joi, 27 iunie 2013

Pilotul Mark Webber se retrage din Formula I

Pilotul australian de la Red Bull, Mark Webber, va părăsi echipa de Formula I la sfîrşitul acestui sezon
În vîrstă de 36 de ani, Webber se va alătura companiei Porsche, cea care încearcă să se impună în ediţiile viitoare ale cursei de la Le Mans şi are nevoie de piloţi care să se alăture efortului de a concepe o maşină pregătită pentru o asemenea provocare.
Kimi Raikkonen este favorit să-l înlocuiască pe Webber în cadrul echipei Red Bull, însă echipa britanică îi menţine în joc de glezne şi pe piloţii de la Toro Rosso, Daniel Ricciardo şi Jean-Eric Vergne.
În 12 ani petrecuţi în Formula 1, Mark Webber a cîştigat nouă curse, s-a clasat de 36 de ori pe podium, a plecat de 11 ori din pole position şi a terminat de două ori pe locul 3 în clasamentul piloţilor din Campionatul Mondial.