Se afișează postările cu eticheta suspendare. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta suspendare. Afișați toate postările

vineri, 3 februarie 2017

Suspendarea lui Iohannis este o urgenţă!

„Strada nu e ţara!”, spunea Take Ionescu acum o sută de ani!
Manifestanţii fără autorizaţie de pe bulevardele Capitalei nu reprezintă majoritatea! Nu reprezintă voinţa poporului! Sînt, cu voie sau fără voie încălcători de lege! Forţe antiromâneşti, leşuri ale partidelor care au murit înainte de intra în luptă, securistoizi, grupaţi în jurul lui Iohannis, ţin în prelungire manifestaţiile din Bucureşti şi, pe ici-acolo, în ţară!
Iohannis, în mod libertin şi liberal, supravoltează propaganda mincinoasă şi asmute strada împotriva guvernului legitim! Singurul guvern din România postdecembristă care a mărit salariile şi pensiile, care a redus drastic numărul taxelor şi impozitelor, singurul guvern preocupat de cetăţean şi de întoarcerea României în matcă! Adevăraţii corupţi, cred că, în acest mod, vor distrage atenţia de la ei şi o vor scăpa de pîrnaie, împreună cu Koveşi! Jos Iohannis! Jos Koveşi! Jos corupţii din S.R.I., D.N.A. şi C.S.M.!. Iohannis incită la violenţă prin mesaje la fel de violente! României nu-i trebuie un preşedinte instigator, încălcător de legi, falsificator şi evazionist! La cererea lui Vosganian Fiscul a descins la Sibiu şi a constat că Iohannis nu şi-a plăti impozitul pe meditaţii şi nici pe zecile de mii de dolari, obţinuţi anual din imobilul luat cu acte false şi închiriat unei bănci , care la rîndul ei, sub aripa lui Isărescu, a făcut camătă cu populaţia împrumutată. Jos nedreptatea! Jos Corupţii de stat! Jos minciuna!
Maidanezii latră frustrant pe ton iohannist!
Cum tot legea dă dreptul liberei exprimări oricărui cetăţean, Nicuşor Dan, liderul aşa-zisului partid al salvării Românei, vîsleşte cu mare zel corabia manipulării! Atîta ştie sau asta i s-a cerut, potrivit posibilităţilor sale intelectuale: să scoată naivii şi frustraţii în stradă! Mitingul din ultimele zile a fost supravegheat de Koveşi, Iohannis şi securistoizi, iar Iohannis a încălcat legea în cel puţin cinci articole ale Siguranţei Naţionale. Tupeul maxim şi sfidare a nemaiîntîlnită au venit din partea maidanezilor cioloşişti-sorosist-pippidişti ai ex-uzurpatorului guvern tehnocrat, prezent în stradă prin Ionel Dancă, fost consilier al lui Cioloş, Raluca Prună, mincinoasa de la C.E.D.O., Dragoş Pîslaru, fostul ministru al muncii, care susţinea cu încrîncenare că nu va fi posibilă nicio mărire de salariu, şi Vlad Voiculescu, fost şef la sănătate, asupra căruia planează mai multe capete de acuzare. Tehnocraţii cred că, dacă le-a mers prima dată cu focul din Colectiv, cînd au luat puterea cu ajutorul străzii, reuşesc şi acum să pună gheara pe putere. Întrebările fundamentale sînt:
De ce tace Ghiţă dintr-o dată, după căderea lui Coldea?
De ce e liberă Codruţa Koveşi?
De ce Iohannis nu e suspendat?
Cine de cine se teme? Simplu: S.R.I. locuieşte în concubinaj cu D.N.A. şi Iohannis şi şi-au mutat reciproc, arme, bagaje şi terminale. În D.N.A. şi S.R.I. sînt infractori care fabrică infractori şi anchetează alţi infractori. Tăriceanu afirma la B1tv că are serioase dubii asupra modului în care S.R.I. cheltuieşte banii de la buget! Că mai degrabă au făcut investiţii în vilele de protocol şi casele de vacanţă.
KWI, un ins periculos pentru România!
