Se afișează postările cu eticheta Viena. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Viena. Afișați toate postările

vineri, 16 august 2024

INVITAȚIE SPECIALĂ

Cercul Cultural Româno-Austriac Unirea

în colaborare cu

Direcția Județeană pentru Cultură Mureș, UZPR, și Liga Pensionarilor Mureș, AJRP Asociația Jurnaliștilor Români de Pretutindeni, 

alături de alți distinși colaboratori și parteneri.

Vă invită să sărbătoriți 

Ziua Limbii Române

într-un eveniment deosebit care va avea loc pe 31 August 2024, după cum urmează:


Ora 11.00: Institutul Cultural Român

Ora 13.30: Ceremonie la Bustul lui Eminescu, în fața Bisericii Ortodoxe Române

Ora 14.30: Biserica Învierea Domnului și Sf. Ap. Andrei, Simmeringer Hauptstr. 161, 1110 Viena

Vor participa iubitori ai culturii și limbii române din România și Austria: scriitori, jurnaliști, artiști plastici, rapsozi populari și poeți.

Programul include:

     • Recitaluri de poezie și muzică

Prezentări de carte

Expoziții de pictură de Viorica Sutu și Maria Mera

Expoziție de artă decorativă de Schuller Peter

Grupuri vocale folclorice „Crenguța de brad” și „Graiul Câmpiei”

Prelegeri susținute de: preot dr. Gh. Nicolae Șincan, Dr. Nicolae Baciut și scriitorul Răzvan Ducan

Vă așteptăm cu drag să celebrăm împreună bogăția și frumusețea limbii române!

Vă așteptăm cu drag să ne fiți alături!

Notă. Pentru cei interesați să participe la eveniment vă rog confirmați detaliile d-lui Ioan Godja 

+43 664 3419664



sâmbătă, 14 ianuarie 2023

Mihai Eminescu celebrat la Viena de românii din Austria

 

Așa cum cunoașteți, în fiecare an, de Ziua Națională a Culturii, comunitatea românilor din Viena are bucuria de a participa la evenimentele omagiale desfășurate cu acest prilej cultural.

În acest context, Asociația „Mihai Eminescu” Viena și-a propus să aducă un omagiu marelui nostru Poet, Mihai Eminescu, la data de 15 ianuarie 2023, orele 12:30, prin depunerea de flori la bustul acestuia de la Biserica „Învierea Domnului şi Sf. Ap. Andrei” Simmeringer Hauptstr. 161, 1110 Viena.

”Ne face o mare bucurie să vă adresăm invitația de a ne fi alături la acest eveniment tradițional al comunității românești din Capitala Austriei, participând împreună cu oficialitățile române, cu reprezentanții Bisericii Ortodoxe Române, gazdă primitoare de fiecare dată, precum și cu reprezentanții autorităților țării gazdă la această ceremonie de suflet.

În încheiere, dorim să vă mulțumim pentru bucuria de a ne onora cu prezența Dumneavoastră, pentru a împărtăși împreună clipele de solemnitate ale acestui moment aniversar”, scrie d-na Laura Hant pe pagina de facebook.

Opera artistului român Vergilius Moldovan din 2013, monumentul lui Mihai Eminescu din Viena fost realizat de Asociația Culturală ”Mihai Eminescu” (președinte Laura Hant) cu sprijinul financiar al firmei Hant Bau din Austria.

 

Sursa: NapocaNews

marți, 13 decembrie 2022

Șeful spionajului rus văzut la Viena în zilele votului împotriva României pe Schengen. Cancelarul austriac joacă cazacioc?!

 

Șeful Serviciului de Informaţii Externe al Rusiei (SVR), Serghei Narîşkin, s-ar fi aflat în aceste zile la Viena, în capitala Austriei, scrie evz.ro. Informația a fost prezentată de analistul Radu Tudor. Deși se află pe lista persoanelor sancționate în UE, Serghei Narîşkin ar fi fost văzut și fotografiat într-un local austriac, în compania altor două persoane.

O fotografie realizată într-un local din Viena, în care apare un bărbat cu trăsăturile lui Serghei Narîşkin, şeful Serviciului de Informaţii Externe al Rusiei (SVR), circulă pe rețelele de socializare. În imagine, presupusul șef al spionajului extern rus apare în compania a două femei, la un pahar cu bere.

