Se afișează postările cu eticheta demitere. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta demitere. Afișați toate postările

miercuri, 6 septembrie 2023

Învățământ la vârf. Doamna Antoaneta Bolchiș, din nou acasă!

 


Să-i îndreptăm pe cei strâmbi/
Nimeni n-a știut de ce a fost pusă!

Maramureșeanca Antoneta Bolchiș zice că și-a dat demisia din funcția de secretar de stat în Ministerul Educației. Ne vine greu să credem că a făcut acest gest nobil din propria inițiativă, dacă ne amintim câtă bucurie a emanat în jur atunci când din cabinetul de psihologie al unui liceu mărunțel din județ, s-a trezit peste noapte ditamai secretar de stat în Ministerul Educației!
Mai degrabă cred că e vorba de reducerea numărului de secretari de stat în Guvernul Ciolacu, conform programului de austeritate încropit în grabă, dar care își tot amână venirea pe lume din varii motive.
Cu siguranță doamna Antoneta se afla pe lista celor care vor fi eliberați din funcții, așa că s-a gândit că dă mai bine pentru viitorul său o demisie ce vine cu puțin timp înainte de destituire.
Cum orgolioasa doamnă a fost numită pe ultima sută de metri în Guvernul Ciucă, după ce Gabriel Zetea, liderul județean al PSD, a bătut cu pumnul în masă pentru slaba reprezentare a ținutului natal în conducerea executivă a țării, putem spune că s-a aplicat principiul „ultimul venit, primul plecat”!
Cu siguranță brava Antoneta n-a fost mai slabă decât ceilalți colegi din minister, pentru că, cu 2-3 excepții, ceilalți au fost numiți după aceleași criterii politice, fără să conteze pregătirea, competența, profesionalismul și alte bazaconii de acest gen, decăzute total din rândul cerințelor necesare ocupării posturilor de conducere.
Să ne amintim doar de o întâmplare penibilă care a avut-o în prim plan pe doamna noastră. În luna aprilie a acestui an, cu ocazia lansării Raportului național privind drepturile copilului, eveniment organizat de „Salvați Copiii România”, în parteneriat cu Senatul României, Antoneta a vorbit despre accesul gratuit al elevilor la biblioteca școlară virtuală și platforma școlară de e-learning.
Singura mare problemă era că biblioteca și platforma nu existau la data respectivă și, dacă nu mă înșel, nu sunt active nici în prezent, cu toate că este un program finanțat din fonduri europene. Rănită în propriul orgoliu, Antoneta a reacționat după ce i s-a spus că a vorbit despre ceea ce nu există, spunând că „a fost o ironie, pe care nu ați înțeles-o”.
Era și greu de înțeles că ironiile se pot face de către o persoană vizibil copleșită de emoție, care citește la microfon un text în timp ce îl subliniază cu creionul ca să nu-l repete. Uneori și cei săraci cu duhul cred că sunt capabili să producă ironie. Din fericire pentru noi, doar cred.
Antoneta Bolchiș (PSD) a fost numită în funcția de secretar de stat la Ministerul Educației, la începutul lunii aprilie 2022. Aceasta era psiholog școlar la Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” din Șomcuta Mare. Potrivit CV-ului, a fost inspector școlar pentru activități extrașcolare, cu atribuții pentru învățământ special și purtător de cuvânt la Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, în perioada 2019-2020.

Autor: Grigore CIASCAI


Toate

joi, 8 martie 2018

Kovesi ii ofera lui Klaus Iohannis cel mai puternic argument s-o demita imediat

Aceasta ultima isprava a Laurei Codruta Kovesi, prin care a pus DNA in slujba interesului personal pe care-l are in procesul cu jurnalistii de la Antena 3 este la fel de grava precum cele mai scandaloase abuzuri savirsite de „Portocala”, Onea sau alti colegi din cadrul DNA. Si daca pana acum Kovesi ar fi fost inocenta intruchipata, un fel fel de Santa Laura, in acest moment ea trebuie sa fie inlaturata de la conducerea DNA!


