Se afișează postările cu eticheta ActiveWatch. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ActiveWatch. Afișați toate postările

joi, 22 decembrie 2016

Solidaritate cu actorii brașoveni. Solicităm primăriei și conducerii teatrului să înceteze presiunile exercitate asupra angajaților Teatrului „Sică Alexandrescu”!

ActiveWatch salută curajul salariaților de la  Teatrul „Sică Alexandrescu” din Brașov care și-au riscat locurile de muncă expunând neregulile din instituție și solicită conducerii teatrului și primarului George Scripcaru să înceteze hărțuirea avertizorilor de integritate din instituție. 
 Un conflict ce durează de peste un an la teatrul aflat în subordinea Primăriei Brașov a degenerat în ultima lună. Salariați ai teatrului au protestat încă din 2015 împotriva închirierii sălii de spectacole de către Primăria Brașov pentru diverse evenimente ce nu au legătură cu misiunea instituției. Anul acesta au contestat modul în care Primăria a organizat concursul de ocupare a funcției de director al teatrului. După demisia în luna octombrie a directorului care a câștigat concursul contestat, primăria a numit director interimar pe actrița Viorica Geantă Chelbea.


Primăria Brașov și conducerea teatrului au ignorat semnalele repetate venite din partea salariaților pe care le-au sancționat în cel mai stalinist stil: prin concedierea fără respectarea procedurilor legale a trei salariați în luna noiembrie. Alți doi actori au fost convocați în luna decembrie în fața comisiei de disciplină pentru că au protestat împotriva conducerii (cazul este descris la finalul acestui comunicat).

Aceste decizii ignoră existența legii avertizorului de integritate care protejează salariații din instituțiile publice ce sesizează abuzuri, nereguli, ilegalități etc. Amintim conducerii teatrului și primăriei Brașov că legea primează în fața normelor și  regulamentelor interne și că deciziile abuzive de sancționare vor fi greu de susținut în fața instanței.

ActiveWatch consideră că singura motivație a acestor sancțiuni este intimidarea vocilor critice și reamintește că libertatea opiniilor şi de exprimare sunt fundamentale pentru o societate democratică. Acest tip de practici au întodeauna un efect de bumerang - ele afectează negativ exact ceea ce își propun să protejeze - imaginea și credibilitatea instituției și, mai ales, a persoanelor care se ascund în spatele acesteia.

Așa cum spuneam într-un apel adresat instituțiilor statului în urmă cu numai câteva luni, “aceste acțiuni (de hărțuire a avertizorilor de integritate) urmăresc evident descurajarea unor demersuri similare din partea altor salariați prin transmiterea unui mesaj de forță. Ele au însă și un puternic impact psihologic asupra avertizorilor, care se văd nevoiți să lucreze într-un mediu ostil, fiindu-le afectat dreptul la demnitate. Această situație este inacceptabilă și subminează atât autoritatea legii avertizorului de integritate, cât și demersurile legitime de a expune nereguli, abuzuri, ilegalități, fapte de corupție din instituțiile publice. Interesul public este cel care primează, iar imaginea instituției se construiește prin buna funcționare și performanță, nu prin ascunderea larvelor și neregulilor sub preș.”

  
Actorul Bogdan Nechifor, salariat al Teatrului „Sică Alexandrescu” a purtat o banderolă pe braț în timpul reprezentației piesei „Fluturii sunt liberi”, din 5 decembrie 2016, în  semn de solidaritate cu trei dintre foștii săi colegi (Maria Gârbovan, Marius Cordoș și Mariana Hudișteanu, concediați abuziv).

Pe 8 decembrie, actorul a povestit live pe Facebook că, înainte de spectacolul „Trei rupturi” al teatrului “Andrei Mureșanu” din Sfântu Gheorghe, în cadrul Festivalului Național de Dramaturgie Contemporană ce a avut loc la Brașov, directorul teatrului i-a convocat pe angajați și le-a cerut să semneze o anexă la contract potrivit căreia teatrul din Sf. Gheorghe se angaja să nu ia parte la forme de protest și de solidarizare cu cei trei colegi de la Teatrul “Sică Alexandrescu” proaspăt concediați, în caz contrar prestația nu ar fi fost remunerată. De asemenea, Bogdan Nechifor, colaborator al teatrului “Andrei Mureșanu”, a povestit că a fost de față, alături de alți colegi, când directoarea teatrului a vorbit la telefon cu primarul Brașovului, George Scripcaru, care a sunat-o să o amenințe și să-i ceară să-i convingă pe angajați să nu poarte banderole de solidarizare cu colegii dați afară.
Actorul a purtat banderolă și a povestit la finalul spectacolului, în fața publicului, ce s-a întâmplat.