Presupusul Serghei Narîşkin, care conduce spionajul extern al Rusiei este îmbrăcat casual, într-un pulover bleumarin și discută fără să dea impresia că ar fi îngrijorat de ceva. Aceasta în condițiile în care numele său apare pe lista persoanelor supuse sancțiunilor la nivelul Uniunii Europene și are accesul interzis pe teritoriul statelor Uniunii Europene.

Analistul Radu Tudor a comentat imaginea, spunând că Serghei Narîşkin n-ar fi avut ce căuta la Viena și că ar trebui reținut și trimis de urgență în Rusia.

„Este o informație și o fotografie bombă care circulă pe rețelele de socializare, în special pe Twitter. Este o fotografie care îl surprinde probabil pe șeful spionajului Rusiei, pe Serghei Narîşkin, pe omul de încredere a lui Vladimir Putin, într-o cafenea din Viena, pe teritoriul Uniunii Europene. Iar pe teritoriul UE, Serghei Narîşkin este pe lista sancțiunilor. În primul rând, n-ar fi trebuit să pătrundă pe teritoriul Uniunii Europene. Doi, dacă ar exista prezența șefului spionajului rus pe teritoriul Uniunii Europene, la Viena, el trebuia reținut și imediat trimis acasă. Sau, eu știu, deferit justiției”, a spus Radu Tudor.

Potrivit jurnalistului, informațiile care circulă în momentul de față, referitoare la prezența lui Serghei Narîşkin la Viena provin din surse destul de sigure. Iar acest lucru ridică o serie de semne de întrebare în legătură cu politica pe care o face Austria față de Rusia.

 

Sursa: Evenimentul zilei

miercuri, 7 decembrie 2022

Relația periculoasă dintre Austria și Rusia. Viena, pudelul lui Putin?!

 


Viena, pudelul lui Putin? Refuzul Austriei de a nu permite României să adere la spațiul Schengen ar fi surprinzător dacă nu am cunoaște relația mult prea apropiată dintre Austria și Rusia, precum și faptul că uneori interesele Moscovei trec prin Viena. Amintim că pe 16 noiembrie, cu ocazia Conferinței ministeriale a Forumului Salzburg de la București, Austria anunța că susține extinderea spațiului Schengen.

Dar relația apropiată dintre Austria și Rusia, precum și faptul că Austria nu este stat membru NATO, a contat mai mult decât faptul că toate statele UE susțin aderarea României la Schengen. Prin această decizie, Austria este complet izolată la nivel european.

Doar câteva dintre scandalurile apropierii Rusiei de Austria:Fostul vice-cancelar de extrema dreaptă Hans-Christian Strache a trebuit să demisioneze anul trecut, înainte de alegerile europene, ducând la căderea guvernului de dreapta, după ce un video l-a arătat gata să primească bani pentru favoruri din partea unei false milionare ruse.

Mai mult, în timpul pandemiei, sfidând deciziile altor state europene, Austria a fost de acord ca ca vaccinurile rusesc, Sputnik V, sau cel chinezesc, Sinopharm, împotriva COVID-19 să fie produse în ţara sa, dacă obţin o autorizaţie de introducere pe piaţă în Uniunea Europeană.

Legăturile dubioase dintre cele două state s-au văzut și după invazia Rusiei în Ucraina: astfel, cancelarul Austriei a fost primul lider occidental care s-a întâlnit cu Putin după declanșarea invaziei. Nehammer recunoscând că această vizită a avut loc la inițiativa sa. Ulterior, același cancelar austriac a fost împotriva embargoului asupra gazului rusesc.

Cancelarul austriac a discutat în luna mai cu Putin, telefonic, despre gazul rusesc. Polonia și Bulgaria au refuzat să plătească în ruble, dar Austria a acceptat schema Kremlinului Comunicatul Kremlinului, despre convorbirea cu Nehammer, menționează că Rusia și-a reafirmat angajamentul de a-și respecta obligațiile contractuale pentru livrările de gaze naturale către Austria, țară care importă din Rusia 80% din necesarul său de gaze.