Un raport elaborat de Institutul britanic Henry Jackson Society a semnalat că există o îngrijorare din ce în ce mai mare că serviciile de informaţii ar fi implicate în coordonarea unor activităţi anticorupţie în România. „Urmărim cu mare preocupare evenimentele din România, unde ingerinţele serviciilor de informaţii şi ale actorilor politici în activităţile justiţiei nu pot decât să submineze credibilitatea justiţiei”, a declarat Claude Moraes, preşedintele Comisiei pentru Libertăţi civile, Justiţie şi Afaceri interne din Parlamentul European. Lui Iohannis nu i-au trecut deloc nervii şi zgârieturile de pe ochi în urma eşecului P.N.L. de la parlamentare. Ba mai mult dă semne de tra-la-la ! N-a revenit cu picioarele pe pămînt sau poate nu a fost niciodată! „Iohannis a sabotat statul de drept, Iohannis a condus o nouă mineriadă”, Iohannis a dat startul unei lovituri de stat”, a afirmat, în mod justificat, Dragnea. Prin comportament şi mesajele sale, Iohannis a instigat la violenţă. Aţi mai auzit cumva de trîmbiţatul proiect de ţară a lui Iohannis? Eu, nu! Stiţi de ce! Iohannis se ocupă cu creşterea tigrilor siberieni în jungla noastră, nu de bunăstarea României! Nesocotitul şi orgoliosul în prostie chiriaş de la Cotroceni vrea cu tot dinadinsul scurtcircuitarea coaliţiei guvernamentale, crearea unor fisuri, pentru acapararea totală a puterii şi şubrezirea completă a legislaţiei anticorupţie, el însuşi avînd pe rol dosarul caselor obţinute cu acte false. Iohannis nu doreşte o colaborare cu noul guvern pentru o Românie prosperă! El se află într-o opoziţie dăunătoare cetăţeanului român, de care nu i-a păsat nici cît negrul de sub unghie! Iohannis, care urmează, pas cu pas, stategia băsistă, doreşte să slăbească unitatea noului guvern.
Suspendarea lui iohannis este o urgenţă!
Cetăţenii români sînt pentru Iohannis degetele unor mîini cu care se scobeşte între dinţi şi prin alte părţi de resturi, punîndu-ne răbdarea la încercare. Această alchimie a haosului îi este necesară preşedintelui, din ea hrănindu-şi încălcările repetate ale Constituţiei, abuzul de putere, ambiţiile, orgoliile şi bătaia de jos la adresa guvernului legitim al României, ales prin zdrobitorul vot popular. Totalitarismul, corupţii, trădătorii, chiar şi după autodenunţurile lui Ghiţă, confirmate de şeful S.R.I., sînt de neclintit. Lumea Justiţiei scrie, citez: „Suspendarea lui Iohannis este o urgenţă! „Liderii coaliţiei de guvernare, Liviu Dragnea şi Călin Popescu Tăriceanu, trebuie să declanşeze procedura de suspendare a preşedintelui Klaus Iohannis, pentru că există suficiente motive pentru demararea unei proceduri de suspendare. Nu geaca roşie pe care a purtat-o Klaus Iohannis a deranjat, ci modul în care a călcat în picioare Constituţia, cu fiecare pas pe care l-a facut în Piaţa Universităţii. Şi cu faptul că a tăinuit şi susţinut cîrdăşia S.R.I.-D.N.A., devenind părtaş la transformarea României într-o ţară terorizată de poliţia politică… Cer preşedinţilor celor două Camere să pună capăt abuzurilor lui Iohannis!”, a declarat Dănuţ Pop, Preşedintele Partidului Ecologist Român.
Poate nu doar imunitatea i se va ridica, ci va fi ridicat!
Iohannis a declarat război total guvernului instalat prin voinţa poporului, Iohannis dezbină şi se află în grave erori Constituţionale de la tribuna Palatului Cotroceni. Jos Iohannis! Luat la bani mărunţi la Strasbourg, a cotit-o ca la Ploieşti în privinţa referendumului, dovadă că Iohannis nu cunoaşte Constituţia României, care interzice poporului să se pronunţe cu privire la graţiere şi amnistie, aşa cum afirmase că va cere la referendum. Iohannis a devenit o ruşine! Va cheltui alţi bani pe orgoliul referendum, tendenţios comandat, în disperata încercare de a-şi cîrpi imaginea destrămată complet! Să vedem pe unde-şi va scoate cămaşa după referendumul lui Dragnea, care va cere ridicarea imunităţii parlamentarilor, inclusiv, a lui Iohannis! Poate nu doar imunitatea i se va ridica, ci va fi ridicat!
Autor: Maria Diana Popescu
Sursa: Art-Emis

