Se afișează postările cu eticheta Putin. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Putin. Afișați toate postările

duminică, 1 martie 2026

Vladimir Putin: O crimă cinică!

Președintele Federației Ruse, Vladimir Putin, a avut o reacție furibundă și a exprimat condoleanțele președintelui iranian Pezeshkian pentru moartea liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei.

Liderul Rusiei descrie moartea lui Khamenei drept o „crimă cinică” care încalcă toate standardele moralității umane și ale dreptului internațional.
În Rusia, Khamenei va fi amintit ca un om de stat remarcabil, care a contribuit foarte mult la dezvoltarea relațiilor dintre cele două țări, a declarat Putin.
Putin a transmis cuvinte de sinceră compasiune și sprijin rudelor și celor dragi ai lui Khamenei, precum și guvernului și întregului popor iranian.
De asemenea, ministrul adjunct al Afacerilor Externe al Iranului, Saeed Khatibzadeh, a declarat, duminică, că Donald Trump a depășit „o linie roșie foarte periculoasă” prin uciderea lui Khamenei.
Războiul din Orientul Mijlociu s-a intensificat după uciderea liderului Ali Khamenei. Zeci de obiective din Israel și din alte țări din regiune au fost atacate de iranieni. În paralel, oamenii protestează sau sărbătoresc dispariția lui Khamenei.
Fiul liderului suprem al Iranului, care ar fi trebuit să-i urmeze la conducerea Iranului, Mojtaba Khamenei, a fost de asemenea eliminat, potrivit presei israeliane.
De asemenea, ministrul apărării iranian și șeful statului major al forțelor armate au fost uciși în atacurile americane și israeliene asupra Iranului de sâmbătă, a confirmat presa de stat iraniană, citată de CNN.
Generalul-locotenent Abdolrahim Mousavi, care a condus forțele armate de când predecesorul său a fost ucis în timpul conflictului de 12 zile din iunie anul trecut, a murit în atacurile de sâmbătă, a confirmat agenția de știri semi-oficială Tasnim.
Ministrul apărării al țării, Aziz Nasirzadeh, a fost și el ucis, a raportat Tasnim.
Anterior, Iranul a confirmat moartea a două alte personalități cheie: generalul-maior Mohammad Pakpour, care a condus Corpul Gărzilor Revoluționare Iraniene (IRGC), și Ali Shamkhani, secretarul apărării.
Unii iranieni sărbătoresc vestea potrivit căreia ayatollahul Ali Khamenei ar fi fost ucis în urma loviturilor lansate de SUA și Israel.
Totuși, în această dimineață, majoritatea evenimentelor din stradă par a fi acțiuni pro-guvernamentale organizate pentru a marca moartea liderului suprem, relatează BBC Persian – deși este încă dimineață devreme în Iran, iar situația ar putea evolua pe parcursul zilei.

C.L.

miercuri, 23 aprilie 2025

De citit!

 


Mi-a luat ceva timp să traduc textul, dar cred că merită citit. Are logică și ar trebui să dea de gândit . Când au atacat rușii occidentul? În timpul celui de-al doilea război mondial, au fost nevoiți, fasciștii trebuiau înfrânți și americanii au întârziat cu debarcarea.

