Reîntors în Baia Mare după (vreo) 20 de ani, l-am cunoscut (și) pe Valeriu Sabău. Mare prozator, un boem de spiță nobilă, prieten cu multă lume și amator de lichide cu grade, Valeriu scria... că am uitat să vă zic, era o vreme când exista presă scrisă și apăreau și texte cu mesaj diferit de ”șoc și groază”, unde se vedea că literatură se face și în pagini de ziar... revin, Valeriu scria, în ”Informația zilei” despre ”Prietenii de dincolo”. Erau duioase aduceri aminte despre scriitori maramureșeni plecați într-o lume mai bună, că și Iadul, la urma-urmei, este o lume mai bună pentru scriitori decât lumea asta.
duminică, 3 noiembrie 2024
Mărturisiri cu prieteni duși...
marți, 5 septembrie 2023
In memoriam prozatorul Valeriu Sabou
BOEMUL
un prieten titan
amic andromedan
elen,
valerius samaritean
e celestian
prietenul meu albastru.
suflet tandru,
scrum de ţigară
sihastru
cadastru albastru
sparge universul,
fumează
la Cronos cugetă –
noaptea moare
RA zâmbeşte.
IN MEMORIAM VALERIU SABĂU
Mi-e greu de tot să scriu puțin (câteva rânduri, adică) despre prietenul Gelu Dragoș.
El a fost, este și va fi un veritabil prieten. Pentru el prietenia are dimensiunile unui munte.
Își petrece viața printre „cei mici” – învățându-i să scrie și să citească. Absolvent de Jurnalism fiind, Gelu Dragoș exersează cu multă pricepere pe mai multe „felii” ale scrisului: ziaristică, monografii, reportaje, critică și desigur, poezie. O plajă întinsă a creației, așadar…
În prag de sărbătoare, îi spun „cu toată gura” LA MULȚI ANI!” (Sunt convins că mi se alătură cu aceeași urare toți prietenii într-ale condeiului.) Apoi, neodihnă creatoare! Multă sănătate! Și…tot ceea ce îți dorești.
Valeriu SABĂU
Preluare https://ebibliothecaseptentrionalis.wordpress.com/2022/02/22/poetul-gelu-dragos-la-a-55-a-rotire-in-jurul-soarelui/
Un an fără prozatorul Valeriu Sabău
Azi, 6 septembrie, se împlinește un an de la trecerea la cele veșnice al prozatorului Valeriu Sabău, de loc din Cicîrlău, loc care a dat și alți prozatori de mare substanță.
De la moartea lui, nu știu dacă am fost mai mult de
4-5 ori la ”Academia OJT” înființată de el (cel puțin ca nume), loc unde ne
întâlneam și-i ascultam fascinat poveștile. Și slavă Domnului avea ce povesti:
despre pădurea copilăriei unde mergea alături de tatăl și cei doi frați, despre
anii de școală, despre anii de studenție, despre unicul copil Liana, ajunsă
judecător, despre întâlnirile cu marii scriitori contemporani, despre
activitatea ca ziarist în presa locală și centrală (”Expres Magazin”), despre înființarea
Cenaclului și Festivalul sătesc de
poezie ”Vasile Lucaciu” Cicîrlău, despre unchiul său, regretatul cântăreț
Nicolae Sabău, despre miraculosul vin de Cicîrlău, despre epigonii din
cenaclurile maramureșene și câte și mai câte.
Întotdeauna
i-am urmat sfaturile pentru că el, Valeriu Sabău, era un bun sfătuitor cu toate că Valeriu nu
asculta de nimeni! În mai multe privințe în ceea ce-l privește, se pare că s-a
înșelat.
Înainte de a
trece Styx-ul, era mândru că lucrează la o carte de povești pentru nepotul său Luca
și era satisfăcut și mulțumit că maestrul Ioan Marchiș i-a editat cartea
”Mărgeaua Șarpelui” în cadrul Taberei de la Ocoliș și astfel putea s-o
comercializeze, să aibă în buzunar un leuț al lui.
Nu știu cât este el de vină (a fost economist), dar
știu că statul român n-a făcut nimic în ceea ce-l privește! Cineva îi promisese
că-l ajută să-și facă pensie, dar din câte știu acest deziderat nu s-a mai
împlinit! Ca multe altele! Dar Valeriu Sabău a fost un supravețuitor!
