Se afișează postările cu eticheta zero. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta zero. Afișați toate postările

duminică, 31 august 2025

ZERO!


„Politica externă a României = ZERO. Din 43 de noi nominalizați în această săptămână în Serviciul Extern al Uniunii Europene (România fiind a 6-a țară ca populație din cele 27 ale UE) = ZERO români!

Dacă am avea un ministru de externe în România, acesta și-ar anunța demisia de onoare; sau ar merge astăzi la Bruxelles să întrebe de ce România (cu atât de mulți diplomați calificați) nu are absolut nicio nominalizare!

Dar noi nu avem ministru de externe; noi o avem pe doamna Oana Țoiu (USR), care e un fel de funcționar la MAE al Ucrainei, și câțiva care lucrează pentru Republica Moldova.

Pentru România avem ZERO politică externă” a scris fostul premier Victor Ponta, pe Facebook.

duminică, 11 decembrie 2022

Tudor Chirilă s-a trezit!


Tudor Chirilă o spune fără echivoc! Eșecul Schengen un lucru e clar: politicienii nu-si asumă nicio responsabilitate. Nimic. E un spectacol al neasumării!

Artistul Tudor Chirilă spune că toate îndemnurile lansate de politicienii români pentru boicotarea Austriei sunt de fapt perdele de fum menite să distragă atenția de la adevărata problemă, lipsa de asumare a eșecului.

In eșecul Schengen un lucru e clar: politicienii nu-si asumă nicio responsabilitate. Nimic. E un spectacol al neasumării. Desigur, dacă am fi intrat în Schengen am fi avut un spectacol grosolan al emfazei și fuduliei și un festival tv al realizării mărețe. Mă mir că această clasă politică putredă, incompetentă și coruptă nu-i înțelege pe austrieci: oamenii ăia fac ce fac și ai noștri de ani de zile: politizează chestiunea Schenghen, folosesc informații și cifre false, deturneaza sensuri ca să serveasca cat pot de bine un discurs electoral câștigător.

De câte ori această clasă politică paralelă cu nevoile României, dar foarte conectată la pîrghiile producției de averi din afaceri cu statul eșuat, nu s-a folosit de teme false, nu a mințit și distorsionat, nu a alimentat atăt un discurs anti european cât și nenumărate ipoteze conspiraționiste ca să obțină voturi prin manipulare, diversiune, falsa stimulare a sentimentului national si alimentarea unor temeri false?

Austriecii au procedat fara niciun fel de scrupul, fara niciun fel de argument logic, fara nici un argument factual. Veto-ul lor este, de fapt, un gest de politica interna, un vot care chipurile protejeaza Austria de dusmanul migraționist din Romania?

Același tip de joc ca al politicienilor noștri care acum joacă cartea indignării. Se vor indigna însă și atât. Ne vor invita să boicotăm stațiunile de schi din Austria, uitând să ne amintească un lucru simplu: că ei sunt de fapt motivul pentru care am ajuns să boicotăm stațiunile noastre.

La câte spitale regionale am construit în ultimii 30 de ani, autostrăzi, la câte drumuri feroviare am reparat, la câte școli am construit, la câte investiții în reforma instituțiilor statului avem, ar trebui să ne întrebăm și dacă avem cu adevărat vămile alea gata? Că, cu MCV ul și justiția vedem ce se întâmplă.

Este foarte trist că chestiune Schengen va deveni un pretext de lupte politice și o unealtă excelentă de mascare a neputințelor unei clase politice jalnice.

Nu vom vedea asumare, demisii sau solutii coerente. E doar debutul festivalului demagogic românesc care vizează momentul 2024.

 

Sursa: NapocaNews

vineri, 30 septembrie 2016

Ilie Șerbănescu: “Să nu ne amăgim cu proiecte de ţară pentru o ţară care nu se mai află sub control naţional, ci sub controlul străin!”

