Se afișează postările cu eticheta corupţie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta corupţie. Afișați toate postările

vineri, 5 decembrie 2014

România, printre cele mai corupte ţări din UE. La nivel mondial suntem sub Botswana sau Samoa!

România se numara printre cele mai corupte tari din Uniunea Europeana, potrivit unui clasament realizat de Transparency International si publicat miercuri, 3 decembrie.
Astfel, tara noastra, Bulgaria, Grecia si Italia sunt vazute la fel de corupte, in randul tarilor din UE, aflandu-se pe cea mai joasa pozitie, 69, in indexul perceptiei coruptiei, publicat de EU Observer, dupa studiul Transparency International.
Clasamentul include 175 de tari din intreaga lume si este realizat pe baza a cat de corupt este perceput sectorul public.
Astfel, cea mai putin corupta tara este Danemarca, urmata de Noua Zeelanda si apoi de Finlanda, Suedia, Norvegia si Elvetia, potrivit clasamentului.
Cele mai corupte zece ţări în 2014
Tarile Uniunii Europene au scoruri mai mari decat state precum Rusia, Ucraina sau Turcia, insa Transparency International subliniaza ca, in anul 2014, au fost numeroase scandaluri in "vechea Europa".
Spania se afla pe locul 37, iar Franta pe 26, in timp ce Statele Unite sunt de-abia pe locul 17, la egalitate cu Barbados. Estonia, locul 26, sau Botswana, locul 31, se afla cu mult înaintea ţării noastre, depăşită si de Republica Capului Verde (locul 42), Georgia şi Samoa (locul 50), Lesotho, Namibia sau Rwanda (locul 55).
 In schimb, Moldova se afla pe locul 103, Rusia pe 136 si Ucraina pe 142. Pe ultimele locuri se afla Coreea de Nord si Somalia.
De asemenea, se mai mentioneaza ca cetatenii Uniunii Europene au protestat fata de coruptie in tari precum România, Spania, Cehia, Slovacia, Ungaria si Bulgaria.
Intr-un clasament similar din luna mai al Transparency International, România se afla pe locul 50 în topul coruptiei.Trist!

marți, 8 ianuarie 2013

EDITORIAL - Justiţia română este oarbă sau doar coruptă?!


                                 de GELU DRAGOŞ   

 Nu ştiu dacă ar trebui să mă mire faptul că cei de la Institutul Naţional de Statistică „au pierdut pe drum” un miliard de euro, nu trebuie să ne mire faptul că autostrăzile în România „există, dar lipsesc cu desăvârşire”, nu trebuie să ne mire că mari patroni de firme „căpuşă” dovediţi ca hoţi nu păţesc nimic, nu mă miră faptul că România a ajuns batjocorită de românii aflaţi la putere, de străini, de toată lumea. O mare vină pentru toate acestea, pentru felul cum arată România anului 2013 şi cum o duce cea mai mare parte a românilor - o are Justiţia română! În România justiţia chiar este legată la ochi! În Ministerul Justiţiei şi cei câţiva oameni capabili şi cu coloană vertebrală sunt daţi la o parte, marginalizaţi sau... pensionaţi.
     Văzând luptele grele care se dau pentru controlul Justiţiei române, văzând implicarea preşedintelui ţării în a-şi impune oamenii lui, observând permutările de ochii lumii între aceeaşi de după 1990: Morar, Kovesi, Hăineală, Zegrean, Danileţ, Macovei, Pivniceru, Botoş, eu personal n-am încredere decât în Dumnezeu. Ei au demonstrat că sunt puternici şi au făcut primul pas în acest sens acordându-şi privilegii cum numai cei din Serviciile secrete  şi Parlament le mai au. Corupţia din Justiţie nu poate fi întrecută decât poate de corupţia din poliţie şi sistemul de sănătate. Dacă nici în Justiţie nu se respectă legea în privinţa numirilor de magistraţi în funcţii cheie, atunci să ne mai mirăm de numirea directorilor la filialele din străinătate a Institutului Cultural Român?
       Din păcate, cetăţeanul ştie că trăieşte într-o ţară bogată jefuită de bogăţii de către străini şi el o duce greu şi nu mai face faţă la atâtea impozite şi taxe, ştie că avem un sol fertil cum nu mai este în Europa dar n-avem agricultură performantă, ar vrea să muncească pentru ţara asta dar n-are unde, ar vrea să o ducă mai bine dar din an în an o duce mai greu la limita sărăciei lucii.
         Alegerile din 2012 prin victoria confortabilă a USL-ului îi dă şansa guvernului Ponta să îndrepte toate aceste lucruri, ca românul s-o ducă ceva mai bine.
       Întrebarea este ce facem cu Justiţia, această mare putere în stat?! De cea de-a patra putere în stat, presa, ce să mai vorbim aici?!N-are loc la masa bogaţilor şi a „băieţilor deştepţi”. Preşedintele Traian Băsescu doreşte să-i pună căluşul în gură de mult timp. Să vedem dacă o să şi reuşească. Atunci chiar nu o să mai putem vorbi de o ţară democratică ci de ţară membră UE şi NATO cu o democraţie originală...
     Până una-alta să le reamintim parlamentarilor noştri aleşi şi redistribuiţi că suntem penultima ţară ca nivel de trai din ţările membre UE şi lucrul acesta ar trebui să le dea de gândit. Ei s-au reîntors din concedii şi staţiunile de lux cu bateriile încărcate, în Parlamentul României s-au montat noi fotolii pentru ei, aşa că îndemnul meu este să pună umărul la ieşirea României din această criză păcătoasă. Eu nu m-am bucurat atunci când am intrat în acest organism, cum nu mă bucur nici acum când văd cum trăiesc majoritatea românilor.
        Ca să fim un stat de drept, puternic economic şi social ar trebui respectată Constituţia României şi legile ţării. Dar ce ne facem că nu le respectă nici reprezentanţii Justiţiei, fie că vorbim de Ministerul Justiţiei, Curtea Constituţională, CSM. De fapt, „peştele de la cap se împute”,nu-i aşa, domnule Traian Băsescu?

duminică, 3 iunie 2012

EDITORIAL - GELU DRAGOŞ


     Folosiţi „pilele” doar la ascuţit sapa...

