marți, 19 noiembrie 2019

Irlanda de Nord U21 - Romania U21 0-0. Pas greșit pentru tricolorii mici!

Tricolorii mici pierd puncte prețioase în lupta pentru calificarea la EURO 2021. Jucătorii antrenați de Mirel Rădoi nu au reușit să se impună și sunt la 5 puncte de liderul Danemarca. România e pe doi, cu 10 puncte din 5 meciuri, în timp ce nordicii au 15 puncte, având un parcurs perfect.
 Tricolorii lui Rădoi au avut primele ocazii ale meciului. Mihăilă, la finalul primei reprize şi Petre, în startul părţii secunde, au fost aproape de deschiderea scorului.
România a scăpat cu faţa curată la una dintre puţinele ocazii ale nord-irlandezilor, însă a rămas în zece după ce Chindriş a primit al doilea galben. Fundaşul dorit de FCSB a răbufnit nervos după eliminare.
Petre putea aduce victoria în prelungiri, dar a trimis alături. S-a terminat 0-0, iar România a rămas la cinci puncte în urma nordicilor, la jumătatea campaniei de calificare la EURO 2021.

Echipele de start:

Irlanda de Nord U21 (5-4-1): 1. Gartside – 11. Gordon, 5. Marron, 2. Toal, 4. Balmer, 3. Burns – 18. Maccann, 6. Dunwoody, 7. Mccalmont, 8. Boyd Munce – 9. Parkhouse.
Antrenor: Ian Baraclough
Rezerve: 1. Hughes – 10. Galbraith, 13. Scott, 14. Thompson, 16. Palmer, 17. Gallagher, 19. O’Neill, 20. Robinson

România U21 (4-3-3): 1.Vlad – 19. Vlădoiu, 4. Pașcanu, 15. Chindriș, 6. Grigore – 14. Oaidă, 21. Marin, 10. Moruțan – 8. Man, 11. Petre, 7. Mihăilă
Antrenor: Mirel Rădoi
Rezerve: 12. Aioani – 3. Șut, 5. Itu, 9. Ganea, 13. Ciobotariu, 16. Merloi, 17. Olaru, 18. Rațiu, 20. Ciobanu