Grupul austriac OMV a anunțat că va plăti pentru gazul rusesc conform schemei indicate de Kremlin, în condițiile în care Gazprom a întrerupt la sfârșitul lunii trecute furnizarea de gaze către Polonia și Bulgaria, pentru că cele două țări nu au fost de acord să plătească în ruble.

Sursa: NapocaNews

miercuri, 2 noiembrie 2022

CĂLĂTORIE ÎN LUMEA ARANJATĂ

 

                                                                             de dr. Nicoară MIHALI

După o porție de umilință la vama din Petea, mașina aleargă pe autostrada nordică din Ungaria spre Budapesta. Mirosul reavăn al pădurilor, căprioara ascunsă în desișurile ei, ne însoțesc când pe o parte, când pe alta a șoselei care urcă lin spre cetatea așezată pe ambele maluri ale Dunării, supranumită și regina acesteia. Orașul a ajuns la apogeul său cultural în timpul lui Matei Corvin (1458-1490), când este fondată biblioteca Corvina ce adăpostea 50.000 de cărți din toată Europa.

Trecem de câteva ori pe podurile cu Lanțuri, Arpad, Elisabeta și Margareta, dar privirea ne stă mereu ațintită pe clădirea Palatului Parlamentului. Construcția podului cu lanțuri a fost finalizată cu fondurile negustorului aromân Gheorghe Sima „Parlamentul Ungariei este o clădire impresionantă pe care nici un călător nu o poate trece cu vederea. Silueta sa impozantă se oglindește cu grație în apele fluviului. Clădirea de factură neo-gotică a fost construită între anii (1885-1904). În constituția ei are elemente baroce și de Renaștere târzie. Palatul deține o cupolă unde s-au folosit 40 de kilograme de aur de 24 de karate.”

După acest popas făcut în Budapesta ne amintim că ținta călătoriei noastre este Viena. Un pelerinaj cultural organizat de către Ioan Godja, Președintele Centrului Cultural româno-austriac. Gazda întâlnirii noastre este preotul Emanoil Nuțu de la catedrala ortodoxă Sfântul Ștefan cel Mare din Viena.

La plecarea din capitala Ungariei ne mai reține atenția legenda Podului cu Lanțuri, când un copil a descoperit că leii de pe pod nu au limbă, arhitectul s-a sinucis, aruncându-se în valurile Dunării.

Călătoria noastră continuă pe malul drept al Dunării și după 40 de kilometri ajungem în orășelul Visegrad supranumit Cetatea Înaltă. Peisajul este încântător: pe o parte Dunărea, pe cealaltă străduțele care se pierd în pădure. Și în sfârșit cetatea care domină și te atrage ca un magnet. Aici a fost închis timp de 12 ani domnitorul Vlad Țepeș în anul 1462 de către regele Matei Corvin în urma unei scrisori falsificate de către sașii din Transilvania la Cisnădie, lângă Sibiu.

Plouă destul de tare și se lasă întunericul. Din cetate ne mai spune o legendă că servitoarea reginei Elisabeta a furat coroana Ungariei (era în anul 1440). Furtul coroanei ne face să ne imaginăm că aceasta se rostogolește în fața farurilor mașinii și se va opri în poarta catedralei din Esztergon. Aici s-a născut fondatorul statului maghiar, regele Ștefan I cel care a ridicat orașul la rangul de scaun arhiepiscopal. Bazilica este o construcție impresionantă în stilul clasic ce are înălțimea de 100 de metri. În timpul ocupației turcilor bazilica a fost folosită ca moschee. După refacerea ei, în această catedrală a dirijat personal Ferenc Liszt compoziția sa celebră Missa Solemnis. După ce veți urca cele 400 de trepte până la cupolă, veți putea vedea vârfurile munților Tatra.

Și după acest popas aproape nocturn, ajungem la Tatabanya. La început un sat neînsemnat, așezarea fiind ocupată în secolul XVI-lea de către turci, iar două secole mai târziu se dezvoltă ca o colonie minieră, în special mine de cărbune.

Pe muntele din apropiere este sculptată pasărea mitică Turul, care conform legendei i-a condus pe unguri în Bazinul Carpatic. Vulturul are prin întinderea aripilor 15 metri și reprezintă statuia cea mai mare a unei păsări din Europa. Aici se află și un muzeu în aer liber pentru minerit. Și după un prânz mineresc servit aici, poți să pleci mai departe (dacă nu ai ajuns noaptea în localitate).