În ultima săptămână, Bogdan Nechifor și Ada Gales, o altă actriță care a protestat în ultimul an împotriva neregulilor de la teatrul „Sică Alexandrescu”, au primit convocări de la Comisia Disciplinară a  teatrului, pe motiv că ar fi afectat imaginea instituției. Ada Gales a invocat în apărarea sa Legea Avertizorilor de Integritate.

miercuri, 14 septembrie 2016

Tot mai mulți avertizori de integritate din România sunt hărțuiți!

ActiveWatch a sesizat Ministerul Culturii, Ministerul Sănătății și a înștiințat Ministerul pentru Consultare Publică si Dialog Civic și Corpul de Control al primului ministru în legătură cu acțiunile de intimidare îndreptate împotriva avertizorilor de integritate de către conducerile unor spitale din București și, respectiv, de managementul muzeului Bruckenthal din Sibiu (vedeți mai jos cele două sesizări).
Câteva cazuri recente au scos din nou la iveală practicile autoritare ale conducerilor unor instituții publice. Trei salariate din sistemul public sunt în prezent hărțuite la locul de muncă pentru că au avut curajul de a sesiza public sau în interiorul instituției anumite situații care afectează buna funcționare a instituției sau, mai grav, sănătatea și viața pacienților.
În loc să analizeze temeinicia acestor sesizări și să încerce să corecteze disfuncțiile semnalate, cele trei instituții au dat startul unor acțiuni de intimidare a salariatelor. Hărțuirea a fost în anumite cazuri ambalată sub forma unor cercetări disciplinare pentru diverse abateri sau prin amenințări, jigniri și împiedicarea exercitării profesiei.
Aceste acțiuni urmăresc evident descurajarea unor demersuri similare din partea altor salariați prin transmiterea unui mesaj de forță. Ele au însă și un puternic impact psihologic asupra avertizorilor, care se văd nevoiți să lucreze într-un mediu ostil, fiindu-le afectat dreptul la demnitate. Această situație este inacceptabilă și subminează atât autoritatea legii avertizorului de integritate, cât și demersurile legitime de a expune nereguli, abuzuri, ilegalități, fapte de corupție din instituțiile publice. Interesul public este cel care primează, iar imaginea instituției se construiește prin buna funcționare și performanță, nu prin ascunderea larvelor și neregulilor sub preș.
ActiveWatch consideră că este momentul ca autoritățile centrale să transmită public un semnal către instituțiile din subordine să se abțină de la acțiuni de intimidare a salariaților care semnalează diverse nereguli, abuzuri sau ilegalități în funcționarea acestora. Legea avertizorului de integritate reprezintă un instrument-cheie în combaterea corupției și a ineficienței administrative, iar salariații care au curajul să semnaleze astfel de fapte au nevoie de protecție în fața unor eventuale persecuții. De asemenea, conducătorii instituțiilor care hărțuiesc avertizorii de integritate sau tolerează actele de hărțuire trebuie atenționați cu privire la prevederile legii avertizorului de integritate și trași la răspundere corespunzător.
Amintim că și în 2015 s-au înregistrat cazuri grave de hărțuire a unor avertizori publici. ActiveWatch a atras atenția asupra acestora inclusiv prin organizarea Zilei libertății de Exprimare, dedicată avertizorilor publici, care au fost premiați, eveniment cu prilejul căruia a fost prezentat la București spectacolul de teatru Oameni obișnuiți, regizat de Gianina Cărbunariu la Teatrul Radu Stanca din Sibiu.
ActiveWatch

