Se afișează postările cu eticheta 7. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 7. Afișați toate postările

luni, 20 iunie 2022

Mi-e plin facebook-ul de diplome. La ăștia mici. Mici de tot (6, 7,8, 10 ani)...


Diplome de la ”grădi”.

Diplome în brațe și doamna învățătoare alături zambind larg. Domne cât stres e că al meu nu a luat premiul intai si cat stres pe doamna să dea la cat mai mulți premii si mentiuni (”dragă e băiatu domnului X, cu să nu-i dau premiu, fac cumva, modific, etc”).
Vă dați seama că și la acest nivel vorbim de fake, superficialitate și chiar corupție?!
Mai mult: vedem că și la grădi avem absolvire șmecheră cu tocă, petrecere, șampanie (bine fără alcool). În unele cazuri și cu robă. La grădi, ne-am înțeles?!
Ce învață copilu mamii : că mama e fericită dacă eu am premiul I. Că eu trebuie să obțin premiul intai ca să o fac pe mama fericită. De fapt afirmația e valabilă și la gimnaziu, liceu și la facultate.
Adolescenții îmi spun clar: "Vreau să intru la liceu/facultate în primul rand ca să nu-mi dezamăgesc părinții”..... atat de trist.
Ce citesc eu din pozele de final de an. Părinți care sunt fericiți (și se validează ca părinți buni-vorba lui Winnicott) dacă odrasla a obținut numa f.b.-uri (1 singur b) și o diplomă (sau mai multe), dacă a obținut premiul intai.
De fapt, în Romania, în școală și dacă mesteci gumă la o oră de mate, dacă participi 50 de minute la o competitie de baschet sau la un amarat de concurs facut de un SRL-tre sa primesti o diplomă.
Mai grav, profii dar și psihologii ăștia mari nu merg la conferințe dacă nu primesc diplome/să ne ințelegem. Dă-o incolo de știință !
In fond, ce e o diplomă? Ce reprezintă ea?
O bucată de hartie pe care doamna o face la xerox (color, sper) și completeză cu markerul sau cu pixul numele tău....atat. Medalii și cupe iei cate vrei cu 9 lei de magazinul din colț .
Imi amintesc că un prof de-al meu din Oxford a venit la o conferință in România (ca speaker) si a plecat fără diplomă. Știți de ce? Își împachetase deja lucrurile. Mi-a zis ”ține-o tu Mihai că eu nu mai deschid bagajul”. Băi, pur și simplu nu i-a păsat. M-am blocat. Nu mai zic că diploma era scrisă în românește 🙂
Îmi amintesc că la Universitatea din Oxford în primul an nici nu se susțin examene. Niciunul. Cum așa?! Da, dragă, chiar nu contează pentru ăia. In schimb citesti mult la greu, rupi ușile bibliotecilor ziua și noaptea si lucrezi, te intalnesti des cu tutorele tău si te invată cum să studiezi. Ești examinat după cum elaborezi un eseu științific ceea ce reprezintă un efort consistent și complex de la alegerea înțeleaptă a temei, căutarea bibliografiei, la analiză, sinteză, argumentare și inclusiv aspecte care in școala românească nici nu contează: stil de redactare, note de subsol , etc.
La noi examenele sunt referate banale, copy paste de pe net. Susținem plagiatul încă din liceu.
Pe urmă (anu 2, încep examene-când te-ai cultivat puțin).
Și la final de Uni mă jur că nu am știut colegii mei cu ce rezultate au absolvit. Nici ei nu m-au întrebat. Bine, la Oxford, nu la Sibiu sau București...mă înțelegi ! Noi suntem....balcanici...ăia sunt proști...
Totuși, pe scurt: ce mesaj îi transmitem copilului când îi solicitam rezultate școlare, premii ? Când mă supăr pe el că nu a obținut media dorita de mine ca părinte?
Competiție, luptă, cifre: ” al meu e mai deștept ca al tău”, să ai note maxime la toate materiile. Dacă la desen nu ai luat 10 (pentru că da, nu ai talent frățică, nu ești geniu universal), profu e de vină. Cum să-ți strice media (auzi ce expresie penibilă). Să ne motiveze diriga toate absențele. Cum 9 la purtare. Wai, al meu e cel mai bun. Să îi mărească media. Auzi, tu știi cine e tati? De fapt, dacă am luat premiul I sunt mai deștept ca tine, fraiere!” Și uite așa naștem conflicte între copiii mici care se propagă pana la maturitate...
Doamna învățătoare/dirigintă...de fapt ce încurajați ?
Vorba unui elev ”Mihai, notele nu reflectă inteligența mea”.
Aș vrea o școală în care să nu existe note, medii, teze, premii, cupe și nici diplome de final de an. etc. Să fie competiție dar să nu fie ierarhie stupidă. Să nu ne batem joc de colegu că nu a obținut premiul III sau mențiune. Să ne respectăm indiferent de rezultate. Să învățăm prietenia și studiul în comun, nu egoismul și individualitatea!
Ne-am scobit în dinți-hop o diplomă.... Aș vrea o școală în care să se învețe respectul nu competiția, iubirea nu ura, empatia nu ”călcăm pe cadavre”.
O școală în care festivitatea de final de an să fie o zi relaxantă repet fără premii, fără diplome, fără stres sau frustrări, fără ceremonie publică în care unii sunt elogiați și alții rușinați (mediile pot fi anonimizate, ca la nemți), o zi în care toți suntem egali și poate povestim ceva frumos sau mâncăm împreună ceva sănatos și dansam...
O școală așa ....ca la Oxford...

