marți, 28 iunie 2016

Anglia a fost învinsă de Islanda cu scor 1-2 şi Spania a fost eliminată de Italia cu scor 0-2

Naţionala Islandei a câştigat, luni, scor 2-1, meciul jucat împotriva naţionalei Angliei în optimile de finală ale Campionatului European, disputat la Nisa, pe stadionul Allianz Riviera, şi s-a calificat în sferturile de finală ale competiţiei, acolo unde vor întâlni Franţa.

ANGLIA-ISLANDA 1-2 (1-2) !!!
Au marcat: Rooney 4' penalty / Sigurdsson 6', Sigthorsson 18'.
1-0: Rooney marchează din penalty.
1-1: Islandezii execută lung o aruncare de la margine, Arnasson prelungeşte, iar Sigurdsson reia în plasă.
1-2: Sigthorsson înscrie, din marginea careului, cu primul său şut de la turneul final.
Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Dier (Wilshere 46'), Alli, Rooney (Rashford 87') - Sterling (Vardy 60'), Sturridge, Kane. Selecţioner: Roy Hodgson.
Islanda: Halldórsson - Saevarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, G. Sigurdsson, Gunnarsson, B. Bjarnason - Sigthórsson (Bjarnasson 77'), Bödvarsson (Traustason 89'). Selecţioner: Lars Lagerback.
Cartonaşe galbene: Sturridge 47' / Sigurdsson 38', Gunnarsson 65'.
Cartonaşe roşii:-.
Arbitri: Damir Skomina, Jure Praprotnik, Robert Vulkan; adiţionali: Matej Jug, Slavko Vincic (toţi din Slovenia); rezervă: Carlos Velasco Carballo (Spania).
Observatori: Pierluigi Collina (Italia), Bjorn Vassallo (Malta).

ITALIA - SPANIA  2-0 (1-0)
Au marcat:
Chiellini 33, Pelle 90+1
Primul gol al partidei a fost marcat de Chiellini în minutul 33. Fundașul italian a fost pe fază la o lovitură liberă provocată de Sergio Ramos la marginea careului și după ce De Gea a respins italianul a împins mingea în poartă.
În repriza secundă, Spania și-a mai revenit, dar fără să schimbe tabela într-un fel. În minutul 89, Pique a ratat uluitor singur cu Buffon, bifând cea mai mare ocazie a ibericilor.
În prelungiri, Pelle a primit o minge în fața porții de la Darmian și a stabilit scorul final cu un șut din prima.
Italia va întâlni în ”sferturi” reprezentativa Germaniei, care a trecut în ”optimi” de Slovacia, scor 3-0.