luni, 26 iunie 2017

Prea mici pentru un război atât de mare...

FC Lăpuşul Târgu Lăpuş – ACSF Cluj-Napoca 0-6 (0-1)

Şi în manşa retur a barajului de promovare în Liga a III-a, dintre FC Lăpuşul Târgu Lăpuş şi ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni Cluj-Napoca, lucrurile nu au stat diferit, gruparea „şepcilor roşii” învingînd şi în deplasarea din Maramureş. Trupa lui Marius Popescu a cîştigat cu scorul de 0-6 (0-1), după un joc la discreţia lor, doar că diferenţa s-a făcut în partea secundă, oaspeţii neavînd milă de adversar. 1.200 de spectatori au asistat la sărbătoarea din Ţara Lăpuşului, dintre care 500 au format galeria Universităţii Cluj Napoca, eveniment ce a avut o conotaţie importantă pentru gazde, retragerea din activitate a celui mai în vogă fotbalist din Târgu Lăpuş din toate timpurile, Cristian Vasc (în fotografie alături de dl. Emil Kemenes), actualul tehnician al campioanei Maramureşului. Jucător care a strîns de-a lungul carierei 280 de meciuri pe prima scenă, cîştigător al Cupei României cu Universitatea Craiova, vicecampion de două ori cu aceiaşi echipă, şi tot de două ori vicecampion cu Naţional Bucureşti. De asemenea, fostul mijlocaş de picior stîng a evoluat şi de 28 de ori în meciuri de cupe europene. Cristi a şi evoluat de altfel în meciul retur de sîmbătă după-amiază, acesta fiind „introdus” în teren în minutul 84. La finalul partidei, Cristi Vasc a primit diplome şi cupe din partea AJF Maramureş, a clubului FC Lăpuşul, dar şi a Primăriei Târgu Lăpuş pentru întreaga carieră prodigioasă de fotbalist, ce a adus cinste atît lui, cît şi Maramureşului. Tot în cadru festiv, o plachetă şi cu o diplomă a fost recompensat din partea AJF Maramureş pentru întreaga activitate şi Ioan Ovidiu Sabău, actualul manager general al „şepcilor roşii”, unul dintre cei mai mari fotbalişti ai României, şi fost component şi al Generaţiei de Aur.
Cît despre duelul din manşa retur în sine, oaspeţii au venit la Târgu Lăpuş pentru a-şi respecta blazonul de favorită şi a se impune. Aspecte care le-au confirmat, dovadă stînd scorul înregistrat la final şi bucuria promovării în eşalonul trei. De 12 minute au avut nevoie clujenii pentru a schimba tabela, Takacs reluînd cu capul din careul mic centrarea primită de la Hîmpea: 0-1. Costenar putea înscrie primul gol în poarta Universităţii în dubla manşă în minutul 27, dar şutul acestuia a întîlnit bara. Peste şase minute Costenar a „ieşit” din nou în evidenţă, centralul acordîndu-i acestuia cartonaşul roşu direct pentru injurii. Rămaşi în 10 oameni, elevii lui Cristi Vasc au încercat să se apere grupat, să nu lase spaţii adversarului şi, desigur, să încerce să lovească pe contraatac. Şi lucrurile au stat bine pentru gazde pînă la finalul primei părţi. În schimb, în partea a doua, datorită şi caniculei, studenţii clujeni au început să profite de căderea adversarului din punct de vedere fizic şi au creat panică în careul Lăpuşului aproape la orice atac. În minutul 52, Goga va trimite