duminică, 20 aprilie 2014

FED CUP. România – Serbia 2 – 0 !

După victoria fantastică de ieri a Soranei Cîrstea cu Ana Ivanovici, Simona Halep a tranşat şi ea partida cu Bojana Jovanovski, 6-2, 6-4, care fusese întreruptă ieri din cauza ploii. Ieri, vremea n-a ţinut cu Simona, meciul ei fiind oprit la scorul de 3-1. Cea mai bine clasată româncă, locul 5 WTA, a început însă duminică, în a doua zi a play-off-ului, în forţă, învingînd-o fără drept de apel pe Jovanovski. După un prim set tranşat rapid, Halep s-a desprins imediat şi în actul secund. Sîrboaica a egalat pe final, 4-4, însă n-a putut face faţă jocului Simonei, care a închis meciul în următoarele două game-uri.
 Simona Halep va avea o pauză de o oră, după care va trebui să revină pe Centralul de la Arenele BNR, după ora 12:00, pentru a o înfrunta pe Ana Ivanovici. Hai România !