luni, 24 octombrie 2016

Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite ale Americii

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, Marele Premiu de Formula 1 al Statelor Unite ale Americii, pe circuitul din Austin, Texas, şi s-a apropiat de coechipierul Nico Rosberg în fruntea clasamentului general.
Este a şaptea victorie de cursă pentru Hamilton în acest sezon. După cele 56 de tururi, Lewis a fost cronometrat cu 1 oră, 38 de minute, 12 secunde şi 618 de miimi, cu 4.52 secunde mai rapid decât germanul Nico Rosberg, care s-a clasat pe doi. Podiumul a fost completat de către australianul Daniel Ricciardo (Red Bull).
În urma acestor rezultate, Nico Rosberg rămâne liderul ierarhiei constructorilor, cu 331 de puncte, urmat de către Lewis Hamilton (305 puncte), Daniel Ricciardo (227 puncte), Sebastian Vettel (177 de puncte), Kimi Raikkonen (170), Max Verstappen (165) etc.

Clasamentul constructorilor este condus categoric de Mercedes, cu 636 de puncte, iar podiumul este completat de Red Bull (400) şi Ferrari (347).