Sursa: Grupul Profesorilor din România





















sâmbătă, 19 februarie 2022

Rata de incidență a scăzut în Maramureș la 7,9 la 1000 de locuitori, 15 localități în zona verde

 

Rata de incidență pentru județul Maramureș a scăzut la 7,9 cazuri la 1000 de locuitori înregistrate în ultimele 14 zile, a scăzut mai mult decât un de procent față de ziua precedentă.  Din 76 de localități 56 sunt în zona roșie,  în zona galbenă sunt 5 localități: Ieud, Băsești, Lăpuș, Giulești și Borșa. În zona verde se află 15 localități: Poienile de Sub Munte, Repedea, Bistra, Băița de sub Codru, Ruscova, Rozavlea, Șieu, Coroieni, Botiza, Ariniș, Cupșeni, Băiuț, Leordina, Petrova și Poienile Izei.  Numărul de cazuri noi în ultimele 24 de ore este 158 , sunt 148 pacienți internați în spital, 16 pacienți sunt internați la ATI este un singur pacient intubat.

În fruntea listei a rămas localitatea Groși în coborâre cu 18,38 cazuri la 1000 de locuitori, urmată de Coaș în scădere cu 15,40, Recea în scădere mai mult de două procente la 13,55, la Baia Mare a scăzut la 13,51 urmată de Vima Mică cu 11,07, Oarța de Jos cu 11, Tăuții Măgherăuș în coborâre la 10,45, Săcălășeni în coborâre la 10,19, Sighetu Marmației în scădere la 9,71, Gârdani cu 9,62, Săliștea de Sus cu 9,58 și Șomcuta Mare cu 8,85.

La Baia Sprie rata de incidență la 1000 de locuitori în ultimele 14 zile este este 7,81, la Seini este 5,80, la Cavnic  5,7, la Ulmeni  5,33, la Târgu Lăpuș  4,11, la Vișeu de Sus 3,17 și la Borșa la 2,91.

Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției are centralizate următoarele informații cu privire la situația epidemiologică:

🔹47922 persoane infectate cu SARS-CoV-2 de la începutul pandemiei;

🔹158 persoane confirmate în ultimele 24 de ore;

🔹4600 pacienți vindecați și externați din spital;

🔹148 pacienți internați în spital;

🔹16 pacienți internați la ATI, un pacient este intubat;

🔹14580 pacienți externați la cerere cu test pozitiv până în prezent;

🔹504 persoane carantinate la domiciliu sau în locația declarată;

🔹111136 teste efectuate până în prezent;

🔹3951 persoane izolate la domiciliu sau în locația declarată;

🔳1728 persoane decedate de la începutul pandemiei.

În ultimele 24 de ore au fost prelucrate 102 teste RT- PCR, respectiv 728 teste rapide/antigen. Detalii referitoare la rata de incidență se pot vizualiza aici: https://mm.prefectura.mai.gov.ro/…/2022_02_18-ora10_16…

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Maramureș solicită cetățenilor să respecte normele stabilite de autorități în perioada stării de alertă, să păstreze distanța fizică de protecție sanitară, măsurile de igienă și de conduită sanitară stabilite de către specialiști.