Dacă Putin chiar a spus asta, este un troll uriaș! Mesajul lui Putin către guvernul și poporul german:
Nu vrem să vă atacăm! De ce am face-o?
Acele zile s-au dus! Lucrul acesta poate fi înțeles de oricine care este încă sănătos la minte și poate gândi limpede.
- În primul rând, aveți deja o datorie publică de 2.500 de miliarde de euro și niciun economist serios nu are idee cum o veți putea rambursa vreodată. Și acum vreți să mai împrumutați încă 1000 de miliarde pentru a lua arme să le folosiți împotriva noastră.
Vrei ca poporul rus să plătească această datorie? Nu, niciodată!
- În al doilea rând, țara voastră s-a umplut cu milioane de migranți la un cost de 50 de miliarde pe an.
Ar trebui poporul rus să poarte responsabilitatea pentru asta?
- În al treilea rând, o parte semnificativă a populației tale este suficient de nebună încât să creadă că poate influența clima mergând pe biciclete și mâncând insecte. Poate că această leziune a creierului în masă ar putea fi reparată, dar ne-ar costa prea mult.
- În al patrulea rând, sistemul vostru de învățământ era exemplar. Acum practic nu există predare la multe clase, deoarece aproape nimeni nu vorbește germană.
- În al cincilea rând, infrastructura voastră se prăbușește și nici măcar nu puteți face progrese cu reparațiile.
- Al șaselea: căile voastre ferate au fost cândva admirate de lume. Acum trenurile circulă la fel de punctual ca în... India!
- Al șaptelea: nici măcar nu mai avem nevoie de inginerii voștri glorificați. Datorită sancțiunilor impuse de voi, am învățat să ne descurcăm fără ei, dar dacă mai avem nevoie, apelăm în schimb la China. Acum nu sunt doar mai ieftini, ci și mai buni.
- În al optulea rând, nu aveți materii prime și nici purtători de energie. Deci de ce ar trebui să vă cucerim țara? Să ne asumăm probleme pe care altfel nu le-am avea?
Nici dacă ne-ați chema, capitulând, fluturând steaguri albe la ferestre - noi nu am veni. Ar fi păcat de motorină”.

Postarea publicată de Béla Lajos Bordás


vineri, 3 februarie 2023

PUTIN: „INCREDIBIL, DAR ADEVĂRAT: SUNTEM DIN NOU AMENINȚAȚI CU TANCURI GERMANE, LA BORDUL CĂRORA SE AFLĂ CRUCI”

 

„Cei care atrag țările europene, inclusiv Germania, într-un nou război cu Rusia și cu atât mai iresponsabil declară acest lucru drept un fapt împlinit, cei care se așteaptă să câștige o victorie asupra Rusiei pe câmpul de luptă se pare că nu înțeleg că un război modern cu Rusia va fi complet diferit pentru ei.

Nu ne trimitem tancurile la granițele lor, dar avem ceva ca răspuns, iar utilizarea vehiculelor blindate nu va pune capăt problemei. Toată lumea ar trebui să înțeleagă acest lucru. Continuitatea generațiilor, valorilor, tradițiilor, toate acestea sunt ceea ce distinge Rusia, ne face puternici și încrezători în noi înșine, în dreptatea noastră și în victoria noastră.

Pentru cei care ne amenință, aparent, adevărul simplu este de neînțeles: toți oamenii noștri, cu toții am crescut și am absorbit tradițiile poporului nostru cu lapte matern. Generația de învingători care ne-a creat țara cu munca, transpirația și sângele lor și ne-a predat-o ca moștenire.

Incredibil, dar adevărat: suntem din nou amenințați cu tancuri germane, Leopard, la bordul cărora se află cruci și vor lupta din nou cu Rusia pe pământul Ucrainei, în mâinile ultimilor descendenți ai lui Hitler, în mâinile lui Bandera.

Din păcate, vedem că ideologia nazismului, deja în forma sa modernă, manifestarea sa modernă, creează din nou amenințări directe la adresa securității țării noastre”, a spus Putin. El a mai subliniat că țara este din nou și din nou forțată să respingă agresiunea Occidentului colectiv. (libertatea.ro)

E, acuma, orice om sănătos la cap se întreabă: de ce ne trebuia acum acest război? Când economia globală abia își revenise după marea criză financiară din 2008? Da, bă, zice tembelul, dar nu Rusia a invadat Ucraina?

Da, bă, tembelule, a invadat-o după 8 ani în care etnicii ruși din Ucraina, Donbass, au fost bombardați. 14.000 de morți și un million de refugiați. Viețile alea aveau vreo valoare? Sau ăia erau animale? Dacă Ucraina făcea așa cu etnicii români din Bucovina de Nord, la fel spuneai? Era bine?

Cât de orb să fii să nu vezi cum acest război a fost pregătit? Și abia așteptau ca Rusia să invadeze Ucraina? Cât de prost să fii să nu vezi harta intereselor din această țară? Imbecilii spun că dacă mai gândești logic ești vector al propagandei ruse.