Și în sfârșit ajungem în Gyor, cel mai important oraș până la granița cu Austria. Locul unde a cântat Cocoșul de fier, după cum zic legendele și nu departe de oraș. Pe înălțimea unui alt munte se află mănăstirea benedictină Pannonholma, unde trăiesc 40 de călugări care pregătesc celebrele vinuri ale abației, diferite tipuri de siropuri, recunoscuți în Europa după siropul de lavandă. Mănăstirea adăpostește și o bibliotecă care ne amintește de atmosfera romanului Numele Trandafirului al lui Umberto Eco.

E ora opt seara și am ajuns în localitatea de frontieră Nickelsdorf. Trecem prin trei sate mici și ne oprim în parcarea hotelului Marc Aurel (după numele împăratului roman Marcus Aurelius). De ce aici, când mai sunt patruzeci de kilometri până la Viena. Aici ne-a rezervat cameră prietenul meu din Austria, Costel Danciu. Atât de mult s-a apropiat de țara aranjată, că și-a completat în biografie și numele de Harry. În teritoriul castrumului roman Petronell- Carnuntum, Harry și-a construit o casă pe un colț de bazilică romană. Sufletul i-a rămas acasă, iar viața și-o ghidează după psalmul 23: Domnul este păstorul meu. Nu voi duce lipsă de nimic. El mă face să mă întind pe pășuni verzi, El mă conduce la ape odihnitoare, îmi înviorează sufletul și mă călăuzește pe cărări drepte…. Chiar dacă ar fi să umblu prin Valea umbrei morții, nu mă tem de rău căci el este cu mine. Tu întinzi masa în fața dușmanilor mei, îmi ungi capul cu untdelemn și cupa mea este atât de plină.

Pe acolo trecea drumul chihlimbarului, aici a scris Marc Aureliu meditațiile, pe aici s-a plimbat, aici au fost două școli de gladiatori și o arenă cu 12000 de locuri pentru spectatori. Carnuntum și- a început existența în anul 40 d. Hr. și s-a stins în jurul anului 400. Aici a fost cantonată legiunea a cincisprezecea. Pe o suprafață de zece km pătrați se întindea un oraș cu 50.000 de locuitori. Aici erau băile și locuința împăratului.

Harry ne-a purtat peste tot. Am ajuns și la Poarta păgânilor, am poposit pe malul Dunării, am văzut vaporașul care mergea spre Bratislava (20 km până acolo). Hotelul are trei stele și este accesibil pentru mai multe categorii de călători. Dacă avea șapte stele, ar fi destinat numai vip-urilor. Harry ne-a invitat la masă. Aici am înțeles psalmul 23 (nu vei duce lipsă de nimic). Ne-a arătat cetatea romană Carnuntum: El mă face să mă întind pe pășuni verzi, El mă conduce la ape odihnitoare.

Am parcurs și pajiștile verzi, am admirat și apa odihnitoare. Chiar am umblat prin valea umbrei morții, acolo unde aveau loc luptele de gladiatori. Această călătorie inițiatică ne-a fost intitulată: Intrare în Roma cea mică. „De la străbunicul meu (Catilius Severus n.n.) am preluat faptul de a nu frecventa școli publice și de a avea profesori buni acasă…. de la mama respectul pentru zei și generozitatea, faptul de a mă abține să nu săvârșesc răul, modelul de viață cumpătat, cu mult diferit de stilul de viață al celor bogați… de la marele retor roman Cornelius Franto faptul de a cunoaște ce fel de lucruri sunt invidia, viclenia și ipocrizia pentru că cei numiți de noi politicieni sunt oarecum lipsiți de suflet.”

Cu această minunată lecție învățată de la Marcus Aurelius aveam să intrăm în Viena, în ziua de 23 octombrie, într-un pelerinaj cultural organizat și coordonat de prietenul meu Ioan Godja, directorul rtv Unirea, a românilor de pretutindeni, iar gazda primitoare fiind parohul ortodox Emanoil Nuțu de la catedrala Sf. Ștefan cel Mare din Viena, care a arătat interes pentru această întâlnire și este preocupat ca tinerii românilor stabiliți în Austria să nu uite limba maternă.