miercuri, 28 decembrie 2016

Suspendarea lui Klaus Iohannis – o necesitate istorică

Suspendarea trebuie pregătită de pe acum printr-o poziție de maximă înțelepciune din partea PSD în cazul premierului!



Ceea ce prevedeam în comentariul anterior s-a întîmplat: Klaus Iohannis a refuzat s-o desemneze premier pe Sevil Shhaideh. Şi nu oricum, ci măcănind doar atît, că n-o desemnează, după care a plecat, întorcînd fundul naţiunii, uluite că aşa-zisul preşedinte, cel pe care Traian Băsescu îl cîntă, întrecîndu-l la acest capitol chiar pe Rareş Bogdan, nu catadicseşte să-şi justifice cît de cît decizia.
Dacă mai era vreo îndoială asupra caracterului provocator al acestui comportament incredibil, dezvăluirile lui Călin Popescu Tăriceanu le-au spulberat.
Invitîndu-l pe pînă mai ieri Penalul Călin Popescu Tăriceanu, Klaus Iohannis s-a dat mare faţă de acesta, zicînd că nu va pune în veci un premier de la PSD, că e gata de un război total cu cîștigătorii alegerilor.
Ce mai încolo şi-ncoace, Omul vrea război!
Îl împinge la asta şi Sistemul instituţiilor de forţă, conştient că PSD+ALDE au mandat de la poporul român să taie ghearele generalilor corupţi, îmbuibaţi şi setoşi de putere, astfel încît aceştia să se întoarcă acolo unde le e locul, în cazărmi.
Desigur, Klaus Iohannis va trebui suspendat.
Şi nu doar pentru astfel de cauze politice artificiale create din cauza aroganţei sale neroade, ci și pentru că în cei doi ani de mandat n-a făcut nimic.
Nimic, dar absolut nimic.
Guvernului Zero al lui Dacian Cioloș îi corespunde un mandat prezidențial zero.
Și pentru că din mandatul lui Klaus Iohannis se apropie de jumătatea duratei, putem vorbi de o jumătate de zero.
Cealaltă jumătate urmează să vină.
Ca şi cum ar fi blestemată de soartă, România a mai pierdut doi ani din destinul ei istoric.
Un an cu toaletele Răvăşitoarei.
O jumătate de ani, întrebîndu-se de ce tace Klaus Iohannis.
O jumătate de an întrebîndu-se de unde poate scoate omul ăsta atîtea prostii cînd deschide gura.
Cînd nu face nimic, Klaus Iohannis face nerozii.
În postdecembrism n-am întîlnit un președinte în stare de atîtea nerozii costisitoare pentru țară.
Ca urmare a neroziilor sale am pierdut Republica Moldova.
Ca urmare a neroziilor sale, premierul bulgar și-a permis să-i dea peste gură în direct, la o conferință de presă, refuzînd născocirea numită Flota de la Marea Neagră.
Nu cred că e momentul suspendării.
Suspendarea lui Klaus Iohannis, care se impune ca un act salvator pentru ţară, trebuie pregătită minuțios, astfel încît plecarea de la Cotroceni a nerodului să fie un avertisment pentru toți președinții viitori că trebuie să se supună legilor coabitării atunci cînd parlamentarele dau un alt rezultat decît cel pentru care au uneltit ei.