Nu, băi, imbecililor, voi sunteți inconștienți, nu vă pasă de voi, de familiile voastre. Nu știți ce vă așteaptă. Dacă mâine îl înrolează pe fiul tău, la fel gândești? Și eu am un fiu. Nu puteam trăi noi fără război? Cine a declanșat războaie în ultimii 30 de ani? Rusia? China? Sau NATO? Da, dar le-a făcut să „democratizeze” lumea!

Nu mai ține minciuna! Gata! Viețile noastre, securitatea și siguranța noastră sunt puse în pericol de Occident. Și am explicat de ce. Fiindcă a aruncat în aer vechea ordine internațională.

Acum, Secretarul General NATO n-ar fi trebuit să aibă odihnă. Ci să facă naveta între Washington, Kiev, Moscova, Beijing, Ankara, Bruxelles. Are asta în fișa postului. Ce face momâia? Nimic. Îl interesează mai mult să se vaccineze lumea. De ce n-o face? Fiindcă asta i se spune.

 

Autor: David Angelo



marți, 8 martie 2022

Rătăciri

 


Oameni dragi, că  mie îmi sunteți cu adevărat dragi, dând câteva pagini din istoria Lumii, vedem că în antichitate un mare împărat  al Persiei-Darius, neputând opri furtuna, a biciuit apa mărilor. Este de râs, dar  era și semnul  sigur al decăderii acestuia  și astfel de aventuri s-au mai întâmplat în lume, unele devenind chiar filme. 

    Acum însă este ceva mai grav, deoarece ”iluminatul Putin” nu biciuiește  apa mării el se face stăpân nici mai mult nici mai puțin peste pământuri sfinte. 
    Ori, cine  știe că Sfântul Andrei a creștinat  locurile astea și mai mult Regele Dimitri a  făcut Hanatul Crimeii, el având fiică pe Maria de Mangop, a doua femeie  a lui Ștefan Cel Mare Și Sfânt, care i-a lăsat  bună parte  a Crimeei moștenire.  Sfântului Ștefan care este un sfânt ortodox și cu aceasta  apare că atât Putin cât și Kiril Patriarhul rușilor, au conștiința curată, furând nu numai pământuri sfinte, dar zdruncinând credința oamenilor în religia ortodoxă. 
    Putin-Hercule uită că nimeni nu a putut învinge credința oamenilor, ba chiar aceștia au devenit NIMENI. 
    Cine nu crede să se uite la ucrainenii, care cu mâinile goale stau în fața tancurilor ”eliberatoare”  cum se autoîntitulează acești ”Salvatori” contra celor sfinte. Chestia nu va ține mult, până acești ”conducători” vor ajunge exact unde le este locul. 
  
  Toma G. Rocneanu 

marți, 1 martie 2022

Ce câştigă Rusia, ce pierde Putin?

 

                                                                                         de Dumitru Păcuraru

Inevitabilul s-a produs. Rusia a atacat Ucraina după toate regulile unei invazii militare, din mai multe părţi. Singura latură din care armata rusă nu putea ataca teritoriul Ucrainei rămâne linia România, Ungaria, Polonia, Slovacia. Ucraina nu este o ţară mică. Raportată la România, are o populaţie dublă, la fel şi ca suprafaţă. Din punct de vedere economic, PIB-ul Ucrainei se ridica în anul 2021 la 160 de miliarde euro, în timp ce PIB-ul României se ridica în acelaşi an la 240 de miliarde euro.

Aşadar, comparând-o cu ţara noastră, ţinând seama de populaţie şi suprafaţă, Ucraina nu este o ţară dezvoltată. Din punct de vedere militar, după ce a cedat  Rusiei arsenalul nuclear moştenit de la URSS şi şi-a redus numărul de militari, Ucraina este o pradă uşoară pentru Rusia.

Este o chestiune de timp până să fie ocupată în întregime.  Uşor de ocupat, greu de controlat, vecina cu care avem cea mai lungă graniţă, poate susţine un război de uzură pe termen lung, cu mari costuri pentru ambele tabere.