La începutul manifestării Zenovia Zamfir și-a prezentat echipa vâlceană care a susținut un minirecital de cântec, poezie și pricesne. Poeta Adriana Weiner din Lugoj a susținut un recital de poezie religioasă. Apoi a venit rândul nostru să aducem Odă Maramureșului și să-l facem cunoscut în Viena. Scriitorul Lazăr Năsui a vorbit despre omenie, despre poezia populară, despre orânduiala spirituală pe care o mai are și astăzi țăranul din Maramureș.

În discursul meu despre Eminescu și Avram Iancu la Viena am fost susținut de vocea caldă de cântecul în recital la chitară de Florica Mihali și Harry Danciu. Este vorba de foc și cenușă, cântă Florica și emoția studenților români prezenți în sală crește: Bună seara dragii mei! Mă gândesc la ceea ce spunea poetul Nichita Stănescu, că la vârsta de nouă ani l-a văzut pe Calea Victoriei pe Tudor Arghezi, care la rândul său la aceeași vârstă tot pe Calea Victoriei l-a privit în ochi pe Mihai Eminescu.

Pentru că mă aflu la Viena și vă privesc în ochi pe voi cei ce zilnic treceți spre Universitate pe străzile pe unde a trecut odinioară poetul, am bucuria și fericirea că m-am întâlnit cu Eminescu. Însă aveți grijă domnule Godja: într-un oraș în care zilnic pe străzi te poți întâlni cu imaginea lui Eminescu nu ai voie să faci decât întâlniri culturale de înaltă ținută, mai degrabă geniale. Manifestările culturale în numele poetului trebuie menținute în flacăra lui. Când prin frigul acesta vienez se plimba Eminescu împreună cu prietenii săi Ștefaneli și Slavici și se oprea la câte un vin bun și la masa lor se auzeau cântece din Ardeal și din Maramureș.

Și mai vreau să vă spun că anul acesta se împlinesc o sută cincizeci de ani de la moartea lui Avram Iancu. Se știe, atât istoricii cât și oamenii de rând că la refuzul de a primi decorația împăratului, Iancu a primit ultimatumul de a părăsi teritoriul Vienei în 24 de ore. Nu puteam să nu ajung și la Viena să spăl rușinea lui Iancu. Am editat o carte pentru tânăra generație. Pe lângă studiul meu, care arată legăturile maramureșenilor cu marele revoluționar, este publicată și prima biografie a eroului semnată de Iosif Șterca Șuluțiu.

Înainte de ajunge aici am fost prin douăzeci de localități din țară și m-am întâlnit cu vreo 5000 de tineri cărora le-am spus: Avram Iancu a dorit binele patriei sale și a neamului său. Nu a vrut nimic pentru el, ci totul pentru țară. Politicienii de azi nu doresc nimic pentru țară, ci totul pentru ei. De aceea este necesară o lecție de patriotism susținută cu imaginea cristică a istoriei românilor oferită de Avram Iancu.

Te mai rog domnule Ioan Godja să duci o carte și să o așezi pe mormântul împăratului pentru că eu mâine voi pleca spre casă și ca în cartea lui Marc Aurelius, timpul curge neiertător către veșnicie, călătoria noastră în cetatea antică Vindobona (la început a celților, mai pe urmă cucerită de romani, s-a apropiat de sfârșit.

Am călătorit într-o lume aranjată, unde oamenii își tund copacii și de trei ori pe zi numai să arate bine coroana către șosea. Mașinile în service-ul lui Cristi Contra stau aranjate și așteaptă să fie reparate de către echipe tinere formate din mecanici români. Grădinile, casele, câmpurile munții și apele sunt ordonate după linii aproape perfecte; și aerul pe care îl respiri are ordinea lui. Dacă a trecut ora nouă, rămâi flămând toată ziua și nu mai primești micul dejun. Trebuie să te adaptezi legilor acestei lumi aranjate până în cele mai mici detalii. Eu m-am întors acasă, dimineața am auzit cocoșii cântând, azi-noapte au lătrat câinii. Aștept să mă duc peste Gutâi să mă întâlnesc cu țăranii de acolo și să le spun că am fost în țara unde student a fost Mihai Eminescu și împărăteasă Maria Terezia. Aici, la poalele munților Carpați, nu peste mult timp va mirosi a cozonac și a rășină de brad, a tămâie. Iar de departe s-or mai auzi colinzile în dezordinea lor polifonică.