Şi din pregătirea Suspendării face parte cîştigarea Războiului politic cu Klaus Iohannis.
Fireşte, Klaus Iohannis şi-a ridicat poalele pantalonilor şi s-a bătut cu palma peste fund la vestea că românii au votat împotriva lui, de fapt, cînd au votat împotriva PNL.
Au votat împotriva lui Klaus Iohannis şi cînd au votat ca mine, PMP al lui Traian Băsescu.
N-aveam de unde să ştiu că Traian Băsescu va fi în scurt timp un fel de Elena Udrea a lui Klaus Iohannis.
Dincolo de demonstraţia prostească de putere a lui Klaus Iohannis stă şi imensa greşeală făcută de Liviu Dragnea în felul în care a prezentat opțiunea pentru Sevil Shhaideh.
Liviu Dragnea a primit un CEC în alb de la Comitetul Executiv Național pentru a desemna un premier doar la consultările de la Cotroceni.
Felul în care a explicat el decizia – ca expresia voinţei sale – a făcut vulnerabilă opţiunea PSD-ALDE în faţa maşinăriei de manipulare a Serviciilor Secrete din România, moştenitoare ale fostei Securităţi.
Desemnarea lui Sevil Shhaideh a apărut în ochii opiniei publice drept desemnarea de către un om, Liviu Dragnea, şi nu de către o coaliție de partide, PSD-ALDE.
Altfel ar fi stat lucrurile dacă propunerea Sevil Shhaideh era votată de CexN, cel mai important for înainte de Congres.
După mănuşa aruncată de Klaus Iohannis, PSD+ALDE trebuie să acţioneze cu maximă înțelepciune politică.
Asta înseamnă:
Evitarea unei adînciri a Crizei politice prin Suspendarea lui Klaus Iohannis. Nu e momentul Suspendării nu numai pentru că românii nu sunt pregătiți să accepte așa ceva, dar și pentru că Sistemul Instituțiilor de forță a rămas la fel de puternic ca și pe vremea Suspendării lui Traian Băsescu.
Supunerea oricărei decizii privind politica față de Klaus Iohannis organismelor colective de conducere.
Trebuie convocat un Comitet Executiv Național lărgit căruia trebuie să i supună două opțiuni:
Suspendarea.
Desemnarea a unei alte persoane.
Presupunînd că nu e momentul pentru Suspendare, premierul trebuie votat de CExN.
La fel trebuie să se întîmple şi în cazul ALDE.
Noua propunere nu mai poate să apară cum s-a întîmplat cu prima, drept decizia exclusivă a unui singur om, fie el Liviu Dragnea.
Astfel în faţa naţiunii noua propunere trebuie să fie a Partidului şi nu a lui Liviu Dragnea.
Dacă Klaus Iohannis o respinge şi pe asta, va însemna c-a angajat un război făţiş cu două Partide – PSD şi ALDE – şi nu cu un singur om, Liviu Dragnea.