din voleu, Lovasz respinge în faţă şi Hîmpea a îndeplinit o simplă formalitate, reluînd sub bară: 0-2. Nu trec decît cinci minute şi Lăpuşul va fi penalizată pentru un henţ comis de Ngabeu în suprafaţa de pedeapsă. Penalty transformat de Giurgiu fără probleme: 0-3. Goga îşi va trece şi el numele pe lista marcatorilor în minutul 64, cînd a scăpat singur cu Lovasz, a trecut de acesta în dribling şi a reluat în poarta goală: 0-4. Atacantul Universităţii va realiza dubla în minutul 88, acesta reluînd cu capul din 5 m: 0-5. În fine, tabela va fi închisă de fundaşul dreapta Budăcan cu un şut la colţul lung, lîngă bară: 0-6. Fluierul final îi găseşte pe suporterii „şepcilor roşii” în teren, aceştia sărbătorind mult aşteptata promovare împreună cu favoriţii. De lăudat şi campioana Maramureşului, echipă ce a căzut de pe un cal frumos, împotriva unui adversar cu tradiţie în fotbalul românesc. De asemenea, trebuie să remarcăm şi organizarea impecabilă a manşei retur a echipei antrenate de Cristian Vasc, organizare ce s-a ridicat la nivelul eşalonului trei.
 • Lăpuşul Târgu Lăpuş: Lovasz – Ngabeu, M. Ungur, Petrehuş, Taraczkozi (74 Părăuan), Costenar, Satmari (căpitan), Cârtiţă (66 Boga), Cociş, Burzo (84 C. Vasc), Nyegrai (60 Leşe). Antrenor: Cristian Vasc.
 • ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni: Man – Budăcan, Abrudan, Ionescu, Manu, Giurgiu (căpitan), Fodor (58 Fizeşan), Hîmpea (75 Chiorean), Takacs, Goga, Lemac. Antrenor: Marius Popescu.
• Arbitri: Denis Haidiner (Hunedoara) – Claudiu Doarvaş (Mintia), Tamas Kopriva (Carei). Observatori FRF: Ioan Papp (Carei), Constantin Por (Satu Mare).
Rezultatele manşei retur:
Petrolul 52 Ploieşti (PH) – Dentaş Tărtăşeşti (DB) 2-2 (3-0); Oţelul Galaţi (GL) – Unirea Mirceşti (IS) 2-0 (0-1); FC 2007 Gârceni (VS) – Victoria Traian (BR) 1-3 (0-4); Voinţa Saelele (TR) – CS Strehaia (MH) 8-0 (4-2); SSF Farul Constanţa (CT) – Pescăruşul Sarichioi Jr. (TL) 1-0 (7-2); FC Lăpuşul Târgu Lăpuş (MM) – ACSF Alb-Negru al Studenţilor Clujeni Cluj-Napoca (CJ) 0-6 (0-8); Şoimii Lipova (AR) – Diosig Bihardioszeg (BH) 1-0 (6-1); Unirea Bascov (AG) – FC Avrig (SB) 1-3 (0-1); Voinţa Crevedia (IF) – Progresul Spartac (B) 2-6 (3-0); Viitorul Ghimbav (BV) – Mureşul Ruşii-Munţi (MS) 2-2 (2-0); Metalul Buzău (BZ) – CS Amara (IL) 5-2 (4-0); Agricola Borcea (CL) – CSM Dunărea Giurgiu (GR) 1-0 (2-2); ACS KSE Târgu Secuiesc (CV) – Pro Mureşul Topliţa (HR) 6-0 (3-0); Tractorul Cetate (DJ) – Internaţional Băleşti (GJ) 1-3 (1-2); AS Milcov (OT) – Viitorul Dăeşti (VL) 2-0 (0-0); Dumbrava Gâlgău Almaşului (SJ) – Unirea 08 Tăşnad (SM) 1-3 (1-2); CSM Bucovina Rădăuţi (SV) – ACS Dumitra (BN) 2-1 (0-0); Viitorul Curiţa (BC) – Sănătatea Dărăbani (BT) 3-4 (0-1); CSM Focşani 2007 (VN) – Teiul Poiana Teiului (NT) 3-2 (2-1); Şurianu 1945 Sebeş (AB) – Viitorul Caransebeş (CS) 3-1 (2-1); ACS Ghiroda (TM) – Inter Petrila (HD) 3-1 (2-1). Între paranteze, rezultatele înregistrate în tur.

Autor: Cosmin FLIP
Sursa: Graiul Maramureşului