duminică, 30 august 2015

HCM Baia Mare a debutat cu o victorie în Liga Naţională şi este favorită în câştigarea unui nou titlu!

HCM Baia Mare a debutat cu dreptul in Liga Nationala. Vicecampioanele au invins, fara drept de apel, cu 36-26 (19-11) gruparea U Alexandrion Cluj, dupa o partida pe care elevele lui Aurelian Rosca au controlat-o in intregime. Baimarencele s-au distantat inca din prima repriza, reusind sa intre la vestiare cu un avans confortabil de 8 goluri (19-11).

Repriza secunda a fost una a spectacolului, atat in ceea ce priveste evolutiile portarilor Dumanska si Munteanu, cat si in ofensiva, acolo unde Jezic, Nechita si celelalte baimarence au oferit un adevarat regal handbalistic.
Cele mai bune marcatoare ale gruparii HCM Baia Mare au fost Nechita si Jezic, cu 9, respectiv 6 reusite, in timp ce pentru echipa oaspete cele mai multe goluri, 8, au fost inscrise de Corina Biris.
HCM Baia Mare obtine victoria si cele trei puncte puse in joc si va evolua, in urmatoarea etapa, miercuri, 2 septembrie, pe teren propriu, in compania gruparii Magura Cisnadie.

* HCM Baia Mare: Munteanu (9 interventii), Dumanska (8) - Oltean (1 goluri), Geiger (3), Tanasie (4), Szucs, Abbingh (4), Perianu (3), Ardean-Elisei (4), Jezic (6), Tatar, Preda, Zamfirescu, Nechita (9), Vizitiu (1)

* U Alexandrion Cluj: Enache (2 interventii), Prodan (3), Mazarean (3) - Paraschiv (3 goluri), Severin, Valean (1), Dindiligan (3), Ivan, Chintoan (4), Vasiliu, Laslo (3), Biris (8), Petrus (1), Popa (3), Boian