Se afișează postările cu eticheta unire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta unire. Afișați toate postările

luni, 28 februarie 2022

EDITORIAL

  


Unirea prin credință și  frăția credinței,


    Deci, dintru început, am trecut cu toții clasa,  deoarece știm că este Un singur Dumnezeu, dar cu toate acestea, fiind mai grozavi, unii ca alții, am împărțit religia, apoi religiile, care  sunt mai multe, că funcții sunt mai multe... 
    Să nu uităm că  fărămițarea religiilor  au făcut-o oamenii și nu DUMNEZEU și dacă plecăm de la  Rostul RELIGIEI  creștini, am devenit  având nevoie de  un TATĂ și nu de  funcțiile diversificate, care au  ”făcut posturi”  în ecumenism, noi aveam nevoie de  Protectorul Dumnezeu, care  să ne apere de natura dezlănțuită, cataclisme și războaie. Mulți se interpun între credincioși și  ATOTPUTERNIC, dar asta de multe ori  slăbește  chiar denumirea de credință. Pe acești oameni  care dacă sunt intermediarii noștri înspre Domnul, i-am dori în fruntea noastră nu  niște uitați, pentru care  aveți obligația de-a le ține duminica  o predică.
    Trăim momente neimaginat de grele, dar preoțimea nu a ieșit la nici un miting, lângă poporul care demonstrează. De ce Biserica nu se revoltă la ”salariul minim”,  la nerușinatele  salarii ale unora și a înrobirii pe bani puțini a majorității neamului ? 
    Cum nu a spus nimeni o vorbă din partea  Bisericii, când se fac legi împotriva Domnului nu numai a nației, legi care apără tâlhăriile  recunoscute, când cea de a cincea poruncă este să nu furi!!!! 
    De ce Biserica nu se revoltă când  văd cum sunt ”donate” bunurile țăti altora.  Și Înălțimile voastre m-ați impresionat  când pe vremea lui GHEORGHE GHEORGHIU DEJ începeați predica cu :”DOMNUL SĂ DEA SĂNĂTATE ȘI PUTERE CONDUCĂTORILOR ȚĂRII !” 
    Credeți cumva că acești conducători ce ne-au îndatorat viețile  mai merită să  cerem ceva pentru ei, că de noi ați uitat!
    Situația politică din aceste vremi m-a dus ca rugămințile mele de seara și  dimineața să fie mai fierbinți  și eu care am apucat ”după războiul”  am simțit durerea pe care o simt și acuma de împilările și nenorocirile făcut de acel război. Acum din nou  zvon de război se aude și eu nu uit să rog pe Domnul să nu lase acest măcel pe noi. 
    Am fost  fericit când PAPA a îndemnat conducătorii și popoarele la pace. M-a durut că adevărații ortodocși Patriarhul Rusiei Kiril și Patriarhul  României Daniel nu ne-au ținut câteva  vorbe ”De bună viețuire și înțelepciune a popoarelor ”, știind că și în Ucraina și în Rusia trăiesc aceste nații, care  sunt pașnice. 
    Ne-am fi rugat alături de Înălțimile lor, cu și mai mare dragoste ca niște suflete care se iubesc. 
    În multe sondaje românii au pus încrederea lor în Biserică. Răspunsul Bisericii  s-a lăsat așteptat.
    Doamne ai grijă și TU de cine chiar te iubește !
                                  
 Toma Gross Rocneanu

miercuri, 18 noiembrie 2020

Maia Sandu: o speranță a românilor sau o victorie a binomului germano-rus?!


 Ca cetățean și patriot român nu mi-a fost indiferentă cursa electorală din Republica Moldova. Față de ceilalți analiști politici și jurnaliști idealiști, nu îmi fac iluzii că Maia Sandu va fi un fel de Cuza feminisn, care va promova românismul dincolo de Nistru. Sigur că înfrângerea electorală a lui Igor Dodon este salutară, pentru că era promotorul unui statalism și moldovenism periculos pentru România. Dar nu cred că, în recenta campanie electorală, Igor Dodon mai era ”omul rușilor”. Dimpotrivă în ultimii doi ani, Igor Dodon era ignorat programatic de Moscova, care nu mai vedea în el un ”cap de pod” spre controlul estului european. ”Europenismul” și ”globalismul” Maiei Sandu este mai unctuos în relațiile cu partenerii Uniunii Europene. Războaiele hibride se duc acum pe alte planuri. Sigur că Maia Sandu are o imagine cosmetizată de pro-român, în realitate ea este mai degrabă vectorul politic al ”europenismului” te tip bruxellez, fiind apropiată de Monica Macovei și Dacian Cioloș, ca activistă Renew Europe. Agenda Maiei Sandu nu este unirea și românismul, ci pare că este satisfacerea sponsorilor europeni de la Bruxelles și interesele globale și europene ale Berlinului. Ea este vârful, nu al României la Chișinău, ci al Bruxellului? Ea nu a fost ajutată ca să câștige pentru a desființa frontiera de la Prut, ci a duce mai departe interesele politice, ideologice și economice al Comisiei Europene? Sigur că față de statalismul prăfuit moldovenist al lui Igor Dodon, omul Bruxellului Maia Sandu aduce un aer proaspăt, parfumat cu noua ideologie europeană, neo-liberală și anti-conservatoare. Dar lucrurile trebuie înțelese în claritatea lor: Maia Sandu nu este promotor al românismului, ci al ”europenismului” la Chișinău.

