Se afișează postările cu eticheta martie 2020. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta martie 2020. Afișați toate postările

marți, 14 aprilie 2020

Poliția Română: A scăzut criminalitatea, dar a crescut numărul cazurilor de violență în familie!

În luna martie a acestui an, criminalitatea sesizată a scăzut în ceea ce privește cei mai importanți indicatori (furturi, tâlhării, infracțiuni stradale), a anunțat luni Poliția Română. De asemenea, numărul accidentelor rutiere grave a scăzut semnificativ. A crescut în schimb numărul infracțiunilor de violență în familie.
Potrivit IGPR, numărul faptelor de natură penală sesizate, în martie 2020, a scăzut cu 14,6%, față de perioada similară a anului trecut.
Infracţiunile contra patrimoniului sunt, în luna martie, în scădere cu 17,1%. Astfel, infracțiunile de furt au scăzut cu 19,8%, iar tâlhăriile cu 20%.
Faptele de loviri sau alte violențe au scăzut cu 9,4%, infracțiunile stradale cu 26,7%, iar tentativa la omor a scăzut cu 50%.
Numărul accidentelor rutiere a scăzut cu 31%, al persoanelor decedate cu 1%, iar al răniților grav cu 37%.
În ceea ce privește faptele penale din domeniul violenței în familie, în luna martie 2020, față de aceeași lună a anului precedent, a crescut numărul infracțiunilor sesizate cu 2,3%. Astfel, numărul victimelor care au avut încredere să sesizeze faptele poliției a crescut. Din totalul faptelor de violență în familie ce sunt sesizate, peste jumătate reprezintă fapte de loviri sau alte violențe.
În luna martie 2020, instanțele judecătorești au emis 604 ordine de protecție, cu 11 (-1,7%) mai puține ca anul trecut, fiind emise, în aceeași lună, 653 de ordine de protecție provizorii, cu 33 (+5,3%) mai multe ca anul trecut.
Sursa: politiaromana.ro

joi, 19 martie 2020

VEȘTI BUNE ÎN PLAN LITERAR...


La ce mă gândesc? Bună întrebare în contextul crizei de corona virus! La ce mă pot gândi, oare? Chiar așa! Întâi la primele măsuri de protecție personală, fiind în serviciu și intrînd în contact direct cu persoane, nu știi care de unde vine, care pe unde a umblat  ... Și nu strică niște măsuri de protecție.  Protejandu-mă pe mine, îmi protejeze inclusiv familia - celula de bază.  Pot avea o părere personală în schimb! De ce nu? Cu atâta criză ... ne-am adus aminte de RUGĂCIUNE și de DUMNEZEU. Fain ... cum nu ne-am adus aminte de acestea înainte de  a fi declanșată criza.  ... intreb și eu pentru un prieten. Știu răspunsul... general valabil. Tot în context de criză ne-am adus aminte că SUNTEM ROMÂNI și că ROMÂNIA este și  țara noastră! Sloganului ,,ȘI EU (NOI) SUNT (SUNTEM) ROMÂN (I)"! Noroc, noroc pe noi că  venit ,,CORON-VIRUSIADA", culmea că ne-am adus aminte de toate astea. Aș vrea să văd după ce se termină totul și lucrurile intră în normalitate, câți români mai avem în România - țara asta frumoasă și minunată. Dar nu despre asta voiam neapărat să scriu, pentru că fiecare are dreptul la o părere personală, asta era INTRODUCEREA.  Esența mesajului este total alta! În acest controversat context, lucrurile, cu sau fără virusați, tot spre înainte merg. Cel puțin în plan literar așa este și pot confirma rostul vorbelor. Mie chiar imi lipsesc întâlnirile literare, dar e înspre binele nostru al tuturor, repet, că sunt luate asemenea măsuri! Bravo, doar celor care le respectă și sunt conștienți de însemnătatea faptelor, că mai sunt unii crizați/șocați/virusați... și asta e drept.  