duminică, 14 noiembrie 2021

Caravana Iubirii fără frontiere la Viena


 Anul 2021 a fost proclamat de Patriarhia Română, ”Anul omagial al pastorației românilor din afara României şi Anul comemorativ al celor adormiți în Domnul; valoarea liturgică și culturală a cimitirelor”. După evenimentele de la 1989, mulți români au luat calea străinătăți pentru un trai mai bun, însă cu cât distanța de locurile natale este mai mare cu atât dorul de cei dragi este mai dureros. Dezrădăcinarea este grea. Dragostea de patrie, de neam, de pământul nostru sfânt este rădăcina şi viaţa poporului nostru înaintea lui Dumnezeu, este credinţa cea dreaptă în Hristos. ,,Patria este pământul plămădit cu sângele şi întărit cu oasele înaintaşilor noştri. Pentru ca să fie o patrie, trebuie să fie mai întâi religia strămoşilor, sfânta cuminecătură a sufletelor, calda adoraţie a acelora care au fost şi nu mai sunt decât oseminte şi ţărână’’ (Delavrancea). Depărtarea de casă, de părinți și de frați, de pământul străbun, de neam și de țară, adună în inimile românilor din toate colțurile lumii multă tristețe și tot atâta durere, mult dor și drag de valorile strămoșești, acel dor ce poate fi trăit și simțit doar românește. Chiar dacă vremurile sunt grele, chiar dacă nu ne-am văzut prea bine fețele din cauza măștilor, împreună cu poetele Rodica Rîpeanu și Nastasica Popa – Năvodari, Mihai Ghebrea și Viorel – Vâlcea am mers în Austria la frați noștri plecați prin lume de nevoie. Cu sprijinul părintelui Nicolae Dura și al Consiliului parohial, duminică 24 octombrie 2021 am organizat acțiunea ”Caravana Iubirii fără frontiere” la Biserica Ortodoxă Română din Viena.După o noapte de mers continuu, după ce la frontiere nu am avut obstacole, la primele ore ale dimineții eram deja la Biserică. Am participat la Sfânta Liturghie împreună cu frați noștri, i-am privit cum își duceau copii la Sfânta Împărtașanie și am lăcrimat, am văzut cum aprindeau lumânări pentru cei plecați la cer , i-am văzut ascultând slujba smeriți și pătrunși de cuvintele părintelui Nicolae Dură. Apoi am coborât într-o sală unde versurile colegelor au smuls lacrimi de dor și de durere de la româncuțele noastre. Am prezentat cărțile : ”În veșnicia unei clipe”, ediție îngrijită de Zenovia Zamfir, Alin Pavelescu și ”Amintiri ale măreţiei trecutului îngropat de veacuri- comuna Glăvile”, ediţie îngrijită de Adrian Constantin Catană, Zenovia Zamfir, Maria Lica Catană și am transmis mesajul managerului Bibliotecii Județene „Antim Ivireanul”, conf. univ. dr. Remus Grigorescu. Doamna Rodica Râpeanu descrie frumos și emoționant desfașurarea manifestării … ”Roțile mestecau din kilometri cu o foame pantagruelică pentru ineditul necunoscut.

La ora 6 a.m. eram ajunşi la destinație…deşi obosiţi eram mai treji ca oricând!

Eram ajunşi in spatele primei Biserici Ortodoxe la care toți românii din capitala Austriei au visat să o aibā, biserică începută în 2002 şi ridicată de preotul , Nicolae Dura.

Bucuria mea a fost cu atât mai mare, din momentul în care am aflat că biserica s-a ridicat pe Simmeringer Hauptstrasse, o cale care leagă Apusul de Răsărit.

Pe acelaşi drum pe care au venit în Viena :”Mihai Viteazul, Horea cu suspinele Transilvaniei, Tudor Vladimirescu, Eminescu, Slavici, Ciprian Porumbescu, George Enescu” dar şi noi: eu — R R-ița Răpeanu, „Năvodăreancă de Țăndărei”, doamna – Zenovia Zamfir, reprezentant bibliotecă „Antim Ivireanul”, Mihai Gherbea, director la Casa de Copii Pinocchio din Orașul Băbeni, Nastasica Popa, preşedinte – Ascior Năvodari.