Preşedintele Iohannis a anunţat elaborarea unui proiect de ţară, acela arhireclamat de ani şi ani şi privit ca un fel de premântuire a României. Urmează a lucra la acesta o comisie prezidenţială, din care fac parte experţi de notorietate din diferite domenii şi reprezentanţi ai partidelor parlamentare, căci proiectul nu va fi (doar) o strategie minunată, dar fără responsabilităţi, ci va fi asumat politic.
Au abundat reproşurile în perioada postcomunistă că România a hălăduit prin ape tulburi tocmai în lipsa unui proiect de ţară, deşi există susţineri că programele de aderare la NATO şi UE au jucat în mod indirect, dacă nu şi direct, prin toate exigenţele interne şi externe pe care le implicau, rolul unui proiect de ţară. De la atingerea respectivelor obiective, doar aderarea la euro ar mai fi putut juca acest rol, dar cum adoptarea euro devine mereu mai improbabilă, un proiect (propriu-zis) de ţară s-ar arăta indispensabil. Elaborarea proiectului anunţat ar umple golul, urmând a stabili unde ar vrea România să ajungă şi bineînţeles cum!
Necesitatea deci a unui proiect de ţară ar fi în principiu în afara discuţiei, iar asumarea politică, tot în principiu, ar mări probabilitatea de înfăptuire. Obiectivele nu se cunosc – abia urmează a fi stabilite –, astfel încât nu se pot dezbate în această fază posibilităţile concrete de atingere a obiectivelor în funcţie desigur de realismul acestora şi de resursele disponibile şi mobilizabile.
Cu alte cuvinte, prevăzutul proiect de ţară rost ar avea, obiective îi pot fi asociate o mie, iar resurse vor exista practic pe măsura obiectivelor propuse. Totuşi, acestui proiect îi lipseşte ceva! Proiectul n-are obiect! Și, parafrazând povestea aceea cu dragostea, dacă obiect nu e, nimic nu e! În urmă cu cel puţin 15 ani ar fi avut obiect. Acum nu mai are. În urmă cu 15 ani, România, bună sau rea, încă aparţinea românilor, buni sau răi, cum erau ei! Acum, poate mai bună decât atunci (lucru discutabil, dar totuşi admisibil!), nu mai aparţine românilor! În proporţie de peste jumătate, activele şi cifra de afaceri din economie sunt deţinute de capitalul străin şi, foarte important de semnalat, este vorba de jumătatea de control (care are în mână sectoarele strategice şi decizia în economie), în timp ce jumătatea încă aparţinând românilor este cea care pune pingele. Resursele de petrol şi jumătate din cele de gaze naturale, distribuţiile de energie (cele care strâng banii din economie, căci energie consumă toată lumea), industria auto, metalurgia feroasă, metalurgia neferoasă, industria materialelor de construcţie, telefonia fixă, telefonia mobilă, băncile, asigurările, retailul şi, într-o măsură crescândă, pădurile şi pământurile agricole sunt sub controlul străinilor. Românii – companii şi indivizi – au ajuns de fapt chiriaşi în ţara lor (sau, cu numele, încă a lor!).
Proiect de ţară?! Se apucă, altfel spus, chiriaşii de o treabă care nu este a lor! Proiectele unei entităţi, indiferent care este aceasta, nu pot fi decât proiectele proprietarului respectivei entităţi! Proprietarul deţine activul în cauză şi deci decizia. Chiriaşul nu are nici jurisdicţie şi nici resurse de a mai face ceva, indiferent dacă se întâmplă să fie fostul proprietar! Oricum se face până la urmă doar ceea ce vrea proprietarul şi nu chiriaşul! În capitalism, proprietarul decide şi de-acum proprietarul în România este, în cadrul majorităţii de control din economie, străin.
