Se afișează postările cu eticheta in memoria. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta in memoria. Afișați toate postările

marți, 5 noiembrie 2024

IN MEMORIAM - RADU G. ȚEPOSU

 


Radu G. Țeposu, cel care a așternut o ”Clipa” într-o clepsidră a presei din Baia Mare

Nu îți venea să te oprești ascultându-l. Izbutea mereu să te uimească, prin orice spusă, dând o tușă specială, de el doar știută, cuvintelor, frazelor de care se slujea în dialog. Un observator rafinat al vitraliilor vieții. Pictor al cuvintelor, cărora le dădea și culoare, și târcoale, și farmec. Și mult miez.

În scris, a avut o peniță deopotrivă diafană și ascuțită. Că a fost vorba de critică literară ori de materiale de presă, nu s-a sfiit să scrie după cum a simțit. Mângâia, prin cuvinte, o faptă bună, însă, tot prin cuvinte, era acid la adresa celor care o luau brambura, indiferent că erau ciupiți de vreo nerozie literară ori că scăpau caii prin miriștea politică.

Era anul 1993 când, în 1 aprilie, sub conducerea lui Radu G. Țeposu, ca director, apărea, în Baia Mare, cotidianul ”Clipa”. A fost soi de un pionierat de presă după 1989. De presă scrisă locală. Pe atunci, în Maramureș mai exista un singur ziar tipărit, ”Graiul Maramureșului”. ”Clipa” era o alternativă.

Radu G. Țeposu a fost un reprezentant special al așa-numitei generații a ”optzeciștilor”. Oameni de litere care au avut cu adevărat ceva de a spune în a noastră literatură. Și în critică, și în creație. Însă despre asta, cu alt prilej.

Azi e ziua de naștere a lui Radu G. Țeposu. Nu mai este între noi fizic, însă asta nu înseamnă că nu ar mai fi în gândurile celor care l-au îndrăgit. Până și pentru faptul că a așezat o ”Clipă” într-o clepsidră a presei din Baia Mare, undeva, cândva, memoria trebuie să meargă mai departe.

 

Tiberiu Sabo (19 aprilie 2021)



duminică, 7 iulie 2024

IN MEMORIAM RADU BELIGAN

 


"În anul 1938 a fost anul de maximă bunăstare a României. Te duceai la restaurant și mâncai o supă bună, o pârjoală cu piure sau cartofi prajiți, un desert și o bautură și plăteai 7 lei. Aveam un salariu de tânăr actor de 4.000 de lei." spunea marele actor Radu Beligan.

"Prietenul meu Iancovescu a făcut mai multe luni de pușcărie pentru că atunci când un ziarist de la SCÂNTEIA, ziarul propagandei comuniste, a intrat în încăpere și a spus exaltat că în Uniunea Sovietica pâinea va fi gratis, Iancovescu a întrebat - DAR CU CE PREȚ ?"
"- Cum vă puteți caracteriza viața cu un singur cuvânt ?

- Cu MULȚUMESC !"

Radu Beligan



sâmbătă, 9 martie 2024

IN MEMORIAM - RADU SUCIU

 


Marlene MANCU: „Am conversat deseori pe pagina grupului LES AMIS de IATC în legătură cu publicațiile despre IATC . Radu Suciu era un extraordinar fotograf!”.

vineri, 28 octombrie 2022

IN MEMORIAM DUMITRU RUSU, DUMITRU FÂNĂȚEANU...ION BUNAR, IOAN M. MIHAI!

 

Chiar dacă a trecut sărbătoarea Sfântului Dumitru, postez - IN MEMORIAM Dumitru Rusu, Dumitru Fânățeanu, abia acum... și pentru Ion Burnar și Ioan M. Mihai!

Plecat-ați
spre înălțimi de cuvinte
să înveșniciți
albastru necălcat
al Cerului,
La noi, e toamnă
- o toamnă tristă
dar plină de rod,
Se scutură frunza
și anotimpul cerne
amintiri pentru un viitor
rupt din acest veac...
Amintirile culese
strigă umbra cernută
dintr-un izvor de mir,
Răspunsul este mereu
același - tăcerea zorilor
tăcerea nopților
trecerea prin asfințitul
altui timp - unul sărac,
Neuitarea și nemurirea
trec podul peste vremuri
și se uită spre tine Cer
care i-ai primit
mult prea repede...
Azurul plânge umbra curcubeului
iar stânca își adună culoare
dintr-un gând rămas în pribegie,
Florile de crin alb
din privirile de stele
își ascund tăcerea.
Toamna și bruma
s-au îmbrăcat în lacrimi
care-și urmează rostul
prin iluzii și clipe de speranță târzie,
Tristețea văd că a făcut floare
am să o botez
(cu de la mine putere!)
Floare-de-nu-mă-uita!
pentru a-mi ascunde lacrima
rătăcită printre picuri...
Drum lin, spre stele și îngeri!

VASILE BELE
Chiuzbaia, 28.10.2022