Sigur că în aceast marș spre est al Bruxellui pot converge mai multe interese ale României din punct de vedere european la Chișinău, dar nu ca paradigmă, ci ca un vector adiacent. România nu contează în noua ecuație modovenească. Jocurile le-a făcut Comisia Europeană, Germania și Rusia la Chișinău. Este evident că Kremlinul a mers pe ”mâna germană”, nu pe viziunea retractilă a lui Dodon. Pentru mine nu este ciudat că ”omul Moscovei” Renato Usatâi a fost cel care și-a oferit generos voturile pro-ruse Maiei Sandu. Ca la o comandă toți vorbitorii de rusă și rusofonii din Rep. Moldova au votat cu Maia Sandu. Sunt multe emisiuni înregistrate la televiziunile ruse în care Maia Sandu vorbește într-o rusă perfectă și le prezintă/promite rusofonilor proiectul său politic. Mai mult, oamenii fostului partid democrat oportunist al lui Plahotniuc au votat cu Maia Sandu, iar Usatâi ia dăruit un imens buchet de trandafiri galbeni Maiei Sandu în ziua victoriei cu care aceasta a defilat mândră la conferința de presă. Victoria Maiei Sandu este de fapt succesul noului binom ruso-german în Europa Centrală, doar Macron mai visează că mai contează suficient în organizația europeană? Ca să cred că Maia Sandu are intenții bune spre românism, cred că primul act pe care trebuie să-l semneze: decretul de anulare a interdicției unionistului român George Simion, liderul AUR, de a intra în Republica Moldova. Apoi să recunoască oficial că, așa-zisa ”limbă moldovenească”, este limba română, iar programa din școli să fie cu scriitori din România, să unească cele două academii într-una singură, iar apoi să candideze în 2024 la președinția României pentru a desființa frontiera ilegală de la Prut. Dacă nu face aceste lucruri simbolice pentru România, Maia Sandu nu este decât un pion pe tabla de șah germano-rusă, ca în 1939. Sunt curios dacă va declara că este româncă, nu moldoveancă?