Pe scurt, este vorba despre procesul civil, in care Laura Codruta Kovesi i-a actionat in judecata pe Mihai Gadea, Razvan Savaliuc, Radu Tudor, Mugur Ciuvica si Bianca Nae. Le cere un milion de lei ca daune morale provocate de ceea ce ar fi spus jurnalistii de mai sus in emisiunile de la Antena 3. Ba, chiar, in cazul lui Razvan Savaliuc de la „Lumea justitiei”, si pentru ce nu a spus, intrucat in emisiunea la care Kovesi face referire in plingere, acesta nu a particpat!
Nu intram acum pe fondul cauzei, ci ne referim doar la ce a cerut DNA-ul condus de Laura Codruta Kovesi intr-o adresa Curtii de Apel Pitesti. Mai exact, DNA a trimis instantei solicitarea de a i se trimite toate documentele din Dosarul nr. 6043/3/2015 (cel civil, cu jurnalistii) pentru a le folosi intr-un dosar penal cu numarul 853/P/2016! Cititi cu atentie Adresa DNA catre Curtea de Apel Pitesti:
Situatia acestei cereri neobisnuite a DNA a fost dezbatuta pe larg in diferite emisiuni TV, dar mai sunt cateva lucruri extrem de importante asupra carora vom insista mai jos.
Instanta de la Curtea de Apel Pitesti, asa cum se vede si in mentiunile de pe Adresa DNA de mai sus, a luat act de solicitare, dar n-a trimis copiile cerute din simplu motiv ca dosarul nu mai este la Pitesti, cauza fiind stramutata la… Ploiesti, adica tocmai acasa la „Portocala”!
1. Cererea DNA este un act de intimidare fata de judecatorii procesului civil. Laura Codruta Kovesi, pe persoana fizica, cum s-ar zice, este, in procesul cu jurnalistii, reclamanta, deci parte in proces. In aceasta calitate, ea are dreptul sa stie toate documentele din dosar si, daca vrea, chiar sa aiba copia intregului dosar.
Din acest punct de vedere, Kovesi are acasa copiile documentelor din dosar, certificate de serviciul de arhivare a instantei, deci nu avea nevoie ca DNA, institutia pe care o conduce, sa le mai ceara. Ea, ca parte in proces avea tot dreptul sa ceara o copie a dosarului, dar ce cauta DNA intr-un proces civil?
La ce sa-i foloseasca DNA-ului probele din acest dosar, din moment ce acolo nu exista altceva decat taieturi din ziare, inregistrari din emisiuni si declaratiile celor implicati? Este vorba despre un proces civil deschis de Laura Codruta Kovesi impotriva jurnalistilor pentru „Raspunderea delictuala”, potrivit art. 1349 din Noul Cod civil, care este definita astfel: „Orice persoana are indatorirea sa respecte regulile de conduita pe care legea sau obiceiul locului le impune si sa nu aduca atingere, prin actiunile ori inactiunile sale, drepturilor sau intereselor legitime ale altor persoane”.
Ce are a face o asemenea actiune cu preocuparile DNA, institutie care, asa cum scrie chiar pe site-ul oficial, „este o structura de parchet specializata in combaterea coruptiei mari si medii”? Evident, nimic!
In aceste conditii, este clar ca Adresa DNA catre Curtea de Apel Pitesti nu este altceva decat o tentativa de intimidare a judecatorilor, astfel incat ei sa inteleaga ca DNA este preocupata de sentinta ce se va da!
2. CE ESTE CU ACEL DOSAR PENAL INVOCAT DE DNA? Chiar in Adresa DNA catre Curtea de Apel Pitesti, observam ca solicitarea copiilor tuturor documentelor din dosarul civil ar trebui sa foloseasca „solutionarii dosarului penal cu numarul de mai sus”, adica Dosarul nr. 853/P/2016!
In adresa DNA nu se face nici o alta precizare privind acest dosar: cine sunt partile, ce infractiune a savarsit cel/cei anchetati, ce legatura are ancheta penala cu procesul civil? Nimic din toate acestea, ci pur si simplu se spune: „dati-ne tot dosarul pentru ca ne ajuta la solutionarea unei cauze penale”! O mai clara dovada de abuz comis de procurorii DNA nu poate exista, caci cererea lor incalca cele mai elementare practici din Justitie. Pentru DNA, se pare ca acele celebre protocoale secrete inca mai sunt in vigoare!
Inca o data precizam ca in dosarul civil nu exista probe ce ar putea fi folosite in dosarul penal, caci acel proces civil are specificul sau, fiind vorba despre „raspundere delictuala, adica de eventuala nerespectare a unor reguli de conduita!
In lipsa oricaror mentiuni despre continutul dosarului penal invocat, oricine se poate gandi la orice, inclusiv ca acesta ar fi un dosar care ii are ca suspecti pe avocatii jurnalistilor sau chiar pe judecatorii cauzei civile! Altfel, la ce sa le foloseasca procurorilor niste banale declaratii dintr-un dosar civil?
Toate acestea intaresc presupunerea noastra ca adresa DNA are ca scop intimidarea judecatorilor din procesul civil, crearea unei stari de temere, astfel incit sa inteleaga ca trebuie sa tina cont ca in acel proces cu jurnalistii insasi sefa DNA Codruta Kovesi este cea care i-a chemat in judecata!
3. KOVESI I-A CHEMAT iN JUDECATA PE JURNALISTI PENTRU CE AU SPUS DUPA INREGISTRARILE LUI MIRCEA BASESCU CU „BASICA”. Multi dintre cititori se intreaba poate: de ce i-a chemat in judecata Kovesi pe jurnalisti, cerandu-le daune de 1.000.000 lei, adica vreo 200.000 euro? Este vorba despre afirmatiile acestora ca sefa DNA a dosit dosarul spagii luate de Mircea Basescu si doar aparitia casetelor video la Antena 3 ar fi oprit musamalizarea faptelor. Dar exact asa s-a si intamplat, caci abia dupa aparitia inregistrarilor, Mircea Basescu a fost chemat la audieri, trimis in judecata si, in final, condamnat!
In actiunea Codrutei Kovesi indreptata catre jurnalisti, practic, n-a fost decat o chestiune de orgoliu ranit. Adica, vezi, Doamne?, cum au indraznit niste parliti sa ma acuze pe mine, ditamai sefa DNA, de musamalizarea unui dosar?
Autor: Ion Spânu

