marți, 30 aprilie 2024

Dinamo București s-a calificat în Final Four-ul EHF European League

În prima manșă de la București, Dinamo a reușit să o învingă la limită pe Skjern, scor 28-27.  În manșa retur, „câinii” au obținut o victorie istorică, Skjern - Dinamo 34-38. Dinamo a avut o diferență de 8 goluri la pauză!

Dinamo a reuşit să reziste în partea secundă deşi a pierdut cel mai bun apărător al său, Robert Militaru fiind descalificat în min. 19.

Pentru echipa antrenată de Xavi Pascual au marcat Ante Kuduz 8 goluri, Luca Cindric 7, Lazar Kukic 7, Călin Dedu 4, Miklos Rosta 3, Andrii Akimenko 3, Nicuşor Negru 2, Stanislav Kasparek 2, Viaceslav Bohan 1, Alin Zein 1.

Portarul Vladimir Cupara a încheiat cu 11 intervenţii (28,21%).

Datorită lui Dinamo, am revenit în elita handbalului masculin european după o pauză de 10 ani.

Turneul Final Four al EHF European League va avea loc pe 25 şi 26 mai, la Hamburg.

Autor: Cristi SOMEȘAN