joi, 14 iunie 2018

Cupa Mondială 2018: „Rusia câştigă cu 5-0 meciul de deschidere de la turneul final

Rusia a castigat meciul de deschidere de la Cupa Mondiala 2018, scor 5-0, in fata Arabiei Saudite, in Grupa A a turneului final.
Sub privirile a aproximativ 78 de mii de spectatori, Rusia a debutat cu dreptul la turneul final pe care il organizeaza.
In pofida scorului, partida de la Moscova nu a excelat in spectacol, iar rusii s-au impus dupa ce au speculat mai bine gafele din defensiva adversa.
Arabia Saudita a avut un joc steril de posesie si a parut mult sub miza unui asemenea joc.
Scorul a fost deschis in minutul 12, de Gazinsky, care a marcat la debutul in echipa nationala cu o lovitura de cap.
Rusii au facut 2-0 cu doua minute inainte de pauza, cand Cheryshev, intrat din postura de rezerva, a marcat cu un sut sub bara.
In partea secunda, sauditii nu au dat semne de revenire, iar Dzyuba a punctat in minutul 71 cu o lovitura de cap, la prima atingere de balon.
In prelungiri am mai avut doua goluri, reusite de acelasi Cheryshev, care a marcat cu un sut superb sub transversala, si de Golovin, din lovitura libera.
In celalalt meci din Grupa A se vor intalni Egipt si Uruguay, vineri de la ora 15:00.
Rusia va intalni in etapa a doua Egipt, pe 19 iunie de la ora 21:00, iar Arabia Saudita se va duela cu Uruguay, pe 20 iunie de la ora 18:00.