Ionuț Țene

sâmbătă, 8 decembrie 2018

UNIRE, nu anexare nici alipire

Am mai spus-o de mai multe ori că trăim într-o lume tot mai departe de istorie. Culmea, unora le place această condiție! Deoarece pot rescrie trecutul altora, cum îi taie capul. Ori cum le dictează interesele. Nici nu știu unde să încadrez greșeala Agenției Germane de Presă, care a prezentat 1 Decembrie ca fiind ziua în care românii, și autoritățile de la București, serbează 100 de ani de la anexarea unei părți a Ungariei. Nici nu te aștepți de unde vine întoarcerea adevărului pe dos. Știrea publicată de DPA, chiar în ziua Centenarului, conține următoarea informație: „Astăzi, Transilvania se află în centrul României. Nu întotdeauna a fost așa. România sărbătorește 100 de ani de la anexarea fostei provincii maghiare Transilvania. În urma acestui câștig teritorial, în urma căderii Austro-Ungariei, după Primul Război Mondial, România și-a mărit cu o treime teritoriul”. Agenția recunoaște că atunci, în Transilvania, românii erau majoritari. Mai scrie Agenția că: „reprezentanții celor 800 000 de germani, care trăiau acolo, au votat, de asemenea, anexarea la România. Cei mai mulți germani din România au emigrat între timp”.
Pardon, germanii au recunoscut Unirea. Nu trebuie să ai prea multă școală ca să-ți dai seama că Agenția a greșit. A jignit un adevăr istoric. Cu voie sau fără voie. Repetăm ce știe orice om, cu o brumă de cunoaștere a istoriei, că unirea Transilvaniei cu România s-a făcut în cel mai adevărat cadru democratic de pe acea vreme. Credenționalele, acele împuterniciri ale comunităților românești din Transilvania, au fost apreciate ca gesturi democratice la Conferința de la Paris. Documentele publicate în acest An Centenar aduc argumente care limpezesc voința de unire a Transilvaniei cu Regatul României. Dincolo de abordarea tendențioasă, care reiese din titlul articolului, știrea indică o jalnică ignoranță.
De aici putem să punem întrebările în stare de alarmă. Nu este suficient să ne cunoaștem numai noi istoria noastră acasă, ci să o facem, pe cât posibil, și mai departe. Cu condiția ca alții să fie dispuși să o învețe corect. De unde se vede că Marea Unire de la Alba Iulia a avut nevoie de recunoaș­terea marilor puteri. De Conferința de la Paris. Așa-i făcută lumea! Dar să revin la Agenția germană: folosind termenul Anschluss, care are, când este vorba de teritorii, o conotație negativă, ne-a jignit. De aceea termenul a fost considerat nepotrivit de către o parte a presei și a unor oficiali români. În primul rând, a reacționat diplomatic Ministerul de Externe român, prin ambasadorul României la Berlin, domnul Emil Hurezeanu. Care a trimis Agen­ției cu pricina o scrisoare în care își exprimă consternarea față de stilul tendențios din știre și solicită cu fermitate corecturile necesare.
În scrisoare se spune: „Dacă Actul de la 1 Decembrie 1918, bazat pe principiul autodeterminării și votului democratic al majorității, recunoscut prin toate tratatele, este echivalent cu Anschlussul Austriei al lui Hitler din 1938, înseamnă că eu, ambasadorul României, țară membră a UE și NATO, în 2018, și dv., director general al DPA în Germania, țară membră în UE și NATO în 2018, trăim în momente și lumi complet diferite.” Și a cerut ferm repararea acestei grave erori de interpretare a istoriei. Ciudat, au răspuns alții în locul Agenției. Șeful redacției Deutsche Welle în limba română, Robert Schwartz, spune că noi, românii, ne-am cam pripit în interpretări exagerate și deplasate. Vine el cu un termen, crede, mai adecvat. Că tradus, termenul nu înseamnă anexare, ci alipire.
Din lac în puț, cum se zice pe la noi. De la anexare la alipire nu este decât un pas de front. Nu a fost nici încorporare, nici alăturare, ci a fost Unire. Mai sunt dojeniți cei care au îndrăznit să ceară președintelui României să se adreseze cancelarului Merkel pe această temă. Este socotită, de puternica presă germană, ca o cerere aberantă. Povestea a rămas în coadă de pește. Parcă ni s-a sugerat să fim mai înțelegători când cei mari și puternici greșesc, chiar cu istoria noastră. Trebuie să remarc atitudinea ambasadorului Germaniei la București, care a trimis un mesaj corect pentru Marea Unire a Românilor. Regretăm că Agenția de la Berlin a adoptat politica struțului. Știm că o știre mincinoasă se rostogolește în lume cu statut de adevăr. Este greu să o corectezi. Un glonte plecat din pușcă nu se mai întoarce de unde a plecat.
Gafa Agenției cade bine unor lideri de la Budapesta. Dar și de la noi. La 1 Decembrie, 1918, la Alba Iulia nu a fost nici anexare, nici alipire, ci Unirea proclamată de reprezentanți din toate colțurile locuite de români. Atunci, poporul a dat dovadă de organizare pentru afirmarea în lume. Iar Germania, prin Tratatul de la Versailles (28 iunie 1919), a recunoscut Marea Unire. Spun asta pentru respectarea adevărului istoric.

Autor: Gheorghe Pârja
Sursa: Graiul Maramureşului

vineri, 2 februarie 2018

SE ÎMPLINESC ANUL ACESTA 100 de ANI DE LA MAREA UNIRE din 1 DECEMBRIE 1918! GLORIE ETERNĂ STRĂBUNILOR, MULŢUMIRI CELOR CARE AU ÎNFĂPTUIT-O!PUTERE ŞI CREDINŢĂ CELOR DE AZI PENTRU O ROMÂNIA MARE ŞI UNITĂ!



Sacralitate, Unire, Spiritualitate

Hora Unirii se-aude la Focşani şi Iaşi
Oriunde pe pământul românesc şi-n inimi
Recunoscuţi creştini suntem de-o-ntreagă lume
Apărători din veacuri ai culorilor străbune!

Unirea din 1 Decembrie e un dar dat nouă
Nicicând nu ne vom uita înaintaşii
Iubirea Ţării ne stă zid şi mărturie --
România e vie, veşnică de-a pururi;
Iubiţi şi apăraţi ce s-a înfăptuit la Alba
Iubiţi-vă ca fraţii.Trăiască România Mare!