sâmbătă, 30 iulie 2016

Patru ani de la referendumul de demitere a lui Traian Băsescu. Ce s-a ales de puciştii din 2012 ?!


La patru ani de la Referendumul de demitere a lui Traian Băsescu, Victor Ponta şi Crin Antonescu, principalii artizani ai puciului din 2012, nu mai reprezintă nimic în politica mare, Liviu Dragnea este condamnat definitiv chiar în dosarul Referendumului, iar Dan Voiculescu se află la închisoare. 
Astăzi se împlinesc patru ani de la referendumul de demitere a preşedintelui de atunci, Traian Băsescu, organizat după o serie de acţiuni cel puţin discutabile din punct de vedere al constituţionalităţii şi al statului de drept. Principalii actori ai tentativei de înlăturare a lui Traian Băsescu de la Cotroceni au fost: cei doi copreşedinţi ai USL, Victor Ponta şi Crin Antonescu, Liviu Dragnea, organizatorul Referendumului din 2012, şi Dan Voiculescu, patronul trustului Intact.
 La patru ani de la Referendum, cei patru artizani ai puciului par să deconteze din punct de vedere politic, dar şi juridic, pentru încercarea lor din vara lui 2012. Astăzi, Victor Ponta se află în situaţia în care propriul partid îl reneagă, fără să fie sigur nici măcar că va fi pus pe liste la alegerile parlamentare pentru un nou mandat de deputat. Ponta a pierdut şefia PSD, apoi a şi-a dat demisia din funcţia de premier, ca urmare a tragediei de la Colectiv. Crin Antonescu, celălalt coautor al tentativei din 29 iulie 2012, pe care istoria îl va reaminti ca preşedintele României pentru 52 de zile, a pierdut, pe rând, preşedinţia PNL, funcţia de preşedinte al Senatului, dar şi sprijinul partidului pentru candidatura la alegerile prezidenţiale din 2014. Antonescu, cofondatorul megaproiectului USL, a sfârşit prin a-şi anunţa retragerea definitivă din politică. 
Dragnea şi Voiculescu au decontat în Justiţie 
După aparoape patru ani de la referendum, Liviu Dragnea a fost condamnat definitiv la doi ani cu suspendare pentru fraudarea Referendumului din 2012, singurul care trage ponoasele din punct de vedere juridic pentru tentativa de acum trei ani.  Din cauza Referendumului din 2012, Dragnea a trebuit să se retragă din funcţia de ministru al Dezvoltării, poziţie ce-l ajuta să fie aproape de liderii din teritoriu al PSD, dar şi din cea de preşedinte executiv al PSD. Cu toate astea, Dragnea este singurul care a reuşit să-şi revină din punct de vedere politic, astăzi ocupând funcţia de preşedinte al PSD. 
Voiculescu, la răcoare 

Un alt personaj care a tras sforile în 2012 a fost Dan Voiculescu, care a susţinut mediatic, prin postul de televiziune Antena 3, întregul demers al USL. Voiculescu şi-a asumat chiar postura de aranjator al tentativei, arătând în cartea sa, „Ideea care l-a îngenuncheat pe Băsescu Traian“, că a fost ideea sa începerea procedurii de demitere a lui Traian Băsescu. În prezent, Dan Voiculescu se află încarcerat la Penitenciarul Rahova, după ce a fost condamnat la 10 ani de închisoare în dosarul „ICA“.

