul „in zonele unde sunt depozitate halde de steril infestate cu cianuri”.


                                                      Senator Marius Sorin BOTA

marți, 17 septembrie 2013

Comunicat de presă senator Sorin BOTA

Poziţia parlamentarilor PSD din Maramureş faţă de proiectul de la Roşia Montană


Senatorul Sorin Bota a cerut parlamentarilor PSD din Maramureş şi preşedintelui organizaţiei judeţene a PSD, Gabriel Zetea, aflat în Bucureşti, o întâlnire la Parlament, pentru a purta o discuţie cu privire la poziţia acestora faţă de proiectul de la Roşia Montană!
„Acest contract va afecta şi judeţul nostru şi trebuie purtată o discuţie a problemei în comun!”, a punctat senatorul maramureşean.




Cabinetul senatorului 

sâmbătă, 14 septembrie 2013

Miting pentru salvarea Roşiei Montana în Baia Mare



Dragii mei, 
Protestul pentru salvarea Roşiei Montane continuă şi în această duminică, 15 septembrie 2013 de la ora 17.00 la Statuia Ostaşului Român.
Uniţi salvăm Roşia Montana!!!Nu cianurii şi poluării României!!!


                                                                    Emilia Bura

luni, 4 februarie 2013

Roşia Montană la ceas aniversar. 1882 de ani de atestare documentară


Informare de presă
Baia Mare, 4 februarie 2013

 Cu ocazia împlinirii a 1882 de ani de atestare documentară a Roşiei Montane, vă invităm în data de 6 februarie la „Ziua Roşiei Montane”, eveniment dedicat patrimoniului natural şi cultural excepţional de la Roşia Montană. Evenimentul este găzduit de Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” Baia Mare, la Sala de Conferințe între orele 16.00-19.00.
„Ziua Roşiei Montane” reprezintă un prilej de a sublinia importanţa conservării şi punerii în valoare a patrimoniului natural şi cultural de la Roşia Montană şi de a readuce în discuţie riscurile la care este supus patrimoniul de către proiectul minier propus în zonă de compania Roşia Montană Gold Corporation.
Prin acest eveniment, propunem publicului proiecţii de filme documentare despre Roşia Montană, continuând apoi cu o sesiune de prezentări şi discuţii pe această temă. Pe lângă acestea, în holul Bibliotecii vom avea o expoziţie de fotografie reflectând patrimonial cultural din zonă, precum şi imagini şocante de pe Valea Şesii (urmare a exploatării de cupru de la Roşia Poieni). Filmele ce vor fi proiectate sunt Noul Eldorado (r. Tibor Kocsis, Ungaria, 2004) şi Mărturii despre Roşia Montană (Asociaţia „Arhitectură.Restaurare.Arheologie”, 2011).
Roşia Montană este cea mai veche localitate minieră din România, fiind atestată documentar de nu mai puţin de 1881 de ani. Numele localităţii Alburnus Maior, numele latin al Roşiei Montane, apare pentru prima dată menţionat în tabliţa cerată nr. XVIII, datată 6 februarie 131. Tăbliţele cerate, găsite în minele de la Roşia Montană, reprezintă unul dintre izvoarele Dreptului Roman.
Pe teritoriul Roşiei Montane se regăsesc rădăcini adânci ale istoriei noastre, precum zeci de case şi gospodării declarate monument istoric, un centru renumit prin arhitectură şi vechimea construcţiilor, un muzeu al mineritului unicat prin piesele deţinute, case memoriale şi o rezervaţie arheologică. Aceste dovezi ale etnogenezei şi continuităţii poporului român sunt ameninţate cu distrugerea de către propunerea unei companii miniere de a deschide cea mai mare mină auriferă de suprafaţă din Europa.
„Ziua Roşiei Montane” se va desfăşura în data de 6 februarie, la Biblioteca Judeţeană „Petre Dulfu” Baia Mare, Bd. Independenţei nr. 4B. Intrarea este liberă.
Pentru informaţii suplimentare:
- despre Ziua Roşiei Montane în Baia Mare, vă rugăm contactaţi pe Gabriel Stan, tel. 074.11.20.848, gabystan@gmail.com sau Sebastian Petraş, tel. 0744.178.435, seby_monte@yahoo.com.
- despre Ziua Roşiei Montane la nivel naţional sau Campania Salvaţi Roşia Montană vă rugăm contactaţi pe Raluca Dan, Re.Generation, telefon: 0720 371 713, e-mail: raluca@re-generation.ro sau accesaţi www.ziuarosieimontane.ro şi www.rosiamontana.org.
Vă mulţumim!