                                    Gelu Dragoş






vineri, 24 martie 2017

Despre ce vorbim, noi, naţionaliştii români? 64% dintre moldoveni sunt împotriva unirii cu România

Un sondaj realizat de compania sociologică din Republica Moldova, “Fondul Opiniei Publice” arată că 64% dintre moldoveni ar vota împotriva unei Uniri între România și Republica Moldova, potrivit Adevărul.
Pentru unirea între cele două state vecine doar 22% dintre persoanele intervievate s-au declarat s-au declarat pentru. Potrivit aceluiași studiu doar 53% din populație ar vota împotriva aderării Republicii Moldova la NATO și 22% ar vota pentru aderare.
În cazul unui referendum pentru aderarea la UE sau la Uniunea Vamală, 40% dintre cetățeni s-au declarat pentru UE și 49% ar vota pentru UV.
Sondajul a fost realizat în perioada 10-19 martie pe un eșantion de 1.817 persoane, cu o marjă de eroare de +- 2,3%.
                                                                                                              C.S.

duminică, 15 ianuarie 2017

MIHAI EMINESCU A FOST VICTIMA UNUI ASASINAT POLITIC ORDONAT DE IMPERIUL AUSTRO-UNGAR ȘI GERMANIA ȘI EXECUTAT DE TRĂDĂTORII DIN ROMÂNIA

Genialul Mihai Eminescu, cel care lupta cu îndârjire pentru Transilvania și unirea românilor într-o Dacie Mare, NU a înnebunit și nici nu a fost bolnav de sifilis.
Mihai Eminescu a fost victima unui asasinat politic ordonat de Imperiul Austro-Ungar și Germania și executat de trădătorii din România. El a fost sacrificat pentru că forțele externe doreau să impună României o alianță cu Imperiul Austro-Ungar și renunțarea definitivă la Transilvania, un lucru căruia Eminescu i se opunea cu toată ființa.
Aflați adevărul despre asasinarea lui Eminescu, alături de prof. univ. dr. Nae Georgescu, eminescolog, și George Roncea, jurnalist la ziarul Curentul.


Autor: DANIEL ROXIN

marți, 22 noiembrie 2016

Ce document au ascuns politicienii români în ultimii 25 de ani. Americanii au vrut Moldova lângă România !

În 28 Iunie 1991 Senatul SUA  a emis rezoluţia 148, prin care hotărăşte că Guvernul SUA trebuie să susţină eforturile Moldovei de negociere a reunificării României cu Moldova, conform comisarul.ro
Citiți documentul ascuns opiniei publice de politicienii din România şi Moldova și observați cu atenție motivele!
 