                                                                              CJSU MM

 

miercuri, 10 februarie 2021

Din Istoria Băii Mari (7)

 

Picior de Sfânt,

Am rămas lângă monumentul ”Emoțiilor bune ale băimărenilor de care Doamne fă să-l avem” și încă nu mă părăseau toate momentele fericite prin care a trecut  ”neamul meu băimărean”.

    În apropiere era o clădire în forma literei ”L” pe care scria Miliția Orașului Baia Mare. Asta prin anii 60 al secolului trecut.

    Cum deja văzusem mai multe case cu un etaj în forma literei „L” , am conchis că era  o măsură de prevedere în cazul vechilor atacuri și avea doar o jumătate de curte de împrejmuit. Casele pe lungimea primelor două camere avea utilități, trepte, portiță și pe lungimea cealaltă aveau un târnaț generos, unde seara se putea sta la o poveste și cum următoarea casă, colț cu Minerilor, era tot o astfel  de casă, dar lucrată mai îngrijit, sunt sigur că în târnaț aveau un șevalet.

     Acum și prima casă este  particulară, dar atunci  Miliția mi-a pus ”Flotant” pe buletin cu o ștampilă  mare dreptunghiulară și am întrebat când să mai vin la următoarea ? (Baia Mare fiind oraș închis) mi-apus că îmi vor spune la ”cadre”. Îmbufnat am ieșit de acolo și mai târziu am aflat că cei veniți prin ”transfer la cerere” sunt muncitori angajați pe durată nedeterminată și de regulă primeau locuință de la întreprindere, așa că următorul  pas va fi domiciliul  stabil. Câte secrete... 

Casa din colț era tot o astfel de construcție cu mai multe aranjamente și fiind locuința oficială a directorului Școlii de Pictură avea un beci demisol, unde se depozitau  picturile. Aici directorul Sandor Ziffer are făcute două auto-portrete în oglindă , ”Pârâul morii”, ”Moara” și altele. Clădirea a avut și alte întrebuințări  ca: Circumscripție medicală, Banca de investiții și altele. Cobor în stradă, pe ulița Sătmarului și văd vis-a-vis de  pod, strada Rodnei. Atunci, în criza din 1929-33 minerii din Rodna  nu au avut voie să facă comunitatea lor, au fost masați la periferia Cetății, practic acești mineri erau Lanțul de Nord al Cetății, primind locuri de casă pe străzile Rodnei, Minerilor, Griviței și 15 Februarie, locuri unde se mai află puțini urmași  ai celor care au fost rodneni.

    Acum stau în fața Podului de intrare în cetate Podul Viilor,  care avea barieră și garnizoană proprie. Ca viitori negustori care vin de unde vin la intrarea în Cetate se vămuia.

    Trecând peste asta ajung în târg într-o viermuială neobișnuită pentru  mine și firesc să mă gândesc care sunt drumurile de ieșire din cetate. Cele 6 hanuri au camere și pentru mine și ocol pentru căruță. Dar  cine vine la târg ori are mâncarea în traistă la oblâncul șeii, ori la belciugul de la  căruță. Deci nu căutăm hanurile, mâncăm ”la botul calului”.

    În târg nu era mare animație și  am ”fugit” până la Mănăstirea Habra, locaș de o sființenie aparte și cu mari puteri lăsate de Dumnezeu.

    După trădarea lui Mihai Voievod Viteazul, domnul nostru mușcat de îndoieli unde credeți că a venit ? Aici la Mănăstirea Habra, unde nu cunoștea pe nimeni, și nici nu dorea să fie cunoscut. Aici la acest lăcaș  a primit odihnă și încredere. Un om hăituit este bănuitor pe oricine  și liniștea  ți-ai găsit-o în suflet rugând pe Dumnezeu să-l ajute. Așa acest viteaz nu că și-a făcut ”pohta” cum a zis Nicolae Bălcescu, ci din vis, a făcut credință în această nație  și nația trebuia să-l venereze că el a fost primul român care  a făcut România. El a primit un detașament de elită din partea Cetății Chioarului. Care nu s-a dezlipit de el niciodată.

    Și am pus genunchiul pe pragul bisericii neterminate  și i-am sărutat părul de pe ”Capul de bronz” făcut de dr. Ioan Marchiș de la Ocoliş și nici nu mi-am dar seama când n-am mai avut marfă în căruță. Dar seară fiind, m-am întors acasă  cu sufletul luminat  de rememorarea Lui Mihai Voievod.

Să fie emoția care deja se adună la ”Monumentul Emoțiilor Băimăreni” nu știu, sunt doar primul care spune asta. Poate vor mai fii și alții...

