sâmbătă, 9 octombrie 2021
BUCURIA VINE (ȘI) SÂMBĂTA ASTA!
joi, 7 octombrie 2021
Apariţii şi viitoare cărţi tipărite la editura eCreator Baia Mare
A INTRAT ACUM LA TIPAR ediția a II-a -revăzută și adăugită - a volumului „Intersecție de universuri” semnat de Voica Rusu.
duminică, 3 octombrie 2021
Semnal editorial - Voica RUSU
A INTRAT ACUM LA TIPAR cea de-a șasea carte de poezii semnată de Voica Rusu.
„Lumina sinelui din templul efemer” are prefața făcută de Petronela Apopei, postfața de Nicolae Dina, referințe critice de Dragos Gelu și Romeo Ioan Rosiianu.
joi, 30 septembrie 2021
Voica Rusu e convinsă că mântuirea vine prin poezie
Poeta Voica Rusu, binecunoscută şi prin volumele scrise anterior: „Cascada sufletului”, „Floare de colţ”, ambele apărute în 2018 la Editura Total Publishing 2018, „Foşnetul gândului”, apărută în 2019 la Editura Liric graph, colecţia Grai românesc şi „Atingerea timpului” apărută la Editura eCreator, colecţia Poesis, de data aceasta ne propune, la aceeaşi harnică editură băimăreană, volumul „Lumina sinelui din templul efemer” (tehnoredactare Adalbert Solticzki, ilustraţii Carmen Mihaela Coca, copertă Florin Dochia), o carte în memoria sufletului-pereche, regretatul ei soţ, Emil.
Lecturând cele peste 150 de poezii se observă cu ochiul liber o poezie cantabilă, armonioasă, în care poeta abordează o paletă largă de teme şi motive: ireversibilitatea timpului, natura, credinţa, istoria neamului, copilăria, misterul, culoarea, motive astrale, cunoaşterea prin introspecţie, iubirea, recunoştinţa, etc.
De altfel, în preambulul volumului, poeta Voica Rusu
afirmă: „Zborul
meu ca poet în dimensiunile care mi-au deschis porţile, a fost o fericire, un
confort metafizic în singurătatea plină
de lumină în care am avut senzaţia că nu eram totuşi singură. Eram cu Sinele
meu, iar esenţa zborului este poezia cuprinsă în 6 volume, deci, şi-n acest
volum”, iar din eseul numit „Bob de eternitate” aflăm că pentru autoare „...iubirea
este bobul etern al luminii ce germinează în om, valurile, intensitatea şi
rezonanţa acesteia compunând simfonia vieţii ce rămâne înscrisă pe portativul
timpului”.
Volumul începe cu poezia „Rugă”, iar pentru poetă este important
ce lăsăm în urma noastră şi este ferm convinsă că nimic nu ia fiinţă fără
prezenţa lui Dumnezeu: „Iartă-mă, Doamne şi-ntoarce-mi/ochiul spre izvoarele
clare,/mă spală pe faţă de umbre/cu strălucirea privirilor tale.//Iartă-mă,
Doamne şi-ntoarce-mi/gândurile numa' spre tine/strecoară-mă printre ziduri,/c-am
talpa înfiptă în mărăcine”. Tema aceasta a încrederii în Dumnezeu, a
eternizării clipei dar şi a trecerii timpului se găseşte şi-n alte poezii cu
impact pentru cititor prin valoarea lor intrinsecă: „Lumina”, „La răzoare”, „Altar
în răsărit”, „Ne-om curge unu spre veşnicii, departe”, „Tainică Lumină”, „În
rugă lacrima-i curgea”, „Alarmă”.
Unele poezii sunt dedicate naturii, locurilor în care a
copilărit, a iubit şi s-a simţit împlinită iar pierderea jumătăţii ei, Emil,
dar şi scurgerea timpului se simt în aceste versuri : „Deasupra mea s-a făcut
toamnă/şi eu m-afund în frunză,-n timp/cu arămiul ei mă-ndeamnă/să miros
florile de câmp.//Parfumul lor o să-mi rămână/până- o să ies din acest vis;/acest
mileniu o s-apună,/altu-i deschis în paradis”. Asemănătoare ca tematică, ca
simbolistică şi mesaj întâlnim: „Neuitarea”, „Ireversibil, timpul”, „Dintr-un
tărâm într-altul”, „Efemer”, „Mă uit cum fuge timpul”, „În pădure m-aş
întoarce”, din care voi cita: „În pădure m-aş întoarce/să-mi găsesc copilăria,/să-nţeleg
cum timpul toarce/firul vieţii... poezia/să mă strige dintre veacuri/unde-am
poposit o clipă/să văd luna-n fund de lacuri,/s-aud păsări cum ciripă...//Să-nţeleg
şi care-i taina/cerbului ce-şi lasă cornul/pe zăpadă-atunci când iarna/are-n
gând să-şi mute locul,/să văd urmele de cerbi/adâncite în zăpada/de sub care
înalte ierbi/'nalţă verdele să vadă”.