Autor: Ion Cristoiu


Sursa: Ion Cristoiu Blog

marți, 29 noiembrie 2016

Lucian Bute a scăpat de suspendare şi va putea boxa din nou

Boxerul român Lucian Bute, fost campion mondial la categoria supermijlocie, a scăpat de suspendarea care îi fusese impusă în urmă cu mai multe luni şi va putea să urce din nou în ring. Anunţul vine după ce Comisia de box a Districtului Columbia a acceptat argumentele oferite de reprezentanţii sportivului român, care au arătat că acesta nu se dopase în mod intenţionat.
Pugilistul Lucian Bute a fost depistat pozitiv la un test antidoping efectuat după meciul cu Badou Jack din 30 aprilie, desfăşurat la Washington şi încheiat la egalitate.

Preşedintele WBC, Mauricio Sulaiman, a anunţat, la 26 mai, că Lucian Bute ar fi folosit ostarină, substanţă interzisă de regulamentele WADA (Agenţia Mondială Antidoping), informează Digi 24. Ostarina nu este un steroid anabolizant, dar are acelaşi rezultat în privinţa creşterii rezistenţei şi masei musculare.

Bute şi-a bazat apărarea pe faptul că a ingerat un supliment alimentar contaminat. Fostul campion mondial şi-a susţinut tot timpul nevinovăţia, iar în august analiza cerută de preparatorul său fizic, Angel Heredia, a unui supliment numit Dynamita P.M. Night Fuel, produs în laboratorul Pharmagenic din San Diego, s-a dovedit că prezenta urme de contaminare cu ostarină, mai notează sursa citată.



miercuri, 8 iunie 2016

Sportiva rusă Maria Şarapova a fost suspendată doi ani de către Federaţia Internaţională de Tenis

Federaţia Internaţională de Tenis a anunţat, miercuri, faptul că Maria Şarapova, fost lider al clasamentului WTA, a fost suspendată pe o perioadă de doi ani, după ce a fost depistată pozitiv cu Meldonium, în urma unui test antidoping susţinut, la începutul anului, la turneul de la Australian Open.
Într-un comunicat oficial al Federaţiei Internaţionale de Tenis, aceştia au precizat faptul că suspendarea sportivei de 29 de ani va începe de pe data de 26 ianuarie, atunci când rusoaica a mărturisit picarea testului antidoping. Maria Şarapova fusese inclusă în echipa olimpică a Rusiei, în speranţa că ar putea participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Aceasta va reveni în competiţii abia în luna ianuarie a anului 2018.
La începutul anului, Maria Şarapova a organizat o conferinţă de presă în care a anunţat public că a picat un test antidoping susţinut în timpul turneului de la Australian Open. Sportiva a fost depistată pozitiv cu Meldonium, substanţă care a fost inclusă de Agenţia Mondială Anti-Doping pe lista medicamentelor interzise la începutul anului 2016, iar de atunci peste 150 de sportiv, în special din Rusia, au fost testaţi pozitiv.
Meldoniumul este un medicament anti-ischemic, care poate îmbunătăţi rezistenţa sportivilor, poate grăbi recuperarea după exerciţii, poate proteja împotriva stresului şi stimula activitatea şi funcţiile sistemului nervos.
Maria Şarapova a fost suspendată pe o perioadă de doi ani, după ce a fost depistată pozitiv cu Meldonium, în urma unui test antidoping susţinut, pe 26 ianuarie, la turneul de la Australian Open, iar sportiva din Rusia a răspuns imediat după decizia tribunalului, pe contul personal de Facebook.
"După decizia de a mă suspenda doi ani, tribunalul Federaţiei Internaţionale de Tenis a ajuns la concluzia unanimă că nu am avut intenţia de a folosi meldonium. Tribunalul a înţeles că nu am căutat acest tratament la doctorul meu pentru a obţine performanţe mai bune.
ITF şi-a petrecut foarte mult timp şi a consumat multe resurse pentru a demonstra că am încălcat intenţionat regulile anti-doping, dar a ajuns la concluzia că nu am făcut asta. Trebuie să ştiţi că ITF i-a cerut tribunalului să îmi dea o pedeapsă de 4 ani, pentru încălcarea voită a regulilor, dar tribunalul a respins această cerere.
În timp ce tribunalul a ajuns la concluzia corectă că nu am încercat să încalc regulile, nu pot accepta o pedeapsă incorectă şi grea de doi ani. Chiar dacă tribunalul a hotărât că nu am încălcat legile intenţionat, nu mă va lăsa să joc în următorii doi ani. Voi face imediat apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.
Mi-a fost dor să joc tenis şi mi-a fost dor de fanii mei extraordinari, care sunt cei mai buni şi mai loiali din lume. Am citit scrisorile pe care mi le-aţi trimis, dar şi postările de pe reţelele de socializare. Dragostea voastră m-a ajutat să trec mai uşor peste această perioadă. Vreau să susţin ce cred eu că este corect şi voi lupta să revin pe teren cât mai curând. Avocatul meu a pregătit un rezumat al felului în care procesul ITF merge şi m-am gândit să vă arăt şi vouă, pentru a afla ce cer regulile ITF", a fost mesajul postat de Sharapova.
Sportiva din Rusia are dreptul de a face apel la Tribunalul de Arbitraj Sportiv pentru a obţine o diminuare suspendării.
                                                                                           Cristi SOMEŞAN

vineri, 6 mai 2016

A fost emis ordinul prefectului privind suspendarea mandatului de primar al domnului Cătălin Cherecheș



