sâmbătă, 30 iunie 2018

Irina Begu și Mihaela Buzărnescu au pierdut finala probei de dublu de la Eastbourne

Sâmbătă, 30 iunie, Mihaela Buzărnescu și Irina Begu au pierdut finala turneului de dublu de la Eastbourne. Perechea noastră a pierdut în două seturi, 3-6, 5-7, în fața cuplului format din canadianca Gabriela Dabrowski și chinezoaica Yi-Fan Xu. Partida a durat o oră şi 20 de minute.
Româncele au câştigat primul ghem al meciului, dar apoi au pierdut cinci la rând şi primul set a revenit perechii Dabrowski/Xu cu 6-3, după un joc mai slab al Irinei Begu.
În actul secund, Begu şi Buzărnescu au condus cu 3-1 şi 4-2, au ratat trei mingi de 5-2, iar apoi adversarele au întors scorul, preluând conducerea cu 5-4. Româncele au ratat alte două mingi de break la 5-5, iar cuplul Dabrowski/Xu s-a impus cu 7-5, pe fondul erorilor mai numeroase făcute de Mihaela Buzărnescu.
Begu şi Buzărnescu au primit un cec de 26.435 dolari şi 305 puncte WTA.
Cele două românce vor face pereche şi la Wimbledon, unde sunt desemnate capi de serie numărul 15, ceea ce este foarte bine din perspectiva viitoarelor partide din FED CUP.