O altă faţetă a autoarei este legată de poezia-manifest, în care
Voica Rusu ia atitudine în a apăra glia, limba şi credinţa strămoşească,
istoria neamului: „Ne izbăveşti Tu, Doamne, de ciocoi”, „În trinitate, Dacia e
ţara mea”, „Să nu uitaţi”, „Nu ne loviţi biserica şi limba”: „Nu mai loviţi
biserica şi limba!/prin ele respirăm ca prin plămân/cine loveşte-n Mioriţa şi
Eminescu,/loveşte-n conştiinţa neamului român”.
Citind şi recitind poeziile poetei Voica Rusu, lăsând deoparte
unele stângăcii inerente oricui, prin poezia ei, cu ochii minţii, vezi şi
contempli un tablou panoramic cu flori de câmp, cu păsări în zbor liber, cu
pământul aflat într-o îmbrăţişare, plină de mister, cu cerul plin de
constelaţii! În care oamenii şi modul lor de a se manifesta, de a aduna fapte,
de a-şi cunoaşte eul, se poate realiza doar prin legătura cu Divinitatea, cu
Creatorul care e singurul capabil să ne lumineze Sinele Superior!
La final, am să apelez tot la gîndurile autoarei Voica Rusu:
„Cuvintele transmit impactul prin metafore, prin alegorie, iar acestea produc
străfulgerarea de pătrundere, ne determină modificări în suflet şi cum să
răspundem percepţiei noastre”. Cuvintele, metaforele şi poeziile ei, ne
călăuzesc să căutăm comori în cer, nu pe pământ, ceea ce este esenţial!
Felicitări!
Gelu Dragoş, U.Z.P.R.
luni, 26 octombrie 2020
INTERSECȚIE DE DRUMURI - Voica Rusu
,,Vai, autorului care
nu seamănă cu scrisul său. Și apoi, poetului care nu seamănă cu versul său. Am
să vă spun un lucru… cu riscul de a mă repeta. Eu, nu prea cred că există
poeți, cred că există poezie. Poezia este ochiul care plânge. Ochiul umărului
care plânge. Ea este mâna care plânge, ochiul mâinii care plânge. Ea este talpa
care plânge, ochiul călcâiului care plânge. Poezia este o taină și o lucrare de
sine stătătoare. Poezia este o stare de spirit, e o prietenie durabilă”.
NICHITA STĂNESCU
… iată intersecția
drumurilor noastre
INTERSECȚIE DE DRUMURI
– VOICA RUSU
(recenzie de carte)
,,Moare totul, moare
frunza
şi castanele mă frig;
frige aerul din briza
ce m-atinge şi mă
strig,
de pe malul toamnei
mele
unde stau şi mă
privesc,
cum mă 'nalţ să ating
stele
şi sufletul mi-l
lovesc.
Moare totul, moare
frunza
şi doar dorul înviază,
din penumbra mea, doar
muza
mă aţâţă, jubilează
şi mă-mpinge -n câmp
cu maci
să beau roşu' lor,
s-adorm...
şi visez că vii, că
taci...
şi ne scufundăm în
somn...
Într-o iarnă-n frig,
în viscol,
fără muzică şi soare
tu, cărând pe umeri
secol
şi căzând în
disperare,
eu, pictând cu patos
pânza
în culori plâng, mă
intrig.
moare totul, moare
frunza
şi castanele mă frig.
autor Voica Rusu-vol.Intersecţie de universuri, poemulFRIG
CASTANELE
Voica Rusu și... INTERSECȚIE DE UNIVERSURI, este, dragi prieteni, numele autoarei și
a volumului la care timpul de azi, nu prea generos în grade, (ba mai degrabă
putem povesti despre o ,,ploaie mocănească"!), m-a oprit. Fiind zi de
Praznic, după ce am trimis mesaje, (atât scrise cât și virtuale, na, tot
scrise, clar!) celor ce-și sărbătoresc onomastica, ceva nu-mi dădea pace. Nu
știu ce nici în acest moment! Cert este un lucru, (poate e un lucru știut de
mulți dintre dumneavoastră!)... pentru a mă relaxa, detașa, rupe de stresul
cotidian, mă refugiez în lectură... și har Domnului, cărți (volume) sunt
destule, mai ales că de două zile am venit de la ,,cel mai proaspăt eveniment
cultural", (nu îi voi zice ultimul eveniment cultural, pentru că ar avea o
altă conotație!), plin de energie, putere, cu o forță de invidiat, plin de
bucurii și daruri literare, cărți, adică, primite cu ,,dedicație și
iscălitură", direct de la Măria sa, Autorul!