Sesizare
Către Ministerul Culturii
În atenția dnei ministru Corina Șuteu

Vă supunem atenției situația dificilă în care se află o angajată a Muzeului Național Brukenthal din Sibiu, Mariana Rădulescu, contabilul șef al muzeului. De câteva luni, această doamnă este supusă unui șir de hărțuiri de către conducerea muzeului, după ce a semnalat directorului instituției anumite nereguli în gestionarea activității și a fondurilor instituției. Mariana Rădulescu îl acuză pe managerul muzeului, prof. universitar dr. Sabin Adrian Luca, că a creat un “mediu de lucru nesănătos, degradant, distructiv” prin „acțiuni frecvente și repetate de jignire, discreditare profesională și umană, injustiție, tratament discriminatoriu, izolare, încercare de intimidare, persecutare în formă radicală”.
Astfel, la scurt timp după ce i-a semnalat dlui manager unele nereguli, dna Rădulescu a fost sancționată pentru întocmirea greșită a unei facturi. Ea a contestat această sancțiune în instanță (contestația a fost respinsă), însă s-a ales cu o nouă sancțiune pentru că a absentat nemotivat atunci când s-a prezentat la înstanță. Între timp, a mai făcut sesizări și plângeri penale la organele abilitate pentru diverse fapte ale conducerii administrative a muzeului.
Managerul Sabin Adrian Luca a mai acționat-o în judecată pe Mariana Rădulescu într-un proces civil pentru daune de imagine.
În calitatea sa de organizație de drepturile omului care militează pentru exprimare liberă în interes public, ActiveWatch consideră că Mariana Rădulescu a acționat ca un avertizor de integritate, sesizând în interes public diverse aspecte ale funcționării instituției pe care le-a considerat în neregulă. Precizăm că primele sesizări nu au fost publice, ele au fost adresate direct conducerii. Doamna Rădulescu a ales să protesteze public, inclusiv în stradă, după ce Sabin Adrian Luca a declanșat acțiunile de hărțuire împotriva domniei sale.
Vă rugăm să investigați și să analizați situația de la Muzeul Național Brukenthal și să luați măsurile necesare. De asemenea, considerăm că se impune să transmiteți public un semnal către instituțiile din subordinea ministerului să se abțină de la acțiuni de intimidare a salariaților care semnalează diverse nereguli, abuzuri sau ilegalități în funcționarea acestora.  Legea avertizorului de integritate reprezintă un instrument cheie în combaterea corupției și a ineficienței administrative, iar salariații care au curajul să semnaleze astfel de fapte trebuie protejați de eventuale persecuții. De asemenea, conducătorii instituțiilor care hărțuiesc avertizorii de integritate sau tolerează actele de hărțuire trebuie atenționați cu privire la prevederile legii avertizorului de integritate și trași la răspundere corespunzător.
Cu stimă,
Mircea Toma
Președinte ActiveWatch


Sesizare
Către Ministerul Sănătății
În atenția dlui ministru Vlad Voiculescu

ActiveWatch, în calitatea sa de organizație de drepturile omului care militează pentru exprimare liberă în interes public, vă solicită să interveniți în vederea protejării medicilor care au semnalat probleme grave din interiorul sistemului de sănătate din România și care suferă acum acțiuni de hărțuire din partea unor conducători ai instituțiilor la care lucrează.
Două astfel de cazuri au ieșit la iveală în ultimele săptămâni fiind intens mediatizate: Camelia Roiu, medic la Spitalul de Arși din București și Elena Voicu, de la Spitalul Sfântul Pantelimon din București.
Camelia Roiu a vorbit despre condițiile deplorabile de igienă de la Spitalul de Arși, care pun în pericol viețile pacienților. Roiu a difuzat o înregistrare video în acest sens. Elena Voicu a relatat despre modul de administrare a medicamentelor aflate în gestiunea spitalului, dar și despre alte probleme grave de la Spitalul Sf. Pantelimon.
Cele două cadre medicale au reclamat existența unor hărțuiri la locul de muncă în urma acestor dezvăluiri (amenințări, glume proaste, jigniri, împiedicarea desfășurării activității etc.).
Această situație este inacceptabilă și subminează atât autoritatea legii avertizorului de integritate, cât și demersurile legitime de a expune nereguli, abuzuri, ilegalități, fapte de corupție din instituțiile publice.