                                                                         Mădălina Mihalache

marți, 1 octombrie 2013

Comunicat de presă senator Sorin Bota

Senatorul Sorin Bota cere demiterea de urgenta a directorului general al CNADNR

„Directorul general al CNADNR trebuie demis de urgenta ca urmare a balbaielii cu care a gestionat primul lui eveniment national de anvergura.
Este inadmisibil ca PDL-ul, prin vectorii sai de comunicare, sa critice modul in care s-a intervenit pe drumurile nationale din zona montana in aceste zile cu ninsoare. Am ajuns sa ne critice tocmai cei care, ani la rand, au fost prinsi pe nepregatite de iarna, indiferent de cand venea aceasta.
 Avertizarile meteo au existat si de aceea trebuiau luate masuri urgente, nu sa se dea vina pe licitatiile pe care nu au fost in stare sa le gestioneze pana la aceasta ora. CNADNR-ul are echipamentele necesare pentru interventie, iar acestea puteau fi mobilizate in zonele montane in care s-au anuntatat caderi de ninsoare. Incompetenta este explicatia si nicidecum licitatiile care sunt in curs de desfasurare.
Mi-e rusine sa asist la balbaiala CNADNR si la critica PDL-istilor, care, timp de 8 ani de zile, anual au fost prinsi pe nepregatite de venirea zapezii”, a declarat senatorul Sorin Bota.



Cabinetul senatorului 

duminică, 2 iunie 2013

AURELIAN PAVELESCU SUSPENDAT DIN PNŢ-CD

Bucuresti, 1 iunie 2013
Biroul National de Conducere (BNC) al Partidului National Taranist Crestin Democrat (PNTCD), întrunit astazi, 1 iunie in Bucuresti, a hotarat cu unanimitate de voturi (10 din 10), suspendarea lui Aurelian Pavelescu  (foto) din functia de Presedinte al PNTCD.
Aceasta decizie vine ca urmare a crizei grave de legitimitate a actiunilor intreprinse de Aurelian Pavelescu in interiorul Partidului.
In esenta, Presedintele PNTCD este acuzat de subminarea autoritatii forurilor superioare de conducere ale partidului prin luarea de masuri abuzive fara consultare si aprobare a conducerii.
In particular, Presedintele suspendat s-a substituit in repetate randuri competentei si autoritatii Biroului National de Conducere (BNC) in situatii cum ar fi:
1. Negocierea de contracte care privesc patrimoniul partidului fara instiintarea, consultarea si aprobarea BNC: inchirierea spatiului din incinta sediului central al Partidului pentru activitati lucrative fara acordul BNC si fara a da socoteala de fondurile incasate;
 2. Emiterea unei hotarari de evacuare a Sediului Central fara consultarea BNC;
 3. Refuzul repetat de a prezenta in scris Raportul anual de gestiune cu situatia financiara a partidului.
 4. Cedarea sediului PNTCD Sector 4 fara acordul BNC.
 5. Instaurarea unui climat de teroare in partid prin excluderi si decizii abuzive, cum ar fi stabilirea unor conduceri interimare la nivelul oricarei organizatii al carei lider are pareri diferite de cea a lui Aurelian Pavelescu.
BNC-ul care a luat decizia de suspendare este organul legitim de conducere al partidului, atat potrivit prevederilor statutare, cat si datorita inscrierii acestui for de conducere in Registrul Partidelor Politice de pe langa Tribunalul Bucuresti (niciuna dintre modificarile acestui for aduse prin interventiile unilaterale ale lui Aurelian Pavelescu nefiind nici staturare si nici inregistrate in registrul mai sus mentionat).
In acest sens, precizam ca Aurelian Pavelescu a ratat inregistrarea modificarilor statutului la Tribunalul Bucuresti, fapt care conduce la nulitatea Congresului care a avut loc pe 20 aprilie 2013 la Pitesti.
Avem nevoie de partide care sa faca un alt fel de politica in Romania, o politica a principiilor si a regulilor, nu politica bunului plac, ne trebuie o politica a dialogului si nu una a excluderilor, pe scurt, o politica a unei Romanii europene pe care PNTCD o poate desavarsi impreuna cu partenerii din dreapta esichierului politic romanesc.
 Pentru informatii suplimentare, contactati Sandra Pralong - 0722 629 283, sau Mihaela Vasilatii - 0743 299 291.