  

 Toma Gross Rocneanu.




luni, 7 august 2017

Comunicat de presă


7 august 2017
Persoană de contact: Dan Bucă,
purtător de cuvânt
Tel.: 0730-927959

Conducătorii  de autovehicule cu masa de până la 7,5 tone sunt sfătuiți să evite deplasarea spre Maramureșul istoric prin Pasul Gutâi



              
 Pe sectorul DN 18 Baia Mare, în Pasul Gutâi, se efectuează lucrări de reabilitarea a infrastructurii  rutiere. În acest context, firma care efectuează lucrările de modernizare a obținut de la instituțiile abilitate, aprobările necesare în vederea tăierilor legale a masei lemnoase (arbori amplasați pe marginea drumului național și marcați corespunzător pentru tăiere). Pentru a asigura buna desfășurare a traficului rutier, circulația vehiculelor se desfășoară semaforizat, în zona Pasului Gutâi. Prefectul Vasile Moldovan adresează rugămintea și recomandă conducătorilor de autovehicule, cu o masă autorizată de până la 7,5 tone să evite deplasarea spre Maramureșul istoric pe DN 18 și să folosească ca ruta alternativă DJ 184 pe relația Baia Mare-Cavnic-Budești-Ocna Șugatg-Vadu Izei-Sighetu Marmației, respectiv Baia Mare-Cavnic-Budești-Călinești-Ferești-Vadu Izei-Sighetu Marmației și Baia Mare-Cavnic-Bârsăna. Recomandarea se datorează și faptului că ne aflăm în perioada de vacanță, iar pentru a preveni blocarea traficului rutier sau formarea de ambuteiaje, prin aglomerarea autovehiculelor în zona unde se desfășoară lucrări de tăiere a copacilor și de reabilitare a drumului național. Menționăm că agenții de poliție rutieră vor sprijini buna desfășurare a traficului rutier pentru autovehiculele menționate mai sus, pe DJ 184.


Instituția Prefectului – Județul Maramureș 

miercuri, 21 septembrie 2016

Dacă nu ştiaţi...


Existã:

"7 minuni ale lumii antice"; ele sunt: 
Marea Piramidã de la Giza , Grãdinile suspendate ale Semiramidei, Templul zeiþei Artemis din Efes, Statuia lui Zeus din Olimpia,Mausoleul din Halicarnas, Colosul din Rodos, Farul din Alexandria .. 
  
Exista si "7 minuni ale Evului Mediu": 
Colosseum-ul din Roma, Catacombele din Alexandria, Marele Zid Chinezesc, Stonehenge, Turnul din Pisa, Turnul de Portzelan din Nanjing , Moscheea de la Hagia. 

Sunt definite si "7 minuni naturale ale lumii" si anume: 
muntele Everest, cascada Victoria, Marele Canion, Marele Recif de Corali, Aurora Borealã, vulcanul Paricutin, portul Rio de Janeiro. 
  
Existã "7 continente":
Europa, America de Nord, America de Sud, Africa, Asia, Antarctica, Australia sau Oceania 

Curcubeul are "7 culori". 

"Cerul este împãrtit în 7": 
atmosfera, exosfera, ionosfera, termosfera, mezosfera, stratosfera si troposfera. 

Cele "7 pãcate" capitale sunt: 

lãcomia,desfrâul, avaritia, invidia, mânia, lenea, trufia. 

Cele "7 (sapte) virtuti"ale omului sunt: 

smerenia, dãrnicia, bunãtatea, rãbdarea, modestia, abstinenta si sârguinta. 

În Biblie se descriu cele "7 zile" în care Dumnezeu a creat lumea. 


Grupul de "7 stele" denumit "Pleiade" este singura constelatie cunoscutã în fiecare culturã de pe Pãmânt, actualã sau dispãrutã, datând de cel puþin 40.000 de ani;  
- în mitologia greacã, Pleiadele erau sase surori împreunã cu mama lor, care au fost fugãrite prin pãduri de Orion Vânãtorul pânã ce Zeus s-a îndurat de ele si le-a transformat în stele;  
- Aborigenii numesc aceastã constelatie "Wurunna" si o asociazã cu zeul vânãtorii, 
 iar  
- amerindienii o cunosc sub numele de "Constelatia celor sapte Fecioare" urmãrite de un urs; 
Pleiadele se regãsesc si în legendele aztecilor, ale incasilor, polinezienilor, chinezilor, hindusilor, africanilor, precum si la egipteni. 

