marți, 26 martie 2024

Columbia - România 3-2. Sud-americanii continuă seria meciurilor fără înfrângere!

În primul meci de pregătire pentru EURO 2024, naționala lui Edward Iordănescu nu a reușit decât un 1-1 acasă cu Irlanda de Nord.

În al doilea meci, cel de-a seară, 26 martie,  Columbia – România s-a terminat cu o nouă înfrângere 3 – 2 (2 – 0).

Meciul s-a disputat pe stadionul echipei Athletico din Madrid, acolo unde evoluează pentru echipa locală Horațiu Moldovan..

Columbia - România: echipele de start:

Columbia: Columbia: Vargas - Arias, Lucumi, Cuesta, Mojica - Rios, Lerma - Arias, Rodriguez, Diaz - Cordoba

Rezerva: 1. Dospina, 22. Montero, 4. S. Arias, 5. Castano, 18. Cassierra, 8. Carrascal, 13. Cabal, 14. Gomez, 15. Mosquera, 19. Borre, 20. Quintero, 23. Asprilla, 24. Fuentes, 25. Portilla, 26. Puerta

România: Moldovan – Rațiu, Drăgușin, Burcă, Opruț - M. Marin, R. Marin, Stanciu - Mihăilă, Alibec, Moruțan

Rezerve: 1. Niță, 16. Aioani – 4. Manea, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 14. Hagi, 19. Drăguș, 20. Man, 22. Racovițan, 23. Sorescu, 24. Olaru, 25. Fl. Coman, 26. Șut, 27. Fl. Tănase.

Cum s-au marcat golurile:

Minutul 6 - GOOOL Columbia! Mingea ajunge în interiorul careului mic, Cordoba îl învinge pe Burcă la duelul aerian și marchează cu capul, direct la colțul lung.

Minutul 36 - GOOOL Columbia! Arias dublează avantajul pentru sud-americani, reușind să finalizeze din interiorul careului.

Minutul 80 - GOOOL Columbia! Asprilla înscrie cu un șut la nivelul ierbii, fără șansă pentru Horațiu Moldovan.

Minutul 84 - GOOOL România! Ianis Hagi pătrunde în interiorul careului și finalizează în urma unei acțiuni personale.

Minutul 90+3 - GOOOL România! Florin Tănase micșorează diferența, reușind să marcheze în urma unui șut din întoarcere.

Final de meci și dezamăgirea unei noi înfrângeri pentru românii din diaspora, chiar dacă a fost meci amical. Hagi și Adrian Ilie ne învățase cu victorii împotriva sud-americanilor!