Valeriu Sabău s-a risipit! A scris puțin față de
talentul lui uriaș, dar la Academia OJT era Lordul, toată lumea îi căuta masa
la care se așeza, de fapt îi căuta prietenia!
A debutat în 1988, la editura ”Dacia” Cluj
Napoca, într-un volum colectiv alături
de alți 12 prozatori. În 1998 a scris o carte-reportaj „Închisoarea elitei
românești” despre ororile din „lagărul
de exterminare” a intelectualității noastre de la Sighetu Marmației. În 2001,
tot la ”Dacia”, a tipărit volumul de proză „Biserica de sticlă”, care a fost
bine primit de critica transilvăneană. În 2005 a tipărit la editura
”Scriptorium” Baia Mare, excelentul volum de poezie „Singur la Altar”, în care
experiența cenaclurilor frecventate își spune cuvântul. Ultima semnătura pe o
copertă de carte și-a pus-o pe ”Mărgeaua șarpelui”, editura ”Archeus” Ocoliș în
anul 2022, anul în care a fost chemat la Domnul!
A dispărut prea devreme din literatura română și din
vina lui, dar va rămâne în amintirea confraților, asemeni lui Ion Burnar sau
Ioan Voicu. Voi prețui amintirile pe care le am cu el, Valeriu Sabou (în buletin) de la Lucăcești,
Cicîrlău, Satulung, Baia Mare, Baia Sprie, Vișeu și mai ales de la ședințele
Cenaclului Scriitorilor Maramureș.
Odihnă veșnică, Valeriu Sabău!
Gelu
Dragoș
joi, 19 ianuarie 2023
SE DUC POEȚII
de George PETROVAI
Se duc poeții,
se tot duc...
Se duc poeții și nu știm
de-ajung în vreun lăcaș de sticlă;
dar știm că în județ și-n țară
fără de ei e-un spor de pâclă.
Căci poezia alta nu-i
- ca muzică a slovelor –
decât nectarul stors cu trudă
din fandoseala muzelor,
care pe urmă-i picurat
în inimi de alean robite,
ca omul mai uman să fie
prin zbor spre zări nemărginite...
Te-ai dus, Valer Sabău, ca neaua
din zestrea șarpelui cu pene,
luându-l și pe Ion Burnar
netimpul să vă bucure alene.
Acuma c-amândoi sunteți
pe plaiurile veșniciei,
unde precis vă delectați
cu-ndivinarea poeziei,
cuvine-se să nu-i uitați
pe-amicii încă în viață –
ba inspirându-i peste fire,
ba dându-le în somn povață.
Pentru că noi, rămașii, știm
ce voi, plecații, știți mai bine –
pe rând de-aicea toți ne ducem
în lumea umbrelor depline,
de unde doar Mântuitorul
a revenit la ființare
și unde nimenea nu duce
nimic din fizica sforțare,
ci va rămâne printre vii
cu zestrea sa spirituală,
dovadă cum că n-a trăit
degeaba-ntr-o lume nasoală.
De-aceea cred c-ar trebui
să facem tot ce ni-i permis,
ca întâlnirea netrupească
să fie un regal de vis.
duminică, 11 septembrie 2022
SPRE NEUITARE...
Se duc poeții, se tot duc...
(spre neuitarea lui
Valer Sabău și Ion Burnar)
Se duc poeții și nu știm
de-ajung în vreun lăcaș de
sticlă;
dar știm că în județ și-n țară
fără de ei e-un spor de pâclă.
Căci poezia alta nu-i
- ca muzică a slovelor –
decât nectarul stors cu trudă
din fandoseala muzelor,
care pe urmă-i picurat
în inimi de alean robite,
ca omul mai uman să fie
prin zbor spre zări
nemărginite...
Te-ai dus, Valer, luând
mărgeaua
din zestrea șarpelui cu pene,
ca Ionu’
Împăratului
netimpul să și-l bucure alene.
Acuma c-amândoi sunteți
pe plaiurile
veșniciei,
unde precis vă delectați
cu-ndivinarea poeziei,
cuvine-se să nu-i uitați
pe-amicii încă în viață –
ba inspirându-i peste fire,
ba dându-le în somn povață.
