miercuri, 26 februarie 2014

Liga Campionilor. Schalke o4 - Real Madrid 1-6 !

Real Madrid a ajuns aseară, 26 februarie, la 32 de meciuri consecutive în Liga Campionilor în care reuşeşte să marcheze
Cu o singură victorie în ultimele 25 de meciuri disputate pe tărâm german, Real Madrid a făcut o primă repriză execelentă cu Schalke. Benzema a dechis scorul în minutul 13, iar Bale a făcut 2-0 în minutul 21.
"Albii" au ajuns astfel la 32 de meciuri consecutive disputate în Champions League în care au marcat. Nicio altă echipă n-a mai reuşit o asemenea performanţă, fiind un record în istoria Ligii Campionilor.
Mai mult, trupa lui Ancelotti a reuşit să marcheze de cel puţin două ori în fiecare din ultimele opt partide disputate în competiţia supremă a Europei. La acest capitol, doar Sevilla (de 10 ori) şi Barcelona (de 9 ori) au avut o serie mai bună în istoria Ligii.

A fost o seară bună şi pentru Karim Benzema, la nivel individual. Internaţionalul francez a reuşit astfel să marcheze din nou în Liga Campionilor, după ce ultima dată înscrisese pe 17 septembrie 2013, contra lui Galatasaray.