Ce câştigă Rusia? Asta se întreabă şi populaţia Federaţiei Ruse. Îşi va termina Vladimir Putin cariera ca un mare conducător, refăcând vechiul imperiu comunist? Orice invadator, orice dictator nu poate sfârşi decât fie ca  Hitler şi Mussolini,  fie ca Stalin. Dacă expediţia ucraineană iese prost, Putin riscă să se confrunte cu o revoltă populară din partea ruşilor.

Indiferent de rezultatele militare, de un succes răsunător nu poate fi vorba. Putin a reuşit să-şi ridice în cap jumătate din globul pământesc, în timp ce celeilalte jumătăţi nu-i pasă.

  Războiul este la porţile Europei. Acest lucru interesează în cel mai înalt grad populaţia României. Ocuparea Ucrainei înseamnă că devenim vecini teritoriali cu Rusia, de la gurile Dunării până la Halmeu, Sighet, Suceava.

  Un element care îngrijorează întreaga Europă este ocuparea centralei nucleare de la Cernobâl  de către armata rusă. De asemenea, un vas turcesc a fost lovit în Marea Neagră de obuze ruseşti.  Întâmplătoare sau voite, astfel de incidente pot fi urmate de riposte dure din partea ţărilor afectate.

După primele zile ale invaziei se observă că armata ucraineană nu a dat dovadă de o rezistenţă fermă. Invadarea ei seamănă izbitor cu ocuparea Poloniei, a Cehoslovaciei, de către armata hitleristă. Este o problemă de timp, însă finalitatea nu poate fi alta.

Rusia nu are nicio şansă în faţa valului de proteste din lumea întreagă. În acelaşi timp 35% din populaţia Federaţiei Ruse nu sunt de acord cu invadarea Ucrainei. Se poate vorbi despre un sfârşit al epocii Putin? Este prea devreme. Depinde de mersul evenimentelor.

 Cum reacţionează opinia publică mondială, în general, dar mai cu seamă europenii care s-au trezit cu războiul la poartă? Încă reacţia este foarte slabă. Pentru că oamenilor nu le vine să creadă că este posibil să izbucnească un război la porţile Europei.

Cu toate că Rusia pare izolată, abia acum se vede că, totuşi, există foarte multe conexiuni economice, dar şi de securitate. Se credea că doar gazul rusesc a devenit o armă strategică, însă ceea ce îngrozeşte este poziţia lui Vladimir Putin care ameninţă că Rusia va reacţiona aşa cum nu s-a mai văzut în istorie. Având toate caracteristicile unui războinic medieval, liderul de la Moskova demonstrează că Rusia nu are doar gaz, ci şi arme, tancuri, avioane, rachete. Oficialii români, de la parlamentari la preşedintele ţării, declară la unison că România se află sub umbrela de securitate a NATO. Este liniştitor, însă nu suficient. Deocamdată marile puteri lovesc Rusia cu măsuri economice, cu un embargo cum nu s-a văzut nici în timpul războiului rece. Va răspunde Vladimir Putin cu  bombe adevărate? Avertismentul preşedintelui american este fără dubiu. NATO va răspunde pe măsura agresorului.

Până la urmă Rusia nu are nimic de câştigat din această aventură, iar Putin îşi joacă ultima carte.

vineri, 3 februarie 2017

Putin, după întâlnirea cu Viktor Orban: Ungaria este un “partener de încredere” şi “stabil”. La București domină anarhia în stradă

Ungaria este un “partener de încredere” şi “stabil”, a declarat preşedintele Rusiei, Vladimi Putin, în cursul unei conferinţe de presă organizate alături de premierul ungar, Viktor Orban, cei doi lideri pledând pentru intensificarea luptei împotriva terorismului, relatează MTI.
“Ungaria este un partener de încredere, stabil şi viabil. Este în interesul ambelor ţări să coopereze. Vom găsi o modalitate de a construi reţele de alimentare cu gaz. Aş vrea să depolitizez temele care sunt pur economice”, a afirmat Vladimir Putin.
Viktor Orban şi Vladimir Putin au evidenţiat necesitatea intensificării eforturilor antiteroriste.
“Am stabilit să unificăm eforturile antiteroriste”, a subliniat Vladimir Putin, exprimând speranţa că soluţionarea crizelor din Orientul Mijlociu va diminua presiunile migratorii asupra Europei.
Viktor Orban a criticat politicile antiruse ale statelor vest-europene. “Din păcate, în partea de vest a continentului nostru asistăm la un mod politic antirus”, a precizat Viktor Orban, citat de revista germană Bild.
Între timp la București domină haosul și anarhia datorită luptei pentru putere dintre instituții la instigarea lui Klaus Werner Iohannis și Liviu Dragnea.
                                                                                                                       NapocaNews