La un astfel de dar m-am oprit, azi. Este
vorba despre volumul de versuri care este semnat de VOICA RUSU, numit INTERSECȚIE
DE UNIVERSURI, apărut la Editura Liric Graph, Făurei, 2020, ISBN
978-606-8835-55-6, pag. 166, avându-l ca editor de carte, pe Trandafir
SÂMPETRU, însuși președintele Campionatului European de Poezie, care zilele
trecute s-a întâmplat să fie la Săcele, Brașov, la Hanul Mureșenilor - o
locație foarte frumoasă, extrem de generoasă și primitoare, ba chiar și
prietenoasă, în plin context pandemiologic. Aici ne-am dat întâlnire cei care
au dorit acest lucru, dar fiind un campionat internațional, mulți dintre cei
care ar fi dorit să participe, nu au putut face acest lucru, din cauza
epidemiei. Asta e... trăim cu speranța că va fi bine!
Așa am cunoscut-o, întâi pe autoare, (repet
VOICA RUSU), apoi, în cadrul acestui eveniment s-a întâmplat ca acest volum să
fie lansat aici, poeta Liliana LICIU, fiind cea care a făcut o frumoasă și
interesantă prezentare. Recunosc... întâi a fost curiozitate, apoi, citind
volumul, am simțit acel fior liric ce izvorăște din adâncul sufletului
autoarei. M-am lăsat atras în lectură fără să-mi dau seama cum trece timpul.
Ploaia cernea picur lângă picur, în timp ce eu savuram cu ,,sufletul"
lirica.
Apoi, cuprins fiind încă de frumusețea
poemelor cuprinse ori așezate în volum, fără să știu de ce, mă întrebam (cu sau
fără sens!), cine este Voica Rusu? Și, cum prietenul ,,feisbuc" le știe pe
toate, aflu câteva amănunte interesante.
Voica Rusu mai are volume, dar îmi vine să
scriu, ,,mai are <<antecedente>> literare". Iată, doar un
foarte scurt fragment, dintr-un alt volum de versuri - PLĂSMUIRI. ATINGEREA TIMPULUI, unde este prins poemul-eseu(?),
,,Reflecţii", din care îmi permit să citez doar atât:
,,Am ieşit dintre
limbile timpului sufocată de secundarul
înţepenit pe minutar,
şi-am luat o gură de aer pe cadranul
apusului în mângâierea
razelor de soare și nemângâierea
vieţii, apoi, ploaia,
ca o apă vie a spălat rănile sufletului
pentru a deveni
cicatrici, urme ale trecerii prin viaţă, ca
Dumnezeu să mă
recunoască atunci când voi bate la
poarta veşniciei şi să
nu mă trimită în iad, să mă ţină de
planton măcar între
iad și rai şi să contabilizez în poeme
trăirile şi dintr-o
parte și din cealaltă".
(autor Voica RUSU - vol. Plăsmuiri,
atingerea timpului)... o prezentare sublimă, cum nu se poate mai sinceră. O
remarcă, punctuală - dacă am greșit voi face corectura cuvenită, ESTE UN
POEM-ESEU sau UN ESEU???? Mai aflu, cu bucurie, că volumele: ATINGEREA TIMPULUI, FOȘNETUL GÂNDULUI și FLOARE DE COLȚ, alături de cel amintit
supra INTERSECȚIE DE UNIVERSURI,
poartă emoția sufletească a aceleiași autoare - VOICA RUSU.
Revin, pentru că așa este firesc, la volumul
care l-am parcurs, pentru a vă face următoarea confesiune: Voica Rusu - este un
autor complet și complex. Transmite mesaj puternic și te încarcă
emoțional-literar.
Poemele sale au izvorul ,,în primăvara",
în, ,,senin de cer", în ,,câmpul plin de maci", în ,,frunza
verde", ,,în iarna rece" (vezi ANOTIMPURI,
pag. 7).
Vorbeam de fiorul literar pe care îl transmite
poeta... nimic atipic. Amintesc poemul CÂND
O DUNĂRE DE GÂNDURI SE VARSĂ ÎN MARE (pag. 8), știți oare ce se poate
întâmpla? Ne spune poeta...
In poemul ȘI
TU, ȘI EU (pag. 10), ni se arată sensibilitatea, iubirea tristă aflată la
,,intersecția", dintre ,,mai stau" sau ,,bun rămas":
,,Paharu-n mână ce l-am
strâns,
umplut a fost de-atâta
plâns
și chiar nu vreau
nicicând, nicicum
cuiva durerea mea să-i
pun,
decât dac-o va
transporta
departe, hăt, de lumea
mea"...