Cobra de la Angkor Wat din Cambogia are "7 capete", 
  
copacul cosmic al samanilor are 7 ramuri si 

tot 7 sunt sferele sau treptele ceresti. 

Existã "7 zile" ale sãptãmânii denumite dupã cei 7 zei romani, care au dat numele lor celor 7 planete. 
  
"7" este considerat un "numãr norocos în mai multe culturi;
de exemplu: 
- în Japonia, mitologia vorbeste despre Cei sapte Zei ai Norocului (Shichifukujin) 
- în cultura chinezilor, numãrul 7 este proeminent; de exemplu, a saptea zi dupã prima lunã plinã din an este 
Ziua Omului; aceastã zi este consideratã ziua universalã a tuturor fiintelor umane de pe planetã; de aceea fiecare 
chinez îsi sãrbãtoreste ziua de nastere la data respectivã (nu înseamnã totusi cã nu o sãrbãtoreste si în ziua calendaristicã în care a apãrut pe Pãmânt). 

Se spune cã dacã visezi "cifra 7" îti vei întâlni sufletul pereche. 

Cultura hindusã vedicã sustine cã omul are "7 puncte energetice" sau chakre. 

Vaca, un animal sacru în India , are 21 de nume, de trei ori cifra sapte. 

Bushido sau "calea rãzboinicului" din cultura japonezã este un cod care ajutã samuraii sã însuseascã "7 virtuti". 

În legendele budiste se spune cã dupã ce s-a nãscut, Buddha s-a ridicat în picioare si a fãcut "7 pasi". 

Consiliul suprem al babilonienilor se compunea din "7 zei", fiecare legat de un astru. 

În folclorul irlandez, al 7-lea fiu al celui de-al 7-lea fiu are puteri magice. 
  
În folclorul iranian, pisica are 7 si nu 9 vieti si îsi poartã pisoii de sapte ori în sapte locuri diferite. 

Potrivit mai multor credinte, existã "sapte trepte" ale Raiului care corespund celor sapte corpuri ceresti (Pãmânt, Soare si celelalte 5 planete care se pot vedea cu ochiul liber);  
  
- în iudaism si mahomedanism, al "saptelea Rai" este denumit Araboth si este casa Tronului Gloriei, care este pãzit de cei "sapte arhangheli". 
La nuntile evreiesti, existã "sapte zile" de binecuvântãri (Sheva Brachot). 

Dintre multele denumiri pe care vechii evrei le aveau pentru Dumnezeu, cele "sapte nume" ale acestei 
Divinitãti pe care scribii trebuiau sã se îngrijeascã sã le scrie corect erau: El, Elohim, Adonai, Yhwh (Yehova), Ehyeh-Asher-Ehyer, Shaddai si Zebaot. 

Templul lui Solomon avea "7 trepte". 

Roma a fost construitã pe "sapte coline": Palatina, Capitolina,  Quirinal, Viminal , Esquilina, Caelan, Aventina; 
Roma a fost de asemenea condusã, la început, de o linie de "sapte împãrati". 

Existã: 
"7 perioade" ale elementelor în tabelul chimic al lui Mendeleev, 
"7 note muzicale", 
"7 compusi principali ai celulei vii: apã, substant proteice, lipide, polizaharide, acizi nucleici ADN si ARN,molecule organice, sãruri minerale, 
"7 este neutru pe scara PH-ului, apa purã are PH-ul 7.  

 Existã 7 stadii ale dezvoltãrii umane: embrionul, fãtul, sugarul, copilul, adolescentul, adultul, bãtrânul. 

Mãrimea capului intrã de 7 ori în înãltimea corpului. 

Dimensiunea ochiului este a 7-a parte din lãtimea totalã a capului. 

Sunt 7 articulatii ale membrelor superioare. 

Potrivit studiilor stiinţifice, 7 este numãrul de ore pe care trebuie sã îl doarmã un om pe noapte. 

În traditia hipocraticã, numãrul 7 guverneazã bolile corpului uman. 

Gãrgãritele au 7 buline negre. 

Gâtul majoritãtii mamiferelor este format din 7 oase.