                    COMUNICAT DIN PARTEA B.N.C. al PNŢ-CD 

joi, 16 august 2012

MANIFEST ÎMPOTRIVA DEMITERII MANAGERULUI CĂLIN POP!


Sunt alături de managerul general al Spitalului Judeţean de urgenţă „Constantin Opriş”, dr. Călin Pop

        Indiferent dacă se va supăra cine doreşte să-i ia locul sau nu, sunt în procent de 100% alături de actualul manager al Spitalului Judeţean de Urgenţă „Constantin Opriş” Baia Mare domnul cardiolog dr. Călin Pop! Acesta de când este la cârma celui mare spital din Ardeal a dovedit profesionalism iar performanţele sale manageriale se văd cu ochiul liber. Recunosc că am scris odată critic la adresa instituţiei dar vina aparţinea indolenţei unei asistente şi birocraţiei care încă mai există în sistemul de sănătate românesc. Ceea ce m-a surprins plăcut însă la domnul dr. Pop, printre altele şi şeful catedrei de medicină de la Universitatea de Vest „Vasile Goldiş” Arad, a fost răspunsul prompt dat mie cât şi respectul pe care-l arată presei maramureşene în general.
              Revenind la managerul Călin Pop acesta s-a zbătut ca un leu, s-a folosit de toate cunoştinţele din străinătate pe care le are şi a reuşit şi să doteze spitalul cu aparatură modernă de sute de mii de euro numai dacă mă gândesc la Secţia de chirurgie pediatrică unde a adus un laparoscop de ultimă generaţie, apoi un osteodensiometru, un computer tomograf, un digitizor pentru Secţia Radiologie. Mă opresc aici cu exemplele dar ca simplu pacient în iarnă al Spitalului judeţean am mai observat ceva, curăţenie peste tot cu toate că se lucra la renovarea din temelii a spitalului, un comportament al personalului schimbat mult în bine. Şi atunci vin şi întreb şi eu ca simplu beneficiar al spitalului: DE CE TREBUIE SĂ SCHIMBĂM UN MANAGER CAPABIL DOAR DE DRAGUL POLITICULUI?! DE CE TREBUIE UN OM SĂ NU-ŞI VADĂ ROADELE MUNCII DOMNIEI SALE ÎNCUNUNATE?! DE CE TOT CE-I BUN ÎN ROMÂNIA, ÎN CAZUL DE FAŢĂ ÎN MARAMUREŞ TREBUIE SCHIMBAT SAU DISTRUS?!
       ÎNTREBĂRI PE CARE ŞI LE PUN MII DE BĂIMĂRENI CARE ÎN TOAMNĂ ÎN MOD SIGUR LA ALEGERILE PARLAMENTARE  VOR SANCŢIONA ACESTE DERAPAJE ALE DOMNILOR DIN USL!
P.S. Acest articol a fost scris la rugămintea unui pacient care face dializă la Spitalului Judeţean şi care s-a revoltat de-a binelea la aflarea veştii cu schimbarea dr. Călin Pop.

                                                                       Gelu DRAGOŞ

duminică, 22 iulie 2012

Referendumul din 29 iulie costă 95,6 milioane lei


Organizarea referendumului pentru demiterea preşedintelui Traian Băsescu decurge conform calendarului şi nu există probleme în niciun judeţ, autorităţile fiind pregătite să facă faţă oricăror probleme care ar putea apărea în această perioadă, a declarat, sâmbătă, la Focşani, secretarul de stat din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, Cătălin Chiper.
Prezent la o conferinţă de presă organizată de PNL Vrancea, secretarul de stat a afirmat că, până acum, nu au fost înregistrate decât 'elemente nesemnificative la nivelul ţării'.
'Au fost suplimentate secţiile de votare mai ales în zonele turistice. Acesta este primul scrutin organizat în ultimii 20 de ani care are loc în perioada verii, în perioadă de concedii', a afirmat secretarul de stat Cătălin Chiper.
El a precizat că fondurile alocate pentru organizarea referendumului se ridică la 95,6 milioane lei, din care cea mai mare parte sunt pentru hârtia buletinelor de vot, tipărirea buletinelor, ştampile. AGERPRES