Încă mă întreb - cine este Voica Rusu?
Întrebări banale, oare?Pertinente? În poemul DUBLUL MEU ETERIC, (pag. 14), poeta este cea care respiră ,,... prin frunza toamnei", bea ,,...doar apă vie", pentru a-și recăpăta
puterile, precum în frumoasele noastre basme... poemele sunt izvorâte din lumea
reală, dar pentru a învinge te amăgești ,,tu pe tine", doar așa prinzi
curaj și forța de a ieși învingător, întocmai ca personajele din poveștile ori
basmele cu zâne și cu zmei... dar cel care ,,bea apă vie", învinge răul și
răutățile, mereu binele iese biruitor, totul prin PUTEREA RUGĂCIUNII, (pag.18).
După o PLIMBARE
PRINTRE GÂNDURI, (pag. 15), ascultăm SUNETUL
LACRIMEI (pag. 22), dar DEGEABA
ALUNGAI O NOAPTE, (pag. 34), pentru a prinde SĂRUTUL ÎNGERILOR, (pag.36).
Poeta continuă visarea, PRINTRE FRUNZELE TOAMNEI (pag. 51), dezleagă MISTER (pag. 56), iar STRIGĂTUL
BOBULUI DE GRÂU, (pag. 58-59), DOAR
TIMPUL (pag. 64) și LUMINA
PRIMĂVERII (pag. 84), chiar dacă este TÂRZIU,
(pag. 85), ajung, într-un final la capăt, dar nu unul obișnuit, ci la CAPĂTUL GÂNDULUI (pag. 110), iar aici,
poeta recunoaște că MĂ ADUN ÎN STELE SĂ
LE CITESC VERSUL, (pag.130), din care voi reda ultima strofă:
,,Dincolo de mâine-a căzut
universul
ai căzut din mine rău
preconceput
acum sunt
lumină-ntr-un alt început
că m-adun în stele să
le citesc versul".
Un volum de o finețe aparte, ,,construit"
cu inima, care uneori se lasă pradă ispitei, alteori luptă pentru dreptate și
adevăr, o luptă cu sinele. INTERSECȚIE
DE UNIVERSURI, este un volum sensibil, natural, așa cum este autoarea, de o
noblețe liturgică. Puritatea și sinceritatea ies la suprafață, bat la ușă
creatorului de vers, pentru a fi încondeiate, scrise și descrise, cu migală
sufletească și rouă luată dintr-o dimineața plină de senin.
Aici, cu adevărat se intersectează doar
universuri.Întorcându-ne la realitate, poeta ne atrage atâta de frumos, în
universul poeziei, dăruind universalitate fiecărui amănunt. Ce frumos! Trebuie
har să fii în stare de asemenea daruri.
Găsesc un univers pentru iubire, pentru
anotimp, pentru astre... foarte frumos puse, vorba poetei, într-o banală
intersecție. Ce este o intersecție, în fapt? O simplă sau banală trecere, ,,o
cruce", unde se întâlnesc două lucruri, fie ele chiar minore, dar talentul
autoarei, prin modul de a le defini, le ridică la gradul de universalitate.
Minunat! Să știi, să vezi, să poți face parte din acest univers - când celest,
când spiritual.
Felicit autoarea! Felicit minunata apariție
editorială! Îți mulțumesc pentru acest dar, iată, la o altfel de INTERSECȚIE, literară - cea a
Campionatului European de Poezie (președinte T. SÂMPETRU) și organizarea
evenimentului făcută cu atâta minuțiozitate, de ,,mireasa de lacrimi",
poeta Florentina Danu. Încă un mare și din suflet MULȚUMESC, divinității,
pentru întâlnirea noastră, zicând doar atât: nimic nu este întâmplător în lumea
asta.
Chiar dacă ducem o luptă cu acest monoton
cotidian, cu trecerea prea grabnică a timpului, cu fuga mereu către ceva și în
fond spre niciunde, iată intersecția drumurilor noastre... fie spre izbândă,
binecuvântare, evadare spre frumos și împărtășanie sinceră. Mulțumesc pentru
acest univers dăruit întru veșnicia prieteniei literare.
Cititori pe măsură, dragă prietenă, și,
permitem, spre final, evident mai în glumă, mai în serios, să-ți doresc să
treci, indiferent de context, prin intersecțiile vieții cu fruntea sus, așa cum
o faci și în plan literar. Cu prețuire și respect profund...
Vasile BELE
Chiuzbaia (MM), septembrie 2020