miercuri, 28 decembrie 2016

Iohannis a respins-o pe Shhaideh pe motiv de…Putin

Mă amuză amar scandalul politic autohton privind respingerea de către Klaus Iohannis a nominalizării PSD privind funcția de premier. Totul se învârte demagogic în jurul unor decizii luate de personalități politice independente și suverane care doresc un război politic pentru a impune un premier ”independent”. E halucinant cinismul gregar al lui Liviu Dragnea că-l acuză pe minoritarul lutheran Klaus Iohannis de xenofobie că nu a acceptat să o accepte pe Sevil Shhaideh la Palatul Victoria, fiind prima femeie musulmană premier în Uniunea Europeană, uitând să adauge că era fina sa și implicată în corporația constănțeană Nicușor Constantinescu alias Radu Mazăre. Nu mi-am putut abține un zâmbet la declarația lui Liviu Dragnea că SRI nu ar avea nimic de obiectat la numirea unei musulmance în funcția de premier a României. Parcă România ar fi țară independentă, nu colonie, și SRI ca serviciu integrat în alianța NATO și în sistemul secret al UE ar conta ce spune la acest înalt nivel. Tot acest conflict politic caragialesc vrea să pară că se desfășoară între oameni independenți cu orgolii și vrere proprie. În realitate să vă explic pe scurt refuzul marțial al lui Klaus Iohannis, care nu a oferit niciun motiv, de ce a respins un minoritar musulman ca premier al României. Acest refuz nu are nicio legătură cu religia lui Shhaideh, nici cu faptul că e minoritară, pentru că chiar președintele nostru e un minoritar în fruntea României, cu casa părintească în landul Bavaria. Vă spun că dacă Sevil Shhaideh era căsătorită cu un tătar musulman din minoritatea istorică dobrogeană, Klaus Iohannis nu ar fi respins propunerea și România, deși țară majoritar etnic românească de credință creștin ortodoxă, ar fi avut fără probleme un premier musulman, care ar fi dat lecții ”soroșiste” despre multiculturalismul și globalismul țării noastre față de țările occidentale și cele vecine afundate în ”orbanism”.
Adevăratul motiv al respingerii d-nei Sevil Shhaideh e pe motiv de… Putin. Soțul sirian al d-nei Sevil Shhaideh a fost călcâiul lui Achile privind propunerea lui iviu Dragnea, nu neapărat a PSD pentru că activul social-democrat sunt convins că nu a agreat propunerea inedită.Klaus Iohannis nu a putut ieși azi public să spună că aliații NATO și ambasada SUA au respins-o pe Sevil Shhaideh, nu că e musulmană, ci pentru că prin soțul ei poate fi un factor de vulnerabilitate regională. Decizia respingerii nu a luat-o SRI și Klaus Iohannis, ci forțe politice aliate mult mai puternice, în special SUA. Sevil Shhaideh putea fi incompatibilă cu funcţia de prim-ministru datorită soțului sirian. Premierul României devine, printre altele, şi vice-preşedinte al Consiliului Suprem de Apărare al Ţării (CSAT), postură din care are acces la informaţii clasificate extrem de sensibile, referitoare la siguranţa naţională. Înainte de a accede în CSAT, premierul trebuie să obţină un „certificat de securitate“ emis de Oficiul Registrului Naţional al Informaţiilor Secrete de Stat (ORNISS). Născut la Damasc, Akram Shhaideh are o diplomă în Agricultură obţinută în 1984 la Universitatea Tishreen din Siria şi a lucrat în administraţia publică din ţara natală.
