duminică, 29 iunie 2014

Olanda şi Costa Rica s-au calificat în sferturile Cupei Mondiale

Reprezentativa Olandei, vicecampioană mondial en-titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale, după ce a învins, duminică seara, 29 iunie, cu scorul de 2-1 (0-0), selecţionata Mexicului, într-un meci disputat la Fortaleza în optimile competiţiei.
Pentru Olanda au marcat Sneijder '88 şi Huntelaar '90+4 (penalti), iar pentru Mexic a înscris Giovani dos Santos, în minutul 48.
La acest meci a avut loc prima pauză de hidratare oficială, în minutul 30, iar a doua pauză în minutul 75.
Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selecţioner: Louis van Gaal
Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selecţioner: Miguel Herrera
Cartonaşe galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3
Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).
În cea de-a doua partidă a serii, Costa Rica - Grecia 1-1 (5-3 d.l.d.). Caraibienii se califică dramatic și întâlnesc Olanda în sferturile de finală.
A fost un meci pe muchie de cuțit în optimile de finală de la CM 2014 iar carabinienii merg în premieră în faza "sferturilor", acolo unde o va întâlni pe 5 iulie pe Olanda, care s-a calificat tot după un joc dramatic, în fața reprezentativei din Mexic.
După 90 de minute, scorul a fost egal, stabilit de golurile marcate de Bryan Ruiz (53) și Sokratis Papastathopoulos (90+1).
La loviturile de departajare s-a mers cap la cap până la a patra serie, când șutul lui Gekas a fost apărat de Navas, care avea să fie declarat și omul meciului. Penalty-ul decisiv a fost transformat impecabil de Umana, iar Costa Rica a obținut calificarea mult visată.
Echipele de start:
Costa Rica (5-4-1): Navas - Gamboa, Duarte, Gonzalez, Umana, Diaz - Ruiz (c), Borges, Tejeda, Bolanos - Campbell;
Selecţioner: Jorge Luis Pinto;
Grecia (4-3-3): Karnezis - Torosidis, Manolas, Sokratis Papastathopoulos, Holebas - Karagounis (c), Samaris, Maniatis - Lazaros Christodoulopoulos, Salpingidis, Samaras;
Selecţioner: Fernando Santos.
Luni, 30 iunie, au loc următoarele meciuri: Franţa-Nigeria (ora 19,oo) şi Germania-Algeria (ora 23,oo), această partidă fiind, dacă vreţi, reeditarea meciului din 1982, atunci când africanii au produs o mare surpriză şi au învins germanii cu 2-1!
Aşadar se cunosc două sferturi de la CM din Brazilia: Brazilia-Columbia şi Olanda-Costa Rica.