Biserica ne-a îmbrățişat aşa friguroşi, flămânzi, smeriţi şi fericiți!

E o binecuvântare de la Dumnezeu să te alături în casa Domnului ca şi fiu ori fiică, dar mai ales să poți intra după voie, să te poți ruga pentru ai tăi şi țara ta şi nu numai.

Evenimentul a fost însuflețit de prezența enoriaşilor, ( cu toții, români ) frumoşi, curați, cuminți veniți la slujba de duminică unde se sărbătorea „Sf. Dimitrie cel Nou”, creştini ce- au fost invitați după terminarea sfintei liturghii, de către părintele fondator al Bisericii Ortodoxe Române din Viena, preot. prof. dr. Nicolae Dura, să ia parte la împărtăşirea bucuriei sosirii noastre şi la evenimentul literar prezentat pe rând de noi, membrii delegației, „Caravana iubirii fără frontiere”.

La terminarea emoționantei întâlniri, ne-am îmbrățişat, deşi străini şi neştiuți, dar înfrățiți de aceleaşi doruri şi dureri, şi am plâns împreună.

Drumul de cca. 895 km, destul de costisitor, spre surprinderea noastră, ne-a fost ostoit şi rãsplătit de către părinte care ne-a ospătat cu merinde calde şi din pocalul sfințit cu vin!

Călătoria delegației continuă, luând cu ea încărcătura emoțională a unei întâlniri şi totodată ale nedoritei despărțiri, de cei mai minunați noi prieteni, ( fiindcă tot am fi stat şi tot am fi vorbit ) dar eram aşteptați la Wiener Neustadt, de către domnul Ioan Godja, de la Radio TV Unirea Internațional din Austria și preoții Ioan Iulian Hotico, Felician Petru Vladu și Petru Vladu – senior, şi de românii veniți din zona Vienei, prieteni cu domniile lor, români de seamă ce activează pe diferite funcții în Austria, şi numele lor sunt onorante pentru țara noastră. Momentul a fost înnobilat de premii şi prietenii noi”. Întâlnirea cu domnul Ioan Godja este ilustrată de doamna Nastasica Popa…”Menţine-ţi gândurile pozitive pentru că gândurile tale se transformă în cuvintele tale. Menţine-ţi cuvintele pozitive pentru că ele se transformă în acţiunile tale. Menţine-ţi acţiunile pozitive pentru că acţiunile se transformă în deprinderile tale. Menţine-ţi deprinderile pozitive pentru că ele se transformă în valorile tale. Menţine-ţi valorile pozitive pentru că valorile se transformă în destinul tău.” Mahatma Gandhi.

”Caravana iubirii dincolo de frontiere ” și-a continuat drumul. De astă dată am răspuns invitației domnului Ioan Godja-director radio Tv Unirea Viena. Am fost profund impresionați de primirea făcută! După interviuri am primit din partea domniei sale Diploma de onoare! Am făcut schimb de cărți, oferindu-i domnului Godja pe lângă cărțile de autori și cartea antologică ”În curtea Domnului” carte redactată de doamna Mariana Moga , oferind astfel posibilitate promovării tuturor colegilor de condei antologați,la rândul meu am oferit Diploma de Excelență și medalia Ascior din partea societății Ascior amintind că președintele fondator este domnul Nicolae Mușat care le transmite gânduri frumoase și alese. De asemeni am oferit Diplome de Onoare preoților : Ioan Lucian Hotico,Felician Petru Vladu și Petru Vladu senior. După interviu am avut parte de o primire deosebită, am stat la aceeași masă cu enoriașii veniți din toate colțurile Vienei, am râs și ne-am bucurat de veșnicia clipei, pentru acel moment ne-am simțít onorați și binecuvântați!

Vă mulțumim din suflet OAMENI ȘI ROMÂNI MINUNAȚI!

Mulțumim domnului Godja și soției domniei sale fără de care nu am fi putut avea acest privilegiu!

Să aveți parte de binecuvântări Divine!

Vă îmbrățișăm cu drag și prețuire!”.