Factorul „de vulnerabilitate“ în cazul lui Sevil Shhaideh este căsătoria cu cetăţeanul sirian Akram Shhaideh (54 de ani). Acesta a sosit în 2010 în România, iar un an mai târziu era deja căsătorit cu Sevil (n.r. – Geambec pe numele de fată, Sumanariu după primul soţ – un medic român). Spre deosebire de alţi cetăţeni din ţările arabe care au venit în România la studii în timpul regimului comunist, au rămas aici şi au crescut profesional, Akram Shhaideh a studiat şi a lucrat doar în Siria până în 2010. Akram Shhaideh şi-a exprimat constant susţinerea pentru regimul sirian al Bashar al-Assad. În plus, pe contul de pe reţeaua Facebook, a distribuit un articol care premăreşte realizările liderului Hezbollah, organizaţie clasificată drept teroristă de către SUA şi UE. „Adevărul“ a publicat în exclusivitate o înregistrare video din 2012, în care Akram Shhaideh afirmă că în Siria nu se întâmplă nimic grav, deşi războiul izbucnise acolo de câteva luni. „Primeam telefoane de la prieteni din România care mă întrebau: ce se întâmplă aici? Nimic nu se întâmplă. Pe alte canale ca BBC sau France 24, destul de populare, arătau că se întâmplă lucruri aici. Şi eu le spuneam prietenilor mei că, de fapt, nu asta e realitatea“, declara Akram Shhaideh la o televiziune siriană, negând represaliiile violente ale regimului Bashar al-Assad împotriva civililor.
Pe surse, unii vorbesc de colaborarea foartă bună a lui Akram Shhaideh cu regimul dictatorului Bashar-al-Assad, care duce un război împotriva intereselor americane în Orientul Mijlociu și este un aliat fidel al Federației Ruse, care l-a ajutat să elibereze Palmyra și Alep.În concluzie un premier ca Sevil Shhaideh ar fi avut acces la documente clasificate NATO și UE, care prin soțul ei puteau ajunge la prietenii săi din preajma lui Bashar- al- Assad și deci la aliatul acestuia Vladimir Putin. Secrete românești, dar în special ale alianței NATO și din cadrul UE puteau ajunge la dictatorul sirian și apoi la președintele Vladimir Putin, care ar fi putut fi înformat direct de la cel mai înalt nivel dintr-o țară NATO? Deci respingerea lui Klaus Iohannis a premierului Shhaideh e pe motiv …de Putin. Nu cred că Liviu Dragnea va acționa pentru suspendarea lui Klaus Iohannis. El știe de ce a respins propunerea sa președintele dar nu o poate spune public. S-a văzut astăzi un Liviu Dragnea speriat și timorat la conferința de presă care blufa aruncând războiul politic pe probleme interne, realitatea fiind de fapt externă ce ține doar de interesele SUA și NATO. E cântecul de lebădă a lui Liviu Dragnea în politică. Activul PSD vrea la putere și pentru a guverna va face un compromis cu președintele Klaus Iohannis doar de dragul ciolanului, fără propuneri inedite de soție de cetățean sirian, apropiat de regimul dictatorului Assad.
                                                                   Ionuț Țene