De aceea, considerăm că se impune să transmiteți public un semnal către instituțiile din subordinea ministerului să se abțină de la acțiuni de intimidare a salariaților care semnalează diverse nereguli, abuzuri sau ilegalități în funcționarea acestora. Legea avertizorului de integritate reprezintă un instrument cheie în combaterea corupției și a ineficienței administrative, iar salariații care au curajul să semnaleze astfel de fapte trebuie protejați de eventuale persecuții. De asemenea, conducătorii instituțiilor care hărțuiesc avertizorii de integritate sau tolerează actele de intimidare trebuie atenționați cu privire la prevederile legii 571/2004 și trași la răspundere corespunzător.

joi, 28 august 2014

Solidaritate cu jurnalistul Cătălin Tolontan

ActiveWatch își exprimă public solidaritatea cu jurnalistul Cătălin Tolontan, director al publicației Gazeta Sporturilor, care este în această perioadă ținta unor atacuri politice și mediatice meschine, suspecte de interese partizane și de rea-credință.
Săptămâna trecută, Președintele Traian Băsescu s-a referit la Cătălin Tolontan într-o manieră incalificabilă și inacceptabilă pentru un șef de stat, adresându-i acestuia jigniri care dau măsura respectului pe care îl manifestă primul om din stat pentru mass-media.
În activitatea sa jurnalistică, Cătălin Tolontan și-a demonstrat profesionalismul și verticalitatea indiferent de regimul politic de la putere sau de proprietarii instituției media în care a activat. Investigațiile jurnalistice coordonate de Cătălin Tolontan de-a lungul timpului au un incontestabil conținut de de interes public (fiind folosite inclusiv de procurorii DNA) și pot fi oricând materiale de studiu recomandate jurnaliștilor sau studenților la Jurnalism.
Constatăm cu îngrijorare că vocile independente și nepartizane devin, îndeobște în perioadele electorale, ținte ale unor încercări de decredibilizare lipsite de scrupule, într-un război mediatic dominat de interesele de grup ale unor actori politici.

                                                                                ActiveWatch


luni, 21 octombrie 2013

BĂSESCU ŞI PONTA, PRIMII AGITATORI AI ŢĂRII, TRAG O LINIE ROŞIE PESTE ROMÂNIA

ActiveWatch și APADOR-CH consideră alarmante recentele declarații ale prim-ministrului Victor Ponta și ale președintelui Traian Băsescu cu privire la demonstrațiile de protest din România.
ActiveWatch și APADOR-CH condamnă ferm recursul la violență, indiferent de cei care îl inițiază, şi consideră inaceptabil apelul autorităţilor la reprimarea protestelor pașnice a zecilor de mii de cetățeni români, prin generalizări abuzive şi cultivarea unor sentimente de insecuritate publică.
Le atragem atenția celor doi demnitari că manifestațiile s-au desfășurat pașnic și în perfect acord cu drepturile fundamentale la libera exprimare și la libera întrunire, așa cum sunt garantate de Constituția României (Articolul 39).
Încurajarea intervenției în forță pe care cei doi demnitari au adresat-o forțelor de ordine este bazată pe un incident izolat și extinde cazul particular al avarierii mașinii ministrului Daniel Barbu asupra comportamentului tuturor participanților la manifestațiile de stradă. Un astfel de incident nu trebuie folosit ca pretext pentru reprimarea unor proteste pașnice, cu atât mai mult cu cât evenimentul respectiv nu a avut loc în timpul manifestațiilor de stradă. Chiar dacă evenimente care ar putea fi interpretate ca violente ar avea loc în stradă, obligația forțelor de ordine este de a-i izola pe cei violenți și nu de a interveni în forță pentru dispersarea manifestanților.
Cele două organizații cer demnitarilor să acționeze responsabil și să respecte principiul fundamental al libertății de exprimare, cu atât mai mult cu cât demonstrațiile din stradă sunt semnalul unei fracturi între interesul public și decizia politică.
ActiveWatch și APADOR-CH susțin exprimarea liberă a opiniilor în protestele de stradă, dar recomandă participanților la demonstrații să se abțină de la orice fel de manifestări care ar putea fi interpretate ca acte de violență.
  • Victor Ponta: "Vreau să daţi un semnal foarte clar de respectare a legii. Există o linie roşie peste care nu accept să se treacă. Colegul nostru, domnul Barbu, a fost agresat. Nu e vorba de domnia sa, că e bărbat, rezistă, e vorba de faptul că nu ne întoarcem la anii '30, când îşi făceau legionarii de cap pe străzile Bucureştiului. Cât timp protestele sunt paşnice, jandarmii au procedat foarte bine, foarte elegant, dar în momentul în care se trece linia roşie şi vorbim de agresiuni, ameninţări, blocarea unor drumuri, aveţi din partea mea mandat foarte clar de intervenţie conform legii" [...]"Am văzut că în Canada sunt tot demonstraţii împotriva gazelor de şist. Acolo, poliţia a intervenit dur. Eu nu vă cer să intervenţi dur decât dacă se trece linia roşie, care este agresiunea, încălcarea unor drepturi fundamentale, inclusiv dreptul de proprietate şi blocarea unor drumuri şi împiedicarea intereselor legitime ale acestei ţări. Pentru 300, 100, 1.000 de oameni nu putem bloca o ţară de 22 milioane şi o să vă cer, aveţi din partea mea mandat, jandarmii, poliţia, instituţiile statului să acţioneze fără niciun fel de complex când e vorba de încălcarea gravă a legii. Cred că nu putem să acceptăm ca lucrurile să treacă de această linie roşie".

