miercuri, 29 februarie 2012

Fotbal. Meci amical. România – Uruguay 1- 1 (0 – 1)

România a terminat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea amicală jucată ieri seară, pe „Naţional Arena, cu puternica echipă sud-americană, Uruguay.
În faţa a aproape 18.000 de spectatori, care au îndurat ninsoarea abundentă din Bucureşti,formaţia pregatită de Victor Piţurcă a jucat de la egal la egal cu campioana Americii de Sud şi a 4-a clasată la Campionatul Mondial din Africa de Sud.
Nici bine n-a început partida şi tabela de marcaj s-a şi schimbat. Cavani a deschis scorul în minutul 2, cu un şut splendid de la marginea careului, la care Tătăruşanu n-a avut nimic de făcut fiind surprins cu un metru mai în faţă decât ar fi trebuit.
Tricolorii s-au aruncat apoi în atac, însă Uruguayul a trecut pe lângă golul doi în minutul 16, când Suarez a centrat din partea dreapta, Chiricheş a deviat nefericit până la Cavani, care, cu toată poarta goală în faţă, a trimis peste bară!
Ghinion au avut şi tricolori, în mintul 25, când şutul superb al lui Marius Niculae s-a oprit doar în bara transversală a porţii apărate de fostul portar al lui Lazio, Muslera. Până la pauză, uruguayenii mai puteau înscrie odata, însă arbitrul ungur Viktor Kassai s-a făcut că nu vede un penalti clar ca lumina zilei la Cavani, după un fault al lui Tătăruşanu.
La cabine, Piţurcă a decis să facă patru schimbări, trimiţându-i în teren pe Lazăr, Bourceanu, Marica şi Bogdan Stancu, iar efectele s-au văzut imediat pe tabelă.
După numai 5 minute de la reluarea meciului, Stancu a egalat, cu o lovitură precisă de cap din 5 metri, la o centrare perfectă din partea dreapta a lui Torje.
Au urmat apoi ocazii bune ale tricolorilor, cu Torje şi Stancu la timonă, dar şi multă siguranţă în apărare, dată în special de bravul Chiricheş. Din nefericire, am avut parte şi de conflicte intre suporteri şi stewarzi, soldate cu evacuarea a mai multor spectatori care strigau lozinci împotriva lui Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir.
A fost 1-1 cu campioana Americii de Sud - Uruguay, după un meci bun al tricolorilor, un meci dătător de speranţe pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2014, un meci pe care ni l-am dori repetat de români, datorită dăruirii şi atitudinii din teren. Felicotări Mutu şi compania!
Au evoluat echipele:
România: 12. Ciprian Tătăruşanu – 4. Paul Papp, 6. Vlad Chiricheş, 15. Dorin Goian, 14. Iasmin Latovlevici (7. Valerică Găman, 61) – 11. Gabriel Torje, 13. Ionuţ Neagu (8. Costin Lazăr, 46), 22. Mihai Pintilii (5. Alexandru Bourceanu, 46), 10. Adrian Mutu (căpitan; 20. Cristian Tănase, 75) – 18. Marius Niculae (9. Ciprian Marica, 46), 21. Daniel Niculae (19. Bogdan Stancu, 46). Selecţioner: Victor Piţurcă.
Rezerve neutilizate: 1. Silviu Lung jr, 23. Cristian Bălgrădean – 2. Cornel Râpă, 3. Constantin Grecu, 16. Mihai Roman, 17. Dragoş Grigore.
Uruguay: 1. Fernando Muslera – 16. Maxi Pereira (4. Jorge Fucile, 46), 2. Diego Lugano (căpitan), 3. Diego Godin, 22. Martin Caceres – 5. Walter Gargano (20. Alvaro Gonzalez, 67), 11. Gaston Ramirez, 17. Egidio Arevalo Rios (8. Sebastian Eguren, 78) – 10. Diego Forlan – 9. Luis Suarez, 21. Edinson Cavani (13. Sebastian Abreu, 60). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.