IN PLAN LITERAR VĂ ADUC VEȘTI BUNE - 3 maramureșeni (membri L.S.R), sunt cuprinși în revista CONSTELAȚII DIAMANTINE, nr. 3(115), an XI, martie 2020, o revistă de cultură universală editată sub egida Ligii Scriitorilor  Români, fondată în 2010, la Craiova, având membri de onoare: prof. univ. dr. Remus RUS, prof. dr. Florin AGAFIȚEI, diplomat  Petre GIGEA (ambasador, scriitor), prof. univ. dr. George POPA, având ca redactor-șef  Doina DRĂGUȚ și secretar general de redacție Janet NICĂ. Pe lângă cei trei maramureșeni, care semnează în acest număr, trebui spus că valoarea literară este elitistă, articolele având  obiectivitate și profunzime în conceperea lor. Pur aleatoriu amintesc articolul semnat de  către Cezarina ADAMESCU - recenzia cărții CUFUNDATĂ-N VAIETUL LUMII, apărută la Editura Helis, Alexandria, 2009, scrisă de Flora MĂRGĂRIT STĂNESCU. Tudor NEDELCEA, semnează articolul CENZURA ȘI CENZURAREA PRESEI ORTODOXE ÎN COMUNISM, iar Al. FL. ȚENE - președintele L.S.R - semnează articolul ANALIZA CONSTRUCȚIEI PODULUI LUI TRAIAN. Din Australia, Ben TODICĂ, ne zice că APRIND BECUL ȘI INTRU, iar Valentin DAVID și Constantin CALOTĂ, extrem de plăcut, ne surprind cu epigrame, tot așa cum plăcut ne surprinde Constantin MIU în articolul RUGĂCIUNEA ISIHASTĂ ÎN LIRICA RELIGIOASĂ  A LUI VASILE VOICULESCU. Secretarul general de redacție Janet NICĂ, nu face rabat de la calitate și obiectivitate, fapt demonstrat în articolul - ESEU PENTRU INIMĂ ȘI LITERATURĂ. Ionel POPA,  propune în cuprinsul acestui număr al revistei,  o incursiune în VOCATIA TRAGICULUI  LA LIVIU  REBREANU. Fiecare articol și prezență literară  din Constelații Diamante sunt valoroase și prețioase. Imi cer scuze în fața celorlalți semnatari de articole pentru că nu i-am numit, iar pe cei care i-am amintit în prezentul Semnal editorial, totul a fost pur întâmplător, aleatoriu, fără în alt criteriu la bază.  Eu am un principiu de la care nu abdic  - acela de a numi, a citi (eventual în contextul unei lansări de carte) acolo unde mi se deschide ... mă ghidez  după acest principiu. Revenind la Maramureș și maramureșenii cuprinși în această minunată revistă, de această dată ,,cu intenție", amintesc pe prof. GEORGE PETROVAI (pag. 29-30) cu articolul FILOSOFIA INDIANĂ ȘI SUBLIMA EI SUBTILITATE  (VI), iar la categoria poeme-poeți îl găsim, întru  bucurie, pe prof. GELU  DRAGOȘ - pag. 41 (din Lucăcești MM), și cu toată modestia de care pot face ,,abuz", în acest moment, confirm că pagina 42, îmi aparține în exclusivitate, (P.S. multumesc pentru că mi-ați înțeles modestia!), alături de poemele semnate de Irina Lucia MIHALCA, Flora MĂRGĂRIT STĂNESCU sau Nicolae VĂLĂREANU SÂRBU, dar și a altor confrați. FELICITĂRI TUTUROR celor care au contribuit în acest număr cu articole, și personal, simt nevoia unui mare și din suflet MULȚUMESC, gandindu- mă că a trecut ceva timp de când nu am mai fost publicat în această revistă! Să fie semn bun ... în acest context ,,corona-virusial"? Glumesc, dar MULȚUMIRILE nu sunt o glumă, sunt chiar sincere.  Bun venit în lumea cititorilor, CONSTELAȚII DIAMANTINE, bun venit ...!


                                                                                   VASILE BELE

joi, 10 octombrie 2019

Preşedintele USR, Dan Barna, vrea alegeri anticipate în martie 2020


 Preşedintele USR, Dan Barna, consideră că în acest moment cea mai potrivită soluţie o reprezintă alegerile anticipate.
„In sfarsit, dupa trei ani de abuzuri, de minciuna, de dispret si activitate parlamentara si de bataie de joc pentru cetateni, Parlamentul Romaniei si-a dat examenul de maturitate astazi. A fost exact sentimentul unui examen de bacalaureat pe care Parlamentul l-a trecut.
Mesajul de astazi este confirmarea faptului ca PSD devine istoria trista a politicii romanesti. Se deschid caile pentru anticipate, pentru a ne intoarce la cetateni. Intr-o situatie de criza, decizia cetatenilor este cea necesara si corecta. Vom merge la consultarile cu Iohannis. In ultima intalnire cu dansul mi-a spus ca si el sustine anticipatele.
Anticipatele sunt solutia fireasca, corecta. Orice alta varianta nu va face decat sa continue acest troc pe care l-am vazut si in aceste zile de incercare de cumparat si de inventat majoritati. In momentul de fata, Romania are sansa sa intre in logica de organizare de alegeri anticipate. In urma consultarilor, pot fi propusi doi premieri care sa fie respinsi de Parlament, dupa care urmatorul presedinte …si sper sa fie primul meu act ca viitor presedinte ….dizolvam Parlamentul si in februarie sau martie pe termen constitutional sa avem alegeri anticipate„, a spus Barna.
Presedintele USR a adaugat ca ceea ce s-a intamplat astazi arata ca in Romania se poate sa functionam normal.
Intrebat de jurnalisti daca i se pare normal sa pice din start urmatorul guvern doar pentru ca USR vrea alegeri anticipate, Barna a subliniat ca, in orice tara europeana, moderna, o criza politica atrage alegeri anticipate.
„Este normal sa ne intoarcem la cetateni. Cetatenii sunt cei care au dreptate in momentul de fata. Aceasta compotenta a Parlamentului nu este una care sa poata face reformele de care are nevoie Romania, pentru ca ziua de astazi nu este o bucurie„, a completat Barna.
Intrebat cu ce variante de premier vor merge la consultari la Cotroceni, Barna a spus ca USR va merge la presedinte cu pactul pentru anticipate.

Guvernul Dancila a picat dupa ce motiunea de cenzura depusa de Opozitie a fost votata joi in Parlament, fiind votata de 238 de parlamentari.