  • Traian Băsescu: “Nu trebuie tolerat. Blocarea maşinii oricărui cetăţean este împotriva legii. Nu pentru că-i ministru nu trebuie să-i spargi luneta, ci pentru că e cetăţean. Nimic nu justifică violenţa în relaţiile cu alt cetăţean care are alt punct de vedere. Eu am un raport despre ce s-a întâmplat la Vaslui. Nu este ilegală intervenţia jandarmilor. Dar e ilegal că se blochează căi de comunicaţii. (...) Ce nu pot accepta însă din modul de manifestare e nerespectarea legii. Nu poţi în fiecare duminică să blochezi bulevarde fără autorizaţie. Dacă aş fi ministru de Interne sau Guvern aş încerca să discut cu liderii acestor mişcări să lase să circule oamenii”
Articolul 39 / CONSTITUȚIA ROMÂNIEI
Mitingurile, demonstraţiile, procesiunile sau orice alte întruniri sunt libere şi se pot organiza şi desfăşura numai în mod paşnic, fără nici un fel de arme.

Scris de ActiveWatch Media Monitoring Agency


miercuri, 4 iulie 2012

Atac concertat la adresa democrației și a statului de drept


Ultimele două luni au consemnat un atac concertat la adresa democrației și a statului de drept. Este evident că noua putere nu a înțeles nimic nici din greșelile predecesorilor la guvernare, nici din mesajul transmis de protestele din ianuarie 2012.
Abuzul de putere, forţarea regulilor democratice, arbitrariul, lipsa de transparenţă sau ignorarea obligaţiei de consultare publică în luarea deciziilor nu pot fi corectate prin practici identice, care subminează funcţionarea democratică a statului.
Noi, semnatarii acestui comunicat, protestăm:
- Împotriva atacurilor la adresa instituțiilor cu rol de arbitru într-un stat de drept, un abuz la adresa principiilor și funcționării democratice;
- Împotriva comportamentului abuziv și antidemocratic al Guvernului;
- Împotriva corupției și aservirii intituțiilor publice intereselor partidelor, orice culoare politică ar avea;
- Împotriva aroganței și disprețului clasei politice față de aplicarea legilor în România.
Considerăm că majoritatea acțiunilor actualei guvernări au fost îndreptate doar către desfiinţarea adversarilor politici şi nu au avut drept scop întărirea democrației și a statului de drept în România, servirea interesului public sau rezolvarea problemelor cetăţenilor. Cu titlu de exemplu, menţionăm:
- Abuzul de ordonanţe de urgenţă, în situaţii care nu reclamă urgenţa, din motive obscure, revanşarde sau legate de simpla acaparare politică a unor instituţii publice;
- Atacurile Ministrului Justiției la adresa membrilor Curții Constituționale (CCR) și declarațiile liderilor USL prin care cereau revocarea membrilor Curții, în ciuda statutului lor de inamovibilitate; de asemenea, liderii USL au declarat intenția lor de a limita atribuțiile CCR la a da avize consultative asupra constituţionalităţii legilor;
- Revocarea din funcție a Avocatului Poporului, singura instituţie care poate ataca ordonațele de urgenţă ale Guvernului la Curtea Constituțională, pe motiv că şi-a depăşit atribuţiile constituţionale prin însăşi exercitarea lor;
- Declararea ca neincompatibili a unor parlamentari, în ciuda unor hotărâri judecătoreşti definitive şi irevocabile care constată incompatibilitatea acestora;
- Acapararea serviciilor publice de radio și televiziune, în ciuda promisiunilor de depolitizare a acestor instituții;
- Promovarea sistemului majoritar cu vot uninominal într-un singur tur („uninominalul pur”), fără o dezbatere publică adecvată, cu puţin timp înainte de alegerile parlamentare, din motive legate strict de interesele electorale ale alianţei de guvernământ;
- Trecerea Monitorului Oficial în subordinea Guvernului și utilizarea instituţ
iei pentru urgentarea sau întârzierea unor decizii, în funcție de interesele politice ale USL (cazul Voiculescu, ordinul Ministrului Educației, decizii ale Curții Constituționale a României);
- Desființarea Consiliului Național de Atestare a Titlurilor, Diplomelor și Certificatelor Universitare, în timp ce acesta analiza suspiciunea de plagiat asupra tezei de doctorat a premierului Victor Ponta.