          Având în vedere Încheierea penală nr.197/C/2016 a Tribunalului Cluj, rămasă definitivă prin Încheierea Penală nr.53/2016 a Curții de Apel Cluj, pronunțate în dosar nr.1606/117/2016, prin care se dispune arestarea preventivă a domnului Cherecheș Cătălin;
În conformitate cu dispoziţiile art. 71 din Legea administraţiei publice locale  nr.215/2001, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, a fost emis Ordinul Prefectului nr. 209 din 6 mai 2016  privind constatarea suspendării de drept a mandatului de  primar al Municipiului Baia Mare al a domnului Cătălin Cherecheş.
Suspendarea durează până la încetarea măsurii arestării preventive.


Instituția Prefectului – Județul Maramureș



          

duminică, 7 septembrie 2014

Preşedintele Traian Băsescu, ameninţat cu a treia suspendare

Traian Băsescu s-a întors la Cotroceni, după prima sa suspendare, cea din 2007. 75% dintre cei care au mers la referendum au votat împotriva demiterii. A revenit în funcţie şi după suspendarea din 2012, însă Atunci au fost 7,4 milioane de voturi în favoarea demiterii sale. În ambele situatii, referendumurile au fost invalidate de Curtea Constituţională deoarece la urne au mers mai puţin de 50% plus unu din numărul total al alegatorilor cu drept de vot.
Prima suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu, în aprilie 2007, a venit pe fondul conflictului deschis dintre şeful statului şi prim-ministrul de la acea vreme, Călin Popescu Tăriceanu. Acţiunea de a fost iniţiată de PSD pe 18 ianuarie 2007, iar în Parlament a fost înfiinţată o comisie de anchetă, condusă de Dan Voiculescu.
După trei luni, pe 19 aprilie 2007, suspendarea preşedintelui era votată, cu 322 de voturi "pentru". Traian Băsescu a renunţat să mai demisioneze "în cinci minute", aşa cum declarase că va face în cazul în care va fi suspendat.
„Am luat decizia că cea mai bună soluţie pentru România, în momentul de faţă, soluţie care să pună capăt cel mai rapid crizei politice, e participarea mea la referendum”, spunea şeful statului
Funcţia de preşedinte interimar al României a fost preluată de şeful Senatului de la acea vreme,
„322 de parlamentari, şi nu Parlamentul României, trebuie să primească la referendum un singur răspuns: Nu, acela care arată că preşedintele nu a greşit cerând modernizarea acestei ţări în favoarea poporului român”, susţinea preşedintele.
Aproape 75% dintre cei care au votat la referendum s-au pronunţat împotriva demiterii lui Traian Băsescu. Oricum, scrutinul nu a fost validat de Curtea Constituţională, întrucât nu s-au prezentat la urne 50% plus unu din numărul total al alegătorilor.
A doua suspendare din funcţie a lui Traian Băsescu a fost precedată de trei zile în care PSD şi PNL, care formau Uniunea Social-Liberală, şi-au impus voinţa în Parlament. Deciziile luate atunci provoacă şi astăzi controverse.
PNL şi PSD au forţat mai întâi schimbarea preşedinţilor democrat-liberali ai Senatului şi Camerei Deputaţilor, iar Roberta Anastase şi Vasile Blaga au fost înlocuiţi de Valeriu Zgonea şi Crin Antonescu.
A fost schimbat din funcţie şi Avocatul Poporului, singurul care poate ataca la Curtea Constituţională Ordonanţele de Urgenţă ale Guvernului.
Apoi, Guvernul condus de Victor Ponta a emis două Ordonanţe de Urgenţă prin care elimina controlul Curţii Constituţionale asupra hotărârilor Parlamentului.
În plus, a fost modificată legea referendumului şi s-a stabilit că preşedintele poate fi demis cu votul majorităţii celor prezenţi la vot, nu cu majoritatea celor înscrişi pe liste.
Pe 6 iulie 2012, Parlamentul a votat, cu 256 de voturi pentru, cererea USL de suspendare din funcţie a preşedintelui.
„Este mai important pentru dumneavoastră să puneţi mâna pe toate pârghiile puterii, inclusiv pe justiţie pentru a vă apăra eventual penalii, vine rândul domnului Voiculescu dacă am înţeles bine din presă”, spunea Traian Băsescu, în discursul susţinut la Parlament.
Liderii USL au fost atât de siguri pe succesul operaţiunii de suspendare, încât au făcut şi angajamente ce au rămas neonorate.
„Dacă nu veţi fi demis la referendum, eu, Crin Antonescu, mă retrag definitiv din viaţa politică”, promitea Crin Antonescu.
„Vă las aici o foaie pe care să vă scrieţi de pe acum ce aţi promis - demisia, dacă eu voi câştiga referendumul”, a replicat Traian Băsescu.
Referendumul din 29 iulie 2012 nu a fost validat de Curtea Constituţională, după un imens scandal privind numărul de români prezenţi pe listele electorale permanente. Aproape 80% dintre cei care au mers la urne au fost de acord cu demiterea lui Traian Băsescu, dar în cele din urmă numărul votanţilor a fost mai mic de 50% din totalul celor cu drept de vot.Sursa Digi 24.ro