Într-un apartament chiriaşii pot zugravi, pot schimba eventual faianţa sau chiuveta, dar nu pot reamenaja pereţii, nu pot umbla la structura de rezistenţă. Iar de chiriaşi care să proiecteze modernizări pe banii lor ale apartamentului în care sunt chiriaşi nu s-a prea auzit, căci sunt prostii pure! Românii nu mai dispun de resursele lor, de pădurile lor, de industriile lor (câte mai sunt), de utilităţile lor publice, de pământurile lor, de banii lor. În aceste condiţii, este un exerciţiu inutil să te amăgeşti cu strategii şi proiecte de ţară, căci oricum nu mai dispui de mijloacele şi pârghiile pentru a le transpune în viaţă, başca faptul că stăpânul extern decide să facă tot numai ceea ce vrea el.
Orice obiective de dezvoltare ţi-ai propune, acestea nu pot avea vreo bază de realizare. Capitalul străin va face tot numai ceea ce este în interesul său. Iar interesele sale de profit nu se suprapun câtuşi de puţin cu interesele de dezvoltare a ţării. De cele mai multe ori sunt chiar disjuncte.
Ce obiectiv şi-ar putea propune un proiect de ţară în România, când toate resursele de petrol nu mai aparţin românilor, când petrolul şi gazele ce urmează a fi exploatate din Marea Neagră nici nu se ştie dacă vor tranzita măcar teritoriul României, când singura ţară din zonă cu resurse de hidrocarburi, cum este România, este şi singura care nu are o companie sub control naţional de distribuţie a carburanţilor?!
Ce obiectiv naţional ar putea fi stabilit în industria auto, când nimic din aceasta nu este sub control românesc sau ce obiectiv structural ar putea fi formulat în această industrie când doar 30% din producţie reprezintă automobile, iar restul de 70% constituie de fapt componente şi accesorii?!
Ce obiectiv să se proiecteze în materie de exporturi, când 70% din acestea sunt livrări ale multinaţionalelor care operează în România, în cazul cărora ”românii” nu cunosc nici măcar destinaţia respectivelor livrări din România, şi când, oricum, din primii 100 de exportatori doar 3 sunt cu capital românesc.
Să fim serioşi! Acum 15 ani poate mai era ceva de făcut. Acum este târziu, nenică!
Să nu se creadă cumva că aceste realităţi au fost doar neglijate sau ”uitate” în legătură cu anunţarea prevăzutului proiect de ţară. Care, deşi este în proporţie de aproape 100% economic, ar urma să fie elaborat fără participarea actorilor din economie! Prezenţa mediului de afaceri între cei ce vor lucra la acest proiect este minunată, dar lipseşte cu desăvârşire! Cine să asigure respectiva prezenţă? Capitalul românesc, nu, căci nu decide nimic în economia din România?! Potrivit realităţilor însele, ar fi trebuit să fie vorba de capitalul străin, pur şi simplu în calitatea sa de proprietar şi decident! Anumite ramuri ale acestui capital străin (în frunte cu AmCham) şi-au şi arătat explicit insatisfacţia! Dar, prin invitarea eventuală a capitalului străin la elaborarea proiectului, Iohannis ar fi făcut-o rău de oaie. Ar fi dat cărţile pe faţă! Proprietarul străin ar fi fost chemat să hotărască oficial, sub egidă prezidenţială, cum să arate proiectul, zis românesc, de ţară!
Să nu ne amăgim cu proiecte de ţară pentru o ţară care nu se mai află sub control naţional, ci sub controlul străin. Un proiect de ţară pentru România ar putea dobândi semnificaţie doar dacă, luându-se în considerare în mod serios că ne aflăm în capitalism, ar avea în vedere întoarcerea în prealabil a proprietăţii asupra ţării în mâna românilor. Și, abia apoi, din calitatea firească de proprietar, s-ar face proiecte, indiferent dacă mai măreţe sau mai puţin măreţe. Va stabili oare prevăzutul proiect de ţară o retrocedare către români a proprietăţii asupra economiei din România?! Și iarăşi şi iarăşi, să fim serioşi!
Autor: Ilie Șerbănescu

