marți, 22 noiembrie 2016

Cupa României (sferturi, tur): Știința Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamț 3-0

Știința Explorări Baia Mare - VCM LPS Piatra Neamț 3-0 (19, 20, 15)

Explorări: Kaszap 6p, Cherbeleață 15p, Kovacs 13p, Coasă 4p, Didorciuc 4p, Sushko 6p, Olar (libero). Au mai jucat: Țuțea și Nagy 1p. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Piatra Neamț: Florea 1p, Veber 10p, Shimansky 6p, Borcoș 2p, Stoenete 5p, Iosif 8p, Ursache (libero). Au mai jucat Dragomir 1p și Răileanu. Antrenori Nicolae Buruș și Ilie Costin.
    Au arbitrat: Cornel Gorban și Ioan Bârsan (Iași). Observator FRV: Ioan Buhățel (Dej).
    4-0, 8-3, 13-6, 19-9, 25-15
    Victorie logică pentru Știința Explorări, în prima manșă din sferturile Cupei României la volei masculin. Meciul programat inițial în deplasare s-a disputat, cu acceptul oaspeților, în sala polivalentă din Baia Mare. Gazdele s-au impus fără prea mari emoții, doar setul al 2-lea fiind ceva mai animat, băimărenii reușind să-l câștige cu 25-20, după ce au fost conduși cu 17-10.
    Antrenorii Marius Botea și Sorin Pop II l-au menajat în acest meci pe brazilianul Alan Domingos, înlocuitorul lui pe postul de libero, Paul Olar, descurcându-se foarte bine.
    Partida retur dintre cele două formații se va disputa tot în Baia Mare, mâine de la ora 16.
    În semifinalele Cupei României se califică echipa care acumulează mai multe puncte în cele două manșe. Se acordă 3 puncte pentru victorie cu 3-0 sau 3-1, 2 puncte pentru victorie cu 3-2, 1 punct pentru înfrângere cu 2-3, 0 puncte pentru înfrângere cu 0-3 sau 1-3. Dacă punctajul general este 3-3 după cele două manșe, se va disputa setul de aur (până la 15) pentru stabilirea echipei calificate, indiferent de setaveraj.