luni, 3 mai 2021

FCSB si CFR Cluj Napoca, egal cu năbădăi

FCSB si CFR Cluj Napoca s-au intalnit luni seara, 3 mai, la Giurgiu, in etapa a cincea din play-off-ul Ligii 1, meci încheiat la egalitate, 1-1.

Înaintea partidei, cele doua mari rivale la titlu erau despartite de numai două puncte, cu şase etape înainte de final. In urma eşecului suferit de Craiova cu Clinceni (0-1), meciul FCSB – CFR avea o importanta uriasă în lupta pentru câştigarea campionatului.

FCSB a avut mai multe ocazii, a deschis scorul prin Florin Tănase, din penalty, însa CFR a egalat la ultima faza a meciului, prin Burcă. Clujenii au solicitat un penalty în minutul 80 la Ciprian Deac, refuzat de arbitrul Radu Petrescu.

În clasament, CFR rămâne în frunte, cu 42 de puncte, urmată de FCSB (40 p) si Craiova (37 p).

Gol CFR în minutul 90+3. La ultima fază de atac a clujenilor, lovitură de cap a lui Burca loveşte pământul şi îl păcăleşte pe Andrei Vlad, căruia i se poate imputa o anumită vină.

Scor final 1-1 şi CFR 1907 Cluj Napoca este îndreptăţită să se gândească serios la un nou titlu de campioană a României!