miercuri, 16 septembrie 2015

Consilier al lui Putin: Rusia ar putea susține unirea Moldovei cu România dar UE este împotrivă

Maxim Shevcenko, jurnalist, membru al Consiliului pe lângă președintele Federației Ruse, a declarat că posibilă unirea Moldovei cu România și a Transnistriei cu Rusia. Potrivit acestuia, Republica Moldova și România sunt același popor și ar merita să se unească, însă UE ar fi împotrivă.
Shevchenko: Moldova este un subiect foarte interesant. În ceea ce privește Republica Moldova să ne amintim două lucruri: este o țară ortodoxă, moldovenii – oameni ortodocși, în mare parte de aceeași confesiune ca și cetățenii Federației Ruse, și sunt strâns legați de națiunea noastră, milioane de oameni trăiesc și lucrează în Rusia, pe stradă ne confruntăm permanent cu moldovenii. Toate astea se realizează sub două puncte.
În primul rând, e vorba de furtul imens din bugetul de stat, un miliard de euro, un sfert din buget a fost furat – adevărat sau nu, așa spun protestatarii și eu personal îi cred, eu nu înțeleg cum Moldova poate rămâne o țară atât de săracă și devastată când are un popor atât de harnic și bun. Al doilea – o parte semnificativă a poporului moldovenesc dorește reunirea cu România. Acesta este punctul care trebuie să fie discutat foarte detaliat și cu atenție. Reunificarea Crimeii cu Rusia a creat un precedent pentru alte regiuni ale Europei. Împotrivă, cât de ciudat n-ar fi, va fi Uniunea Europeană. Pentru ei Crimeea este un accident, însă Crimeea și Moldova este deja o legitate, mai departe și Kosovo va dori să se unească cu Albania.
Eu cred că lucrurile trebuie să fie abordate printr-un referendum. Am fost pentru intrarea Crimeii în componența Rusiei, aceasta era voința poporului din Crimeea, iar astăzi cei din Crimeea trăiesc mai bine în Rusia decât în ​​Ucraina.În ceea ce privește Republica Moldova și unirea cu România – ei sunt o națiune, să fim sincer, ei vorbesc aceeași limbă. Diferența dintre limbi este ca și între dialect rusesc din Crimeea și limba rusă. Iată de ce în schimbul independenței Transnistriei și includerea sa în Rusia, Moldova poate merge în România dacă dorește – de ce nu.Transnistria ar putea exista ca și regiunea Kaliningrad. Acesta va calma relațiile noastre cu poporul Republicii Moldova și României.

Sursa: Timpul.md, preluare dupa Moldova.org

marți, 16 iunie 2015

Putin ameninţă statele din scutul antirachetă: "Ne vom îndrepta armatele către voi !

Presedintele Vladimir Putin a declarat ca Rusia isi va indrepta fortele armate impotriva acelor tari de care se simte amenintata, cu referire directa la scutul antiracheta al NATO, gazduit inclusiv de Romania in baza militara de la Deveselu.
"Vom fi obligati sa ne indreptam fortele armate catre acele teritorii de unde suntem amenintati", a declarat Vladimir Putin, marti, de la Moscova, in cadrul unei conferinte comune cu presedintele Finlandei, Sauli Niinisto.
Presedintele Rusiei a precizat ca scutul antiracheta dezvoltat de NATO in Europa reprezinta cea mai mare amenintare la adresa tarii sale, informeaza agentia Reuters.
Ambasadorul SUA la NATO: Scutul antiracheta protejeaza teritoriile. Nu e contra Rusiei
Scutul antiracheta dezvoltat de NATO este format (la sol) din radare amplasate in Turcia si marea Britanie, plus baterii de rachete de interceptie, care sunt amplasate in Romania si Polonia.
Moscova si-a exprimat in repetate randuri dezaprobarea fata de construirea scutul antiracheta in apropierea granitelor sale si a amenintat ca tarile care il gazduiesc vor deveni tinte.
"NATO avanseaza spre granitele noastre, noi nu ne miscam nicaieri", a declarat Vladimir Putin, care a mai precizat ca Finlanda este in siguranta, pentru ca si-a pastrat neutralitatea.
Declaratiile sale vin la scurt timp dupa ce vestea inarmarii cu noi rachete a fost taxata de secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg.
Seful NATO acuza Rusia de "zdranganit nuclear de sabii": E periculos!
"Acest zdranganit nuclear de sabii al Rusiei este nejustificat, destabilizator si periculos", a declarat seful Aliantei Nord-Atlantice, dupa o intalnire cu seful Comisiei Europene (CE), Jean-Claude Juncker.
Presedintele Putin declarase marti dimineata ca arsenalului nuclear al tarii sale i se vor mai adauga inca 40 de rachete balistice intercontinentale.
Putin baga spaima in toata lumea: Zeci de noi rachete super performante pentru fortele nucleare ruse
"Fortele nucleare ruse vor fi dotate in 2015 cu peste 40 de noi rachete balistice intercontinentale, care vor fi capabile sa treaca de orice sistem de aparare antiracheta, oricat de perfectionat din punct de vedere tehnic ar fi acesta", a afirmat liderul de la Kremlin, cu prilejul deschiderii forumului tehnico-militar Armata-2015.