     Aşa ca în filmele americane în care întotdeauna în pungile cu cumpărături vom vedea cel puţin o pâine-baghetă, că un detectiv poate rezolva un caz numai după ce este suspendat, ori odată pus pe buze rujul nu mai dispare de acolo orice ai face, inclusiv scufundări în Atlantic, aşa se întâmplă şi în România reală a anului 2012. La examenele pentru intrarea în barou reuşesc doar fiii avocaţilor, fiii procurorilor şi magistraţilor în general, fiii şi fiicele parlamentarilor,  la licitaţiile publice de orice fel câştigă doar firmele celor agreaţi de putere oricare ar fi ea, la concursurile de titularizare, gradaţii de merit din învăţământ aşişderea, la rezidenţiatul din medicină la fel. Îţi trebuie „pile” până şi la Oficiul pentru Plasarea Forţei de Muncă! Îţi trebuie „conexiuni” la farmacii, la bănci să iei un credit, îţi trebuie „cunoştinţe” la A.P.I.A., la Poliţia Română, la primărie, la preot, la...
   M-am şi săturat să mă mai gândesc unde nu-ţi trebuie o pilă! Însă „pilele” sunt de mai multe feluri: „pile” care te ajută cu adevărat, adică „fac şi tac”, „pile” care te ajută la modul declarativ, „pile” care te-ar ajuta şi pun umărul dar pentru reuşită trebuie să te foloseşti şi de zicala „Ajută-te singur!”, „pile” care cu timpul devin ineficiente şi... „pile” mincinoase! Cel mai grav este când „pila” lucrează împotriva ta, este „pila-bumerang”. La nivel de „pile-rude şi relaţii” stăm cel mai bine din Europa, adică suntem pe locul I! Poate aşa se explică faptul de ce ţara merge cum merge, la fel ca racul...
   Nu este o instituţie în care să nu existe fenomenul de nepotism, adică găseşti o rudă a directorului instituţiei, fie că vorbim de: consilii judeţene, prefecturi, primării (în special comunale!), spitale, bănci, şcoli şi licee, jandarmerie, poliţie, vamă, direcţii agricole, de sănătate, veterinare, agenţii guvernamentale, episcopie, parlament, etc.
     Poate de aceea, românii („Dă-i Doamne românului mintea cea de pe urmă!”) au conştientizat faptul că şomajul şi corupţia sunt principalele probleme cu care se confruntă România anului 2012, an electoral – potrivit unui Studiu realizat de Ministerul Afacerilor Interne în luna mai a.c.
    Aşadar recunoaştem toţi că fenomenul de corupţie se află pe locul doi în topul problemelor, menţionat de aproape doi din cinci respondenţi din cele două categorii-problemă, respectiv 35,7%  şomaj şi 37,4% corupţie.
      O treime din populaţia României (33,4%) şi aproximativ acelaşi procent (31,7%) dintre reprezentanţii administraţiei publice locale consideră fenomenul corupţiei drept cea mai gravă problemă actuală a României. Studiul relevă faptul că percepţia despre corupţie influenţează negativ şi pe cea privind direcţia în care merge ţara (83,2%). Una proastă! Studiul mai arată că la nivelul anului 2011 gradul corupţiei măsurat în baza percepţiilor populaţiei a ajuns la 87,5%, la fel de ridicat cum se înregistra şi în anii 2007, 2008 şi 2009.
    Eu personal când aud cuvântul corupţie mă gândesc la Blejnar („Regina”), Sorin Ovidiu Vântu, Adrian Năstase („Patru-case!”), Cătălin Voicu, Cristian Anghel, Decebal Traian Remeş, Ioan Avram Mureşan, dar soţia mea mult mai deşteaptă decât mine, mi-a înşirat o lungă listă de oameni corupţi atât la nivel naţional cât şi local (le ştia din memorie, cum citeşte presa duminica după masa şi ascultă seară de seară ştirile la TV) şi culmea-i că n-am avut argumente să o contrazic! Că vorba ceea „Unde nu-i foc, nu iese fum!”.
          În concluzie, consider că este nevoie de o campanie serioasă de conştientizare a acestui flagel nimicitor pentru statul român şi de schimbarea mentalităţii fiecăruia dintre noi. Mai pe româneşte, să nu mai oferim bani sau mici atenţii funcţionarilor publici, medicilor, dascălilor (la sfârşit de an şcolar, în afară de un buchet de flori!), „pilelor” noastre care ne promit „marea şi sarea”. Trebuie să începem a avea fiecare dintre noi coloană vertebrală pentru a avea şi România! Primul pas l-am putea face în 10 iunie, când pe buletinul de vot trebuie să punem ştampila pe oamenii verticali, care n-au „sărit” dintr-un partid în altul şi care pentru dreptate şi adevăr, pentru binele comunităţii, este gata să se sacrifice! Şi nu sunt vorbe mari ceea ce spun!

                                                                                 Gelu DRAGOŞ