                                                                                   Iulian COZA

joi, 27 decembrie 2012

Şapte metode uşoare pentru detoxifierea organismului


Multitudinea toxinelor care ne invadează organismul în fiecare zi devine o povară foarte grea pentru menținerea sănătății la cote optime. Pesticide, ierbicide,fungicide, poluarea aerului, a apei cu mercur, arsenic și alte metale grele care se regăsesc în mâncarea noastră sunt doar câteva dintre toxinele cu care corpul nostru luptă în fiecare zi. Pentru ca această luptă să fie echilibrată, din când în când, organismul trebuie ajutat prin anumite cure sau metode de detoxifiere.
Următoarea listă are menirea să vă ajute în lupta împotriva toxinelor, iar dacă respectați câteva principii stricte lupta împotriva toxinelor devine foarte ușoară.
1. Include cât mai multe fructe și legume în dieta zilnică
Coriandru, pătrunjel, lucernă sau Chlorella sunt doar câteva dintre produsele care ajută la eliminarea toxinelor din organism. Legumele de culoare verde închis sunt cele care purifică sângele și astfel sistemul imunitar devine mai puternic.
2. Postul cu apă și lămâie
Aceasta este o metodă extremă, dar eficientă pentru a scăpa de toxinele de organism. Se recomandă ținerea acestei cure între 3 și 4 zile de mai multe ori pe an. Dacă dieta este prea grea atunci includeți consumul de apă cu lămâie în dieta zilnică. Această dietă aduce beneficii de necrezut, plus că ajută la pierderea greutății.
3. Sucul natural
Se recomandă consumarea sucului natural în doze rezonabile în fiecare zi. Sucul natural trebuie consumat imediat după ce a fost făcut pentru că cu cât trece timpul cu atât își pierde din vitamine și nutrienți. Varza, țelina, castravetele, sfecla, morcovul, salată verde, ghimbirul și lămâia sunt legumele recomandate pentru a fi consumate sub formă de suc. Ele ajută la combaterea toxinelor din organism. Regula de aur este să evitați sucurile din magazin pentru că nu sunt deloc naturale.
4. Clismă sau substanțe benefice colonului
Nu uitați că fiecare aliment introdus în gură sfârșește prin a ajunge în colon. Cea mai bună metodă de curățare a colonului este clismă, chiar dacă este inconfortabilă. Cei mai mulți dintre specialiști cred că un organism sănătos este menținut de un colon curat.
5. Dieta de fructe și legume
Încercați că pe parcursul unei zile cele trei mese să fie formate doar din fructe sau legume. Alimentele precum carnea sau făinoasele încetinesc procesul de detoxifiere. Aceasta este cauza pentru care se recomandă măcar o dată pe săptămână consumul legumelor sau fructelor pe parcursul unei zile întregi.
6. Transpiraţia
Transpirația este cea mai bună metodă pentru a elimina toxinele. Mergi la sală sau fă muncă fizică pentru a transpira în fiecare zi. Organismul elimină toxinele și procesul de detoxifiere este accelerat.
7. Dormitul
Chiar dacă pare puțin ciudat, în curele de detoxifiere se recomandă dormitul a cel puțin 9 ore pe zi. Se știe că atunci când dormim organismul intră într-un proces de reparație și astfel toxinele se elimină mult mai rapid.
Pe lângă aceste șapte metode de detoxifiere, consumul de apă este important. Cu cât mai multă apă consumată pe parcursul unei zile cu atât este mai bine pentru funcționarea optimă a organismului. Hidratarea este baza unei vieți sănătoase.
P.S. Este indicat pentru cei căsătoriţi să facă şi sex. Cât de mult, restul să-şi pună pofta în cui!
                                                        
                                                                          EFEMERIDE

miercuri, 3 octombrie 2012

Salarii mai mari pentru bugetari de la 1 decembrie 2012


Camera Deputaţilor a adoptat, marţi, cu 225 voturi "pentru", un vot "împotrivă" şi două abţineri, Ordonanţa de Urgenţă 19/2012, care prevede recuperarea de către bugetari a 8% din salarii de la 1 iunie şi 7,4% de la 1 decembrie 2012, în urma reducerii cu 25% a salariilor acestora.
Ordonanţa prevede că recuperarea reducerii salariilor se face în două etape, de 8% de la 1 iunie 2012 şi de 7,4% de la 1 decembrie pentru cele reduse cu 25%, şi cu 2,3% pentru cele reduse cu 15%.
Deputatul PDL Petru Călian a propus ca tranşa de 7,4% să fie acordată din luna octombrie, dar această propunere a fost respinsă prin vot.
Camera Deputaţilor este for decizional cu acest proiect de ordonanţă.Preluare Libertatea.ro

                                                                                Cristian LAURENŢIU