„CONGRESUL 102 SESIUNEA 1 Rezoluţia Senatului 148
Pentru a exprima convingerea Senatului că Statele Unite trebuie să susţină dreptul la autodeterminare al poporului din Republica Moldova şi Bucovina de Nord.
ÎN SENATUL STATELOR UNITE 28 IUNIE (ZI LEGISLATIVĂ, 11 IUNIE), 1991 Dl. PRESSLER (pentru el însuşi şi Dl. HELMS) a depus următoarea hotărâre, care a fost trimisă Comitetului pentru Relaţii Internaţionale
HOTĂRÂRE
Pentru exprimarea convingerii Senatului că Statele Unite trebuie să susţină dreptul la autodeterminare al poporului din Republica Moldova şi Bucovina de Nord.
Întrucât principatul românesc al Moldovei a apărut ca stat independent în secolul al XIV-lea;
Întrucât Moldova a fost invadată în 1806 de către Armata Rusă şi anexată de către Imperiul Rus în 1812 ca rezultat al Tratatului Ruso-Turc de la Bucureşti;
Întrucât la 15 noiembrie 1917 Guvernul Sovietic a proclamat dreptul la autodeterminare al popoarelor din Imperiul Rus şi înfiinţarea unor state separate;
Întrucât la 2 decembrie 1917 Sfatul Ţării, adunarea constituantă moldovenească aleasă în mod democratic, a proclamat Moldova ca stat independent;
Întrucât la 9 aprilie 1918 Adunarea Constituantă a votat unirea Moldovei cu Regatul României;
Întrucât Statele Unite, Franţa, Italia, Marea Britanie, Japonia şi restul statelor aliate au aprobat şi au recunoscut în mod explicit reunirea Moldovei cu România în Tratatul de Pace de la Paris din 28 octombrie 1920;
Întrucât forţele armate ale Uniunii Sovietice au invadat Regatul României la 28 iunie 1940 şi au ocupat estul Moldovei şi Bucovina de Nord şi Herţa, încălcând Carta Ligii Naţiunilor, Tratatul de la Paris din 1920, Tratatul General pentru Renunţarea la Război din 1928, Pactul Româno-Sovietic de Ajutor Reciproc din 1936, Convenţia pentru Definirea Agresiunii din 1933 şi principii general recunoscute ale dreptului internaţional;
Întrucât asupra anexării Moldovei, a Bucovinei de Nord şi a Herţei s-a hotărât în mod prospectiv în anumite protocoale secrete dintr-un tratat de neagresiune încheiat între Guvernul Uniunii Sovietice şi Imperiul German la 23 august 1939;
Întrucât între 1940 şi 1953 sute de mii de români din Moldova şi Bucovina au fost deportaţi de Uniunea Sovietică în Asia Centrală şi Siberia;
Întrucât Guvernul Statelor Unite şi-a exprimat în mod repetat refuzul de a recunoaşte ocuparea de teritorii în urma termenilor aşa-zisului Pact Stalin-Hitler, inclusiv anexarea Estoniei, a Letoniei şi a Lituaniei în 1940;
Întrucât Guvernele Regatului Unit, Uniunii Sovietice şi Statelor Unite sunt părţi ale Cartei Atlanticului din 14 august 1941, în care semnatarele şi-au declarat „dorinţa de a nu fi martore la schimbări teritoriale care nu concordă cu voinţa exprimată în mod liber a popoarelor interesate” şi şi-au afirmat dorinţa „de a fi martore la restaurarea drepturilor suverane şi a autoguvernării către cei care au fost vitregiţi cu forţa de ele” în timpul celui de-al Doilea Război Mondial;
Întrucât la 31 august 1989 Consiliul Suprem al Moldovei a declarat limba română ca limbă oficială a Republicii şi a repus în drepturi alfabetul latin, interzis de Guvernul Sovietic în timpul ocupaţiei, ca alfabet al românei scrise;
Întrucât în martie 1990 poporul român al Moldovei a putut vota, în alegeri libere şi corecte, deputaţi pentru Consiliul Suprem al Moldovei; Întrucât la 27 aprilie 1990 Consiliul Suprem al Moldovei a reinstaurat steagul românesc ca steag oficial al republicii;
Întrucât la 23 iunie 1990 Consiliul Suprem al Moldovei a declarat Republica Moldova stat suveran;
Întrucât la 16 decembrie 1990 peste opt sute de mii de români s-au strâns la A Doua Mare Adunare Naţională în capitala Moldovei, Chişinău, să declare independenţa naţională a românilor din teritoriile ocupate;
Întrucât poporul Moldovei a refuzat să ia parte la referendumul sovietic din 3 martie 1991, în ciuda eforturilor guvernamentale sovietice de ameninţare şi intimidare a poporului moldovean spre a accepta un nou tratat unional;
Întrucât statele semnatare ale Actului Final de la Helsinki au acceptat principiul egalităţii între popoare şi dreptul acestora la autodeterminare;
şi
Întrucât, în temeiul articolului 8 din Actul Final de la Helsinki, „toate popoarele au mereu dreptul, în deplină libertate, să-şi hotărască, când şi dacă doresc, statutul politic intern şi extern, fără ingerinţe exterioare şi să îşi urmărească după propria voie dezvoltarea politică, economică, socială şi culturală”:
Aşadar, să fie decis, în momentul de faţă, că este convingerea Senatului că Guvernul Statelor Unite trebuie
1) Să susţină dreptul la autodeterminare al poporului Moldovei şi al Bucovinei de Nord, ocupate de Uniunea Sovietică, şi să emită o declaraţie cu acest scop;
şi
2) Să susţină eforturile viitoare ale Guvernului Moldovei să negocieze în mod paşnic, dacă aceasta le este voia, reunificarea României cu Moldova şi cu Bucovina de Nord, după cum s-a stabilit în Tratatul de Pace de la Paris din 1920, în normele predominante ale dreptului internaţional şi în conformitate cu Principiul 1 al Actului Final de la Helsinki.”
***
Rezoluţia Senatului american are o importanţă crucială pentru recunoaşterea internaţională a dreptului României şi Moldovei de a se reuni. Aceasta este atitudinea oficială a SUA, exprimată în Congresul american.
Chiar dacă au trecut 26 de ani de la adoptarea rezoluţiei Senatului, ea nu a fost abrogată de alt act emis de aceeaşi autoritate. Documentul dovedeşte că în 1991 exista pe plan internaţional un orizont de aşteptare şi recunoaştere a Reunirii Moldovei cu România.
Fostul ambasador al României la Chişinău, Aurel Preda, afirmă că Mircea Snegur a trimis de două ori delegaţi la Bucureşti pentru a negocia cu Ion Iliescu Reunirea Modovei cu România, cerând o funcţie de vicepreşedinte al României pentru Snegur, însă partea română a refuzat.
Aurel Preda a participat la redactarea declaraţiei de independenţă a Republicii Moldova din 27 August 1991 şi a fost primul ambasador al României la Chişinău, ceea ce conferă credibilitate afirmaţiilor sale. Un lucru este cert, România a ratat în 1991 o şansă uriaşă pentru Reunificarea ţării.
În Moldova exista atunci un curent favorabil Reunirii, la fel ca în România. Liderii politici moldoveni au propus Reunirea, desigur în schimbul unor avantaje politice, cerinţe fireşti în negocierile politice. Statele Unite ale Americii au recunoscut oficial dreptul la Reunificare al României cu Moldova, iar în cancelariile europene Reunirea era aşteptată.
Deşi au existat premise favorabile Reunirii pe plan internaţional, ea nu a avut loc. De ce? Cel puţin un răspuns este cert: Ion Iliescu, preşedintele României în 1991, avea relaţii prea strânse cu Moscova şi a trădat interesul naţional al României. Sigur Ion Iliescu cunoştea Rezoluţia Senatului SUA din 28 Iunie 1991. De ce nu a exploatat-o în interesul naţional?
Istoria îl va judeca pe Ion Iliescu ca trădătorul care a ratat Reunirea Moldovei cu România în 1991. Ion Iliescu nu a reprezentat interesele poporului român în 1991! Rezoluţia nr. 148 a Senatului SUA este un document de o importanţă politică excepţională şi trebuie să stea la baza oricăror negocieri viitoare pentru realizarea Reunirii Moldovei cu România.