Stefan Selek
specialist relatii publice
Biblioteca Judeteana "Petre Dulfu" Baia Mare
Email: pr.bibliotecamm@gmail.com

duminică, 18 martie 2012

Cine nu învaţă din greşelile trecutului îşi merită soarta


Mai zilele trecute m-a căutat un prieten vechi şi primul lucru pe care l-a făcut după ce s-a dat jos din maşina personală a fost o înjurătură la adresa drumului Baia Mare – Lucăceşti: „De ce naiba toţi se laudă cu repararea şoselelor şi odată cu sosirea primăverii „rasar” şi gropile mai ceva ca luştele în pădure?!” E drept că am zâmbit şi i-am spus că în schimbul gropilor tot ne-am ales şi noi românii cu ceva, îi avem pe „regii asfaltului”cu maşinile lor puternice la purtător, ceea ce-i fac nepăsători la „drumurile noastre toate”, vorba şlagărului şi la faptul că tu, om de rând trebuie să mergi în service aproape săptămânal cu toate că plăteşti atâtea taxe de drum şi pentru drumuri.
      Dar despre altceva doream să vorbesc, despre faptul că inclusiv „clanul Becali” şi-a dat seama că intrarea în politica de vârf îţi dă o imunitate atât de puternică încât poţi să scapi de „greşelile tinereţii”, de orice infracţiune cu iz penal, motiv pentru care Gigi Becali s-a aliat cu „fratele mai mare”(cum îi place să-l alinte pe europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor) formând „PNG + PRM” iar vărul său Ioan Becali afirmând mai dăunezi că se gândeşte serios să candideze la Primăria capitalei. Atât Gigi are probleme cu justiţia, în ceea ce priveşte dosarul „valiza” cât şi verii lui, Victor şi Ioan Becali, nişte geambaşi de fotbalişti, care pe deasupra îl mai trage în jos şi pe Gică Popescu. Cu un limbaj primitiv, aceşti analfabeţi multimilionari, sfidând justiţia ne sfidează totodată şi pe noi cei care credem în legile (bune sau rele)ţării şi le respectăm vrând-nevrând. Sunt foarte curios dacă vor ieşi la iveală sumele care le-au intrat în buzunare fără să plătească impozite şi taxe la stat şi dacă vor plăti cu închisoare pentru acest trafic de fotbalişti pe pieţele occidentale.
        Nu cred că am o problemă dacă afirm că revenirea salariilor bugetare la nivelul din anul  2010 se va realiza, deoarece totul are un scop electoral, iar când scopul este acesta orice se poate înfăptui în România. De parcă bugetul statului este propriul buzunar, al celor aflaţi la putere... Numai că inflaţia şi preţurile care cresc mai ceva ca Făt-Frumos nu o să-mi permită decât să-mi cumpăr strictul necesar la fel ca înainte şi nimic mai mult. În schimb mă enervează zgomotul şi tot tam-tam-ul care se face în jurul acestei măsuri  îndreptăţită.
         Dacă mă îngrijorează ceva cu adevărat este faptul că într-o statistică UE aflăm că în România 48,7% dintre copii sunt ameninţaţi de sărăcie. Factorii care determină această situaţie ţin de lipsa locurilor de muncă, ineficienţa serviciilor sociale, lipsa de perspective. Referitor la lipsa de perspective îmi amintesc cum după 1990 toate bogăţiile ţării le-am vândut pe bani mărunţi, iar cu sumele încasate n-am făcut nimic pentru viitorul copiilor noştri, n-am creat locuri de muncă, n-am îmbunătăţit sistemul de sănătate, nu ne-a preocupat aşa cum trebuie educaţia copiilor noştri. Am vândut fabrici, uzine, apa minerală, petrol, telefoanele, pădurile, inteligenţa românească, iar acum vrem să dăm şi aurul de la Roşia Montana. Mai mare ruşinea! Poate că în ceasul al 12-lea cei din Casa Poporului se vor gândi mai bine înainte de a introduce cartela de vot şi la acest ultim obiectiv. „Munţii noştri aur poartă, noi cerşim din poartă-n poartă!”( la porţile occidentalilor).


                                                                                         Gelu DRAGOŞ