                                                                             Cristian Laurenţiu

marți, 12 februarie 2013

Gigi Becali între fotbal şi justiţie, între a fi „stea” ori „demon”!


Latifundiarul Gigi Becali (foto) a fost condamnat de Înalta Curte de Casaţie şi Justitie la trei ani de închisoare cu suspendare, sub supraveghere pe un termen de opt ani, timp in care Becali va trebui sa mearga lunar la politie pentru a semna un document. Judecatorii l-au gasit vinovat pe patronul Stelei pentru sechestrarea hotilor care i-au furat masina in primavara anului 2009. Verdictul judecatorilor a fost pronuntat in absenta patronului stelist care va reveni in tara luni seara, dupa ce anuntase ca nu se va mai intoarce in România in cazul unui verdict nefavorabil.
Bodyguarzii lui Gigi Becali care au executat ordinul de rapire a celor trei hoti de masini au primit de asemenea trei ani de inchisoare cu suspendare. Verdictul pe numele lui Gigi Becali este definitv si va atrage dupa sine intocmirea unui dosar penal pe numele lui Gigi Becali, precum si probleme legate de compatibilitatea cu functia de deputat pe care acesta o detine. Patronul Stelei mai poate ataca hotarârea ICCJ doar prin cai exceptionale.
La doar o zi distanta dupa acest verdict, patronul Stelei va fi judecat din nou intr-un alt dosar cu greutate: schimbul de terenuri cu MApN. Si acest proces se afla in faza recursului si va fi judecat la ICCJ. In acest dosar Becali este acuzat ca ar fi produs un prejudiciu de 892.758 de dolari. Latifundiarul a preluat 28,89 hectare de teren intravilan din zona localitatii Voluntari si a dat la schimb 30,26 hectare in comuna Stefanesti.
In plus, sunt mari sanse ca sefa sectiei penale de la ICCJ, Livia Stanciu, cea care a facut parte din completul de cinci judecatori care l-a condamnat in dosarul sechestrarii, sa faca parte si din completul care va judeca in dosarul schimburilor de terenuri. La fel ca in cazul dosarului sechestrarii, Becali a fost achitat de prima instanta. In acelasi dosar mai sunt inculpati fostul ministru al apararii, Victor Babiuc, fiica acestuia, Ioana, si Dumitru Cioflina.
ICCJ a decis sa amâne pâna pe 26 februarie luarea unei decizii in cazul „Dosarul Terenurilor MApN”. Completul format din cinci judecatori a cerut dovada pentru care Gigi Becali nu a fost prezent la Tribunal. Victor Babiuc, fostul ministru MApN si incriminat in acest proces, a lipsit si el de la proces, dar a trimis o motivatie medicala. Singurul inculpat prezent a fost Dumitru Cioflina.
La ultima aparitie in fata Curtii, Gigi Becali a cerut verbal sa se adreseze celor cinci judecatori, dar avocatul sau a anuntat ca patronul Stelei nu mai doreste sa vorbeasca.
Gabi Balint, un fostul mare atacant al Stelei sustine ca Gigi Becali va renunta la echipa de fotbal in scurt timp din cauza celor trei ani cu suspendare la care a fost condamnat: „Va fi greu ca Becali sa ramâna patronul Stelei, eu cred ca va vinde echipa! Oricum, echipa isi procura finantele singura in ultimii ani. Am auzit ca Gigi Becali n-a mai bagat bani. Ba dimpotriva, el a scos bani din club. De asta nici n-a mai facut transferuri, ca sa scoata bani. Steaua poate sa aiba de suferit in primul rând ca latura fotbalistica. Nu stiu ce minune s-ar putea intâmpla in aceste 3 zile pentru ca Steaua sa-si revina si sa o scoata pe Ajax. Steaua are sanse foarte mici sa o scoata pe Ajax”.
„Stati linistit, cu Steaua nu e niciun fel de problema. Acum nu ma gândesc sa renunt la echipa. Sa vedem ce spune si familia, dar, orice ar fi, oriunde as fi, n-as renunta la Steaua”, a comentat Becali, la Sportro.
Jean Pădureanu, preşedintele clubului Gloria Bistriţa, susţine că are informaţii conform cărora mai mulţi oameni de afaceri sunt gata să-i facă latifundiarului câteva oferte: „Steaua e urmarită de mai mulţi inşi, vor să o cumpere. Este o echipă cunoscută în lume. Sunt oameni care vor să-şi facă un nume şi o afacere mănoasă. Mai multe nu zic, înţelegeţi voi ce-am vrut să spun!”.