vineri, 9 septembrie 2016

Transnistria unită cu Rusia e o invitație la unirea Moldovei cu România!

Liderii transnistrieni încurajați de declarația ambasadorului american James Petit la Chișinău, susținător al ”teoriei moldovenismului” că Moldova nu este România, că basarabenii sunt altceva decât românii, au intrat în acțiune conform obiectivelor diplomaților de peste ocean și au demarat intrarea Transnistriei în cadrul Federației Ruse. Nu cred că este întâmplător, ca acum, la 10 ani de la referendumul din provincia de pe Nistru care a votat 97% pentru unirea acestui teritoriu separatist controlat de Armata a XIV cu Federația Rusă, să se semneze de către președintele autoproclamatei republici unirea cu Moscova. Liderul de la Tiraspol, Evgheni Șevciuc a semnat un decret privind punerea în aplicare a rezultatelor referendumului din 2006 la care 97 la sută dintre transnistreni au votat pentru independența regiunii secesioniste și aderarea ei ulterioară la Federația Rusă. Decretul mai prevede ajustarea completă a legislației transnistriene la cea rusească. Nu cred în teoria politicienilor și analiștilor de la București și în declarațiile premierului de la Chișinău, Pavel Filip, că măsura este una populistă a președintelui în preajma alegerilor prezidențiale din Republica Moldova, pentru a își spori popularitatea. Cunoscând logica politicienilor de la Moscova, decizia lui Evgheni Șevciuc nu este aleatorie și face parte dintr-un plan minuțios pregătit de Vladimir Putin, de circa doi ani de zile, de recuperare a unor teritorii din fostul Imperiu țarist. După ce rușii au recuperat în 2004 Crimeia și Donețk de la Ucraina, iată ca a venit timpul ca să se unească și de jure, nu numai de facto Transnistria cu Federația Rusă. Ofensiva rusească în estul Europei pare de nestăvilit și în acord secret cu SUA, care tot mai mult tactic adoptă defensiva și părăsește geopolitic zona în ciuda propagandei NATO via Deveselu. SUA a pierdut controlul în Turcia, lucru de necrezut acum șase luni, precum și în Bulgaria. În acest context, declarațiile ambasadorilor americani de la Chișinău și București în favoarea ”teoriei moldoveniste” sovietice vin în întâmpinarea intereselor ruse în Europa, care azi se corelează cu unirea Transnistria la Rusia.
victory-day-transnistria-1-680x365
Putin duce o politică treptată și hotărâtă de recuperare a unor teritorii din vremea țarilor și sovietelor. Transnistria se va alătura Crimeii și Republicii Donețk, ca noi teritorii revenite la Moscova. În curând urmează noi entități care se vor rupe din Ucraina, aici mă refer la Republica Populară Odesa și Republica Populară Basarabeană (de sud), care vor face joncțiunea teritorială cu Transnistria, sufocând Kievul, care nu va mai avea ieșire la Marea Neagră. Deocamdată Kremlinul și Duma de stat fac invitații oficiale României să se unească cu Republica Moldova, lucru ignorat de București, care nu vrea să supere ambasadorii americani care consideră că moldovenii sunt un alt popor diferit de români, iar limba moldovenească inventată de academicianul sovietic Lazarev este o limbă diferită de limba română, deși un țăran din Sălaj se înțelege perfect cu unul din Orhei, lucru care nu-l recunosc specialiștii de la departamentul de stat. Totuși trecerea Transnistriei la Moscova, poate avea și un un efect pozitiv: în sfârșit se va realiza la Chișinău că Republica Moldova este un stat artificial, care nu poate supraviețui decât revenind prin unire la Țara Mamă, România. Trecerea Transnistriei la Rusia e imboldul dat Chișinăului, că independența e o iluzie sovietică și numai unirea cu România e singura șansă a moldovenilor -, care sunt români -, că pot trăi într-o țară europeană, prosperă, cu drepturile democratice, civile și de călătorie aferente. Moldova fără Transnistra e un stat castrat economic și social. Trenul istoriei nu oprește de multe ori în gară, iar Moldova cu Transnistria pierdută e o invitație fermă la unirea cu România: o țară, o limbă și un singur popor român. Sursa NapocaNews
                                                                                           Ionuț Țene

