Volei masculin. Derbiul Ardealul câştigat de-ai noştri!

Știința Explorări Baia Mare - Unirea Dej 3-2 (26, -22, -19, 22, 13)
 Explorări: Răileanu, Hilarius, Graham, Păștean, Bălhăceanu, Suson, Olar (libero). Au mai jucat: Râpeanu, Socaciu, Klanac, Sangrey. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop
Unirea: Dascălu, Miroslavjevic, Ilic, Coasă, Dincă, Didorciuc, Kantor (libero). Antrenori: Victor Lazăr și Tiberiu Szilagy
Au arbitrat: Bogdan Stoica și Benone Vișan (București). Observator FRV: Vasile Dușa (Zalău)
 Evoluția scorului:
Setul I: 2-5, 5-8, 10-11, 10-14, 18-22, 21-22, 22-24, 28-26
Setul II: 3-3, 7-10, 10-15, 11-17, 15-19, 15-23, 18-24, 22-24, 23-25
Setul III:  4-4, 8-6, 8-9, 10-14, 14-22, 18-23, 19-25
Setul IV: 3-1, 7-4, 11-7, 17-12, 19-14, 22-21, 25-22
Setul V:  0-3, 4-4, 4-6, 7-7, 10-9, 10-11, 12-13, 15-13
 Meci crâncen disputat între Știința Explorări și Unirea Dej, în etapa a III-a a campionatului. De sus, din cer, i-a privit Laurenţiu Dumănoiu, pentru care s-a ţinut un minut de reculegere! Poate de asta a fost şi un meci peste nivelul campionatului! După mai bine de două ore de joc, băimărenii s-au impus în extremis, deoarece n-au renunțat niciun moment la luptă, nici măcar atunci când totul părea pierdut.
 Primul set a fost dominat de Unirea până aproape de final (22-24). Băimărenii au salvat 4 mingi de set și s-au impus în prelungiri cu 28-26. Setul secund a avut o desfășurare asemănătoare, dejenii fijnd mereu la conducere. Deși Explorări a revenit din nou spectaculos, de la 18-24 la 22-24, oaspeții s-au impus cu 25-22. Setul 3 a revenit destul de clar dejenilor cu 25-19. În setul 4, câștigat de băimăreni cu 25-22, antrenorii Marius Botea și Sorin Pop au descoperit formula câtigătoare (Râpeanu, Sangrey, Graham, Socaciu, Bălhăceanu, Klanac și Olar). Aceiași jucători au salvat situația și în decisiv, după ce au fost conduși cu 13-12, setul revenind gazdelor cu 15-13.
Suntem trişti la aflarea veştii că marele voleibalist Laurenţiu Dumănoiu nu mai este!
 Vâlceanul Laurenţiu Dumănoiu face parte din cercul select al sportivilor români medaliaţi la Jocurile Olimpice. CV-ul maestrului este completat cu şase prezenţe la Campionatul European, două la Mondiale, încă una la Jocurile Olimpice, peste 100 de turnee internaţionale şi titlul de cel mai bun voleibalist al anului în nenumarate rânduri. A evoluat în  427 meciuri pentru România „Mustăciosule”, dinamoviştii te iubesc!