ActiveWatch – Agenţia de Monitorizare a Presei
Asociaţia Salvaţi Dunărea şi Delta
Asociaţia pentru Apărarea Drepturilor Omului în România - Comitetul Helsinki (APADOR-CH)
Asociaţia Mişcarea Civică Miliţia Spirituală
Asociația Salvați Bucureștiul
Centrul pentru Politici Durabile Ecopolis
Centrul de Resurse pentru Participare Publică Ce-Re
CENTRAS
Centrul pentru Jurnalism Independent
Expert-Forum
ECPI-Centrul Euroregional pentru Iniţiative Publice
Fundaţia pentru Dezvoltarea Societăţii Civile
Grupul Erupţie Anticorupţie
Institutul pentru Politici Publice
OPTAR
Societatea Academică din România

joi, 7 iunie 2012

Jurnaliștii Romeo Roșiianu și Claudiu Florescu, amenințați. ActiveWatch solicită sprijinul autorităților!


Către
Ministerul Administrației și Internelor, Inspectoratul General al Poliției Române, Str. Mihai Vodă, nr. 6, sector 5, Bucureşti, România;
Inspectoratul Județean de Poliție Maramureș, Str. 22 Decembrie nr. 37, Baia Mare, cod 430314
ActiveWatch – Agenția de Monitorizare a Presei solicită sprijinul autorităților pentru protejarea jurnaliștilor maramureșeni Ioan Romeo Roșiianu și Claudiu Florescu, la adresa cărora există indicii serioase că au fost proferate grave amenințări, ca urmare a unor articole scrise de către aceștia despre returnările ilegale de TVA.
Integritatea fizică a jurnaliștilor Romeo Roșiianu și Claudiu Florescu, precum și a familiilor acestora, ar putea fi în pericol, potrivit înregistrării unei discuții dintre un al treilea jurnalist (căruia, din motive de securitate, îi vom proteja identitatea) și omul de afaceri maramureșean Dan Bucată.
În cadrul acestei discuții, Dan Bucată, patron al unei firme despre care cei doi jurnaliști au scris că ar fi implicată în returnări ilegale de TVA, a recunoscut că l-a amenințat prin interpuși pe jurnalistul Ioan Romeo Roșiianu. Dan Bucată i-a spus interlocutorului său că le va face rău jurnalistului Romeo Roșiianu și familiei sale și că îl va abuza sexual pe jurnalistul Claudiu Florescu.
Cei doi jurnaliști au depus plângeri la Poliție. Dezvăluirile lor cu privire la returnările ilegale de TVA, publicate începând cu anul 2008, au făcut ca 16 persoane să fie arestate și 29 de persoane să fie judecate în stare de libertate. Autorii articolelor au mai fost amenințați și după publicarea dezvăluirilor, în 2008, și au depus plângeri, dar cazul a fost clasat, iar jurnaliștii au solicitat redeschiderea acestuia.
Amenințările și intimidările la adresa jurnaliștilor afectează libertatea de exprimare și democrația și sunt inacceptabile.
ActiveWatch – Agenția de Monitorizare a Presei este o organizație nonguvernamentală de drepturile omului care militează pentru comunicare liberă în interes public.

Mircea Toma, Președinte ActiveWatch – Agenția de Monitorizare a Presei