Pentru că noi, rămașii, știm
ce voi, plecații, știți mai
bine –
pe rând de-aicea toți ne ducem
în lumea umbrelor depline,
de unde doar Mântuitorul
a revenit la ființare
și unde nimenea nu duce
nimic din fizica sforțare,
ci va rămâne printre vii
cu zestrea sa spirituală,
dovadă cum că n-a trăit
degeaba-ntr-o lume nasoală.
De-aceea cred c-ar trebui
să facem tot ce ni-i permis,
ca întâlnirea netrupească
să fie un regal de vis.
Sighetu
Marmației,
George PETROVAI
10 sept.
2022
sâmbătă, 10 septembrie 2022
IN MEMORIAM VALERIU SABĂU
„Știu precis că, după ce voi ajunge la tainica Lună - care ne luminează nopţile -, mă voi afla la doar o aruncătură de băţ de Cel de Sus. S-ajung numai, că nu-mi va păsa nici cât negru sub unghie de osteneală. Iar de-acolo, neexistând forţă de gravitaţie, din doar doi-trei paşi, pot ajunge la El....”
vineri, 9 septembrie 2022
Valeriu Sabău amânând o operă literară semnificativă!
,,A fost un om bun. A fost un om de mare talent literar. Din pacate, a scris foarte putin, amanand mereu o uriasa opera romanesca. Mai demult, cand petreceam zile impreuna , in tabara de pe Valea Vaserului, ori cand vizitam Baia Mare, intalnindu-ne la cafeneau OJT, imi povestea cate un roman intreg, uluitor, pe care urma sa il puna pe hartie. Chingile existentiale l-au blocat, persevera in amanari, imi promitea mereu ca data viitoare o sa imi arate paginile scrise. Era ferm in angajamentele acelea, dar zaream in ochii lui blajini o hotarare umezita de neputinta, neputinta pe care o banuiam, nu doar eu, ci si ceilalti prieteni ai sai, incoltita intr-o uriasa dezamagire, dezamagire pe care incerca sa o ascunda, cat mai bine, in spatele umorului sau, uneori sec. Dezamagire iscata de valurile de dezumanizare din societatea contemporana. Incerca, in gesturi, sa isi estompeze marea sensibilitate. Prea fragila sensibilitate!
joi, 8 septembrie 2022
Litanii în Biserica de sticlă
de Gheorghe Pârja
În acest început de septembrie, în ajun de
Sântămărie Mică, s-a stins din viață scriitorul Valeriu Sabău, cel care a
țâșnit artezian în proza Nordului, arcuindu-și curcubeul poveștilor și peste
ținuturi mai îndepărtate. Era plămădit din fibra unui om de viță veche și
risipitoare, dar aprindea și candele care luminau nopțile omului. Plecarea lui
din această lume rămâne o poveste nescrisă. Cum s-a întâmplat? A venit îngerul
și a bătut cu privirea lui în colțul de sus al ușii bisericii din lemn de
stejar, crescut prin Valea Mătrăgunii, și poarta împărătească s-a deschis
pentru a intra cuvintele omului sortit a fi îmbrăcat într-o cămașă de in. Din
acea plantă înțeleaptă, spun cărturarii, s-a născut scrierea din înțelesul
ființei noastre.
Despre acest miracol al simțurilor povestea în
scrierile lui prozatorul VALERIU SABĂU, ultimul povestitor care și-a adunat
personajele și faptele lor dintr-o lume care ne face cu mâna. El a văzut cum
lucește ochiul apei, a prins în mână mărgeaua șarpelui, a cutreierat satul cu
țărani, unde s-a întâlnit cu Ana Împăratului. Cu ea a vorbit despre însingurare
într-o noapte cu lună. Pe ulița ginerilor, prozatorul a pus de veghe pompierii
comunali. În centrul acestei lumi a ridicat o biserică de sticlă, în care lucesc
povești dintr-un peisaj miraculos. Dacă mă iau după unele toponime ale
scriitorului, ajung chiar pe meleagurile mele natale, pe unde Valeriu Sabău a
hălăduit o vreme.
Universul povestirilor lui este de o ciudată
blândețe, ori cu metafore urcate în vârful dealului. A fost un bun cunoscător
al firii lucrurilor, de aceea parabola în cuvânt și-a găsit un loc de viețuire.
