Volei de mare clasă. Știința Explorări Baia Mare - Dinamo Bucureşti 3-1

Știința Explorări Baia Mare - Dinamo București 3-1 (-19, 23, 22, 19)

Explorări: Râpeanu 8p (3 blocaje), Negrean 14p (un blocaj, 2 servicii as), Țuțea 15p (un blocaj), Nagy 5p, Lupu 7p (4 blocaje), Mocanu 15p (7 blocaje), Popovici (libero). A mai jucat: Socaciu. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop II.
    Dinamo: Georgescu 6p (4 blocaje, un serviciu as), de Pra 25p (un blocaj, 6 servicii as), Mureșan 6p (4 blocaje), Șoloc 10p (2 blocaje), Peric 11p (un blocaj), Munoz 12p (un blocaj, un serviciu as), Mărieș (libero). A mai jucat: Rhein 1p. Antrenori: Daniel Rădulescu și Ionuț Harbuz.
    Au arbitrat: Tudor Pop și Lucian Husa (Cluj-Napoca). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău).
    - setul IV
    0-3, 5-3, 8-4, 12-12, 16-14, 20-15, 25-18.
    Trei puncte prețioase obținute de Știința Explorări în fața echipei Dinamo. Chiar dacă meciul nu a fost de o calitate extraordinară a plăcut spectatorilor prin ardoarea cu care s-a jucat.
    Dinamo a început în forță partida și a câștigat primul set, în care preluarea băimărenilor a fost foarte slabă, cu scorul de 25-18.
    Gazdele, cu Vlad Negrean bun la serviciu, s-au trezit din pumni în setul 2 și la primul time-out tehnic conduceau cu 8-4. Oaspeții au revenit însă rapid în joc și au preluat conducerea (10-12 și 15-16). Balanța setului s-a înclinat din nou în favoarea băimărenilor (22-18), care s-au impus până la urmă, la limită, cu 25-23.
    Setul 3, câștigat de Explorări cu 25-22, a fost presărat cu dese răsturnări de scor. Cu două blocaje reușite, Ștefan Lupu a fost decisiv pe final.
    Deși au făcut primele trei puncte ale setului 4, bucureștenii au cedat treptat inițiativa, erorile individuale comise costându-i scump până la urmă. Cu Robert Țuțea foarte bun în atac și Liviu Râpeanu inspirat la creație, dar și eficient în atac, echipa antrenată de Marius Botea și Sorin Pop a câștigat fără emoții setul, cu 25-18.
    Cel mai eficient jucător a fost dinamovistul Caio de Pra (25p), dar foarte bine a evoluat și centrul băimărean Codrin Mocanu, care a realizat 15 puncte.
    Marius Șoloc (căpitan Dinamo): E greu de spus cum am pierdut acest meci. Am început foarte bine jocul, dar în setul 2 ne-am relaxat și acest lucru ne-a costat. Am suferit o înfrângere, deși ar fi trebuit să luăm trei puncte la finalul acestei întâlniri.
    Marius Botea (antrenor princ. Știința Explorări): Mă bucur foarte mult că am câștigat un meci dificil pentru noi. Am dovedit că ne putem mobiliza deși evoluăm în efectiv redus și avem, din păcate, și alte probleme.