sâmbătă, 24 martie 2018

România câştigă meciul amical cu Israel

Nationala României a castigat, scor 2-1, meciul amical disputat in Israel.

Echipa lui Cosmin Contra şi Bogdan Lobonţ a inceput mai bine meciul, dar Budescu si Claudiu Kesereu au ratat doua sanse importante pentru echipa noastra.
Dupa pauza, Israelul a facut mai multe schimbari si a inceput sa rateze ocazie dupa ocazie la poarta lui Florin Nita.
Deschiderea scorului s-a produs in minutul 60, cand Tomer Hemed l-a invins pe Nita cu un sut plasat.
Egalarea a venit insa peste doar patru minute, intrucat Nicusor Stanciu a prins un sut de zile mari direct in vinclu, din afara careului.
Victoria a fost adusa in minutul 81 de George Tucudean, dupa o faza de senzatie a debutantului Alexandru Mitrita.
Pentru nationala noastra urmeaza un nou meci amical, marti de la ora 21:30, contra Suediei, la Craiova.
Echipele de start:
ISRAEL: 1. Ariel Harush - 2. Ben Bitton, 20. Loai Taha, 21. Eytan Tibi, 13. Taleb Tawatha - 7. Barem Kayal, 6. Birbas Natcho (cpt.), 15. Dor Micha, 5. Maor Melikson - 12. Tal Ben Chaim, 10. Tomer Hemed. Selectioner: Alon Hazan
Rezerve: 18. Ofir Marciano, 23. Daniel Amos, 3. Maor Kandil, 4. Tal Kahila, 8. Almong, Cohen, 9. Eran Levy, 11. Dan Einibinder, 14. Dor Peretz, 16. Hanan Maman, 17. Dia Sabia, 19. Alon Turgeman, 22. Oren Biton
ROMANIA: 16. Niţă - 2. Benzar, 22. Săpunaru (cpt.), 21. Dragoş Grigore, 11. Bancu - 8. Pintilii, 18. Marin - 17. Deac, 10. Grozav, 14. Budescu - 13. Keşeru. Selectioner: Cosmin Contra
Rezerve: 1. Lung, 12. Tătăruşanu - 3. Toşca, 4. Moţi, 5. Nedelcearu, 6. Anton, 7. Chipciu, 9. Rotariu, 15. Manea, 19. Ţucudean, 20. Cicâldău, 23. Stanciu, 26. Man, 28. Mitriţă
Notă. România va disputa un meci amical şi marţi, de la ora 21:30, cu Suedia, la Craiova.