Simbolul în proza lui Valeriu Sabău este asemeni stejarului devenit istorie,
cel care a rămas odihnă pentru vulturii vestitori. Proza cheamă lucrurile și
oamenii lor, le strigă pe nume, le pune la masa albă din Biserica de sticlă și
așa începe ospățul lecturii. Din care am gustat, în aceste zile, când spiritul
creator s-a despărțit de trupul trecător. Ca într-un miracol, am auzit cum
cuvintele din scrierile autorului au început să vorbească singure. Textele lui
păreau senine și împăcate. Erau litanii în Biserica de sticlă.
În josul candelei de veghe, am descoperit un papirus
cu aprecierile critice asupra prozei lui. Criticul și istoricul literar clujean
Liviu Petrescu scria: „Ne aflăm în fața unui prozator cu frumoase calități,
Valeriu Sabău. Adevăratele posibilități ale autorului sunt puse în lumină în
textele care conțin spectaculoase vise în vis.” Prozatorul Vasile Sălăjan
aprecia: „Valeriu Sabău știe să contabilizeze și verbul și adverbul și virgula,
știe de unde se poate extrage rădăcina pătrată a lucrurilor memorabile. Dintr-o
coastă de Maramureș, între țărani și foști țărani, între geana de lumină a
dimineții și între negrul pământului recent scormonit, Valeriu Sabău își
croiește o haină pe potrivă.” Criticul din New York, M.N. Rusu, aruncă o
privire mai amplă asupra scrisului prozatorului din Cicârlău: „Valeriu Sabău
aprofundează demersul prozodic în ton cu sintagmele scrisului latino-american –
care-i vine ca o mănușă, în stilul lui Gabriel Garcia Marquez, sau Julio
Cortazar.”
Valeriu Sabău rămâne pentru literatura română un
prozator al universului sătesc, primar și modern. Născut la 13 iulie 1954, în
Cicîrlău, după ce a practicat mai multe munci epice – muncitor zilier, profesor
suplinitor, forestier, miner, dulgher, a absolvit Facultatea de Științe
Economice din Cluj-Napoca (1980). Este membru fondator al Cenaclului și
Festivalului Național de Literatură „Vasile Lucaciu”, din Cicârlău. Pe coperta
volumului de povestiri „Biserica de sticlă”(Editura Dacia, Cluj-Napoca, 2001)
este gândul Mariei Oanță, din Ferești, 80 de ani: „Și când dormi, duhul îți
umblă și grăiești cu toți oamenii, și cu cei de departe și cu cei care-s
morți.”
Este tocmai un punct de reverberație a realismului
fantastic al prozei lui Valeriu Sabău. Pe care-l apreciez mult. De acum vom
invoca litanii în Biserica de sticlă.
VALERIU SABĂU - VEŞNICĂ POMENIRE! (Date despre priveghi şi înmormântare)
Dragi colegi, am corectat și priveghiul de azi și slujba de mâine, 9 septembrie, vor fi la Horia 2 (mormântul este la Tanatoriu) din Baia Mare.
miercuri, 7 septembrie 2022
Prozatorul Valeriu Sabău, arhitect al cuvintelor vechi ne-a parasit la 68 de ani!
Câteva date sunt necesare pentru mai tinerii cititori, despre cunoscutul prozator maramureşean: s-a născut la 13 iulie 1954, în Cicîrlău. După studiile liceale din Baia Mare, urmează Facultatea de Ştiinţe Economice la Cluj-Napoca, pe care o absolvă în 1980.
A plecat şi Valeriu Sabău...
''Mă uit la oameni ca la frunze...'' (Umberto Saba)
Valeriu Sabau, destinul si alti faptuitori
Nu cred in destin si nici in astrologie sau horoscop, cu atat mai mult in vrajitorie sau alte incercari de a le induce celor care se afla intr-un anumit impas existential, de orice fel, de la nefericirea in dragoste, la lipsa unei coji de paine si pana la lipsa perspectivei de dupa existenta materiala, terestra. Deci am spus ca nu cred in astfel de lucruri, dar se intampla uneori fenomene care ti se catara in carca inexplicabil. “A fost o zi neagra!”, m-a consolat un prieten sambata care a trecut. Eram gata sa-l cred, insa mi-am facut un fel de calcul si am constatat ca si vineri a fost tot asa de intunecata. Si am sa va conving despre aceasta in cele ce urmeaza.
