miercuri, 23 noiembrie 2016

Cupa României (sferturi, retur): Știința Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamț 3-0

Știința Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 16, 19)
    Explorări: Kaszap 5p, Cherbeleață 12p, Kovacs 12p, Coasă 11p, Didorciuc 10p, Sushko 5p, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu 2p, Lupu 3p, Nagy 2p, Socaciu și Neamț (libero). Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Piatra Neamț: Florea, Veber 8p, Shimansky 4p, Borcoș 3p, Stoenete 4p, Iosif 8p, Ursache (libero). Au mai jucat: Dragomir 5p și Răileanu 1p. Antrenori: Nicolae Buruș și Ilie Costin.
    Au arbitrat: Ioan Bârsan și Cornel Gorban (Iași). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).
    4-3, 8-4, 12-7, 16-8, 20-14, 25-19
    Știința Explorări este prima semifinalistă a ediției 2016-2017 a Cupei României la volei masculin.
    După ce ieri s-au impus în prima manșă din sferturi, cu 3-0 în fața echipei VCM LPS Piatra Neamț, elevii antrenorilor Marius Botea și Sorin Pop II au câștigat și manșa a doua cu același scor 3-0, ambele jocuri disputându-se în Baia Mare.
    Partida de azi a reprezentat pentru gazde o simplă formalitate, replica oaspeților fiind extrem de palidă.
    Știința Explorări va întâlni în semifinalele Cupei României învingătoarea din disputa CSVM Zalău - Unirea Dej. Zălăuanii au câștigat cu 3-0 prima manșă jucată în deplasare, urmând să dispute mâine returul pe teren propriu.