joi, 20 aprilie 2017

Europa League. Manchester United s-a calificat greu în semifinale

Manchester United (foto) s-a calificat in semifinalele Europa League dupa ce a câştigat cu 2-1 (după prelungiri) partida cu Anderlecht Bruxelles. În prima manşă scorul a fost 1-1.
La fel ca si în meciul tur, United a început mai bine şi a deschis scorul in minutul 10, prin armeanul Mkhitaryan.
Egalarea a venit in minutul 32, când Hanni a fructificat o minge respinsa după o bara transversala a lui Tielemans.
Ambele echipe şi-au împărtit apoi momentele de dominare, dar United a avut ocaziile mai mari.
Rashford, Ibrahimovici şi Pogba au ratat câteva situaţii incredibile, astfel că meciul a ajuns în prelungiri.
Diferenţa s-a făcut în cele din urma in minutul 107, când Rashford a punctat şi a dus-o pe United în semifinale.
Echipele de start:
Manchester United: Romero - Valencia, Bailly, Rojo, Shaw - Carrick, Pogba - Lingard, Mkhitaryan, Rashford - Ibrahimovici
Anderlecht: Ruben - Appiah, Kara Mbodjici, Spajici, Obradovici - Denoncker, Tielemans - Chipciu, Hanni, Acheampong - Teodorczyk.
Rezerve: Boeckx, Deschacht, Bruno, Nuytinck, Capel, Kiese Thelin, Stanciu.
 Manchester United (Anglia), Celta Vigo (Spania), Ajax Amsterdam (Olanda) şi Olympique Lyon (Franţa) sunt echipele care formează careul de aşi al sezonului 2016/2017 din Europa League. Tragerea la sorţi, azi, 21 aprilie, ora 13,oo.