Propaganda lui Putin ii convinge pe rusi ca NATO va ataca. Se pregateste invazia tarilor baltice?

miercuri, 19 iunie 2013

VIZITA LA BUCUREŞTI A ŞEFILOR SERVICIILOR SECRETE POATE FI UVERTURA CELUI DE-AL III-LEA RĂZBOI

Vizita la Bucureşti, în două zile consecutive, a decidenţilor celor mai puternice Servicii Secrete ale Planetei, respectiv, secretarul Consiliului de Securitate al Federaţiei Ruse, Nikolai Patruşev, şi marţi, directorul CIA, John Brennan, este legată de iminentul atac al SUA împotriva Siriei. Bagdadul este, în acest moment, mărul discordiei între Federaţia Rusă şi SUA, Vladimir Putin fiind principalul susţinător al regimului Al-Assad, poziţie la care s-a raliat şi China. Asta, ca să nu mai vorbim de Iran, care a anunţat că va trimite 4.000 de militari. Concret, deşi Washingtonul încearcă de ceva timp să răstoarne regimul de la Damasc, o eventuală operaţiune militară de proporţii nu se poate face sub umbrela NATO, datorită, în principal, statutului Pactului Nord-Atlantic, construit ca o organizaţie militară cu scop defensiv. În acest context, pentru a da o cît mai mare legitimitate unei intervenţii, americanii caută încheierea unor acorduri militare bilaterale cu ţări membre NATO. În paralel, Federaţia Rusă duce o campanie pentru ca planul SUA să nu se realizeze.
Încheierea unor acorduri bilaterale militare între SUA şi alte state este o strategie uzitată de yankei în ultimii ani. Aşa s-a născut „legitimitatea“ politică a războiului din Irak, a intervenţiei în Afganistan, sau a celei din Libia, pentru a enumera numai cîteva din marile zone ocupate de trupele americane. Astfel, în timp ce americanii caută să convingă România să se angajeze într-un nou conflict – prin Nikolai Patruşev, unul dintre prietenii intimi ai lui Vladimir Putin, Moscova a transmis luni la Bucureşti un mesaj extrem de dur. Conform surselor noastre, în discuţia confidenţială, pe care Nikolai Patruşev a avut-o cu Traian Băsescu, generalul rus i-a spus că, în cazul în care România se va lăsa tîrîtă în noua aventură militară americană, Rusia va depune toate eforturile pentru a dezgheţa conflictul din Transnistria. Dacă mesajul rusului a fost unul direct, în schimb, cel al americanilor este plin de semnificaţii şi înţelesuri ascunse. Faptul că, marţi, prima întîlnire oficială a directorului CIA, John Brennan, a avut loc la Palatul Victoria, şi nu la Palatul Cotroceni, spune multe despre relaţia lui Traian Băsescu cu noile structuri ale Departamentului de Stat şi ale Serviciilor Secrete americane. Prin faptul că a făcut primul popas la Palatul Victoria, pentru o întrevedere cu Victor Ponta, John Brennan, numit în acest an director CIA, după ce Barack Obama a cîştigat cel de-al doilea mandat la Casa Albă, a dorit să îi arate lui Traian Băsescu că Washingtonul şi-a schimbat preferatul, acum el fiind un pion secundar. Discret, la întrevederea dintre Victor Ponta şi directorul CIA au participat directorul SRI, George Cristian Maior, dar şi directorul SIE, Teodor Meleşcanu, americanul dînd, astfel, un răspuns indirect la întrebarea: pe cine preferă americanii din România? Un alt aspect: în timp ce întîlnirea de la Palatul Victoria a fost secretă, cu o agendă secretă şi pregătită inclusiv cu dispozitive de bruiaj, cea de la Cotroceni a fost doar una oficială, fără o agendă bine conturată. Un lucru e sigur: dacă Siria va fi atacată, aşa ceva poate constitui uvertura celui de-al III-lea război mondial! Preluare http://www.ziartricolorul.ro/alarma-de-gradul-zero-vizita-la-bucuresti-a-sefilor-serviciilor-secrete-poate-fi-uvertura-celui-de-al-iii-lea-razboi/