joi, 27 septembrie 2012

Cupa României (optimi, prima manşă): Steaua - Ştiinţa Explorări 3-2

Azi intr-o partida din cadrul optimilor de finala ale Cupei Romaniei, prima mansa, Steaua a invins pe teren propriu Stiinta Explorari cu 3-2 (-20, 26, 20, -21, 13)
 Steaua: Tobosi, Grigoras, Cornel Miron, Carpen, Dacovic, Nikolov, Voicu (libero). Au mai jucat: Manda, Oprisor si Catalin Miron. Antrenori: George Grigorie si George Carpen
Explorari: Raileanu, Veber, Tutea, Mititelu, Pastean, Neamt, Balog (libero). A mai jucat: Cuciureanu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop
 Au arbitrat: Alin Mateizer si Marius Stefurac (Ploiesti).
 Partida de la Bucuresti a fost extrem de echilibrata, stelistii reusind sa castige, gratie unui plus de concentrare pe finalul meciului. Calificarea in sferturi se va decide insa la Baia Mare.
 Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): Am controlat primul set, dupa care am inceput sa avem probleme la preluare. In seturile 2 si 3 nu au mers prea bine nici atacul nici preluarea, si pana la urma am pierdut. In retur trebuie sa jucam mult mai bine decat am facut-o la Bucuresti.
Partida retur se va disputa sambata 29 septembrie, de la ora 17, in Baia Mare.
In caz de egalitate la jocuri si seturi cistigate, departajarea se va face prin disputarea unui „Set de Aur”.