                                                                                              C.S.

vineri, 6 iulie 2012

ULTIMA ORĂ! TRAIAN BĂSESCU SUSPENDAT, CRIN ANTONESCU - PREŞEDINTE INTERIMAR!


Preşedintele Traian Băsescu a fost suspendat din funcţie de Parlament, cu 256 de voturi "pentru", în condiţiile în care erau necesare 217 voturi. Împotriva suspendării preşedintelui Băsescu s-au înregistrat 114 voturi. Parlamentul propune, printr-o hotătâre care a fost aprobată de plen, ca referendumul pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu să aibă loc în data de 29 iulie 2012.

miercuri, 4 iulie 2012

USL solicită sesiune extraordinară joi şi vineri pentru SUSPENDAREA PREŞEDINTELUI BĂSESCU

USL solicită convocarea Parlamentului în sesiune extraordinară, joi şi vineri, pentru suspendarea din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu.
Preşedintele Camerei, Valeriu Zgonea, a anunţat că Birourile permanente reunite au fost convocate, miercuri, 4 iulie 2012, la ora 17,00.
El a precizat că pe ordinea de zi figurează cererea grupurilor parlamentare PSD şi PNL pentru convocarea unei sesiuni extraordinare în perioada 5-6 iulie, având ca subiect propunerea de suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu.
Anterior, surse parlamentare declar că Parlamentul ar putea da vineri votul pentru suspendarea din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu (foto), după citirea şi dezbaterea documentului, joi, în plenul reunit, referendumul pentru demitere urmând a se organiza în cel mult două săptămâni.
Potrivit unor surse parlamentare, plenul reunit va citi şi va dezbate, joi, începând cu ora 9.00, cererea de suspendare din funcţie a preşedintelui Traian Băsescu, la şedinţă urmând a fi invitat şi şeful statului.
După dezbaterea cererii de suspendare, documentul va fi trimis la Curtea Constituţională, cu solicitarea ca aceasta să dea aviz în 24 de ore, astfel ca vineri plenul reunit să poată vota cererea de suspendare din funcţie a preşedintelui.Preluare Mediafax