harta_romania_mare_1919

luni, 4 iulie 2016

ReUnirea Basarabiei cu România mai aproape cu 50.000 de semnături

Peste 50 000 de semnături au fost colectate de către membrii Asociației Obștești Onoare, Demnitate și Patrie (ODIP) în timpul campaniei de informare la corturi, desfășurată în luna iunie în Chișinău, transmite Romanian Global News.
„Zilnic, pe ploaie torențială sau caniculă, voluntarii ODIP au activat la cinci corturi amplasate în Chișinău, au informat oamenii cu privire la avantajele Unirii Republicii Moldova cu România, iar doritorii au avut ocazia să semneze pentru Unire. Astfel, într-o singură lună am colectat peste 50 000 de semnături pentru Unire doar în Chișinău", a precizat Corina Bezer, vicepreședinte ODIP.
„Intimidarea persoanelor care doresc UNIREA, înseamnă și intimidarea lui Ion și Doina Aldea-Teodorovici, Grigore Vieru și Mihai Eminescu. Această campanie de informare s-a petrecut cu informarea preliminară a autorităților și, indiferent de orice speculație, ODIP și-a desfășurat activitatea legal, voluntarii fiind mereu pașnici și politicoși cu orice cetățean, indiferent de viziunea sa. S-a spus că am amplasat corturile în preajma instituțiilor de învățământ, ceea ce este un fals", a declarat Vlad Bilețchi, președintele AO „Onoare, Demnitate și Patrie" (ODIP).
Tinerii de la ODIP au anunțat astăzi și lansarea celei mai mari campanii de informare în localități. „Toată luna iulie, vom merge în mai multe localitățile din Ialoveni, Anenii Noi, Strășeni, Călărași, Ungheni, Orhei, Fălești, Telenești, Soroca etc și vom informa oamenii cu privire la avantajele unirii cu România. Am lansat o ediție specială a Ziarului Românesc Liber, care va fi distribuită gratuit fiecărui cetățean", a declarat Otilia Dascăl, membru ODIP. Sursa  Romanian Global News 