La invitatia prietenilor mei, scriitori
si oameni de cultura din cetatea de pe Somes, numita Satmar, am participat, cu
entuziasm, la manifestarile “Anului editorial satmarean 2010 – editia a XII-a”,
in catalogul caruia am fost cuprins eu si inca vreo doi maramureseni. La
manifestare, ca la orice manifestare publica, au fost prezente fete de prim
rang, ministrul Culturii (romane), Hunor Kelemen, presedintele consiliului
Judetean, Csehi Arpad, premarele municipiului, Ilyes Iuliu, si mai spre margine
George Vulturescu, directorul culturii si Mircea Ardelean, directorul
bibliotecii care nu prididea – in limba romana – cu plocoanele adresate celor
trei personalitati mai sus amintite care au tinut prelegeri cu promisiuni ferme
pentru cultura satmareana, uitand cum au sprijinit pana acum acest sector,
inclusiv biblioteca judeteana. Ei bine, acesti actori s-au dovedit a cunoaste
bine doua limbi, cea oficiala – romana – si cea a comunitatii maghiare
satmarene, numai ca proportia timpului discursului celor impricinati a fost de
o fraza in limba pe care eu o cunosc si in care scriu si cam de trei ori mai
mult in alta limba, pe care eu si prietenii mei asezati in vecinatate nu o prea
intelegeau.
Faţă de aceasta situaţiune am abandonat
manifestarea spre a veni în Valea Domniţelor pentru a participa la spectacolul
promis de Valeriu Sabau in cenaclul literar.
Am participat si mi-a placut ce a citit.
O proza scurta, frumoasa si tulburatoare, in care am simtit cum s-a insinuat in
scrierea sa ideea discutata ades de catre noi doi prin care stabileam conditia
unei creatii in proza, mai cu seama prin depasirea monotoniei, a obisnuitului
si incercarea fantasticului. Dar parca omul negru alerga dupa mine in
continuare. Totul ar fi fost bine si frumos daca nu se insinuau aici doua
categorii de intervenienti< sfatuitorii (iarasi) si cei carora le place sa
se auda vorbind. Prima categorie tot voia sa-l aseze pe Valeriu Sabau intr-un
rai material spre a desavarsi, astfel, o opera pe care acestia o banuiau. Apoi
a intervenit a doua categorie care a crezut ca, fiind ei pe o scena, pot abuza
de rabdarea celorlalti. Poate ar fi fost cuminte sa ma las pe spatarul
scaunului si sa visez, insa am apostrofat cuvantatorul (conferentiarul etc.) in
sensul ca “fain fost da prea mult fost” si cu asta mi-am atras ura si dispretul
oamenilor muncii. Drept pentru care m-am intristat si mi-am propus ferm sa
renunt la toate prerogativele cenacliere, inclusiv, ca masuri adiacente, sa ma
autoexilez, sa ma fac schimnic spre a ispasi grava greseala.
Si m-am retras in fortareata familiei
mele unde m-a intampinat cea cu care mi-am unit destinul in care nu
cred, cum am spus la inceput si o sa vedeti de ce. La usa m-a invitat cu o
oarecare “prietenie” sa ma intorc acolo unde am fost si la cei cu care imi
place sa stau.
Stefan Aurel Dragan
IN MEMORIAM VALERIU SABĂU
Prozatorul Valeriu Sabău, arhitect al cuvintelor vechi
marți, 6 septembrie 2022
A murit prozatorul Valeriu Sabău!
A plecat dintre noi scriitorul Valeriu Sabău. A plecat să se întâlnească în ceruri cu unchiul său, maestru Nicolae Sabău și cu mai nou plecații, Ioana Ileana Stețco și Ioan Hada. Sincere condoleanțe familiei! Dumnezeu să-l odihnească în pace! Dumnezeu să-i odihnească în pace pe toți cei plecați!
VALERIU!! VALERIU SABĂU!!
De-acum e SINGUR LA ALTAR în BISERICA DE STICLĂ! Biserica lui de sticlă!



























































