vineri, 13 iulie 2018

CM de handbal tineret. România eliminată de Ungaria

Naţionala României de tineret a fost eliminată de la Campionatul Mondial de handbal feminin în sferturile de finală, după ce a pierdut în faţa formaţiei gazdă, Ungaria, scor 26-31 (17-14). Cea mai bună jucătoare din tabăra tricolorelor a fost Andreea Tecar (CS Minaur), băimăreanca aducîndu-şi un aport substanţial la parcursul din prima repriză. Interul dreapta a marcat de 7 ori (cinci dintre goluri consecutiv), însă insuficient, România urmînd să joace pentru locurile 5-8. Păcat că elevele lui Gheorghe Tadici nu s-au mai arătat în a doua repriză ca fiind o echipă, etalându-şi "calităţile" individuale şi caracterul labil.