Un moment emoționant și neprevăzut în programul manifestării ”Caravana Iubirii fără frontiere” l-a constituit întâlnirea cu domnul Adrian Fejzulahi, de la ” Royal Orchester Wiener ” . În timp ce Mihai căuta pe stradă o persoană care să-l îndrume și să-i spună unde poate parca mașina, l-a întâlnit pe Adrian care văzând că are număr de România i-a explicat chiar vorbind fluent româna. Apoi ne-a invitat la o cafea . Impresionat de activitatea noastră, de curajul de a pleca pe drum în aceste vremuri grele și de faptul că i-am oferit câte o carte, ne-a invitat la un concert prezentat de ”Wiener Royal Orchester” . Am fost onorați să fim chiar pe locurile din fața, am avut ocazia să dialogăm cu dirijorul orchestrei, am închinat un pahar de șampanie în cinstea prieteniei ce s-a legat între noi. Slavă Domnului pentru clipele minunate și pentru toți oameni speciali pe care ni-a scos în cale ! A fost greu dar la final am cules lauri unui pelerinaj cultural – spiritual de excepție.

Zenovia Zamfir

vineri, 13 ianuarie 2017

Maramureşul prezent la prestigiosul Târg Internaţional de Turism de la Viena


Mâine începe unul dintre cele mai importante târguri de turism din Europa iar Maramureşul este prezent aici pentru prima dată! Judeţul nostru este regiune parteneră principală în cadrul standului naţional al României.
Dintre primăriile şi primarii prezenţi amintim pe Vasile Coman din Vişeul de Sus şi Ion Sorin Timiş din Borşa alături de Consiliul Judeţean Maramureş  dar şi reprezentanţilor: Ansamblul Folcloric „Transilvania”, director Iuliana Dăncuş, „Mocăniţa” de pe Valea Vaserului şi meşterii populari Maria Zapca şi Daniel Leş.
Maramureşul va avea un stand minunat şi sunt sigur că vor atrage mulţi turişti şi vor face cinste celor de acasă!
Detalii pe:
                                                                                                GDL

sâmbătă, 23 mai 2015

România intră azi în finala de la Viena la EUROVISION 2015

Emotii mari sambata seara pentru baietii de la Voltaj, care reprezinta România in finala din 2015 a concursului Eurovision, ajuns la cea de-a 60-a editie.
Finala va avea loc pe scena “Wiener Stadhalle” din capitala Austriei, dupa ce anul trecut concursul a fost castigat de Conchita Wurst cu piesa "Rise Like a Phoenix".
Reprezentantii Romaniei au ajuns in finala dupa ce au trecut de semifinala din aceasta saptamana. "Suntem foarte, foarte, foarte fericiti", a declarat Calin Goia, dupa calificarea in finala.
Voltaj, care intra cu numarul 20 in concurs, a primit incurajari din tara din partea mai multor persoane, printre care Andrei Leonte, Pavel Stratan, Ion George Zafiu si Vlad Petreanu.
"Salutare. Sunt Pavel Stratan si sustin Voltaj la Eurovision. Votati si voi", a transmis artistul Pavel Stratan intr-un filmulet postat pe pagina de Facebook Eurovision Romania.
Romanii vor interpreta piesa "De la Capat", care spune povestea unui copil ai caror parinti sunt plecati la munca in afara tarii. Voltaj va canta atat in romana, cat si in engleza.
Favorita caselor de pariuri este Suedia, urmata de Rusia, Italia, Belgia si Australia. Pagina de Facebook oficiala a Eurovision Romania anunta ca Voltaj este clasata pe locul 22 la casele de pariuri.
Tarile care se vor duela in versuri sambata seara sunt Slovenia, Franta, Israel, Estonia, Marea Britanie, Armenia, Lituania, Serbia, Norvegia, Suedia, Cipru, Australia, Belgia, Austria, Grecia, Muntenegru, Germania, Polonia, Letonia, Romania, Spania, Ungaria, Georgia, Azerbaijan, Rusia, Albania si Italia.
Finala va incepe la ora 22:00, iar in România va fi transmisa pe TVR 1, TVR HD, TVRi si online pe www.tvrplus.ro.


                                                                            Cristi SOMEŞAN