joi, 15 octombrie 2015

După veacuri de-nvrăjbire Europa vrea unire

Încă din secolul al XIX-lea, o seamă de gânditori şi politicieni europeni, având sub ochi modelul Statelor Unite ale Americii (SUA) şi pofta lor nesăţioasă de expansiune teritorială şi economică, pledau din toate puterile pentru unificarea politico-economică a ţărilor europene sub numele atotcuprinzător de Statele Unite ale Europei (SUE).
            Iar după primul război mondial, adică atunci când era evidentă pentru toată suflarea că – pe tabla de şah a economiei mondiale – s-a petrecut rocada între Europa şi SUA, respectiva pledoarie s-a transformat în laitmotiv şi a luat chipul paneuropenismului insistent.
            După războiul ruso-japonez din 1904-1905, război care – prin neinspiratele lucrături în Extremul Orient ale englezilor împotriva imperialismului rusesc – a dus la ruşinoasa înfrângere a colosului muscălesc de către micuţa Japonie (primul mare afront încasat de rasa albă de la cea galbenă) şi la naşterea imperialismului nipon, poetul Paul Valéry trăgea semnalul de alarmă în legătură cu egoismul Europei şi cu europeanul „dominat de o ambiţie fără frâu”, pentru ca în perioada interbelică, gânditorul francez André Siegfried să deplângă starea de instabilitate economică a timpului şi să regrete deplasarea „centrului de gravitate” afară din Europa, proces prin care bogăţia acesteia a trecut „în mâinile popoarelor din America şi Asia”.
            Şi dacă încă de-atunci era vizibil că Statele Unite joacă rolul pe care Europa îl deţinuse în secolul 19 (cel mai mare exportator mondial de tehnică, tehnicieni şi capital), a doua conflagraţie mondială i-a consolidat această poziţie de lider.
            Căci, ne spune P.P.Negulescu în Destinul omenirii, dintr-un fund de sac, „predilect teren de invaziune”, cum se prezenta Europa în epoca migraţiunii popoarelor (desigur, asta şi din pricina vecinătăţii cu Atlanticul, nomazii neputând merge mai departe), ea „s-a transformat într-un focar de expansiune”, astfel că, împinsă de la spate de Renaştere şi de aburul revoluţiei industriale, în secolul 19 n-a fost numai locomotiva tehnico-ştiinţifică a lumii şi, practic, singurul exportator de capital, ci şi marele focar de iradiere a culturii şi civilizaţiei până la marginile Pământului – în coloniile puterilor occidentale (Anglia, Franţa, Spania, Germania etc.), dar şi în afara acestora (SUA, China, Japonia).
            La vremea respectivă se vorbea de o mistică a progresului, întrucât ştiinţa, ne spune gânditorul român, „ce rămăsese la greci curiozitate liberă, devenea acum mijloc de putere şi constrângere”.
            Există, totuşi, trei corpuri de condiţii specifice, care se opun încercărilor de imitare a Statelor Unite de către strategii Europei unite. Acestea sunt: istoria şi pârghiile ei, condiţiile geografico-economice şi ambianţa psiho-socială.
            1)Popoarele şi limbile europene s-au format în decursul veacurilor prin amestec la început cu migratorii, precum şi prin lungul şir al asimilărilor şi altoirilor ulterioare, pe când poporul american a rezultat la repezeală în veacul al XVIII-lea prin vrerea destinului, care i-a pus laolaltă pe emigranţii şi aventurierii veniţi de pretutindeni cu limbile, năravurile, tradiţiile şi păcatele lor, pentru a crea „mişmaşul” etnic, pe seama căruia se amuza copios scriitorul american Sinclair Lewis.
            Apoi, în focul luptelor pentru apărarea vieţii şi bunurilor („sărăcia şi nevoile şi neamul”), a limbii, credinţei şi amintirilor, într-un cuvânt a gliei străbune, au apărut primii fiori ai conştiinţei naţionale, din care - pe armăturile naţionalismului şi patriotismului – s-a înălţat specificul naţional, adică ceea ce este atât de propriu unui popor, încât îl deosebeşte de toate celelalte popoare ale lumii.
            Fireşte, tot în focul acestor lupte duse împotriva lăcomiei şi cinismului invadatorilor, au apărut resentimentele naţionale şi poliţele neplătite ale istoriei. Dar izvorul urii dintre statele şi popoarele Europei nu trebuie căutat cu obstinaţie în naţionalism (mai mult sau mai puţin toate statele se fac „vinovate” de egoismul benefic al naţionalismului, ce tocmai prin asta se dovedeşte natural şi neprimejdios), ci – ne spune Negulescu - în hiperegoismul naţionalist al acelor state, care, urmărind doar binele lor inclusiv pe căile injustiţiei şi nedreptăţii, nu renunţă niciodată cu totul la posibilitatea agresiunii împotriva popoarele paşnice de mai aproape sau de mai departe.
            N.B.Americanii şi-au hipertrofiat naţionalismul de sorginte cosmopolită în timpul execuţiilor organizate împotriva pieilor roşii, adevăraţii proprietari ai întinselor pământuri din Vest, şi a războaielor cu spaniolii...
            2)Condiţiile geografico-economice pledează la rândul lor în favoarea uniunii americane: Un stat comparabil ca întindere cu Europa, dar cu o populaţie de 2,3 ori mai mică şi cu bogăţii ale solului şi subsolului superioare bătrânului continent (fie şi pentru aceea că industrializarea americană a demarat mai târziu), un stat care n-a cunoscut pe propria piele dezastrele primului şi celui de-al doilea război mondial (atacul de la Pearl Harbor a fost o nimica toată) şi care ştie mai bine ca oricine să-şi conserve resursele proprii, deşi locuitorii săi (5% din populaţia globului) consumă aproape un sfert din resursele energetice ale lumii, bineînţeles că un asemenea bloc politico-economico-financiar are capacitatea de-a rezista mult şi bine prin el însuşi. Ceea ce nu se poate spune despre actuala Uniune Europeană, deja serios marcată de tensiunile mocnite dar permanente dintre mulţumirea trufaşă a Vestului şi marea nemulţumire a Estului, dintre opulenţa Nordului şi marile probleme cu care se confruntă Sudul.
            3)În fine, din punct de vedere psiho-social trebuie avut în vedere „aerul” american al preocupărilor întru organizare şi obsesiva rentabilizare, respectiv întru asimilarea şi rapida americanizare a noilor sosiţi, proces mult înlesnit de obligativitatea limbii engleze în administraţie, justiţie şi armată, astfel că la acest capitol ei au de-a face doar cu nişte, hai să le spunem, subdialecte de ordin social.
            În schimb Europa se confruntă şi va continua să se confrunte cu marea şi delicata problemă a dialectelor – fiecare ţară şi popor cu dialectul său, ceea ce înseamnă altă limbă şi obiceiuri, altă cultură şi civilizaţie, alte sentimente şi, desigur, altă istorie.

            Sighetu Marmaţiei,                                                                George PETROVAI
                14 oct. 2015