duminică, 11 septembrie 2016

EDITORIAL. Absorbţie fonduri europene zero, în schimb salarii de boieri !

                                                    
                                       de Gelu Dragoş

Ex- premierul Victor Ponta a scris pe pagina personală de Facebook că: „România în 2016 are *GUVERNUL ZERO* nu doar la absorbţie, ci şi ce îşi propune în continuare până la sfârşitul anului este tot zero!” Ministrul Cristian Ghinea, în replică, a scris pe aceeaşi pagină de socializare că actualul guvern de tehnocraţi a adoptat în şedinţa de miercuri, un Memorandum privind Fondurile europene care include previziunile bugetare de la toate Autorităţile de Management şi că vor fi atrase fonduri structurale din exerciţiul financiar 2014-2020 în valoare de 3,3 miliarde euro, sume care vor proveni în special din închiderea Programelor 2007-2013. Deocamdată, după cum bine se poate citi printre rânduri, nu este nimic concret, ba mai mult ministrul Agriculturii Achim Irimescu ne anunţă că din  Programul Naţional de Dezvoltare Rurală, estimat la opt miliarde de euro, derulat de Ministerul Agriculturii, vor fi redistribuite, în acest an, câteva sute de milioane de euro către refugiaţi! Aşa că fermierul român mai este lovit încă o dată! Oare a câta oară din 1907 încoace?!
Şi totuşi avem şi lucruri concrete, palpabile, salariile din Ministerul Fondurilor Europene (aici n-am inclus şi primele funcţionarilor pe care le iau de Paşti, Crăciun, sfârşit de an fianciar, etc) la: Direcţia Spaţiul Economic European - 9.443 lei; Direcţia Generală de Coordonare Implementare Programe de Investiţii Majore - 9.294 lei; Unitatea Coordonare Programul Operaţional Dezvoltarea Capacităţii Administrative - 9.264 lei; Direcţia Generală Mecanisme şi Instrumente Financiare Nerambursabile - 9.168 lei; Direcţia Instrumente Financiare Nerambursabile - 9.060 lei; Unitatea Coordonare POR Programul Operaţional Regional - 9.062 lei; Directorul Direcţiei de Coordonare Sistem - 8.856 lei; Unitatea Coordonare POS Mediu - 8.856 lei; Unitatea Coordonare POSCCE Creşterea Competitivităţii Economice - 8.649 lei; Autoritatea de Management Programului Operaţional Asistenţă Tehnică - 8.517 lei; Unitatea Coordonare POS Transporturi - 8.467 lei; Unitatea Coordonare POSDRU - 7.802 lei.
Noi ce am mai putea spune?! O face atât de bine epigramistul clujean Eugen Albu: “Să v-ajute Dumnezeu,/ Ca, din anul care vine,/ Să aveţi salariul meu/ Şi s-o duceţi tot ca mine!”

miercuri, 19 august 2015

Breaking news


Rezultatul EXPERTIZEI financiar-contabile în dosarul premierului Victor Viorel Ponta de la DNA: Prejudiciul este ZERO !
 Expertiza financiar-contabilă realizată în dosarul premierului Victor Ponta a ajuns la DNA şi arată că nu a existat un prejudiciu produs statului, susţin surse citate de România TV. Procurorul care instrumentează dosarul Rovinari-Turceni, în care este cercetat şi Ponta, s-a întors luni din concediu.
Procurorul care instrumentează cazul, Jean Uncheşelu, s-a întors luni din concediu şi reia verificările, relatează România TV.
Victor Viorel Ponta a fost pus sub inculpare în dosarul Rovinari-Turceni, în care este urmărit penal, alături de Dan Şova. În iulie, când a fost la DNA, Victor Ponta declara că va reveni pentru a da declaraţii în luna august, atunci când va fi gata expertiza financiar-contabilă dispusă în dosar.

                                                                                                              C.L.L.