sâmbătă, 26 martie 2016

Simona Halep câştigă din nou la Miami şi se califică în optimi

Tenismana Simona Halep a câstigat, sâmbătă seara, partida din turul al treilea al turneului WTA de la Miami, scor 6-4, 6-1, împotriva tenismenei Julia Goerges, din Germania.
Jucatoarea din România s-a calificat astfel în optimile de finala ale turneului american.
Meciul a durat o ora şi 35 de minute şi a început cum nu se poate mai prost pentru româncă, aceasta fiind condusă cu 3-0. De la acel scor, însă, Simona a mai pierdut doar două game-uri în acest meci. Jucătoarea noastră şi-a revenit superb şi a condus cu 5-3, reuşind să câştige primul set cu 6-4.
Setul al doilea a început cu Goerges în avantaj, însă Halep nu i-a mai dat nici o şansă adversarei sale şi a câştigat şase game-uri consecutive, calificându-se fără emoţii în turul următor.
În optimi, Simona va evolua împotriva britanicei Heather Watson, locul 69 mondial, care a trecut în trei seturi, scor 3-6, 7-5, 6-3, de belgianca Yanina Wickmayer, locul 47 WTA.